Кариерата на рок ѕвездата Том Пети низ фотографии

Том Пети се прослави во 1976-та година со својата група “Petty and the Heartbreakers”. Нивните добро познати хитови “American Girl”, “Free Fallin’”, “Refugee” и “I Won’t Back Down” тогаш беа на врвовите на светските музички топ листи. Пејачот, кантавторот и гитаристот беше пронајден мртов во својот дом во Малибу.