АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА
Како магија: Пијалок кој се прави за 5 минути, се пие 5 дена и топи 5 килограми!
Вишокот килограми се опишува како прекумерно складирање на маснотии во организмот. Депозитите на маснотии го загрозуваат вашето целосно здравје и значително влијаат врз работата на органите како што се срцето, црниот дроб, бубрезите, зглобовите, а првенствено колената и колковите.
 

ЗДРАВЈЕ
Дефиниција за јо-јо ефект: Ослабел 30 кг, па се здебелил уште повеќе, но погледнете го денес!
26-годишниот Џејмс Брамптон од Манчестер пред 10 години имал 127 килограми и сериозни здравствени проблеми поради дебелината. Затоа, започнал со строга диета и ослабел 30 килограми – само за брзо време да ги врати сите и да се здебели уште повеќе! Но, Џејмс не се откажал, повторно се вратил во теретана и денес изгледа како манекен.
07.12.2015, 21:30

ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Била на Палео диета два месеци – Ова се нејзините резултати
Кристи ова не го сметала за обична диета, туку за промена на начинот на живот.
04.12.2015, 20:00

ЗДРАВЈЕ
И најиздржливите плачат: Овие видови на болка се нешто најлошо што човек може да почувствува
Некој може да издржи стоматолошки зафат без анестезија, додека други паѓаат во несвест при самата помисла на вадење крв. Значи, болката до некаде е субјективно чувство, но овие осум типови на болка ќе ја натераат и најсилната и најиздржлива личност да плаче.
03.12.2015, 17:10

ЗДРАВЈЕ
Изгубила повеќе од 70 килограми и ни ја открива едноставната тајна која ѝ помогнала
Таа сподели фотографии од нејзиното губење на килограмите на интернет и ни го открива едноставниот начин на кој го успеала тоа.
01.12.2015, 19:00

СКОПЈЕ
Неизвесни ефективните превентивни мерки и услуги за ХИВ од 2016-та
Македонија сѐ уште е земја со ниска стапка на ХИВ – инфекција, благодарение на националната превентивна програма, поддршката од Глобалниот фонд и партнерството помеѓу Министерството за здравство и другите јавни установи и граѓанскиот сектор кое се остварува во минативе 12 години.
01.12.2015, 14:09

ЗДРАВЈЕ И СРЕЌА
Го открил еликсирот на младоста? Тој има речиси 80 години, а ова е неговата тајна!
На популарната Фејсбук страница „Humans of New York” фотографот Брендон Стентон секојдневно објавува трогателни животни приказни од луѓето кои ги фотографира, а сега успеал со објективот да го овековечи човекот кој за само неколку часа им стана инспирација на илјадници луѓе.
30.11.2015, 17:50

ЗДРАВЈЕ
4 лажици дневно, и ракот се повлекува: Славен руски научник ви го открива најмоќниот природен лек
Рецептот на рускиот научник, професорот Христо Мермерски, многумина го претставуваат како револуционерен лек, со којшто наводно илјадници луѓе успеале да се излечат од рак.
30.11.2015, 14:14

ИСТРАЖУВАЊЕ
Навистина може да се умре од „скршено срце“
Најнова американска студија открива дека навистина може да се умре од разочараност поради невозвратена или изгубена љубов, или „скршено срце“.
28.11.2015, 14:05

ЗДРАВЈЕ
Во овие земји живеат најздравите луѓе на светот!
Доколку сакате да доживеете убава старост, без болести и страдање, можеби би требало да размислите да се преселите во некоја од овие земји.
27.11.2015, 18:30

ЗДРАВЈЕ
Тие имале ужасни проблеми со акни, а потоа сè средиле за три дена: Сега го откриваат рецептот
Идентични близначки кои стекнаа слава на Јутјуб, открија како успеале да ги санираат акните на лицето за само неколку месеци, така што ја промениле диетата.
26.11.2015, 19:40

ИСТРАЖУВАЊА
Поопасен и од хероинот: Потполно легален, научниците опоменуваат, тој е поштетен и од најлошите дроги!
Супстанцата којашто е најпогубна за здравјето на поединците и општеството, не е хероинот, кокаинот или некој сличен наркотик, како што веројатно многумина веќе претпоставија. Оваа супстанца е потполно легална и секојдневно ја консумираат милиони луѓе.
26.11.2015, 11:17

ЗДРАВ ЖИВОТ
Анорексијата ја довела до раб на смртта, а потоа една одлука променила сè
Анорексичната девојка станала толку ранлива, што сметала дека многу брзо ќе ја изневери срцето доколку состојбата продлжи да ѝ се влошува. За нејзина среќа, почнала со тренинзи и го довела своето тело во одлична состојба!
25.11.2015, 17:50

НЕ ГИ ИГНОРИРАЈТЕ
Убиец од сенка: Ова се притаени симптоми на рак кои многумина ги занемаруваат
Болката во грлото можете да ја замените со чувствителнот на грлото на ладното зимско време, но често долготрајната болка во грлото може да биде симптом за рак на гркленот или рак на грлото.
24.11.2015, 19:40

ЗДРАВЈЕ
Сокот по кој лудува Холивуд: Ги топи килограмите и го подобрува имунитетот, а можете сами да го подготвите
Зелените сокови веќе неколку години се вистински хит во светот, а сè почесто за нив се зборува и кај нас. Иако поради бојата изгледаат малку гадно, вистината е дека овие сокови всушност имаат многу пријатен вкус ако правилно се подготват и имаат безброј позитивни ефекти – од кои топењето на масните наслаги веројатно е најпопуларниот.
23.11.2015, 20:30

ПРАВИЛНА ПРИМЕНА
Што правиме погрешно: Од миење на очите до земање таблети
Лечењето на вистински начин е подеднакво важно како и самата терапија за одредена болест, а понекогаш тие грешки можат да го поништат учинокот на лековите.
23.11.2015, 11:29

ВИСТИНА ИЛИ МИТ
Дали знаете зошто кога бевте мали ви викаа дека не смеете да ја голтнете гумата за џвакање?
Кога бевме мали деца, родителите и бабите нè предупредуваа за опасностите од голтањето на гума за џвакање. Со оглед на тоа дека секој од нас барем еднаш во животот проголтал ја проголтал оваа слатка забава, време е да ја дознаете реалната вистина за опасностите кои ги носи проголтаната гума за џвакање.
20.11.2015, 17:50

ЌЕ СЕ ШОКИРАТЕ
Дали знаете какви бактерии кријат четките кои ги користите за шминкање?
Прочитајте кои опасности за вашето здравје ги кријат четките кои ги користите за козметика.
19.11.2015, 17:50

ЗДРАВЈЕ
1 килограм чини 50.000 евра: Српски научник го создаде најсилниот антибиотик на светот!
Професорот Ѓурица Поповиќ, директор на Институтот за печурки, можеби е засега и единствениот на планетата, којшто успеал да ја создаде печурката Cordyceps Sinensis, вон нејзиното природно живеалиште – Хималаите.
18.11.2015, 12:06

ЗДРАВ НАЧИН
Чудотворен зачин: Една лажичка од него дневно ги топи килограмите побрзо од вежбањето
Се наближува зимата, а со неа и таложењето на килограмите. Но, ако секој ден јадете само една лажичка од овој зачин, нема да добиете ниту грам сало.
17.11.2015, 17:50

ЗДРАВЈЕ
Се здебелила 45 килограми за две години, а не знаела зошто – Причината можела да ја чини живот
За две години, Лизи Денисон Вард (20) добила 45 килограми плус, иако дневно јадела околу 1.000 калории. Причината била тумор кој ги нарушил хормоните во телото и го забавил метаболизмот.
16.11.2015, 17:10

ИНФЕКЦИЈА
Нова секс болест се шири по планетата, заразени се веќе стотина луѓе
Лекарите предупредуваат дека сé поголем е бројот на заболени од опасната полово пренослива инфекција, за која ретко кој знае дека ја има, а може да остави големи последици не само на гениталиите, туку и да ја загрози плодноста.
14.11.2015, 13:31

ДОБРИ ВЕСТИ
Лоши навики кои се всушност добри за вашето здравје
Од малечки ве учат дека некои работи се лоши и дека не треба да ги правите ако не сакате да му наштетите на вашето здравје, но научни истражувања го негираа сето она на кое ве учеа вашите родители.
13.11.2015, 17:50

ЗДРАВЈЕ
Снимки кои живот значат: Вака изгледаат најлошите болести кога ќе се снимат со скенер
Денес постојат многу справи кои што можат да "ѕирнат" во внатрешноста на нашиот организам. Погледнете како изледаат туморите снимени со скенер.
13.11.2015, 17:02

ЗДРАВЈЕ
Вакцина против ‘лошиот’ холестерол во крвта
Групата научници од Универзитетот Ново Мексико којашто ја откри вакцината против хуманиот папилома вирус HPV, ја искористила истата метода за создавање нова вакцина којашто, поефикасно отколку со секојдневното земање апчиња статини, го намалува нивото LDL, липопротеин со ниска густина, ткн „лош“ холестерол во крвта, покажува студијата чии резултати се објавени во стручното списание Vaccine.
12.11.2015, 21:30

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА
Како се холивудските ѕвезди секогаш слаби? Тие не држат диети и не вежбаат, а ова е нивната тајна
Мислевте дека за совршената фигура на ѕвездите се заслужни диети и вежбањето? Се лажете. Асистентка на холивудските ѕвезди откри дека тоа е целосна лага...
12.11.2015, 19:00

ЗДРАВЈЕ
Два месеци јадел само „здрава храна” – погледнете што му се случило
Јадел само храна која е декларирана како здрава – разни шејкови, овошни јогурти, житарки, мусли, сокови итн., а докторот го предупредил веднаш да престане.
10.11.2015, 20:00

ЗДРАВЈЕ
Што се случува со мозокот кога ќе добиете општа анестезија? Еве што треба да знаете...
Истражувањата со користење на магнетна резонанца овозможиле добар увид во делувањето на општата анестезија на нашиот мозок.
10.11.2015, 15:05

ЗДРАВЈЕ
Револуција во лечењето на рак: Туморите ќе ги ловат вируси
Американските здравствени власти одобрија нова, револуционерна метода за лечење на рак со вбризгување на вирус на херпес со двократен учинок, бидејќи ги напаѓа туморските, а ги штеди здравите клетки, истовремено подигајќи го имунолошкиот состав да се бори против туморот.
10.11.2015, 11:31

ЗДРАВЈЕ
Сакате да слабеете и додека спиете? Можно е!
Губењето на килограмите на сите ни изгледа како тешка работа. За да ја исполниме посакуваната цел, првото што мораме да го направиме е да го промениме начинот на исхрана, да смислиме план на вежбање, па дури и да го намалиме нивото на стрес. Но, дали знаевте дека постојат и пет мали трикови кои можат да ви помогнат во оваа борба, и тоа дури додека спиете?
09.11.2015, 17:50

ЗДРАВЈЕ
Одлучивте да престанете да јадете месо? Еве какви последици ќе има тоа врз вашиот организам
Доколку размислувате да преминете на вегетаријанска исхрана, пред да се откажете од месото, мора да знаете неколку работи. Исфрлувањето на месото од вашата исхрана може да има различни последици на организмот, и добри и лоши. Прочитајте како ќе реагира вашиот организам во тој случај.
07.11.2015, 11:23

УСПЕАЛА ДА СЕ ИЗЛЕКУВА
Била „коски и кожа”, a потоа од анорексично девојче станала жена која инспирира многу други
„Ако сликата од мојот буцкаст стомак, или мојот целулит, може да охрабри некого без срам да го прифати и сака своето тело, тогаш ќе ги објавувам најбуцкастите, најдебелите слики кои можам да ги направам“, вели оваа девојка која е пример за многу девојчиња оптоварени со тежината.
06.11.2015, 21:30

ЗДРАВЈЕ
Сигурни сме дека не спиете голи и носите секси долна облека – тоа се само некои од грешките кои ги правите
Изборот на долна облека и вашите животни навики многу влијаат врз вашето здравје „таму доле“. И не, никој не вели дека треба да носите „бапски“ гаќи.
06.11.2015, 18:30

ЗАВИСНОСТ
Дали сте склони кон зависности?
Иако ни се чини дека немаме проблеми со зависност, често не можеме да се одвоиме од телефонот или да го прескокнеме кафето.
06.11.2015, 12:18

ЗДРАВЈЕ
Инјектирањето вирус ‘ловец’ на туморните клетки, револуција во лекувањето канцер
Американските здравствени власти ја одобрија новата револуционерна метода за лекување на ракот со инјектирање на вирус на херпес со двоен ефект, бидејќи тој ги напаѓа туморните а ги штити здравите клетки, и го поттикнува имунолошкиот систем да се бори против туморот.
05.11.2015, 18:56

ЗДРАВЈЕ
Дали желудникот се смалува ако јадеме помалку?
Прочитајте дали со намалување на оброците може да дојде до намалување на капацитетот на желудникот и дали тоа значи дека ќе бидеме помалку гладни.
05.11.2015, 18:35

ЗДРАВЈЕ
Гинеколозите предупредуваат: Шест менструални проблеми кои не смеете да ги игнорирате
Иако на ниедна од нас не би ѝ пречело некој меструален циклус да изостане, ваквите нерегуларни симптоми не би требало да се игнорираат. Прескокнатиот циклус, намаленото или обилното крварење можат да бидат знаци за некој посериозен проблем. Овие симптоми се знак дека итно треба да посетите гинеколог.
05.11.2015, 10:00

ЗДРАВ СОК
Овој пијалок ги „топи” мастите на стомакот
Обидете се да го направите овој природен пијалок за кој многумина тврдат дека има помогнал да го изгубат салото на стомакот.
04.11.2015, 17:50

ЗДРАВ ЖИВОТ
Ослабела 90 килограми и го променила животот откако целосно непознат човек ѝ ги отворил очите
Едно патување целосно ѝ го променило животот на Рози Меркадо.
03.11.2015, 18:30

СРБИЈА
Tестирање на кубанската вакцина против рак на белите дробови во Србија
Во три здравствени установи во Србија денес почнува тестирање на кубанската вакцина Climavax EFG и одбирање пациенти со карцином на белите дробови кои ќе ги примат, јави Танјуг.
02.11.2015, 09:07

ЛОШО ИЗВЕДЕНА ОПЕРАЦИЈА
Сакала гради како на Памела Андерсон, но одбрала погрешен хирург
Ела имала убави гради, но нејзиниот сон бил деколте какво што има славната чуварка на плажа Памела Андерсон. Таа одлучила да се обрати за помош кај пластичен хирург, но резултатот не бил ниту приближен на она што го очекувала.
30.10.2015, 21:00

ЗДРАВЈЕ
Кога ќе прочитате што сè имате во постелнината, веднаш ќе ја промените
Телесни течности, мртва кожа, па дури и остатоци од храна и пијалок се лепат за постелнината и остануваат во неа како покана за многу суштества во вашиот кревет. Потта и маслото во кожата поттикнуваат развој на бактери,а храната привлекува инсекти.
30.10.2015, 19:00

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА
Здравото е ново слабо! Жената поради која конфекциските броеви над 30 станаа ИН
На моделите секогаш им се зборува дека мораат да ослабат, но кога Кејти Вилкокс го направила тоа, речиси си ја уништила кариерата на plus size модел. Со 175 сентиметри височина и со 100 килограми заработувала околу 300 илјади долари годишно, а откако изгубила дваесетина килограми, модните агенции ја заборавиле.
29.10.2015, 20:30

СЗО
Листа на омразените: Ова е список од 116 супстанци и активности кои предизвикуваат рак
Меѓународната агенција за истражување на ракот направила листа од 116 материи и активности за кои е докажано дека предизвикуваат рак, а на листата не се наоѓа и црвеното месо - но само затоа што тоа "најверојатно", но не и "сигурно", предизвикува рак.
29.10.2015, 17:44

ЗДРАВЈЕ
Дали можеме буквално да умреме од страв?
Познат американски доктор даде одговор на доста честото прашање - дали може буквално да се умре од страв?
29.10.2015, 16:30

ЗДРАВЈЕ
СЗО: Две третини од населението помладо од 50 години е заразено од херпес
Две третини од светското население помладо од 50 години е заразено од вирусот на херпес кои предизвикува ранички на усните, објави Свеската здравствена организација (СЗО – WHO) во првата процена за распространетоста на овој вирус во светот.
29.10.2015, 15:26

ЗДРАВЈЕ
Немојте да ги игнорирате: Пет симптоми на рак на кои ретко кој обрнува внимание
Нема потреба за паника, но секако се препорачува да појдете на лекар.
28.10.2015, 21:00

ЗДРАВЈЕ
Производителите на месо студијата за канцерогеноста ја оценија како ‘гротескна’
Откако Светската здравствена организација (СЗО – WHO) во понеделникот објави дека преработеното, а можеби и црвеното место може да бидат поврзани со развојот на рак, претставниците на месната индустрија следните денови ги оценија ваквите заклучоци од студијата како гротескни и ја повикаа јавноста да го земе ова со доза резерва.
28.10.2015, 19:36

ЗДРАВЈЕ
Вашата крвна група открива многу за вашето здравје
Жените со крвна група А се повеќе плодни, но имаат и поголем ризик од рак на желудникот, групата 0 е заштитена од инфаркт, но не и висок крвен притисок, а групата Б носи ризик од рак на панкреасот.
27.10.2015, 19:40

ОВА Е ТАЈНАТА
Ослабела 50 килограми за 10 месеци, а не вежбала ниту еден ден
Сите оние кои се обидуваат да ги изгубат тие неколку килограми вишок, знаат колкава мака е тоа. Ви се чини дека што и да пробате, тие последни три килограми едноставно не сакаат да ве „напуштат“. Сепак, сè е прашање на волја и упорност, а примерот на оваа девојка покажува дека навистина е така. Таа успеала да ослабе 50 килограми за само 10 месеци. Еве како.
26.10.2015, 17:55

ЗДРАВЈЕ
Ако секојдневно јадете црвено и преработено месо - во опасност сте од рак
"Оваа одлука не значи дека треба да престанете да јадете црвено или преработено месо, но доколку го јадете премногу, можеби би требало да размислите за намалување".
26.10.2015, 16:51

ЗАВИСНОСТ ОД ХРАНА
Зошто толку сакаме пица? Тајната е во зависност иста како од дрога
Истражувачи од Унверзитетот на Мичиген тврдат дека љубовта кон пицата се раѓа од зависност, која ја предизвикува кашкавалот. Некои експерти го нарекуваат и „млечен крек“.
24.10.2015, 14:39

ЗДРАВ ЖИВОТ
Згодната мајка ја откри тајната за губење на 20 килограми
Хилариа Болдвин е инструкторка по јога и сопруга на Алек Болдвин, која со својот режим на исхрана и вежбање му помогнала на славниот актер да изгуби дваесеттина килограми вишок. Таа откри и како го одржува своето тело во топ форма после две бремености.
22.10.2015, 20:00

ЗДРАВЈЕ
Дали знаете што се случува во нашиот организам додека јадеме пица?
Иако буквално од сите страни нè опоменуваат дека пицата би требало да ја избегнуваме, многумина веројатно и понатаму едногласно би изјавиле дека пицата е најдобрата храна на светот!
22.10.2015, 17:11

ЗДРАВЈЕ
Ако земате лек со храна и ги чувате очите отворени кога ќе ставите капки – правите голема грешка
Земањето лекови во точно одредено време и на вистински начин воопшто не е лесно. Некои лекови мора да се испијат на празен стомак, други после јадење, додека некои не смеете да ги пиете со сок. Меѓутоа, во ова луѓето главно грешат и тоа може да има сериозни последици.
20.10.2015, 22:00

ЗДРАВЈЕ
Експерти предупредуваат: Јогуртот содржи 4 опасни состојки кои ги нема на декларацијата
Шокиран од своето откритие, институтот поднел официјална жалба во Управата за храна и лекови (FDA) во САД, молејќи ги да ги истражат активностите на некои производители на јогурт на пазарот, бидејќи не ја задоволуваат законската дефиниција на јогуртот.
19.10.2015, 18:30

РЕВОЛУЦИЈА
Женската вијагра зголемува многу повеќе од желбата за секс
Addyi, малото розево апче кое започна војна за тоа дали жените се изоставени од револуцијата на вијаграта или не, започна да се продава во САД во саботата.
19.10.2015, 10:38

ЗДРАВЈЕ
Најголемите грешки кои ги правиме при појадокот, а кои влијаат врз нашето здравје и изглед
Идеалниот појадок се состои од намирници богати со протеини и прехрамбени влакна кои ни даваат енергија за почеток на работниот ден.
15.10.2015, 21:00

ЗДРАВЈЕ
Дали е здраво да го испиете кафето кое веќе неколку часа ви стои сварено?
Многумина сакаат да пијат ладно кафе, а некои дури уживаат една шолја од омилениот пијалок да ја „развлечат“ во текот на целиот ден. Но, дали е тоа паметно? Еве го одговорот.
15.10.2015, 19:30

ЗДРАВЈЕ
Дали е конечно пронајден лек за ракот? Научниците овојпат сосема случајно откриле како да ги убијат клетките на канцерот!
Група од научници се обидувале да пронајдат начин како да ги заштитат трудниците од маларија, а потоа заклучиле дека маларијата ги убива клетките на ракот!
15.10.2015, 14:56

Прва ... 6789101112 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
РАЗЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Пријателство кое „боде очи“: „Што им е грижа на другите луѓе што ние две се дружиме?“
ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
ЉУБОВ И СЕКС
Ова се најчестите манипулации со чија помош мажите ги одведуваат жените во кревет

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Зошто жените живеат подолго од мажите?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум