АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО

ЗДРАВЈЕ
Внимание! Овие 8 тивки симптоми на рак луѓето најчесто не ги препознаваат
Луѓето често ги игнорираат симптомите на малигни болести сè додека болеста не напредува, а токму раната дијагноза е најдобриот адут за лекување. Откријте ги раните и подмолни симптоми на рак.
 

ЗДРАВЈЕ
"Ракот може да се спречи": Доктори со глобално реноме откриле 4 правила кои го намалуваат ризикот за рак за 70 проценти
Придржувањето до само четири едноставни животни правила би можело драстично да го намали ризикот за заболување од најчестите видови на карцином, открива новото истражување објавено во научното списание "JAMA Oncolgy".
25.05.2016, 17:10

ЗДРАВЈЕ
Чудотворниот лек за рак е всушност отров кој може да ве убие побрзо од карциномот
Витаминот Б17 кој се наоѓа во семките од кајсии е се` попопуларен алтернативен лек за рак, но експертите предупредуваат на неговата токсичност и опасноста од неговото конзумирање.
21.05.2016, 12:41

ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Немилосрдно ги топи килограмите: Овој пијалок е сè што ви треба за совршено тело
Покрај тоа што ќе ги изгубите вишокот килограми, ќе го зајакнете имунитетот и ќе се ослободите од отровите во телото.
20.05.2016, 17:52

ЗДРАВЈЕ
Морничава прогноза: Супербактерии ќе убиваат по еден човек на секои 3 секунди
Супербактериите ќе усмртуваат по еден човек на секои три секунди до 2055-та година ако светот не реагира веднаш, стои во извештајот за отпорноста на микробите.
20.05.2016, 17:30

ЗДРАВЈЕ
Една година нејзината кожа горела и се лупела – сè поради стероидите
„Откако престанав да земам стероиди беше неподносливо. Очите ми потекоа, а црвенилото кое ме печеше ми го зафати целото тело – се чувствував како човечки домат“.
19.05.2016, 18:38

ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Направете го веднаш! Пијалок кој ги топи килограмите и многу е вкусен
Имате мал вишок кој би сакале брзо да го симнете, но од самата помисла на диета ви доаѓа да ги кренете рацете од сè? Тогаш, ова вкусно смути од пет моќни состојки е вистинската работа за вас!
18.05.2016, 20:47

ФИТНЕС И ДИЕТИ
За само осум недели се ослободил од стомакот и добил „челични плочки”
43 – годишниот Дарен Кени, експерт за финансии, за осум недели добил „плочки“ на стомакот, притоа губејќи половина од својата телесна маст.
17.05.2016, 17:51

ЗДРАВЈЕ
Ова е најздравата храна во светот: Го намалува притисокот, спречува срцев и мозочен удар
Урмите имаат широк спектар на здравствени и хранливи вредности, па поради тоа многумина велат дека тоа е најздравото овошје на светот. Речиси не постои болест за која урмите не можат да помогнат.
16.05.2016, 17:15

УЖАСНА БОЛЕСТ
Зад лицето на оваа убавица се крие болка поради која многумина си го одземаат животот
На студентката Ејми Кук (21) ѝ била дијагностицирана Тригеминална невралагија – ретко нарушување на нервниот систем, кое е познато како болест на самоубијците.
14.05.2016, 13:41

ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Верувале или не – Овие намирници имаат "нула калории"
Теоријата зад храната која има „нула калории“ или т.н. негативен калориски индекс е многу едноставна – толку е диетална, што вашиот организам ќе искористи повеќе калории за да ја свари, отколку што сте внеле со конзумирање на истата. Затоа, токму овие намирници се препорачуваат при диети, а покрај „негативните“ калории на вашиот организам му даваат и многу хранливи материи.
13.05.2016, 18:47

ЗДРАВЈЕ
Најден првиот научен доказ дека Зика вирусот предизвикува микроцефалија
Првиот директен доказ за поврзаноста на Зика вирусот со појавата на микроцефалија кај новороденчињата е откриен од страна на кинески научници. Микроцефалијата е состојба што резултира со абнормален развој на мозокот и черепот, пишува "Раша тудеј".
13.05.2016, 10:37

ЗДРАВЈЕ
Сите го имаме дома, а опасен е за здравјето: Еве зошто имате главоболки и несоница
Британската здравствена агенција спровела студија во која се покажало дека тие многу лошо влијаат врз развојот на растенијата, но и врз здравјето на луѓето.
12.05.2016, 21:07

ЗДРАВЈЕ
Престанал да пие алкохол 500 дена и доживеал неверојатна трансформација
Пиел алкохол секој ден во период од 12 години и дошол на работ од смртта, а потоа донел драстична одлука која му го променила животот.
12.05.2016, 17:52

ЗДРАВЈЕ
Вистината за парацетамолот: Познатиот лек не ја убива само болката, туку и нешто уште поважно
Покрај тоа што ја ублажува болката, парацетамолот нè спречува и да сочувствуваме со туѓата болка, покажуваат најновите истражувања. Имено, научниците сметаат дека замајувањето на делот од мозокот задолжен за чувствување на болка го отежнува сочувствувањето со болката на другите.
11.05.2016, 21:27

ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Оваа баба не се срами да каже колку години има, затоа што без оглед на нив таа изгледа фантастично!
Венди Ида може да се пофали со неверојатен физички изглед иако е во седмата деценија од животот.
10.05.2016, 17:15

ЗДРАВЈЕ
Најдебелата жена на светот ослабела 200 кг, но дури сега поминува низ вистински пекол
Кога достигнала рекордни 353 килограми, докторите морале да ѝ го спасуваат животот со операција на желудникот. Черити Пирс (40) беше најдебелата жена на светот, но успеала да ослабе доволно за нејзиниот живот да не е во опасност. Но, денес се соочува со можеби уште потешка животна борба.
09.05.2016, 21:13

ЗДРАВЈЕ
Намирници кои никако не смеете да ги јадете навечер – Можат да ви предизвикаат сериозни проблеми
Познато е дека сè е во внесот на калории и нивното согорување без оглед на тоа кога јадеме, но дали можат некои намирници навистина да имаат повеќе калории отколку други и да направат штета пред спиење?
06.05.2016, 20:02

НЕГА НА КОЖА
4 природни состојки кои прават чуда за лицето
Во потрага по совршено лице, огромен дел од времето посветуваме на експериментирање и тестирање милион различни производи кои денес се нудат на пазарот. А кога имате проблематична кожа, склона кон создавање акни кои подоцна се протвораат во лузни, секоја секунда вреди богатство!
06.05.2016, 11:38

ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Еве каков му е појадокот на човекот кој планира да живее „вечно”
Запознајте го Реј Курцвејл. Тој е главен инженер во Гугл, но покрај технологијата, постои уште нешто што сака да создаде – многу долг живот.
05.05.2016, 17:52

ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Љубоморното момче не сакало да ослабе - Таа му ја приредила најдобрата одмазда
Верувале или не, ова е истата девојка! Некогаш имала 125 килограми, а љубоморното момче не ѝ дозволувало да ослабе. Сега одлучила да му се одмазди на најдобриот можен начин.
04.05.2016, 20:17

ЗДРАВЈЕ
Сите им се смеат, а тие се единствените луѓе кои не заболуваат од рак
Експертите го истражиле нивниот начин на живот и исхрана, што ги довело до неочекуван резултат.
03.05.2016, 19:13

МАКЕДОНИЈА
Во пораст бројот на заболени од астма
Во 2012 година амбулантски прегледани биле 1.920 болни, а во 2015 година бројот е двојно поголем.
03.05.2016, 14:08

ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Сакате да ослабете? Тогаш треба да јадете банани
Оваа диета ја смислил Хитоши Ватанабе кој се занимавал со проучување на превентивна медицина и неговата сопруга Сумико, инаку фармацевт по професија.
29.04.2016, 11:40

ЗДРАВЈЕ
Отишол на доктор поради каснување од комарец, но проблемот бил сосема друг...
Докторите утврдиле дека 11-годишниот Метју Кирк има редок тумор на ноздрите кој годишно во Велика Британија го добиваат само десетина луѓе – а, момчето цело време мислело дека станува збор за обичен убод од комарец.
28.04.2016, 17:15

ЗДРАВЈЕ
Ве загрижува стареењето? Овие намирници ќе ви помогнат да изгледате и да се чувствувате подобро
Стареењето е природен процес и не можеме да направиме ништо за да го запреме. Но, постојат намирници кои ќе ви помогнат да се чувствувате и да изгледате подобро.
27.04.2016, 19:33

ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
За време на бременоста се опуштила и јадела сè, а сега ни открива како се вратила во форма
Малин Бјорк се потрудила една година по породувањето, да го доведе своето тело во форма. Таа напорно вежбала и ја јадела исклучиво оваа храна.
26.04.2016, 19:33

ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Опра цел живот се бори со тежината, а сега симна 15 килограми и ни ја открива својата тајна!
Славната водителка признава дека е зависна од храната и дека не може целосно да се откаже од неа, но секогаш се придржува до овие пет совети.
25.04.2016, 17:10

ЗДРАВЈЕ
Костовска: Вакцините се безбедни
Под мотото "Заштити, спречи, вакцинирај!" во недела во Зоолошката градина во Скопје се одбележа 11-тата Европската недела на имунизација, во организација на Министерството за здравство, Здравствениот дом Скопје и Институтот за јавно здравје.
25.04.2016, 10:47

МАРКЕТИНГ
Акни - причини за појава и како да се справите со нив
Статистиката вели дека ширум светот, 8 од 10 млади луѓе на возраст меѓу 14-24 години некогаш имале проблем со акни на лицето, грбот или градите. Збирно земено, тоа се над 80%!
25.04.2016, 10:00

КОРИСНИ СОВЕТИ
Еве на кои сè начини можете да го искористите сокот од киселите краставички
Сокот од кисели краставички може да ви послужи и во кујната, но и како народен лек. Во продолжение дознајте како можете да го употребувате.
23.04.2016, 13:42

АФРИКА
Заборавете на Зика: Оваа болест може да убие човек за само 24 часа и им се заканува на 450 милиони луѓе
Менингококен менингитис, болеста која "може да убие за 24 часа", им се заканува на 450 милиони Африканци во 2016. година, предупредиле во четвртокот во Абиџан експертите од тој континент.
22.04.2016, 11:48

ЗДРАВЈЕ
Оваа студентка во главата имала две темпирани бомби и ги открила сосем случајно
Студентката Меди Ворнер која има само 19 години, морала два пати да го стави својот живот на коцка бидејќи во главата имала два тумори кои се заканувале во секој момент да ја убијат.
21.04.2016, 21:27

ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Најголемата грешка која ја правите додека држите диета: Поради неа не можете да се ослободите од стомачето
Дали сакате да ги изгубите килограмите или сакате да ги изгубите мастите? За многу луѓе овие две работи имаат исто значење, но не се исти.
21.04.2016, 17:52

ЗДРАВЈЕ
Лекарите во страв: Се појави ретка сексуално пренослива болест за која наскоро нема да постои лек
Британскиот завод за јавно здравје предупредува на појавата од реткиот вид на сексуално пренослива болест, нешто што би можело да се нарече супермикроб за кој наскоро можеби нема да имаме лек.
19.04.2016, 20:18

ЗДРАВЈЕ
14 причини поради кои постојано се чувствувате уморни
Недостатокот на сон не е единствената причина поради која постојано сте уморни. Многу работи кои ги правите или не ги правите во текот на денот, влијаат врз вашиот организам. Ви претставуваме 14 причини поради кои постојано се чувствувате уморни.
18.04.2016, 20:04

ЗДРАВЈЕ
Вива соковите препорачани од Здружение на педијатри на Македонија
Соковите Вива, произведени од компанијата Вивакс, се препорачани од Здружението на педијатри на Македонија, што претставува потврда за нивниот висок квалитет, природните состојки и отсуството на конзерванси и вештачки додадатоци.
18.04.2016, 16:30

ЗДРАВЈЕ
Овие фотографии ќе ви покажат како хероинот, кокаинот и оксикодонот го менуваат личниот опис со текот на времето
И тие дефинитивно ќе ве прогонуваат и во вашите соништа!
18.04.2016, 12:02

РЕТКА БОЛЕСТ
Каков е животот на луѓето кои се алергични на сопствената пот?
На една 28-годишна девојка од Флорида животот ѝ е уништен поради алергија, но не на полен, мачки или кикирики. Таа е алергична на сопствената пот.
15.04.2016, 21:20

ЗДРАВЈЕ
Лошо за здравјето и полно со отрови: Ова никако немојте да го пиете кога ќе се разбудите
Многумина го прават токму тоа, а не знаат дека со пиењето на застоена вода внесуваат бактерии во организмот.
14.04.2016, 17:16

ЗДРАВЈЕ
Дали микробрановата печка е лоша за вашето здравје? Еве што велат експертите
За да го сфатиме тоа дали микробрановата печка е здрава, тогаш мора најпрвин да го сфатиме начинот на кој што функционира.
14.04.2016, 16:30

ЗДРАВЈЕ
8 "здрави" продукти за кои мислите дека помагаат во слабеењето, но всушност се штетни
На сите страни се рекламира и се пропагира здравата исхрана, што е навистина одлично. Но, сепак, често одредени намирници кои ги сметаме за здрави, не се.
13.04.2016, 19:30

ЗДРАВЈЕ
Сакала да ослабе и тоа за малку ќе ја чинело живот поради една работа
19 – годишната Тејлор Хана за малку ќе го загубела животот бидејќи конзумирала некои природни препарати за да ослабе.
12.04.2016, 20:42

ЗДРАВЈЕ
Очилата се минато за мене!
"По ласерската корекција на диоптрија, се чувствувам опуштено и ослободено затоа што не морам да носам очила повеќе!" - вели Марко Василевски, млад музичар од Скопје.
12.04.2016, 13:13

ЗДРАВЈЕ
Зика вирусот е пострашен од очекуваното...
Зика вирусот е пострашен од тоа што се мислело, а последиците во САД можат да бидат катастрофални, оценија експертите.
12.04.2016, 10:33

ЗДРАВЈЕ
Од исхраната исфрлила само едно нешто и за една година ослабела 40 килограми
31-годишна мајка изгубила речиси половина од својата тежина и сега има 50 килограми благодарение на една голема промена.
11.04.2016, 17:49

ЗДРАВЈЕ
Што ќе се случи ако еден час пред спиење измешате банана и цимет и тоа го конзумирате секоја вечер?
Ќе уживате во одличниот вкус и бројните бенефиции кои ви ги овозможува овој напиток.
09.04.2016, 15:01

ЗДРАВЈЕ
Вистини и заблуди за газираната вода – дали е лоша за здравјето?
Резултатите објавени од едно истражување за газираната вода ќе ве освежат.
08.04.2016, 17:53

ЗДРАВЈЕ
Брзи, кратки и едноставни вежби за одличен вид!
Сѐ поголем е бројот на лица кои мораат да носат очила или леќи бидејќи нивниот вид е многу ослабен. Иако, генетската предиспозиција е најважниот фактор за нарушувањето на видот, сепак, многу други фактори придонесуваат за негово намалување.
08.04.2016, 17:01

ЗДРАВЈЕ
Одлучил 30 дена да пие по 4 литри вода дневно, а промените го шокирале
Новинар од порталот „Thrillist” одлучил еден месец секојдневно да пие по 4 литри вода. Иако очекуавл одредени промени, на многу работи дефинитивно не бил подготвен.
07.04.2016, 17:51

ЗДРАВЈЕ
Ако не конзумирате доволно калиум, ќе имате здравствени проблеми – Затоа, “навалете” на овие намирници
Се чини дека бананата не е единственото овошје богато со моќни хранливи состојки. Калиумот е многу важна хранлива состојка, која има клучна улога во зајакнувањето на мускулите, нервните функции и работата на срцето. Доколку не го внесувате во доволна количина (4.700 милиграми дневно), неговиот недостаток може да доведе до умор, грчови во мускулите, тахикардија или вртоглавици.
06.04.2016, 18:32

ЗДРАВЈЕ
Прочистете го најважниот орган во телото: После 30 дена нема да можете да се препознаете
Едноставно секое утро измешајте ги овие две состојки и испијте ги на празен стомак.
05.04.2016, 17:52

РАЗМИСЛЕТЕ ДОБРО
Сега е и официјално: FDA на своите страници објави дека вакцините предизвикуваат аутизам!
Сте се запрашале ли некогаш, дали можеби и вашето дете влегува во "црните статистики" за планирана депопулација на планетата Земја?
05.04.2016, 13:31

ЗДРАВЈЕ
Еве зошто слушалките не треба да ги делите со другите...
Порталот Metro има интересна „приказна“ за истражувањето на тема „повеќе луѓе користат едни слушалки“ и зошто тоа никогаш не треба да го правиме.
05.04.2016, 13:10

ЗДРАВЈЕ И ИСХРАНА
Мислите дека вегетаријанците се многу здрави? Ова истражување покажува нешто друго...
Вегетаријанскиот начин на исхрана на долги патеки може да предизвика генетски мутации кои го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања или канцер, тврдат научници од Универзитетот Корнел во САД.
04.04.2016, 18:30

ИНТИМНО ЗДРАВЈЕ
Славен гинеколог открива 5 непознати факти за вагината кои секоја жена мора да ги знае
Со толкавиот акцент на медиумите на совршено тело, жените стануваат премногу аналитични, но треба јасно да се нагласи што е нормално и здраво.
01.04.2016, 19:03

ЗДРАВЈЕ
Модерната технологија рано ги открива болестите на очите
Систина Офталмологија, како очна клиника која работи исклучиво со современа апаратура, од неодамна го воведе и пентакамот кој се смета за златен стандард во дијагностицирање на состојбата на окото.
01.04.2016, 18:07

ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Сакате да ослабете за летото што доаѓа? Овие 4 намирници се убијци на апетитот!
Доколку сакате да бидете најадени и притоа да симнете некој килограм, одредени намирници можат да ви помогнат полесно да ги стопите калориите.
31.03.2016, 19:00

НУТРИЦИОНИСТИТЕ ПРЕПОРАЧУВААТ
Ставете точка на болестите
Вечната борба за симнување килограми, оддржувaњето идеална тежина и здраво тело не се добива само со интензивно вежбање и потење.
30.03.2016, 21:31

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА
Убиец на масните наслаги: Со оваа состојка можете да ја добиете посакуваната фигура
Експертите објаснија дека оваа намирница значително го забрзува метаболизмот, што ги овозможува овие позитивни резултати во губењето на тежината.
30.03.2016, 17:15

Прва ... 3456789 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
РАЗЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Пријателство кое „боде очи“: „Што им е грижа на другите луѓе што ние две се дружиме?“
ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
ЉУБОВ И СЕКС
Ова се најчестите манипулации со чија помош мажите ги одведуваат жените во кревет

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Зошто жените живеат подолго од мажите?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум