АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО

ЗДРАВЈЕ
Јадете ги следните намирници и никогаш нема да се здебелите
Еден од најчестите совети кој го слушате е дека би требало да јадете толку храна колку што ви е потребно за да се чувствувате сити. Меѓутоа, различни намирници различно влијаат на чувството на ситост, но и на вашата линија.
 

ЗДРАВЈЕ
Моќен рецепт за да „пукате“ од здравје!
Куркумата е популарен зачин, особено во Индија, каде што се додава во многу јадења, и тоа не само поради специфичниот вкус, туку и поради здравствените предности кои ги има.
12.12.2016, 17:51

ЗДРАВЈЕ
Експертите откриваат: Еве колку често треба да ги миете забите
Денталната хигиена е најдобрата превенција против кариес и други болести на забите, а здравите навики е најдобро да се усвојат уште од детството.
10.12.2016, 11:32

ЗДРАВЈЕ
Колку течности треба да пиете кога сте болни?
Сите го имаат слушнато советот дека, кога сме болни, мора да пиеме многу течности, на пример вода или топол чај, за да не дехидрираме. Но, колку навистина течности треба да пиеме кога ќе не` совлада болест? Во продолжение дознајте ја оваа важна информација.
09.12.2016, 21:30

ЗДРАВЈЕ
Дознајте која болест на очите се лекува со методата Крос линкинг
Иако живееме брзо и динамично, грижата за здравјето на очите не треба да ја занемаруваме. Колку повеќе сме поинформирани за очните болести, толку побрзо ќе реагираме за да го спречиме нивниот развој.
09.12.2016, 14:27

ЗДРАВЈЕ
Намалете го ризикот од рак и срцеви болести со помош на јаткастите плодови
Конзумирањето најмалку 20 грама јаткасти плодови дневно го намалува ризикот од појава на срцеви болести и рак, наведува една нова студија.
07.12.2016, 17:50

ЗДРАВЈЕ
Златна смеса: Лековита, слатка и лесно се прави
Во ладните зимски денови најдобро е да пиете чај од разни билки за да останете здрави и за да не бидете подложни на настинка и грип.
06.12.2016, 17:50

ЗДРАВЈЕ
Гастритисот и надуеноста исчезнуваат за неколку дена: Моќен сок од две едноставни состојки
Исхраната е многу важен фактор ако сакате да се ослободите од оваа напорна состојба, но постои и природен лек кој ви помага да ја зачувате цревната флора.
05.12.2016, 19:06

МАКЕДОНИЈА
На Ало докторе! најмногу повици за респираторни симптоми и настинки
Респираторни симптоми, покачена телесна температура, сезонски вируси, настинки и кашлици биле најчести причини за барање совети на телефонската линија Ало докторе! во последната седмица, од 28 ноември до 4 декември.
05.12.2016, 10:04

ЗДРАВЈЕ
Ова се најголемите грешки кои ги правите во губењето на килограмите
Сакате да ослабете, но не успевате во тоа? Гладувате, се откажувате од омилените слатки, вежбате, а резултати сепак нема? Можеби сето тоа што го правите нема ефект затоа што правите основни грешки во чекори. Ова се некои од нив...
02.12.2016, 21:00

ЗДРАВЈЕ
Лекарите лечеле рак на простата со шок терапија, па биле изненадени од резултатите
До неодамна било прифатено мислењето дека тестостеронот е своевидно "гориво" за напредокот на ракот на простата и целта на речиси сите терапии била да се намали нивото на тој хормон во организмот на пациентите, но новото истражување покажало нешто сосема спротивно.
02.12.2016, 15:02

ЗДРАВЈЕ
Промени во видот – симптом за стрес?
Најчестата болест на очите која директно се поврзува со хроничен стрес е централна серозна ретинопатија или како што уште се вика „болест на млади и здрави луѓе“ вообичаено машки.
02.12.2016, 10:26

ЗДРАВЈЕ
За три дена го исфрла каменот од бубрегот: Народен лек користен уште од пред 300 години
Каменот во бубрегот предизвикува болка која може да се појави во долниот дел од стомакот и препоните, во грбот и под ребрата. Освен тоа, личноста често мокри, има силен мирис на урината која ја променила бојата и мачнини.
01.12.2016, 20:11

ЗДРАВЈЕ
УНАИД: До 2030 година епидемијата на ХИВ може да се запре
Епидемијата на ХИВ до 2030 година може да биде запрена, а тоа пред се ќе зависи од тоа дали младите жени ќе успеат да се одбранат од вирусот, објави денеска УНАИД по повод Светскиот ден на борба против сидата.
01.12.2016, 10:39

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА
7 дена го користела овој домашен серум и косата ѝ пораснала дури 2 сантиметри
Самите можете да го направите серумот за кој модната блогерка Фара Дукаи тврди дека за само една недела вашата коса ќе порасне од 2 до 4 сантиметри, во зависност од квалитетот и типот на вашите влакна.
30.11.2016, 17:10

ЗДРАВЈЕ
Не ги барајте симптомите за болести на интернет!
Речиси секоја личност која има пристап до интернет барем еднаш симптомите на некоја болест ги побарала на Гугл. Како последица на тоа најчесто се појавува паника, бидејќи резултатите од пребарувањето на симптомите најчесто завршуваат со заклучок дека имате некоја неизлечива болест.
29.11.2016, 19:41

ЗДРАВЈЕ
Ги излекувал акните без одење на лекар: Променил една работа и се ослободил од маките
Цели три години со посветеност работел на нивното отстранување и сега, кога конечно успеал да се ослободи од нив, сака со вас да ја сподели тајната на својот успех.
28.11.2016, 18:33

ЗДРАВЈЕ
Три скриени извори на стрес поради кои се чувствувате лошо
Работата, обврските и семејните проблеми се најчестите извори на стрес за кои сме свесни, но треба да обрнеме внимание и на оние, скриените извори на стрес.
25.11.2016, 20:42

ЗДРАВЈЕ
Богатство на природата: Ова овошје ги штити забите и го ублажува дијабетесот
Ако постојано имате потреба нешто да грицнете, најдобро би било тоа да бидат јаткасти плодови. Еден од најздравите е индискиот орев.
24.11.2016, 20:18

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА
Со кора од портокал истријте ги кожата и забите: Ефектите се фантастични!
Сочната внатрешност изедете ја и подобрете го имунитетот, а кората искористете ја за убавина.
23.11.2016, 20:40

ЗДРАВЈЕ
Народен рецепт кој го лекува воспалението на грлото за само четири часа
Станува збор за стар народен лек кој многу успешно помага кај полесните воспаленија на грлото и крајниците – воспалението се смирува за само четири часа.
22.11.2016, 18:37

ЗДРАВЈЕ
Две моќни состојки кои го чистат вашиот организам и спречуваат таложење на маснотии
Сите знаеме дека паразитите се штетни микроорганизми за организмот домаќин. Тие ги користат хранливите материи во организмот на домаќинот и со тој процес тие го оштетуваат организмот на домаќинот.
21.11.2016, 17:51

ИСТРАЖУВАЊЕ
Ако испиете чаша вино пред цигарата, ќе го поништите нејзиното штетно дејство?
Најновите откритија на научниците укажуваат на тоа дека чаша црвено вино пред да испушите цигара може да ја спречи штетата која ја предизвикува пушењето.
18.11.2016, 20:08

ЗДРАВЈЕ
Играта „Sea Hero“ доведе до епохално откритие во однос на деменцијата
До сега, 20.508 граѓани од Македонија ја симнале играта, што претставува 10 отсто од вкупната популација во државата.
18.11.2016, 12:52

ИСТРАЖУВАЊА
Мобилните телефони го откриваат животниот стил на нивните сопственици
Молекулите коишто биле пронајдени на мобилните телефони откриваат изненадувачко количество на податоци и даваат увид во здравјето и животниот стил на нивните сопственици, вклучувајќи ги тука и лековите коишто ги користат и храната којашто ја јадат.
18.11.2016, 11:56

ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Се породивте и сега што? 5 начини како лесно да ги стопите вишокот килограми
Се породивте и сега се обидувате да ослабете, но ништо не се случува? Еве во што грешите.
17.11.2016, 21:30

ЗДРАВЈЕ
Мед и цимет: Еве што сè лекува оваа вкусна комбинација
Научниците тврдат дека медот е многу ефикасен во лекувањето на многу болести, а кога се комбинира со цимет станува смртоносно оружје за вируси, високото ниво на холестерол, шеќер во крвта и други непријатели на нашето здравје.
16.11.2016, 19:34

МЕДИЦИНСКИ ФЕНОМЕН
Забременила во бременоста: Бебиња зачнати во период од 10 дена
Шарлот и Оливија се две сестри кои се зачнати во интервал од 10 дена. Нивната мајка забременила кога веќе била бремена со една од нив две, што е многу ретка појава.
15.11.2016, 18:46

СКОПЈЕ
Бесплатни прегледи за мерења на дишната функција
По повод Светскиот ден за хронична опструктивна белодробна болест – ХОББ 2016 година, кој се одбележува под мотото „Не е предоцна“, Институтот за белодробни заболувања и туберкулоза – Скопје утре организира бесплатни прегледи за мерења на дишната функција.
15.11.2016, 16:25

МАКЕДОНИЈА
12 отсто од возрасните во Македонија имаат дијабетес
Овој пораст е поврзан со економски развој, популација која старее, промени во исхраната и намалена физичка активност, сето тоа на некој начин е поврзано со урбанизацијата.
14.11.2016, 13:22

ЗДРАВЈЕ
Еден од најголемите факти за спанаќот е лага
Спанаќот, лиснат зелен зеленчук на чија конзумација многу родители често ги „принудуваат“ своите деца, не е толку богат со железо како што се веруваше досега, тврдат германските научници.
11.11.2016, 20:04

ЗДРАВЈЕ
Дали кучињата можат да "намирисаат" рак?
Приказните за тоа дека кучињата ги предупредувале своите сопственици за раната фаза на ракот се прераскажуваат веќе со години. Има ли вистина во тоа?
10.11.2016, 16:53

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА
Не фрлајте пари: Плакнете ги забите со оваа состојка и гледајте како стануваат бели!
Наслагите на забите се еднакво видливи кај мажите и кај жените, а во повеќето случаи се резултат на конзумирање одредени намирници како што се слатки, кафе, како и некои нездрави навики како што е пушењето цигари. Исто така, и генетиката игра многу важна улога.
09.11.2016, 21:34

ЗДРАВЈЕ
Еден месец пиела вода на празен стомак, а за резултатите не можела ни да сонува...
Што е тоа што го прават Јапонките за да имаат порцеланска кожа и витка линија? Една девојка одлучила да ја дознае таа тајна и со помош на интернетот го открила нивниот ритуал на пиење вода на празен стомак веднаш по будењето.
09.11.2016, 17:52

ЗДРАВЈЕ
Вака изгледа жената која пет години не јадела ниту пиела
Лин Донахи (29) од Глазгов страда од гастропареза, што значи дека мускулите на нејзиниот желудник буквално престанале да работат. Оваа медицинска сестра вели дека веќе пет години не може да јаде ни да пие поради реткото нарушување, како и дека копнее по шолја чај секој ден.
08.11.2016, 19:10

ЗДРАВЈЕ
Овие пет намирници го чистат организмот од никотин
Сите сме свесни за негативното дејство на цигарите и никотинот врз нашиот организам. Ако сте престанале да пушите или сте страствен пушач, најбрзиот начин за да го исчистите организмот од никотинот е со помош на овие свежи и вкусни намирници.
07.11.2016, 17:53

СКОПЈЕ
Се одржа Регионалниот офталмолошки Симпозиум во Скопје
Викендов се одржа Регионален офталмолошки Симпозиум на темата „Новитетите во офталмологијата“ акредитиран од Лекарската комора на Македонија, а во организација на Систина Офталмологија, дел од групацијата на универзитетската клиника за офталмологија Свјетлост од Загреб.
07.11.2016, 12:01

ЗДРАВЈЕ
Сакате да ги изгубите вишокот килограми? Применете ги овие здрави навики
Повеќето диети ветуваат брзи резултати, но цената за тоа е глад, здодевност и често – здравјето. Но, овие начини можат да ви помогнат да ги изгубите несаканите килограми, а притоа да не му наштетите на вашето здравје.
04.11.2016, 20:39

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА
10 навики поради кои старееме побрзо, а не сме воопшто свесни дека имаат таков ефект
Ги правиме секојдневно, некои ни се природни, а некои научени, но сите овие навики имаат нешто заедничко – поради нив изгледаме постаро и побрзо добиваме брчки.
03.11.2016, 17:50

ЗДРАВЈЕ
Најстарата жена на светот откри која намирница ја јаде секој ден
Најстарата личност на светот ќе наполни 117 години овој месец и конечно одлучила да ни го открие главниот „виновник“ за својата долговечност.
02.11.2016, 18:40

ЗДРАВЈЕ
Пијалок од две состојки кој го прочистува телото и го забрзува метаболизмот за два дена
Дали некогаш сте слушнале за сите здравствени предности на водата од грозје? Овој необичен пијалок претставува одличен додаток на вашата диета, особено бидејќи се грижи за доброто здравје на црниот дроб.
01.11.2016, 20:10

ЗДРАВЈЕ
Експеримент: Една година не ставала дезедоранс – сега откри како мириса
Дали вие би можеле да издржите 365 дена без користење на дезедоранс?
31.10.2016, 19:38

ЗДРАВЈЕ
Пиела сок од лимон и мед една година и сега препорачува сите да го правиме тоа
Постојано можеме да прочитаме некоја статија која пишува за предностите на лимонот и медот, а девојката по име Кристал Дејвис одлучила самата да ја испроба оваа комбинација и да провери дали е се` онака како што пишуваат медиумите.
28.10.2016, 19:04

ЗАНИМЛИВОСТИ
Видео кое ги отвара очите: Еве како далтонистот го гледа светот
Дали сите го гледаат светот исто како мене? Дали мојата црвена боја е иста како и твојата црвена? Колку пати себеси сте си го поставиле ова прашање?
28.10.2016, 17:50

МАКЕДОНИЈА
Македонските пациенти со ретки видови рак се прашуваат каде им е лекот
Нема терапија за болните од ретки малигни заболувања, бидејќи новите иновативни лекови за овие болести не се ставени на позитивната листа на лекови за која трошоците ги покрива Фондот за здравствено осигурување, а не се обезбедуваат ниту преку програмата за ретки болести на Министерствтото за здравство.
28.10.2016, 15:38

ЗДРАВЈЕ
Запрете ја забоболката пред таа да ве запре вас
Без разлика колку совесно, редовно и темелно ја одржувате оралната хигиена, во одреден момент од животот, најверојатно, ќе ја доживеете непријатноста причинета од забоболка.
28.10.2016, 13:22

ЗДРАВЈЕ
Кога пастата за заби не помага, овие состојки ќе го неутрализираат лошиот здив
Ужасно е тешко да се ослободиме од лошиот здив кој настанува при конзумација на одредени намирници, како на пример лукот, затоа што тој може да се задржи и до 24 часа по конзумирањето.
27.10.2016, 18:30

ЗДРАВИ НАВИКИ ИЛИ?
10 здрави навики коишто всушност претставуваат вистинско губење на време
Инспириран од магазинот на Академијата на престижниот медицински колеџ, Guardian направил скратена листа од нешта коишто станале наша секојдневна рутина поради превенција на здравјето, иако апсолутно би можеле нормално да функционираме и без нив.
26.10.2016, 14:23

ЗДРАВЈЕ
Нова надеж за пациентите со агресивен рак на дојка
Фармацевтската компанија Hoffmann - La Roche („Рош“) за стручната јавност го промовираше лекот со којшто се постави нов стандард во вкупното преживување на болните од т.н. HER2 позитивен рак на дојка.
26.10.2016, 11:43

ЗДРАВЈЕ
Овие четири работи го намалуваат стресот
За среќа, постојат четири брзи начини како моментално да го намалите нивото на стрес во вашиот организам.
25.10.2016, 19:16

СКОПЈЕ
Регионален офталмолошки симпозиум во Македонија на темата „Новитетите во офталмологијата“
Симпозиумот на офталмолози ќе се одржи на 5 ноември, сабота, потврдува Лекарската комора на Македонија, која го акредитираше овој стручен собир.
25.10.2016, 12:00

ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Со помош на овие три намирници Клои успеала да ослабе 20 килограми и да го промени својот личен опис
Ријалити ѕвездата Клои Кардашијан доживеала неверојатна трансформација на своето тело.
22.10.2016, 13:47

ЗДРАВЈЕ
Почнала необјасниво да се дебелее, а потоа докторот ѝ ги прегледал нозете и ѝ дал морничава дијагноза
Таа започнала необјасниво да се дебелее, а потоа докторот ѝ ги прегледал нозете и ѝ дијагностицирал ретка болест.
21.10.2016, 18:39

ВНИМАВАЈТЕ НА ЗДРАВЈЕТО
5 диети за кои сите зборуваат оваа година, а не функционираат...
Оваа година бевме сведоци на некои прилично луди диети, но ако сакате да ги имате оние популарни „пред и потоа“ фотографии, едно нешто е сигурно – овие диети нема да ви помогнат во тоа, без разлика колку секси славни личности ве убедуваат во спротивното.
20.10.2016, 19:41

ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
„Се хранев здраво, а се дебелеев поради поради овие три големи грешки”
Малите промени и тоа како можат да имаат големо влијание врз нашето здравје и губењето на несаканите килограми.
18.10.2016, 17:51

СКОПЈЕ
Систина Офталмологија во поддршка на хуманитарни активности на “Денот на Белиот Стап” во Сити мол
По повод “Денот на белиот стап”, тим на офталмолози на Систина Офталмологија зaедно со членовите на Лајонс Дистрикт 132 Скопје беа присутни во саботата на 15.10.2016 во Сити Мол во Скопје од 11 до 15 часот, каде вршеа очни мерења со автоматски рефрактометри и одговаараа на прашањата на граѓаните.
18.10.2016, 13:27

ЗДРАВЈЕ
Вака се губат килограмите без диети и вежбање!
Не станува збор за некој чудесен пијалок, туку за едноставна биологија на нашето тело и трик кој го потврдија и научниците.
17.10.2016, 18:20

ЗДРАВЈЕ
Овој природен лек од 3 состојки ќе направи кашлицата веднаш да исчезне
Лекувањето на хроничната кашлица и бронхитис отсекогаш претставувало предизвик дури и за модерната медицина – се` досега.
15.10.2016, 11:37

ЗДРАВЈЕ
Девет дена без шеќер? Резултатот е драматичен
Целосното избегнување на шеќер уште на краток рок има драматични резултати, покажала нова студија.
14.10.2016, 19:40

ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Некогаш имала 127 килограми: Иако денес изгледа одлично, таа и понатаму преживува пекол
„Мојата цел е да им помогнам на оние кои се наоѓаат во иста ситуација во која бев јас. Можам да им пружам поддршка бидејќи знам колку ми беше мене тешко кога бев во тој период, како психички, така и физички. Тоа е битка која ја водиме сами со себе“, вели Раина.
13.10.2016, 21:08

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
РАЗЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Пријателство кое „боде очи“: „Што им е грижа на другите луѓе што ние две се дружиме?“
ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
ЉУБОВ И СЕКС
Ова се најчестите манипулации со чија помош мажите ги одведуваат жените во кревет

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Зошто жените живеат подолго од мажите?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум