АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО

ЗДРАВЈЕ
Машката контрацепција успешно го помина првото тестирање
Експериментален нов тип на машка контрацепција го блокира протокот на спермата со помош на гел - и се покажа успешен во првите тестирања врз мајмуни.
 

ЗДРАВЈЕ
Овој трик од 90 секунди ќе ве расони подобро од кафе, а има и одличен ефект врз целото тело
Она што е интересно е тоа што овој трик е секојдневна животна навика и на модната дизајнерка Викторија Бекам.
11.02.2017, 14:17

ЗДРАВЈЕ
Начинот на кој сите го готват оризот е штетен за здравјето
Еден од најчестите начини за готвење на ориз е и најопасниот кој го зголемува ризикот од здравствени проблеми.
10.02.2017, 18:32

ЗДРАВЈЕ
Сакате да заборавите на болестите? Ова се тајните на луѓето кои секогаш имаат добро здравје
Сите знаете барем една личност која „пука од здравје“ додека сите околу неа се настинати и веројатно секогаш сте се прашувале како успева да остане здрава додека сите околу неа се поразени од грип?
09.02.2017, 20:38

ЗДРАВЈЕ
Воопшто не помислуваме на нив, а овие навики се подеднакво опасни како и пушењето
Непушачите често се чувствуваат побезбедни бидејќи во голема мера ги изолирале штетните материи од телото, но некои навики, особено ако се дел од нашата секојдневна рутина, можат да бидат еднакво штетни како цигарите.
08.02.2017, 19:54

ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Верувале или не: Поради овие утрински навики не ги губите килограмите
На диета сте, но не оди сè според планот? Дали сте размислувале за тоа дека несвесно го саботирате вашето физичко здравје, што потоа влијае врз вашиот изглед? Во продолжение прочитајте како го правите тоа.
07.02.2017, 20:30

ЗДРАВЈЕ
6 типови на главоболки: Местото на болката ги открива причините и решението!
Причините за главоболка не е лесно секогаш да се детектираат, особено кога се во прашање дехидратацијата или недостатокот од сон што може да бидат главните виновници зошто чувствувате како да ви удираат чекани по главата. Сепак понекогаш и не можеме потполно да сме сигурни зошто нè боли.
07.02.2017, 12:12

ЗДРАВЈЕ
Дали читањето во мрак и гледањето во екран навистина го влошуваат видот?
Овој е еден од најраспространетите митови за здравјето од кој треба да се ослободиме еднаш и засекогаш.
06.02.2017, 17:52

ЗДРАВЈЕ
Минута која ќе ви го промени животот: Јапонски лек за најголемата „болест“ на денешницата
Во човечката природа е да поставуваме цели. Помали, поголеми, поедноставни или покомплицирани, понекогаш и недостижни. Но, сакаме да се надеваме, сакаме да веруваме дека можеме да усвоиме нови навики, да постигнеме одреден напредок и да го направиме животот онаков каков што сме го замислувале во нашето идеално сценарио.
03.02.2017, 21:30

ЗДРАВЈЕ
Пет необични сигнали кои укажуваат на проблеми со срцето
Многумина поради незнаење и неверување преживуваат инфаркт и го добиваат „на нозе“. Вашето тело испраќа јасни сигнали, а ваше е да ги препознаете. Ова се некои необични знаци кои не би требало да ги игнорирате бидејќи според податоците на Светската здравствена организација, од 1970 до 2000 година бројот на срцеви заболувања пораснал за 300 отсто.
02.02.2017, 21:36

МАКЕДОНИЈА
Се намалува бројот на заболени од грип
Во сезоната 2016/2017, вкупниот број заболени од грип заклучно со четвртата недела изнесува 32.931 со кумулативна инциденца од 1.591,5 на 100.000 жители.
02.02.2017, 15:13

НЕКОГАШ И СЕГА
Какво пилешко месо навистина јадеме? Кокошките се двојно поголеми од пред половина век. Еве што значи тоа!
Денешната просечна кокошка е вистински џин во споредба со онаа од пред половина век. За среќа, таа е исто толку вкусна и не е опасна по нашето здравје – но само под услов ако правилно се храни!
01.02.2017, 12:30

ЗДРАВЈЕ
Држете се до овој распоред и килограмите ќе се намалуваат: План за исхрана кој ќе ве „стопи“
Исхрана точно на време, избалансирани оброци, здрави „грицки“ – ова ја сочинува основата на планот ако сакате да ослабете. Сепак, студијата на Универзитетот Харвард покажала дека ако оброците се надвор од ритамот, нивото на шеќер може да порасне за 18 отсто, што лошо влијае на метаболизмот и маснотиите во организмот.
31.01.2017, 18:30

ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Му забранила на момчето да ја запроси бидејќи била премногу дебела за свадба – Вака изгледа сега
Џенифер Гинли од Ливерпул е прогласена за Miss Slinky 2017. Оваа титула им се доделува на дами кои со своите телесни трансформации ги инспирираат другите и ги потикнуваат на здрав начин на исхрана.
30.01.2017, 20:48

ОДЛИЧНИ ВЕСТИ
Докторка порачува: Појадувајте чоколадна торта!
Клучно е само да не претерувате и ќе остварите многу позитивни ефекти врз своето здравје.
27.01.2017, 18:31

МАКЕДОНИЈА
Институт за трансфузиона медицина: Има доволно количини крв од сите крвни групи
Институтот за трансфузиона медицина на Република Македонија соопшти дека располага со доволни количини крв од сите крвни групи.
27.01.2017, 13:43

ЗДРАВЈЕ
Три начини за успешно да ослабете без да ги броите калориите
Многу е важно во својот план да сместите навики кои и изгледаат како да се во директна врска со килограмите, но значително ќе допринесат за нивното намалување. Но, диетите не се сè што треба да превземете ако сакате да ја постигнете оваа цел.
26.01.2017, 18:30

ЗДРАВЈЕ
Ако секое утро ставите сода бикарбона во кафето наместо шеќер, ќе се случи нешто неверојатно
Сигурно никогаш не ви паднало на ум да ставите сода бикарбона во кафето, но ако го пробате ваквиот пијалок, никогаш повеќе нема да престанете да го пиете.
25.01.2017, 21:30

МАКЕДОНИЈА
Хочкинова болест ќе се третира со нов лек
Клиниката за хематологија ќе ги третира заболените од Хочкиновата болест со Брентуксимаб (Brentuximab), нов иновативен лек што се воведува како резултат на условниот буџет што и е доделен од Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ), најави денеска министерот за здравство Никола Тодоров.
25.01.2017, 14:37

ЗДРАВЈЕ
Лекарите предупредуваат: Никогаш повеќе не ја ставајте храната во алуминиумска фолија
Дали сте и вие дел од луѓето кои сите остатоци од храна ги замотуваат во алуминиумска фолија, па дури и ја подготвуваат храната во неа?
24.01.2017, 21:30

ЗДРАВЈЕ
Златна паста: Направете лек кој ќе го победи грипот, настинката и воспалението
Грипот и настинката и понатаму владеат, а доколку се борите со нив или сакате превентивно да се заштитите, добро ќе направите ако во својата исхрана додадете „златна паста“ која помага при секој воспалителен процес. Оваа моќна паста многу лесно можете да ја направите самите дома.
23.01.2017, 20:00

ЗДРАВЈЕ
Не пропуштате да вечерате? Еве што му правите на телото ако јадете после 19 часот
Постои страв и уверување дека сè што јадеме навечер ќе нè здебели и дека токму тие калории создаваат масни наслаги.
20.01.2017, 21:34

ЗДРАВЈЕ
Две години не пиел кафе и алкохол – Промената е неверојатна
Еден храбар маж одлучил да направи нешто што на многумина можеби им звучи како невозможна мисија – од животот ги исфрлил кафето и алкохолот.
18.01.2017, 19:12

ЗДРАВЈЕ
Овие видови на храна го намалуваат потењето
Иако во борбата со оваа непријатна појава најчесто помош бараме во козметичките препарати, решението лежи во промената на животните навики.
17.01.2017, 18:30

ЗДРАВЈЕ
Не се туширате редовно? Еве што му се случува на вашето тело
Серија тестирања на доброволци ја негирала добрата страна на реткото туширање.
16.01.2017, 20:30

ЗДРАВЈЕ
Обичниот аспирин ги решава сите проблеми со кожата: После три примени, брчките и акните исчезнуваат!
Употребете ја оваа магична таблета на еден од овие три начини и конечно ќе им кажете збогум на несовршеностите на вашето лице.
13.01.2017, 20:30

ЗДРАВЈЕ
Очи со младешки сјај и на повозрасни години
„Ќе остарете и вие, па ќе видите каква е староста”, ова честопати ни го кажуваат повозрасните. Еден ден и ние ќе ги имаме нивните години, затоа од почит кон нашите родители, баби и дедовци, треба да се грижиме за нивното здравје. Затоа, колку што можеме треба да им се најдеме и да поминуваме време со нив.
13.01.2017, 14:31

ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Опра Винфри ослабела 20 килограми: Една промена била пресудна за нејзиниот успех!
62 – годишната водителка неодамна изгубила 20 килограми со траен резултат, а во новото интервју открила што ѝ помогнало најмногу во тоа.
12.01.2017, 19:41

ЗДРАВЈЕ
Добра вест за жените: Ова се најдобрите години за раѓање деца
Со децении наназад жените биле советувани дека може да биде многу опасно раѓањето деца по 35 години.
11.01.2017, 21:19

ЗДРАВЈЕ
Внимавајте: Дури и најздравите намирници можат да бидат штетни кога ги јадете во погрешно време!
Ако ви се случува да се храните со најздрави намирници, а притоа да се чувствувате се` полошо, можно е проблемот да е во тоа што ги јадете во погрешен момент.
10.01.2017, 17:52

ЛОНДОН
Револуција: Научниците откриле како на природен начин да го спасат секој заб
Забите во иднина би можеле да се натераат самите себе да се поправаат, што би значело крај за болните посети на забарите и ставањето на пломби, велат британските научници кои создале лек кој успешно ги поправа дупките во забите на глувците.
10.01.2017, 15:05

ЗДРАВЈЕ
Исчистете ги цревата за 24 часа: Исфрлете ја несварената храна и отровите во рекорден рок!
Оваа еднодневна диета ќе направи вашето тело да заборави на празничното прејадување.
09.01.2017, 17:42

ЗДРАВЈЕ
Домашен рецепт од само две состојки кој ќе ја смири и најупорната кашлица
Сезоната на грип, вируси и кашлици одамна започна. Ако сте и вие меѓу оние кои ги фатила настинка ќе ве израдува информацијата дека постои еден скромен, но одличен рецепт за лековит сируп кој можете да го направите дома за 20 минути. Овој сируп од две главни состојки ги ослободува синусите, ја лекува кашлицата и настинката во рекордно време, а можат да го користат и децата.
05.01.2017, 20:03

ЗДРАВЈЕ
Една година без дезедоранс – Еве што се случува
„Лајфстајл“ блогерката Елис Браутигам спровела експеримент во кој веќе една година не користи дезедоранс.
04.01.2017, 17:52

ЗДРАВЈЕ
Дали е ова еликсирот на младоста? Само 3 лажици од оваа смеса, дневно, ќе направат чудо за вашата крвна слика!
Оваа витаминска бомба или лековит еликсир е исклучително добар и проверен лек за зголемување на нивото на хемоглобинот, подигање на нивото на крвните зрнца и подобрување на општата крвна слика.
04.01.2017, 14:08

ЗДРАВЈЕ И ДИЕТИ
Како симнала 45 кг вишок: Неверојатна трансформација, ново тело, нов почеток!
Девојката успеала да ја преполови својата килажа точно пред Нова година.
03.01.2017, 18:30

ЗДРАВЈЕ
Со овие едноставни навики кои можете да ги применувате уште од денес, ќе го намалите ризикот од рак!
На една од две личности во некој момент од животот и` е дијагностициран рак, покажуваат истражувањата. Поради тоа, здружението за превенција на рак составило водич од седум едноставни чекори кои можат значително да го намалат ризикот од појава на оваа страшна болест.
30.12.2016, 21:34

ЗДРАВЈЕ
Зошто е важно да пиете вода дури и во зимските денови
Човековото тело без разлика на годишните времиња има постојана потреба соодветно да се хидрира. Но, како што времето заладува и ниските температури стануваат се почеста појава имаме потреба да конзумираме нешто што ќе не загрее и ќе направи да се чувствуваме комфорно во ладните зимски денови.
30.12.2016, 15:18

ЗДРАВЈЕ
Како студеното време влијае врз нашиот организам? Откријте на што треба да внимавате
Со намалувањето на температурите во текот на зимата, здравствените проблеми поврзани со времето стануваат поголеми. Студеното време носи многу ризици, особено за постарите лица.
29.12.2016, 21:00

ЗДРАВЈЕ
Улогата на семејниот лекар во водење акутни горно-респираторни инфекции
Секоја сезонска промена влијае на нашиот организам. На пролет, телото е поактивно и луѓето се подложни на стрес, но во зима телото функционира поспоро поради студот и е подложно на горно-респираторни инфекции (АГРИ) и настинки.
29.12.2016, 11:04

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ
Ако премногу се грижите, овие болести ќе ве стигнат порано или подоцна
Грижата директно влијае на желудникот, варењето на храната, слезината и панкреасот.
28.12.2016, 20:00

ЗДРАВЈЕ
Ги помешале сперматозоидите: Поради голема грешка на холандска болница, 26 парови очекуваат туѓо дете...
Холандскиот центар за медицински помогнато оплодување соопшти дека е можно 26 жени да се оплодени со сперматозоиди на погрешен човек.
28.12.2016, 16:00

ЗДРАВЈЕ
Речиси 8.000 заболени од грип од почетокот на месецов
Комисијата за заразни болести препорачува да се изврши темелна дезинфекција на сите детски градинки и училишта низ државата.
28.12.2016, 10:48

ЗДРАВЈЕ
Лекарите предупредуваат: Ако сакате да го намалите ризикот од рак, исфрлете ги овие намирници од исхраната!
Лекарите постојано предупредуваат колку е храната важна за нашето здравје. Сепак, денес повеќе не можеме да бидеме сигурни што е навистина здрава храна, бидејќи доста производи се генетски модифицирани.
27.12.2016, 20:20

ЗДРАВЈЕ
Грипот зема замав, на удар бебињата и учениците
Најалармантна е ситуацијата во детската болница во Козле. Директорот на установата вели дека капацитетот им е веќе надминат и можат да хоспитализираат само тешки случаи.
27.12.2016, 14:17

ИСПОВЕД
Високите потпетици ѝ направиле пекол од животот: „Поради нив останав без нога”
Високите потпетици се и благослов и клетва, а на една жена неповратно ѝ го уништиле животот.
26.12.2016, 19:02

ДЕПРЕСИЈА
Ако често патувате со авион, обрнете внимание: Секој осми пилот пати од депресија
Истражувачите испратиле онлајн анкети до 3845 пилоти ширум светот, а на пилотите им биле поставувани прашања пред сè за нивната психичка состојба.
26.12.2016, 19:00

ЗДРАВЈЕ
Хепатитисот секој ден убива по 400 лица во светот
Од 6 до 10 милиони лица во светот секоја година се погодени од хепатитис. Високата стапка на смртност алармира дека е потребна глобална стратегија за борба со болеста со цел нејзино искоренување, беше посочено минатата среда на конференцијата на Hep-CORE во Берлин, Германија, на која учестуваше и Хепар центарот –Битола.
26.12.2016, 13:38

НАСЛЕДНИ БОЛЕСТИ
Експертите открија од кого го наследуваме генот одговорен за рак на дојката
Од родителите можеме да наследиме многу физички особини, но и болести. Од секој родител добиваме по две копии од секој ген, а мутацијата на одредени гени е главен причинител за наследните болести.
24.12.2016, 17:59

ЗДРАВЈЕ
Чудо на природата: Причини поради кои куркумата е добра за здравјето
Куркумата се смета за природен „прочистувач“ на организмот.
23.12.2016, 21:15

ЗДРАВЈЕ
Ублажете ја болката со помош на билка
Осумдеценискиот нераскинлив дијалог со природата, „Алкалоид“ годинава го круниса со нова палета билни производи, како одговор на сé поголемата доверба кај луѓето во природните препарати произведени од компанијата која цели 80 години во фокусот на својата основна дејност ги има растителните суровини. Овие природни производи се категорија која опфаќа повеќе видови различно именувани препарати, како: традиционални хербални лекови, гранични производи и додатоци во исхраната.
23.12.2016, 12:00

ЗДРАВЈЕ
СЗО ги заврши тестовите за вакцина против ебола со 100-отстотна ефикасност
Светската здравствена организација соопшти дека со 100-отстотна ефикасност ги завршила тестирањата на експерименталната вакцина против вирусот Ебола.
23.12.2016, 09:04

ЗДРАВЈЕ
Едноставен пијалок кој го регулира варењето на храната и го зајакнува организмот
Овој едноставен пијалок кој во себе ја содржи една од најздравите намирници на светот е вистински сојузник во чувањето на добрата здравствена состојба.
22.12.2016, 17:54

ЗДРАВЈЕ
Можно е: Еве како да јадете без ограничувања и да бидете фит
Празниците се ближат, а со нив и прекумерниот внес на храна. Ако сакате да ги избегнете гасовите, подуеноста и таложењето на вишок килограми, придржувајте се до овие неколку совети.
21.12.2016, 22:00

ЗДРАВЈЕ
Дали сте знаеле дека чајот од нане може да ви помогне да се ослободите од овие непријатности?
Нането е одличен извор на манган, бакар и витамин Ц. Освен тоа, во себе содржи и антиоксидативни, антибактериски, антивирусни и антифунгални својства.
20.12.2016, 21:41

СКОПЈЕ
Со здрави навики до здрави бубрези
Никогаш не е прерано да започнеме да ги учиме нашите деца повеќе за тоа како функционира телото и кои се добрите навики кои треба да ги практикуваме.
19.12.2016, 12:54

ЗДРАВЈЕ
И покрај жестоките критики: Јадел само компири цела година и тоа му го променило животот!
ЕндрјуТејлор оваа година не изел ништо друго освен компир. И уште малку компир.
16.12.2016, 17:54

ЗДРАВЈЕ
Не ве лажеле: Ова е причината зошто не треба да пиете вода додека јадете
Пиењето вода пред и за време на јадењето е навика која ја имаат многумина. Новите сознанија укажуваат на тоа дека пиењето вода за време на оброкот прави повеќе штета отколку корист.
15.12.2016, 21:45

ЗДРАВЈЕ
Некои луѓе спијат со лимон покрај креветот, а кога ќе прочитате зошто и вие ќе го правите истото
Кога зборуваме за здрава храна, прва асоцијација претежно ни е лимонот.
14.12.2016, 17:52

ДЕЛЧЕВО
Седум инфаркти за две недели во Делчево
Зголемен е бројот на дијагностицирани инфаркти во делчевската Итна медицинска служба. Во период од две недели овде се дијагностоцирани седум инфаркти кај лица кои се на возраст од 50 до 70 години, информира раководителот на делчевската Итна медицинска служба, д-р Гоце Стојменовски.
14.12.2016, 11:21

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
РАЗЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Пријателство кое „боде очи“: „Што им е грижа на другите луѓе што ние две се дружиме?“
ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
ЉУБОВ И СЕКС
Ова се најчестите манипулации со чија помош мажите ги одведуваат жените во кревет

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Зошто жените живеат подолго од мажите?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум