АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО

ЗДРАВЈЕ
Моќта на дивиот лук за здравјето – дали го знаевте ТОА?
Сремуш (Див лук) е самоникната јадлива билка со исклучителна лековитост и широк спектар на делување! Oваа чудесна билка, која природата и ја подарила и на Македонија во изобилство треба да се искористи на вистински начин.
 

ЗДРАВ ЖИВОТ
Имала 122 килограми, а да видите како денес изгледа во бикини...
Натпреварувачката во шоуто „Најголемиот губитник“ некогаш тежела 122 килограми и се срамела од самата себе, а денес со гордост го покажува своето тело во костим за капење.
14.10.2015, 18:50

ЗДРАВЈЕ
5 „безопасни” предмети кои можат да станат извор на зарази ако не ги користите правилно
Многу предмети кои би требало да го унапредат квалитетот на вашиот живот всушност можат да имаат целосно спротивен ефект на вас. За да го избегнете тоа, обрнете внимание на тоа како правилно да ги користите и така намалете ја можноста за штетно влијание врз вашето здравје.
12.10.2015, 13:47

ЗДРАВЈЕ
Каква промена: Изгубила 50 килограми и ја открива најголемата тајна на својот успех
Се изнаслушавме секакви тајни на успешно слабеење, но оваа која ја промовира Џени Јан-Худек е сигурно една од најдобрите.
09.10.2015, 21:00

ЗДРАВЈЕ
Следниот пат обратете поголемо внимание: Знаете ли што значат броевите на лепенките на бананите, јаболката...?
Живееме во време кога сме опкружени со најразлични отрови. Ги има дури и во храната која што ја консумираме. Но, постојат неколку начини за сепак да ги избегнете.
09.10.2015, 15:20

ЗДРАВЈЕ
Се откажал од шеќер и алкохол на еден месец – Резултатите го изненадиле
Сите сте слушнале дека шеќерот не е здрав, исто како и алкохолот и дека треба да ги избегнувате. Но, зошто? Што се случува во организмот кога само еден месец ќе се откажете од слатките пороци?
08.10.2015, 22:00

ЗДРАВЈЕ
Внимавајте, овие навики можат да ги уништат вашите бубрези!
Ви донесуваме листа на работи кои треба да ги избегнувате ако сакате да ги зачувате здравите бубрези.
08.10.2015, 19:30

ЗДРАВЈЕ
Што ќе се случи со вашето тело ако престанете да пиете алкохол?
Без разлика дали сте латентен алкохоличар, дали тука и таму сакате да се напиете по некоја чашка, алкохолот по правило прави хаос во вашиот организам. Еве што ќе се случи доколку се откажете од алкохолот.
07.10.2015, 19:00

ЗДРАВЈЕ
Легло на бактерии: Дали знаете кој е најнечистиот дел од нашето тело?
Личната хигиена е многу важна за одржување на здравјето. Но, дури и кога редовно се туширате, постои дел од телото каде што секојдневно можат да се соберат повеќе од 67 видови на бактерии. Прочитајте кој е највалканиот дел од нашето тело и како да го исчистите.
06.10.2015, 19:00

СТРОГА ДИЕТА
Оваа девојка за една година ослабела 86 килограми и сега изгледа вака
Таа некогаш имала 168 килограми, а со строга диета успеала да дојде до 82.
05.10.2015, 19:30

ЗДРАВЈЕ
Уморни сте и цело време ви се спие? Ви фали овој клучен минерал, кој мора да го надополните
Дали сте константно уморни? Дали имате проблеми со спиењето? Или се борите да пронајдете енергија за вежбање? Ако заморот е секојдневие во вашиот живот и ако вообичаениот тренинг ви станува сериозно тешка работа, тогаш ви фали овој клучен минерал.
05.10.2015, 17:10

ЗДРАВА ЗАМЕНА
Килограмите ќе исчезнат: Ова се вистинските замени за леб, тестенини и компири
Често првата препорака за оние кои сакаат да се ослободат од вишокот килограми е да се откажат од белиот леб. Меѓутоа, ако сте од оние кои не можат да се откажат од леб и тестенини, во продолжение ви нудиме здрава алтернатива за овие намирници.
03.10.2015, 14:20

ЗДРАВЈЕ
Еве зошто би требало да ја јадеме и кората од бананата
Кората од бананата обично има „улога“ во комедии, кога некој ќе се лизне на неа, но исто така има и улога во подобрување на здравјето.
02.10.2015, 19:00

ЗДРАВЈЕ
Опседнатоста со здрава храна е болест – Оваа жена поминала низ вистински пекол поради тоа
Знаеме дека здравата храна денес е во мода, што не е лошо, бидејќи луѓето претежно не обрнуваат внимание на тоа што јадат сè додека им е вкусно. Меѓутоа, постојат и такви кои толку многу внимаваат на исхраната, што тоа прерасна во болест.
01.10.2015, 20:30

ЗДРАВЈЕ
Виролог предупредува дека во 2017-та светот ќе се соочи со нова пандемија на грип H2N2
Научниците и лекарите во 2017 година би можеле да се соочат со нова пандемија на смртоносниот вирус на грипот од типот H2N2, кој првпат се појави во Азија во 1957 година, кога според различни процени починале меѓу милион и четири милиони луѓе, предупреди во четвртокот познатиот виролог директор на одделот за биоинфроматика во „PanaGene Ltd“, Владимир Блинов.
01.10.2015, 18:15

ЗДРАВЈЕ
Ги зголемува градите, влијае на машката потенција, а потполно е природно!
Волшебното семе од пискавица може да се најде во било која продавница за здрава храна, а богато е со протеини, минерали и витамини. Исклучително е хранливо и има многу добри ефекти на здравјето.
01.10.2015, 17:12

ЗДРАВЈЕ
Медот сепак не е толку здрав колку што мислевме...
Иако многумина веруваат дека медот е поздрав и поприроден избор од белиот шеќер, нови истражувања откриле дека медот можеби и не е толку здрав колку што мислевме.
30.09.2015, 19:30

ОПАСНО ПО ЗДРАВЈЕТО
Кивањето не смеете да го спречувате, бидејќи тоа може да предизвика мозочен удар
Додека киваме, воздухот низ нашите ноздри лета со брзина до 160 километри на час, а ако го стопираме кивањето, целиот притисок се сели во некој друг дел од телото кој може да настрада.
29.09.2015, 21:30

ЗДРАВЈЕ
Пет навики кои му штетат на вашиот организам исто колку и пушењето
Многу од вас не пушат и мислат дека тоа е знак за здрав живот, но истовремено ги занемарувате останатите, навидум безопасни навики, кои му штетат на вашето здравје во иста мера како и пушењето. Разликата е само во „механизмот“ на долгорочното влијание на телото и организмот.
28.09.2015, 17:50

ТАБЛЕТ
Експертите предупредуваат: Таблетот го „злоставува“ вашето бебе!
Кога на малечко дете му давате да си игра со таблет, тоа е исто како да играте руски рулет со неговиот развој, тврдат експертите.
28.09.2015, 11:10

СЛИЧНИ СИМПТОМИ
Мислела дека е бремена, но после 7 тестови за бременост лекарите откриле...
Луис Брајант на наговарање од докторите направила дури седум тестови за бременост, бидејќи имала симптоми кои укажувале на тоа. Меѓутоа, потоа следувал пресврт – наместо радосни вести, ја дочекало сознание дека има тумор.
26.09.2015, 11:55

ПОСЛЕДИЦИ
Другата страна на слабеењето: 4 последици од диетите за кои сите молчат
Сте ги изгубиле килограмите – пресреќни сте, всушност тоа беше вашата цел. Но, брзите диети имаат имаат мрачна страна и последици за кои малку се зборува.
25.09.2015, 17:50

ЗДРАВЈЕ
Прочитајте што се случува во телото еден час после јадење хамбургер
Состојките од хамбургерот делуваат како кокаин и се јавува потреба да го јадете уште почесто. Иако само што изеле хамбургер, луѓето и понатаму чувствуваат глад. Знаете ли зошто?
24.09.2015, 17:50

ИСТРАЖУВАЊА
Сексот не предизвикува срцев удар
Сексуалните активности не предизвикуваат нов срцев удар кај пациентите што веќе еднаш доживеале инфаркт, па заради тоа не треба ни да ги избегнуваат, пишуваат американските медиуми.
24.09.2015, 14:07

ЗДРАВЈЕ
Пиењето кафе не предизвикува аритмија
Претпоставките за тоа дали пиењето кафе го зголемува ризикот за најчестиот облик на неправилна работа на срцето, атриската фибрилација, конечно може да престанат, ако се суди според новата научна анализа објавена во часописот BMC Medicine.
24.09.2015, 12:34

ЗДРАВЈЕ
Пет навики кои можат да ве чинат здравје ако претерате во нив
Се случува луѓето константно да прават некои работи, бидејќи сметаат дека не грешат и дека тоа е здраво. Но, некогаш нивното дејство полека исчезнува затоа што со нив се претерува.
23.09.2015, 17:10

ЗДРАВЈЕ
Денес е првиот есенски ден: Дали и вас веќе ве фаќа депресија? Дали ги подготвивте марамчињата?
Летото заврши токму денес, во 10 часот и 20 минути. Промената на годишното време нашиот организам го чувствува и на неа може да реагира со појава на различни болести.
23.09.2015, 13:16

БОРБА
Дневникот на девојка која се бори со последната фаза на рак
„Ова се моите автопортрети како пациент со рак. Овии фотографии покажуваат како преминав од екстремно слаба, ранлива и исплашена состојба во попозитивна, силна и слободна девојка. Последната фотографија ја покажува мојата слобода откако се излечив“.
23.09.2015, 11:15

ЗДРАВЈЕ
Џејми Оливер тврди дека со овие намирници ќе доживеете сто години: Колку од нив јадете?
Познатиот готвач Џејми Оливер ги открива „супер намирниците“ кои ќе ви помогнат да доживеете сто години.
22.09.2015, 18:30

ЗДРАВЈЕ
Рецепт: Исчистете ги вашите бели дробови за само 3 дена
Никој од нас нема време да ги примени комплицираните режими на исхрана кои се неопходни за чистење на организмот. Затоа, ви го донесуваме методот кој ќе ви помогне да ги исчистите белитре дробови за само три дена.
21.09.2015, 18:30

ЗДРАВЈЕ
Чудотворен еликсир за добро здравје: Го топи салото, ја чисти крвта и го регулира холестеролот
За благодетите на медот сме пишувале многу пати, а само една мала лажичка содржи дури 70 различни состојки.
19.09.2015, 21:44

7 ПРИЧИНИ
Сами сте виновни: Комарците ве касаат поради овие причини
За оние кои се искасани до солзи, најчесто велиме дека имаат блага крв. Има многу митови зошто комарците некои луѓе ги касаат повеќе, а од други бегаат како ѓавол од темјан. Постои дури и теорија дека ако се најадете банани, комарците нема да ви се приближат ни на километар. Сето тоа, секако, е неточно.
19.09.2015, 15:30

ЗДРАВЈЕ
Ако забележите мозолчиња на овие делови од лицето, време е да посетите лекар (не дерматолог)
Појавата на мозолчиња е својствена за тинејџерската и адолесцентска доба, но сè повеќе личности постари од 30, па дури и 40 години, го имаат овој проблем. Покрај нарушувањето на естетиката на лицето, акните според традиционалната кинеска медицина можат да укажуваат и на нарушување на работата на некој внатрешен орган.
18.09.2015, 17:50

ПРОБЛЕМИ СО ТЕЖИНАТА
Постојат 6 видови на дебелеење, а се разликуваат според причината
Од дебелина која е едноставно предизвикана од преголем внес на калории, до дебелина предизвикана од слаб метаболизам или реакција на глутен - во причината лежи и решението.
18.09.2015, 10:51

ЗДРАВЈЕ
Го зајакнува имунитетот и спречува тешки заболувања – Тоа е најдобриот антиоксиданс
Антиоксидансите се природни материи во храната, кои го чуваат здравјето и го штитат организмот од слободни радикали.
17.09.2015, 20:05

ЧУВСТВАТА НА МАЈКИТЕ
Се породила пред три дена, а потоа со оваа фотографија започна вистинска револуција
Првите неколку денови после породувањето спаѓаат во натешките моменти од животот на секоја жена, но тоа ретко можат да го разберат оние кои сè уште немале дете.
17.09.2015, 17:10

ЗДРАВЈЕ
Алцхајмеровата болест е заразна? Новото истражување го шокираше светот
Досега се мислеше дека не постои начин по било кој пат да се пренесе Алцхајмеровата болест, но сега постојат нови докази кои укажуваат дека тоа е можеби возможно.
16.09.2015, 19:40

ЗДРАВЈЕ
Корисни за вашето здравје: Еве зошто треба да јадете замрзнати боровинки
Со замрзнувањето, боровинките се претвораат во - здравје.
16.09.2015, 18:20

ЗДРАВЈЕ
Сè што не сте знаеле за појадокот: Сепак не е најважниот оброк?
Сите ние сме слушнале дека појадокот е најважниот оброк во денот, а многумина и слепо се држат до тоа правило, иако и ниту самите не знаат зошто.
16.09.2015, 11:59

РЕТКА БОЛЕСТ
Откриен лек за ретка болест која предизвикува луѓето да слушаат сè во сопственото тело
Ретка болест наречена супериорна дехисценција на полукружен канал предизвикува пациентите да слушаат звуци од внатрешноста на своето тело, како варењето на храната и протокот на крв низ системот.
16.09.2015, 10:22

МИТОТ ЗА СМРТОНОСНИТЕ БАНАНИ
Може ли да умрете ако изедете шест банани одеднаш?
Прочитајте како се појавил митот за „смртоносното овошје – бананата“.
15.09.2015, 19:00

ФИТНЕС
Никој не ѝ верува дека има 62 години: Води фитнес студио и изгледа неверојатно
„Еден ден му објавив на своето семејство дека давам отказ и дека ќе отворам фитнес студио. Децата не можеа да веруваат, но во тој момент бев толку фрустрирана од својата кариера, што не ми беше грижа што мислат“.
14.09.2015, 17:48

ЗДРАВЈЕ
Светски убиец број четири: Недостатокот на физичка активност е полошо од пушењето!
Некои го нарекваат „тивок убиец“, а некои велат дека станува збор за „ново пушење“. Недостатокот на физичката активност се искачи на четвртото место на листата со глобални предизвикувачи на смрт.
14.09.2015, 09:10

ЗДРАВЈЕ
Им дале на луѓето една недела да јадат само брза храна – Резултатите биле шокантни
Дека брзата храна е исклучително нездрава знаат веќе и птиците на гранките, но најновото истражување на научници од Филаделфија покажало дека негативните последици се всушност многу полоши отколку што мислевме. Здрави мажи кои во состав на студијата само лежеле и јаделе брза американска храна, веќе после два дена добиле сериозни здравствени проблеми.
12.09.2015, 13:10

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР
Медицински заговори: Дали СИДА-та ја создал човекот и дали има лек за ракот?
Медицината, после производството на храна, е бизнис од кој луѓето најмногу зависат. Не е ни чудо што постојат сомневања за контрола на лековите, но и болестите...
11.09.2015, 17:50

ЗДРАВИ НАПИТОЦИ
Златно млеко: Напиток кој што ќе ви го промени животот
Научниците ширум светот ги признаа нејзините благотворни дејства врз организмот и препорачуваат редовно да се консумира. Постојат многу начини за тоа да го направите, а еден од можеби и најдобрите е токму златното млеко. Се работи за куркумата, кралицата на зачините.
11.09.2015, 13:20

ЗДРАВЈЕ
Не ги игнорирајте: 5 тивки знаци за големи здравствени проблеми
Телото често ни испраќа суптилни знаци кога нешто не е во ред со нашето здравје. Тие знаци можат да бидат симптоми за сериозни болести.
07.09.2015, 19:30

ТЕОРИЈА НА ЗАГОВОР
Канабисот лечи рак и затоа е забранет – бидејќи би ја уништил фармацевтската индустрија
Ова интервју со Александар Митровиќ Метаној, магистер по психологија, превземено од Dnevne.rs, е посветено на лековитите својства на конопот, кој се покажа како најефикасен природен лек за рак и многу други болести.
05.09.2015, 13:01

ЗДРАВЈЕ
Руски стручњак открива: Еве како да го обновите имунитетот за само 15 секунди!
Прочуениот московски специјалист за кинезитерапија, препорачува еден сосема едноставен метод, со кој што тој тврди дека може да го обновите имунитетот за само 15 секунди.
05.09.2015, 11:45

ЗДРАВЈЕ
Внимавајте: Секој грам од оваа намирница може да ве здебели
Шеќерот неодамна официјално стана виновник број еден за дебелеење, но најновото истражување покажува дека постои и друга намирница која уште повеќе влијае на дебелеењето. Всушност, толку многу влијае на килограмите, што секој грам може да ве здебели. Погодувате за што станува збор?
04.09.2015, 19:58

ЗДРАВЈЕ
Жените умираат поради срам: Ги игнорираат симптомите на опасната болест поради страв од осуда
Истражувањето спроведено меѓу средовечни жени покажало дека тие не одат на важен преглед поради стигма.
03.09.2015, 18:30

ЗДРАВЈЕ
6 тешки отрови кои секојдневно ве трујат
Фталатите имаат многу широка примена – од капсули, таблети и пластични кеси, до козметика, а можат целосно да ви ја нарушат рамнотежата на хормони во телото.
02.09.2015, 21:30

ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ
Повеќе и од лимонот – Овие намирници имаат најмногу витамин Ц
Пиперката е број еден кога станува збор за изобилство на витамин Ц. Во 100 грама црвена и жолта пиперка има 190 милиграми витамин Ц, што е речиси четири пати повеќе отколку во портокалите.
01.09.2015, 17:01

ЛОШИ НАВИКИ
Постојано сте уморни? Овие 14 навики премногу ве исцрпуваат
Уморот не е резултат само на ненаспаност – го поттикнуваат и алкохолот пред спиење, перфекционизмот, драматизирањето, лошата храна, но и премногу испиени кафиња во еден ден.
01.09.2015, 12:07

ЗДРАВЈЕ
Интезивна нега на кожата по одморите
По летните одмори, кога кожата постојано била изложена на надворешни влијанија како сончевите зраци и солта од морето и делува дехидрирано, исушено и груб, од особена важност е и негата на кожата по сончање.
31.08.2015, 20:27

ОДНОС ДОКТОР-ПАЦИЕНТ
Неверојатно: 10 најужасни повреди на правата на пациентите во светските болници
Многумина, пред медицинскиот зафат, често се прашуваат дали можат да му веруваат на докторот кој го има нивниот живот во своите раце. Иако во повеќето случаи се` поминува во ред, секоја година се бележи голем број на случаи во кои докторите неодговорно се однесуваат кон своите пациенти.
31.08.2015, 18:30

ЗДРАВЈЕ
Дневната дремка може да спаси животи
Дневното кусо придремување може „да спаси животи“, бидејќи благодарејќи нему кај луѓето се намалува ризикот од срцев удар, пишува The Telegraph повикувајќи се на студијата што ја спровеле истражувачите од грчката клинка „Asklepieion Voula“.
31.08.2015, 09:51

ЗДРАВЈЕ
Знаете ли која е највалканата работа во вашето домаќинство?
Не, тоа не е WC школката, или кантата за ѓубре. Ова е уште повалкано. Знаете ли за што станува збор?
27.08.2015, 20:35

ЗДРАВЈЕ
Тие го исфрлиле месото од исхраната за да ослабат, но се испоставило дека тоа било лоша одлука
Три жени раскажаа како и колку исфрлувањето на месо од исхраната лошо влијаело врз нивната здравствена состојба и какви проблеми им донело сето тоа.
27.08.2015, 19:30

ФИТНЕС
Таа не се откажува од вежбање, а ова се резултатите
27-годишната Клои Медли, британско ТВ лице и модел е голем поборник за фитнес. Резултатите од редовното тренирање се видливи на нејзиното тело, а тие за десетици илјади луѓе, кој ја следат на Инстаграм, се вистинска мотивација.
26.08.2015, 18:00

Прва ... 78910111213 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
РАЗЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Пријателство кое „боде очи“: „Што им е грижа на другите луѓе што ние две се дружиме?“
ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
ЉУБОВ И СЕКС
Ова се најчестите манипулации со чија помош мажите ги одведуваат жените во кревет

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Зошто жените живеат подолго од мажите?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум