АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО

ВТОР ДЕЛ
Нови десет видови на овошје кои што веројатно не сте ги пробале
Овошјето важи за дел од оние намерници кои што му се неопходни на нашиот организам за правилно функционирање и извршување на основните животни процеси, па токму и затоа истото треба да биде доволно застапено во нашата исхрана.
 

ПРВ ДЕЛ
Овошје кое веројатно никогаш не сте го пробале
Иако можеби ви се чини дека нашите пазари и супер маркети се преполни со различен избор на овошје, сепак, сето тоа е само мал дел од она што ни го нуди природата, па така, во продолжение погледнете го првиот дел од списокот на овошки кои што веројатно никогаш не сте ги пробале.
02.10.2013, 17:26

ВКУСНО И ЗДРАВО
Крушката е супер овошје: Помага при бројни тегоби и болести!
Уште од мали нозе децата се учат дека од особена важност за здравјето е консумацијата на овошјето, а едно од најкорисните овошки за човековиот организам дефинитивно е крушката.
24.09.2013, 23:59

ЧУДОТВОРЕН ПРЕПАРАТ
Препарат кој отстранува израстоци и првут, помага при воспаление на грлото...
Киселината која што ја содржи овој препарат му помага на телото подобро да ги апсорбира витамините и минералите од храната.
14.09.2013, 18:15

ПОДГОТОВКА НА ХРАНА
Верувале или не, пилето пред печење не смее да се мие!
Колку и да звучи неверојатно, миењето на пилешкото месо пред неговото подготвување за јадење е сосема погрешно!
10.09.2013, 23:19

КУЛИНАРСТВО
Потонете во убавината на овие навистина необични пејзажи
Разгледувањето на фотографии од вкусна храна секогаш е посебен настан за очите, но креациите на лондонскиот фотограф Карл Ворнер се дефинитивно нешто поразлично и истите не може да се споредат со ништо друго!
04.09.2013, 18:30

НОВА ИНВЕСТИЦИЈА
Nestlé со нов погон вреден 50 милиони евра во фабрика за пица во Германија
Nestlé, најголемата прехранбена компанија во светот, вчера во фабриката за замрзнати пици „Вагнер“ во Германија отвори нов погон вреден 50 милиони евра.
22.08.2013, 12:32

МНОГУ СЕ!
Сите чудотворни дејства на лубеницата
На вкусната и сочна лубеница ретко кој може да и одолее, особено во топлите летни денови кога истата е одлично здраво освежување кое што за организмот има многу благотворни дејствија, освен пријатното разладување.
16.08.2013, 17:17

ДЕСЕРТ
Вкусни мафини со боровинки и бело чоколадо
Ретки се оние кои што можат да одолеат на благото, а пак кога станува збор за вкусен и едноставен рецепт, тогаш гарантирано и љубителите на десертот се пред големо искушение... Такво едно се и вкусните мафини со боровинки и бело чоколадо.
08.08.2013, 17:55

МНОГУ ЛУТО
Сендвич за плачење
Досега никој не успеал да го изеде најлутиот сендвич на светот, кој е 400 пати полут од "табаско" сосот!
02.08.2013, 18:54

ДИЗАЈН
Стан во Барселона со најубавата тераса во градот
Овој стан во Барселона секој би го посакал за свој дом, пред се поради терасата која што е совршена за вечерни забави или интимни моменти поминати со саканите личности.
01.08.2013, 20:13

НЕОДОЛИВО ВКУСНО
Сладолед од Нутела: Неодолив десерт од само 4 состојки
Летото е период кога луѓето најмногу сакаат да уживаат во разладувањето со вкусен сладолед, па во продолжение погледнете како да подготвите вкусен десерт со кој ќе ги израдувате вашите најсакани.
29.07.2013, 16:05

ВКУСНО И ОСВЕЖУВАЧКО
Освежувачки летни коктели од сезонско овошје
Малините, лубениците, сливите, јаболката и праските можете да ги искористите за да направите освежувачки летни коктели за деца и возрасни, а во истите не заборавајте да додадете и малку кисело овошје, се со цел да постигнете подобар вкус.
28.07.2013, 14:33

САЛАТА
Вкусен летен рецепт: Кинеска салата
Летото е период кога луѓето пред се одбираат едноставна храна која не бара многу подготовка, а која истовремено е вкусна и хранлива... Токму за таков вид на јадење станува збор во рецептот во продолжение.
26.07.2013, 17:07

ОДВРАТНО
Еве како се произведуваат виршлите: Ако сте љубител, ви препорачуваме да не гледате!
Сите знаат дека виршлите не се баш најздравата храна на светот, но, како и паштетите, се поевтини, повкусни и лесни за подготовка. Но кога ќе го видите процесот при кој поминуваат материјалите за подготвување на овој вид на брза храна, веројатно малку ќе се размислите следниот пат кога ќе помислите да купите.
25.07.2013, 10:10

ВКУСЕН РЕЦЕПТ
Салата со тестенини за летните горештини
Во овие топли летни денови, готвењето сигурно не е една од активностите кои што би сакале да ги правите, па затоа, во продолжение прочитајте го овој едноставен рецепт со кој ќе добиете одличен оброк, без притоа да поминете неколку часа покрај шпоретот.
23.07.2013, 11:44

МММММ!
Многу повеќе од само десерт: Што изборот на сладолед говори за вас?!
Во овие жешки летни денови, сладоледот е омилениот начин за разладување, но истиот е многу повеќе од само десерт.
22.07.2013, 19:46

ДИЕТА
Сосови кои што ги топат килограмите
Борбата против вишокот на килограми никогаш не е лесна, па токму затоа, сите намерници кои помагаат при топењето на мастите се секогаш и добредојдени!
15.07.2013, 17:36

СКАНДАЛ
Да не види санитарната инспекција: Месото се чува покрај контејнерите!
Еден синџир на ресторани во Америка се здобил со огромни проблеми поради видео снимка која што досега ја погледнале речиси два милиони луѓе.
09.07.2013, 18:43

ЕНЕРГИЈА
Едноставно и вкусно: Домашен енергетски напиток
По напорниот работен ден во кој дополнителни проблеми ви задаваат и високите летни температури, одлично решение е напиток кој за кратко време ќе ви ја врати енергијата, а она што е особено значајно е тоа што истиот можете да го подготвите сами.
08.07.2013, 17:27

ХРАНА И УМЕТНОСТ
Уметност која можете да ја изедете
Таша вели дека инспирација црпи од рецептите на старите готвачи, но и дека на многу од рецептите им пристапува на модерен начин.
08.07.2013, 10:32

ЛУКСУЗ ВО ЧАША
Слатко уживање – најскапите коктели на светот
Нема ништо подобро од скап пијалок на крајот од долг работен ден. А знаеме дека сите сме ги имале тие долги ноќи во кои еден пијалок се претвора во многу, и сметката е поголема од нашата дневница. Но, ако нарачате еден од овие коктели, веројатно ќе ја надминете сметката предвидена за цел месец, а можеби и година!
03.07.2013, 19:05

НЕОДОЛИВО ВКУСНО
За посебни моменти: Торта Фереро Рошер
Тортите кои што се имитација на дел од најпознатите чоколади во светот се секогаш одличен избор за подготовка во домот, за некои посебни прилики, а таков е случајот и со тортата Фереро Рошер.
18.06.2013, 15:10

КУЛИНАРСТВО
Која е тајната на најдобриот рецепт за тестенини во светот?!
Овој викенд било одржано Светското првенство во подготвување на паста и победникот на истото е италијанскиот готвач Џорџо Нава, кој работи во Јужна Африка.
17.06.2013, 11:17

ПО РЕЦЕПТОТ НА БАБА
Што готват прекрасните бабички ширум светот?!
Многумина ќе се согласат дека бабите можеби се и најголемите "виновници" за вишокот на килограми кај нивните внуци затоа што тие секогаш најмногу се грижат да се целосно најадени и напиени... Секако, ретко и кој може да одолее на вкусните рецепти на баба им, а во продолжение погледнете што бабите готват ширум светот!
13.06.2013, 19:00

ВЕГАНСКО
Лижавче со вкус на мајчино млеко
Еден производител на слатки од Остин, Тексас, поднесе барање за патентирање лижавче со вкус на мајчино млеко.
05.06.2013, 19:11

ИСТОРИЈА НА ПАЛАЧИНКИТЕ
Како настанале палачинките?
Дали знаете дека првите палачинки (ако воопшто во тоа време така се нарекувале) ги јаделе античките луѓе? Нормално, тоа не биле палачинки како што изгледаат во денешно време. Овие едноставна, печена мешавина од млеко, брашно, јајца и зачини од античките Римјани биле нарекувана "Alita Dolcia" (нешто слатко).
31.05.2013, 14:42

ИДЕАЛЕН ДЕЛИКАТЕС
Балкански специјалитет: Сладолед од ракија!
Беломанастирската слаткарница Галерија бр.1, поточно нејзиниот сопственик Исмет Алија, смислил нов производ – сладолед од вилјамовка кој моментално ги освоил муштериите. Нормално, полнолетните.
22.05.2013, 10:35

ОД 19-ОТ ВЕК
Откриен тајниот рецепт за Кока-Кола и ставен на продажба
Клиф Клуг од Џорџија, САД, тврди дека го пронашол изворниот и строго чуван рецепт за Кока-Кола во стара кутија полна со документи. Сега рецептот е ставен на продажба на иБеј и неговата цена изнесува 15 милиони долари.
14.05.2013, 17:50

МУЗИКА, ВИНО, ХРАНА
Две години Барбакан ја пишува својата магична приказна
Веќе две години ресторанот Барбакан ја претставува суштината на модерното Скопје. Традиционалното катче, но истовремено отворено за нови сознанија, заедно со прекрасниот амбиент и одличниот тим на вработени, нуди единствено искуство.
13.05.2013, 17:00

ПО КОЛКУ ТРОШАТ НЕДЕЛНО?!
Што јаде светот: Потрошувачка кошница на семејствата ширум светот
Со оглед на различните услови и начинот на живот и различната понуда на пазарот, луѓето ширум светот консумираат различна храна, па затоа секогаш е интересно да се согледаат разликите.
27.04.2013, 14:15

ХРАНА
Вака изгледа хамбургер стар 14 години...
Доколку барате доволно добра причина поради која ќе престанете да јадете брза храна, ова веројатно е онаа вистинската, и повеќе од доволна!
23.04.2013, 20:27

ХРАНА
Гастрономски спектакл во Скопје
Македонија полека ги одбројува деновите до почетокот на првиот гастрономски спектакл кој што ќе се случи во Скопје, а на кој сите посетители ќе имаат можност да вкусат од најразличните специјалитети и сето тоа ќе биде по цена од 333 денари.
23.04.2013, 10:30

СКОПЈЕ
Пекарите денеска го презентираа најдоброто за појадок во Скопје
Постарите велат, не мораш да купиш телевизор, нова јакна, но мораш леб да купиш.
17.04.2013, 16:30

ИСХРАНА
Маслинка - антички плод кој гарантира здравје
Маслиновото дрво е можеби едно од најстарите растенија познати на човекот. Тоа се користело и било опишувано уште пред многу илјади години. Маслиновото дрво и денес масовно се одгледува, а маслинката и понатаму останува кралица на сите трпези ширум светот. Дознајте повеќе за маслинката како плод во текстот кој претстои.
17.04.2013, 16:05

ВНИМАВАЈТЕ!
Застрашувачка количина на шеќер во секојдневните намерници
Луѓето добро знаат дека шеќерот се наоѓа во поголемиот дел од намерниците кои што секојдневно се консумираат, но дали знаете во која количина шеќерот е застапен во јадењата кои што често се дел од вашата исхрана.
11.04.2013, 19:40

КУЛИНАРСТВО
Холандија: На клиентите им нудат пржени компири со прелив од канабис
Еден холандски угостител дошол до идеја својата понуда на специјалитети да ја збогати со компирчиња со прелив од канабис.
11.04.2013, 13:30

ШТЕТНА ХРАНА
Вистината за чипсот: Застрашувачки податоци за омилените грицки
Иако чипсот на многумина им е омилен, докторите и експертите одамна предупредуваат за неговата штетност, а според најновата студија, истиот е подеднакво опасен колку и дрогата затоа што создава зависност.
09.04.2013, 19:40

КУЛИНАРСТВО
Пронајдена чоколада со двојно помалку масти, а со ист вкус
Научниците на универзитетот Ворвик откриле метод со помош на кој мастите во чоколадата се заменети со разни видови на овошни сокови, без големи последици на нејзиниот вкус.
09.04.2013, 12:12

ПЕТ И ПОЛ ТОНИ
Најслаткиот грабеж во историјата...
Оние најголемите љубители на благото сигурно ќе се согласат дека понекогаш, се во толку "голема криза", што имаат чувство дека можат да изедат цел камион пол со благи работи... Веројатно во ваква ситуација биле и крадците кои што учествувале во "најслаткиот грабеж во историјата".
08.04.2013, 18:45

ДЕСЕРТ
Чоколадни капкејкс кои создаваат зависност
Ретко кој може да одолее на чоколадно колаче, но, овие чоколадни капкејкс полнети со гранче крема се вистинско чоколадно задоволство. Внимавајте, овие чоколадни ѓаволчиња создаваат зависност...
07.04.2013, 12:37

КУЛИНАРСТВО
Се што треба да знаете за мајонезот
Мајонез, повеќето од вас едноставно не можете да му одолеете. Го сакате и конзумирате редовно, едноставно тој претставува храна без која не можете да си го замислите ручекот.
05.04.2013, 14:09

КУЛИНАРСТВО
Чиј е Крањскиот колбас: Хрватска и Словенија на суд!
Словенија поднела барање за заштита на географското потекло на производот, на што Хрватска се пожалила на Европската комисија. За договор околу Крањските колбасите останаа уште две седмици.
02.04.2013, 16:57

КУЛИНАРСТВО | ЗДРАВЈЕ
Дознајте повеќе за исхраната: Што e здрав појадок?
Што појадувавте денеска? Што јадете за ужина во текот на денот? Дали пиете доволно вода во текот на денот? Статистичките податоци денес покажуваат дека лошата исхрана е главна причина за голем број заболувања.
02.04.2013, 15:55

ЗДРАВА ИСХРАНА
Марула - мала зелена аптека
Марула или зелена салата, едноставно не постои човек кој живее на Балканот, а кој ја нема пробано и нема уживано во вкусот на зелената салата.
29.03.2013, 13:28

КУЛИНАРСТВО
Појадок по ваша мера: Пет одлични начини да го започнете денот
Многумина ќе се согласат дека појадокот е најважниот оброк во денот, пред се поради тоа што истиот е активатор на метаболизмот и снабдувач на организмот со потребната енергија за соочување со новите предизвици во текот на денот.
27.03.2013, 09:24

НОВ ПРОИЗВОД НА ПАЗАРОТ
Coca-Cola Zero, вистински Coca-Cola вкус, a нула шеќер ПРИСТИГНА во Македонија!
Пивара Скопје АД ја донесе на македонскиот пазар Coca-Cola Zero – светскиот хит меѓу безалкохолните пијалаци.
21.03.2013, 17:57

ОМИЛЕНИОТ ПИЈАЛАК
Откриена мистеријата: Како се подготвува Кока-Кола
Најважните состојки во популарниот пијалак се сирупот, кофеинот, аромата и карамелизираната боја. Сето тоа внимателно се меша, се истура во конзерви, се додаваат меурчињата и крајниот резултат е светски познатиот пијалак.
20.03.2013, 00:13

РЕЦЕПТ
Како да го подготвите необичниот пржен сладолед?
Дали сте очајни да импресионирате со десерт кој е само малку различен, но, во исто време лесен за приготвување? Верувајте, одговорот на ова прашање е ПРЖЕН СЛАДОЛЕД!
17.03.2013, 17:14

ПРЕВКУСНО!
Чоколадни макарони кои се топат во уста
Дури и доколку станува збор за човек кој што не е љубител на благото, чоколадните макарони не оставаат никого рамнодушен.
15.03.2013, 21:11

РЕЦЕПТ
Направете вкусни сосови за крцкавите пилешки прсти
Пилешките прсти се крцкаво, пржени кулинарски "гревови" на кои ретко кој може да остане рамнодушен.
10.03.2013, 15:48

ХРАНА
Интересни факти за храната кои не сте ги знаеле
Додека сме многу млади, јадеме се што ќе се најде пред нас, едноставно не се замараме дали јадењето е здраво или штетно за нас.
08.03.2013, 15:50

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА
Тортурата низ која поминуваат животните пред да стигнат во чиниите
Додека луѓето јадат пилешки батаци или пак додека уживаат во своето омилено јадење од говедско или свинско месо, веројатно никој не размислува за тортурата низ која поминуваат животните пред да стигнат до месарниците, рестораните и чиниите на луѓето.
06.03.2013, 23:38

КАФЕ
Кафе од слонски измет – најскапо во светот
Новиот егзотичен пијалок се прави од посебни зрна од кафе, кои најпрво им се даваат на слоновите за појадок, а потоа истите се пребаруваат во нивниот измет.
06.03.2013, 10:13

КУЛИНАРСТВО
Подгответе вкусен домашен еурокрем
Речиси и невозможно е, а да не "се оближете" на помислата на вкусниот еурокрем, а кога истиот самите ќе го подготвите за себе и своите најмили, работите едноставно стануваат уште подобри.
06.03.2013, 01:32

КОКТЕЛ
Коктел Винстон од 12.500 долари
Коктелот направен од коњакот „Croizet 1858“ го постигна рекордот за најскап коктел во светот…
04.03.2013, 15:37

СТРАШНО
Погледнете што конзервансите и прават на храната
Не е новост дека во готовата храна се ставаат конзерванси, се со цел да се продолжи нејзиниот рок на траење, но никој не би можел да очекува дека свежата храна ќе биде добра и по неколку месеци.
02.03.2013, 19:29

КУЛИНАРСТВО
Од хамбургер до десерт, кои се најскапите јадења во светот?
Пијалоци, ексклузивни специјалитети, десерти, па дури и хамбургери – ова се порциите кои ќе ја „стопат“ вашата сметка во банка.
25.02.2013, 12:55

СОВРШЕНА КОМБИНАЦИЈА
Кога пивото и десертот ќе се соединат
Како што се приближува крајот на оброкот, така на ред повторно доаѓа пивото. Дури и кога се во прашање најразлични врсти на десерт
24.02.2013, 13:48

СУПЕР ЗА ДИЕТАШИТЕ
Двесте калории "позираат" пред апаратот
Веројатно секој знае дека еден грам од еден прехранбен производ има повеќе калории во споредба со еден грам од друг производ, а како оваа разлика навистина изгледа, можете да погледнете од сликите во продолжение.
22.02.2013, 02:22

1234
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
РАЗЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Пријателство кое „боде очи“: „Што им е грижа на другите луѓе што ние две се дружиме?“
ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
ЉУБОВ И СЕКС
Ова се најчестите манипулации со чија помош мажите ги одведуваат жените во кревет

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Зошто жените живеат подолго од мажите?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум