АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО

КУЛИНАРСТВО
Луксузни закуски: Топ 5 најскапи намирници на светот
Овие намирници главно не се јадат секој ден, дури може да се каже и дека се јадат исклучително ретко или пак никогаш. Фини се и вкусни, но чинат вистинско мало богатство. Но, тоа не е причина за одблиску да не се запознаете со најскапата храна на светот.
 

СКОПЈЕ
Ресторан Бакал - ексклузивно место за вистинските гурмани
Во Македонија има многу ресторани, но ретко за кој може да се каже дека е ексклузивен или дека има стандарден квалитет.
27.05.2015, 10:56

КУЛИНАРСТВО
Што да нарачате: Едно јадење за по една европска држава!
Колку држави досега сте посетиле но сепак не сте сакале да експериментирате со нивната домашна кујна? Во секој случај, ние ви донесуваме по едно јадење од европските земји кои дефинитивно вреди да ги пробате, па останува на вас дали ќе одлучите да јадете домашна храна или ќе им се препуштите на "магиите" на fast food рестораните кои се речиси исти на целата планета!
20.05.2015, 14:13

КУЛИНАРСТВО
Колачи од микробранова печка? Зошто да не!
Ви се најавија гости а вие уште не успеавте ниту да средите низ домот, а камоли и колачи да направите! Со сигурност многу пати до сега сте помислиле колку би било добро кога би можело да направите нешто буквално за неколку минути, но никогаш до сега не сте се обиделе. Главно, сега ја имате и таа можност! Пријатно готвење и добар апетит!
13.05.2015, 15:01

ЗДРАВЈЕ
Најголемата лага на човечкото постоење: Каков е вистинскиот вкус на пилешкото месо?
Велат, ако не можеш да опишеш каков е вкусот на одредено нешто, тогаш кажи дека има вкус како пилешко месо. Во ниту еден случај нема да згрешиш, бидејќи денес речиси сè има вкус на пилешко месо. Меѓутоа, ова не било отсекогаш така. Пилешкото месо некогаш одамна било со богат вкус и било исклучително скапо.
29.04.2015, 12:50

ЕКСКЛУЗИВНО
Слатка перверзија: Најскапиот сладолед во Дубаи се прави од тартуф, шафран и злато!
Најскапиот зачин на светот, шафранот, најскапата храна на светот, црниот тартуф и најскапиот метал на светот, златото, се главни состојки од кои се прави и најскапиот сладолед на светот.
18.04.2015, 12:39

МАКЕДОНИЈА
Мекиците од Стража одлучија да откријат дел од нивната волшебна тајна!
За големо изненадување на сите, Мекиците од Стража одлучија да откријат дел од нивната волшебна тајна за подготвување на извонредни пецива и пекарски производи.
07.04.2015, 13:30

СКОПЈЕ
Супер појадок за супер херои
Вашите супер-херои постојано растат, се развиваат и секој ден ви приредуваат нови палавштини.
25.03.2015, 11:32

КУЛИНАРСТВО
Ова момче денес диктира што сè светот треба да јаде!
Прочуениот британски готвач и познатото тв лице, Џејми Оливер, уште од мали нозе ја сакал својата сегашна професија. И тогаш најмногу време минувал во кујната на ресторанот којшто го воделе неговите родители, подготвувајќи ги своите први специјалитети.
21.03.2015, 12:52

КУЛИНАРСТВО
Француска кујна за прв пат во Македонија овој четврток во Бистро Бар Барбакан!
Овој четврток на 19 март во Бистро Бар Барбакан за прв пат во Македонија ќе се одржи Француска вечер.
18.03.2015, 13:02

КУЛИНАРСТВО
Крем супа од моркови – од Британија и Индија преку Грција
Неколкуте декади на живеење и студирање во Велика Британија оставија трајни и неизбришливи траги кај многу генерации на Грци.
11.02.2015, 12:44

ТУРЦИЈА
Цело село го готви, цело село го јаде – Кешкек
Оваа традиција е на листата на УНЕСКО како едно од нематеријалните културни богатства на Турција.
10.02.2015, 12:12

СКАПО ЗАДОВОЛСТВО
Оваа чоколада ја јадат само богатите
Сите сакаме да јадеме чоколада, но овој бренд веројатно никогаш нема да го пробаме, освен ако не добиеме седумка на лото.
06.02.2015, 20:02

НЕОДОЛИВО ВКУСНО
Сладок грев: Денес е Светскиот ден на омилениот крем во светот!
Денес се одбележува Светскиот ден на Нутела, кремот од лешник кој ширум светот важи за еден од најпопуларните “слатки гревови” за сите љубители на чоколадото.
05.02.2015, 12:41

КУЛИНАРСТВО
Земал една главица лук, ја ставил во тегла и ја протресол. Резултатот ќе ве воодушеви
Постојат бројни начини како многу брзо да исчистите лук, таа незаборавна состојка на многу јадења.
29.01.2015, 16:38

КУЛИНАРСТВО
Рецепт: Сами подгответе го бадниковото лепче со паричка
Доколку се уште не сте се одлучиле како ќе го подготвите бадниковото лепче, во продолжение прочитајте го овој сосема едноставен рецепт. Честит Бадник!
06.01.2015, 10:34

КУЛИНАРСТВО
Знаете ли кој ја измислил руската салата?
Како точно се подготвувала тогаш, никој денес со сигурност не може да тврди, затоа што тоа било строго чувана тајна, но едно нешто е сигурно – тогашната салата немала речиси никаква допирна точка со денешната и содржела состојки како што се соини зрна, кавијар, телешки јазик...
02.01.2015, 20:00

МАКЕДОНИЈА
Први "Nestlé" безглутенски житарки за доручек на македонскиот пазар
Компанијата Nestlé лансираше безглутенски житарки за појадок Corn Flakes и Gold Flakes на македонскиот пазар.
10.12.2014, 13:27

ЕДНОСТАВЕН РЕЦЕПТ
Напиток идеален за диета: Верувале или не, има 0 калории!
Комбинацијата од јаболка и цимет фантастично го регулира метаболизмот и ефикасно ја намалува тежината, елиминирајќи го вишокот на задржани течности во организмот.
02.12.2014, 12:44

ЗА СОВРШЕНА ЛИНИЈА
Можеби има лош вкус, но овој пијалок ги топи килограмите
Како што најавивме во насловот, состојките на овој неверојатен пијалок можеби нема да ви се допаднат, но во прашање е делотворен пијалок кој го тестирале многумина и ги довел до тело какво што посакувале.
27.11.2014, 22:32

ЛОША ВЕСТ
Светот ќе остане без чоколада?!
Какаото се намалува, а производството на чоколада расте! Со неа и цените, кои во последните осум години се и повеќе од двократно зголемени. Исто така, чоколадата се пакува во сè помали амбалажи, а производителите сè повеќе ја комбинираат со овошје, јаткасти плодови, житарки и бисквиди.
17.11.2014, 21:45

КУЛИНАРСТВО
Калориска бомба: Овој хамбургер е инфаркт на чинија!
Со речиси 2.000 калории, преполн со масти, шеќер и сол, овој бургер е вистински „инфаркт на чинија“. Хамбургерот во крофни може да се најде во ланецот на брза храна „Hungry Horse“ и се состои од две говедски плескавици, топено сирење, четири парчиња сланина, „барбикју“ сос и две крофни со глазура. ова е дефинитивно еден од најнездравите оброци до сега!
12.11.2014, 22:11

СКОПЈЕ
Ново во градот: "Вега" - Продавница за сите љубители на вкусни вкусни шејкови, чиа смутис, салати и сирови бомбици
Иако се отвори неодамна, уште од првиот ден услужи огромен број на заинтересирани луѓе со здрави животни навики и преференции кон здравата исхрана пред сè. Сопствениците на ова мало катче полно здравје на Рузвелтова своите сопствени навики на квалитетна исхрана одлучија да ги споделат со нас...
10.11.2014, 12:44

КУЛИНАРСТВО
Ова се десетте најсмртоносни намирници на светот
Склоноста кон експериментирање во кујната е пофална карактеристика, доколку не вклучува кокетирање со опасноста која може да го искомплицира вашето здравје и живот. Прочитајте кои се намирниците од кои треба да се пазите, или внимателно да ги подготвувате, затоа што предизвикуваат тешко труење, дури може да имаат и фатални последици.
06.11.2014, 18:37

СКОПЈЕ
Краток Вински Советник: Оние луѓе кои живеат во винска земја треба да имаат и соодветна винска култура
"Винската едукација започнa денес со првата работилница и дегустација на вино во Бар Форца"...
28.10.2014, 15:33

ЏЕЈМИ ОЛИВЕР
Славниот готвач донел одлука која може да му ја уништи кариерата – фановите се во шок!
Славниот готвач Џејми Оливер е исто така и голем хуманитарец. Познат е по тоа што сака да им помага на деца со слаб економски и социјален статус и им дава шанса на проблематични млади луѓе во неговиот ресторан да станат вистински готвачи. Но, овој пат во својот ресторан вработил педофил.
17.10.2014, 17:45

ИСТРАЖУВАЊА
Што ги "поду" кокошките? Тие тројно се "зголемија" од 1950-тата па до сега!
Кокошките денес се многу поголеми од оние во 1950-тите. Тоа е и повеќе од очигледно. Кокошките од расата од 2005-тата година (на десната страна), во просек се четири пати потешки од оние од 1957-мата година (на левата страна), и покрај тоа што се хранат исто.
04.10.2014, 12:23

ПИЦА
Пицата не е од Италија? Откријте што е вистина, а што заблуда за пицата!
Пицата спаѓа меѓу најпопуларните јадења во светот. Некаде има и свој празник, а во Америка дури цел октомври е посветен на ова превкусно јадење. Ако и вие спаѓате меѓу љубителите на пица, тогаш морате да ги знаете следните вистини и заблуди поврзани со неа.
03.10.2014, 23:00

КУЛИНАРСТВО
16 училишни оброци ширум светот прикажани преку фотографии!
Би го промениле она што ви следува за оброк со вкусен домашен сендвич?
19.09.2014, 09:30

КУЛИНАРСТВО
Дали чоколадото е добро или лошо за здравјето? Еве го одговорот!
Верувале или не, постојат добри и лоши чоколади.
12.09.2014, 23:00

КУЛИНАРСТВО
Порнографија за гурмани: Ова видео не е препорачливо за гладни луѓе!
Ова видео спаѓа во категоријата "food porn" односно порнографија за гурмани, доколку овој кулинарски термин воопшто би можеле да го преведеме од англиски.
11.09.2014, 14:52

СОВЕТИ
Неверојатно: Еве како да олупите три килограми јаболка за само една минута!
Значи, доколку правите пита со јаболка за целото семејство – ова е совршена идеја!
05.09.2014, 23:00

ЛЕСКОВАЦ
Во Лесковац повторно испечена џиновска плескавица за Гинис!
Ќебапчилницата на Лесковачкиот претприемач на МК Месара, ветеранот Иван Ѓорѓевиќ и неговиот ученик Никола Петковиќ на "Роштилијадата" испекле плескавица тешка неверојатни 56 килограми - еден килограм потешка од таа од минатата година!
29.08.2014, 11:50

НЕОДОЛИВО ВКУСНА
Жална вест за љубителите на Nutella
Поради уништените посеви со лешници во Турција, љубителите на Nutella ќе треба да платат повисока цена, доколку сакаат да уживаат во нејзиниот вкус.
16.08.2014, 16:20

КУЛИНАРСТВО
23 неверојатно прекрасни десерти со вкус на кафе
Доколку уживате во вашето latté, само можеме да замислиме што ќе посакате да им направите на овие неверојатни тортички од чоколадо и кафе...
06.08.2014, 17:22

КОКТЕЛИ
Абракадабра! Направeте Хари Потер коктели!
Доколку сте љубители на коктели и на Хари Потер, ова се вистинските рецепти за вас. И не се воопшто детски.
01.08.2014, 23:10

КУЛИНАРСТВО
Овој чичко ќе ви покаже како да исечете цела лубеница на убави парчиња на најбрзиот можен начин!
Кој би рекол дека може да биде волку лесно?!
01.08.2014, 17:04

КУЛИНАРСТВО
12 сендвичи кои откако ќе ги видите нема да можете да ги заборавите - никогаш повеќе
Рецептите за секој од нив ќе ги најдете на "food52.com" ...и да не заборавиме, имајте марамче при рака - голема е веројатноста од лигавење.
21.07.2014, 14:43

КОКТЕЛИ
Пиња колада - совршен летен коктел: Еве како да го подготвите!
Овој вкусен летен коктел на основа од рум е вистинско задоволство – еве како да го подготвите овој освежителен пијалок.
17.07.2014, 19:00

МОЛЕКУЛАРНА ГАСТРОНОМИЈА
Сте слушнале ли некогаш за шпагети од јагоди?
Молекуларна гастрономија е наука за готвењето, но овој термин често се користи и за да опише нов правец во готвењето во кој готвачите истражуваат нови можности во кујната со помош на науката за сетилата и храната, позајмувајќи алатки од лабораторија и состоијки кои се користат во индустриското производство на храна, произведувајќи притоа вистински ремек-дела.
17.05.2014, 23:18

КУЛИНАРСТВО
Недела на ресторани во Скопје – мени за 333 денари во 50 ресторани!
Педесет различни ресторани од Скопје ќе учествуваат на овогодинешната "Недела на ресторани". Во менијата ќе бидат вклучени најубавите специјалитети на секој ресторан, а пристапната цена од 333 денари.
05.05.2014, 16:00

КУЛИНАРСТВО
20 чизкејкс за кои дефинитивно ќе сонувате вечерва!
Доколку овие колачиња не се достојни за главната улога во вашите соништа вечерва, па можеби и целава наредна недела, тогаш навистина имате цврст карактер.
30.04.2014, 15:41

КУЛИНАРСТВО
Дали за ова би платиле 200 евра? Ова е најдобрата храна во најдобриот ресторан на светот!
Споственикот и главниот шеф е Рене Реџепи, а во ресторанот се служи модернизирана верзија на традиционалната Нордиска кујна врз основа на свежа храна од морето и околните шуми.
29.04.2014, 17:09

КУЛИНАРСТВО
Најдобрата пица на светот не се приготвува во Италија!
Австралиската пица официјално е најдобра на светот. Барем така тврдат судиите на Светскиот натпревар во приготвување пица "Campionato Mondiale Della Pizza" кој минатиот викенд се одржа во Парма, Италија.
15.04.2014, 13:01

КУЛИНАРСТВО
Ова се оброците кои најмногу дебелеат!
Можеби мислевте дека храната која дебелее најмногу ќе ја пронајдете во Америка, но не... Калориските бомби ќе ги пронајдете во различни делови од светот.
10.04.2014, 14:44

ГОТВИМЕ СО ФИЧО
Готвиме лесно и интересно со Фичо и Делимано!
На интернет можете да најдете нова емисија... За мажи и жени, талентирани и не толку талентирани, и секако, креативни готвачи и аматери... #Готвиме со Фичо ќе ве натера да си зготвите и да си каснете!
18.02.2014, 12:00

НЕВЕРОЈАТНО
Готвач со магични прсти: Допира вжештено масло и нема изгореници
Индиецот Прем Синг се стекнал со светска слава, не само поради својата вештина при подготвувањето на риба, туку и поради фактот дека може да ја стави својата рака во вжештено масло, без притоа да се здобие со изгореници.
16.12.2013, 18:33

СОВРШЕН ДЕСЕРТ
Подгответе вкусни домашни Рафаело бомбици
За љубителите на кокосот, Рафаело бонбоните се сигурно омилениот десерт, па токму затоа и тие ќе бидат воодушевени од овој едноставен рецепт за подготвување на Рафаело бомбици во домашни услови.
07.12.2013, 18:07

КУЛИНАРСТВО
Откриена формулата за совршена пица
Иако станува збор за специјалитет чиј што рецепт секој мајстор најстрого го чува, математичарката Евгенија Ченг од Велика Британија ги надминала сите пица-мајстори, создавајќи формула за совршена пица.
30.11.2013, 17:30

ЕДНОСТАВЕН РЕЦЕПТ
Вкусен чоколаден колач во филџан готов за 5 минути
Кога љубителите на благото "ќе ги фати криза" за своето омилено јадење, тие сакаат колку што е можно побрзо да се засладат, а токму за еден таков рецепт станува збор во продолжение.
29.11.2013, 18:53

КУЛИНАРСТВО
Рецепт за совршени ќебапчиња
Топло лепче, "десетка" со кромид и многу буковец... Вака некако звучи описот за совршен ручек за многу гурмани, па во продолжение прочитајте го рецептот за подготвување на највкусни ќебапчиња.
28.11.2013, 18:49

СИРЕЊЕ
Пробајте сирење направено од човечки бактерии!
Научниците направиле сирење од човечки бактерии од пупакот, табаните, па дури и од оние под пазувите.
23.11.2013, 19:35

НЕОДОЛИВО ВКУСЕН ДЕСЕРТ
"Плетен" колач со Нутела
Неодоливо благиот вкус на кремот Нутела е омилен десерт за огромен број на луѓе, па токму и затоа сите рецепти во кои што Нутелата е составен дел, секогаш наидуваат на огромно воодушевување. Токму таков е и рецептот за "плетен" колач со Нутела.
23.11.2013, 17:25

ДЕСЕРТ
Едноставно и вкусно: Милка торта без печење
Веројатно огромен е бројот на оние кои што чоколадите Милка им се омилен десерт, па затоа сигурно тие ќе бидат воодушевени и од овој едноставен рецепт за торта Милка.
18.11.2013, 19:05

ЗИМНИЦА
Најдобриот рецепт за подготвување на киселата зелка
Познато е дека нема вистински зимски оброк доколку нема салата од домашна кисела зелка, па истата е одличен додаток со речиси сите зимски специјалитети, а кога пак свинското месо ќе се искомбинира со киселата зелка, се одбива вистинско гурманско уживање исполнето со кисело-солениот вкус и сочните намерници.
07.11.2013, 18:07

ВКУСНО ИЗГЛЕДА
Ѕирнете на штандовите на најголемиот саем за чоколадо во светот
За најголемите љубители на чоколадото, прошетката на најголемиот саем за чоколада во светот сигурно е незаборавно искуство, а токму денес, во Париз, започна најголемиот настан од овој тип, во светот познат како "Salon Du Chocolat".
31.10.2013, 20:21

ЗДРАВИ БИЛКИ
Афион: Опасен, но и бескрајно лековит
Семето од афион е она што се деривира и преработува од растнието афион (Papaver somniferum). Овие семиња не содржат наркотични својства. Тие се мали и деформирани во обликот, црно-сини по боја, а имаат вкус како јаткасто овошје. Освен тоа, афионот е многу здрав.
30.10.2013, 18:04

ЗДРАВИ БИЛКИ
Оригано: Благодети на ароматичната билка
Како дел од есенските совети за исцелителните моќи на билките, редно е да претставиме и една од најчесто употребуваните, но и најлековитите: ориганото!
21.10.2013, 18:04

ЗДРАВА ИСХРАНА
За што е добро нането – волшебната билка
Нането е ароматична билка која потекнува од Азија и регионот околу Медитеранот. Нутритивно е богато со многу витамини и минерали. Исто така е медицински користено како лек за дигестијата и како состојка за заздравување на рани.
17.10.2013, 15:07

ТРЕТ ДЕЛ
Овошје кое веројатно не сте го пробале, а можеби не знаете ниту дека постои
Јаболка, круша, слива, кајсија, лубеница... Сето тоа се видови на овошје кои што се исклучително застапени кај нас, меѓутоа, во некои краишта на светот, списокот на најчесто користени видови на овошје гласи: нипа, гуава, бодликава крушка, сурсоп…
04.10.2013, 16:50

1234
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
РАЗЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Пријателство кое „боде очи“: „Што им е грижа на другите луѓе што ние две се дружиме?“
ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
ЉУБОВ И СЕКС
Ова се најчестите манипулации со чија помош мажите ги одведуваат жените во кревет

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Зошто жените живеат подолго од мажите?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум