АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО

ДИЗАЈН
ИКЕА објави бесплатни инструкции за спектакуларна внатрешна градина
Ова би можело да биде најдобрата структура за затворено градинарство што сме ја виделе, и луѓето ширум светот се охрабруваат да си изградат една.
 

ЕНТЕРИЕР
Спој на рустично и модерно: “Ѕирнете” во најсовршениот париски апартман!
Топол и простран! Ви претставуваме едно одлично дизајнерско решение за стан во Париз, кој иако е изменет во модернистички стил, сепак во голема мера го задржал духот на минатото време.
20.02.2017, 15:12

ДИЗАЈН
Совршениот декор: Идеи со огледала со кои вашиот дом ќе изгледа поголем и поубав
Коа станува збор за внатрешно уредување, со огледала можете да направите буквално се' што ќе замислите..
18.02.2017, 14:52

ЕНТЕРИЕР
Од стара фабрика до импресивен стан во модерен стил
Претворањето на старите фабрички хали во удобен простор е предизвик во кој се впуштаат сите љубители на индустрискиот стил и пространоста на работничките дворови.
17.02.2017, 14:36

ДИЗАЈН
Игрив coworking простор во фабрика за опиум во Шангај
Забавна атмосфера и шаренило од бои и идеи доминира во новиот работен прост на coworking канцелариите „WeWork“ во Шангај. Просторот за заедничка работа се наоѓа во стара фабрика за опиум која е целосно трансформирана во современи и динамични канцеларии со релаксирана и инспиративна атмосфера.
15.02.2017, 16:48

ДИЗАЈН
Погледнете во нивниот раскошен дом: Џорџ и Амал потрошиле богатство на реновирање на куќата пред доаѓањето на синот и ќерката
Џорџ и Амал Клуни потрошиле неверојатни 12,5 милиони фунти на реновирање на својот раскошен дом пред доаѓањето на близнаците.
15.02.2017, 13:31

ДИЗАЈН
Airbnb и Pantone креираа "Надвор, а Внатре" куќа во Лондон за луѓето кои се борат со блузот на зимата
Airbnb и Pantone ги здружија силите за да го создадат овој уникатен простор кој ги нуди сите поволности на отворената природа - внатре.
14.02.2017, 15:28

ДИЗАЈН
Луксузен ресторан во Мелбурн во винтиџ стил
Ретро-елегантна хармонија во пастелно. Вака би го опишале новиот ресторан и коктел бар „Clerkenwell“ во Мелбурн, проектиран од дизајнерскотот студио „Biasol“. Коктел барот се наоѓа во простор на стар индустриски магацин, кој е трансформиран во отмен ресторан со удобен мебел и декор со ретро линии.
13.02.2017, 16:28

ДИЗАЈН
Пријатен апартман уреден во "рустик" дизајн ќе ви го помилува чувството за естетика
Оливија Сејли, директор за односи со јавноста, живее со нејзиното момче во Форт Грин, Бруклин, веднаш под станот на нејзината сестра. Нивниот удобен простор е полн со преработени антиквитети, уметност од целото семејството и влијание од оветите за внатрешен дизајн од нивната мајка. Еве еден Поглед внатре..
10.02.2017, 14:44

ДИЗАЈН
„Warehouse hotel“, совршен спој на индустрискиот и елегантниот дизајн
Ентериерот на новиот хотел „Warehouse hotel“ во Сингапур е доволно инспиративен да ве поттикне веднаш да си резервирате авионска карта до овој егзотичен азиски остров. Уреден од локалното дизајнерско студио „Asylum“, хотелот е совршен спој на индустрискиот стил и софистицираниот дизајн.
08.02.2017, 16:45

ДИЗАЈН
Неверојатни визуелни ефекти и богатство од детали за луѓе со префинет вкус: Новите тапети од Elites освојуваат од прва!
Излегоа новите колекција на тапети од реномираниот француски производител Елитис. Perles, Raffia & Madagascar, Talamone се три колекции секоја посебна и уникатна, а кои освојуваат со својот изглед.
07.02.2017, 15:36

ДИЗАЈН
„Kammerspiel“, дизајнерски концепт за удобно домување во мали домови
Светските дизајнери и архитекти зачестено се фокусираат на дизајнирање на ентериер,мебел или дизајнерски концепти за мали простори инспирирани од глобалниот тренд на живеење во мали станови или делење апартмани и соби. Еден таков пример доаѓа од дизајнерот Нилс Холгер Морман, кој изработи компактна и практична коцка за живеење во микро станови.
03.02.2017, 16:49

ДИЗАЈН
Ѓоковиќ потроши цело богатство на стан во Њујорк: Погледнете каде ќе живее српскиот тенисер
Новиот стан на српскиот тенисер поседува библиотека, тераса, голем базен, теретана со СПА центар, соба за прием на медиуми и приватен паркинг, а изграден е од најскапи материјали.
03.02.2017, 10:33

ДИЗАЈН
Хотел како шума полна дрвени куќарки
Ентериерот на привремениот хотел „Koti Hotel“ во Париз наликува на прошетка низ шума полна со дрвени куќарки за одмор од долгите прошетки низ природа. Овој несекојдневен ентериер е проект на дизајнерката Линда Бергрот и има за цел на овој комотен простор во француската престолнина да долови атмосфера на типично искуство во финската природа.
01.02.2017, 16:43

ДИЗАЈН
„Adidas concept store“ - мал храм за љубителите на патики во Сеул
Новата концептуална продавница на „Адидас“ во Сеул е мал храм на урбаната култура и место за уживање во добриот дизајн за љубителите на патики.
30.01.2017, 16:43

ДИЗАЈН
Урбан фитнес центар во срцето на Берлин
Урбаниот велосипедизам, добриот ноќен живот и клабингот се клучен дел од карактерот на динамичниот Берлин. Градот е олицетворение на хедонистичкото уживање во животот и урбаната култура, а најубаво се доживува движејќи се на две тркала низ него и прекрасните зелени паркови. Новиот фитнес центар „Becycle“ во популарниот берлински кварт Мите е спој на двата клучни забавни елементи на градот- велосипедизмот и клабингот.
27.01.2017, 16:48

ДИЗАЈН
Елегантен апартман во Тајван
Тајванското студио „HAO Design“ проектираше отмен и забавен дом во Пингтунг, Тајван за едно современо четиричлено семејство. Просторот е интересна комбинација на елегантен, луксузен и забавен дизајн, кој одговара на потребите и интересите и на родителите и на децата во семејството. Родителите сакале пространиот трисобен дом да биде уреден поелегантно и класично, додека пак децата позабавно и поеклектично.
25.01.2017, 16:43

ЧИСТ ЛУКСУЗ
“Ѕирнете” во најлуксузната куќа во САД: Таа сега чини 250 милиони долари!
Милионите коишто холивудските ѕвезди ги даваат за живот во огромните куќи со десетина, никогаш употребени соби, никогаш мокри бањи и никогаш извалкани кујни, не се ништо во споредба со новата куќа наменета само за милијардерите.
25.01.2017, 15:10

ДИЗАЈН
„Divided by Zero“, совршен дизајнерски часовник
Часовниците на „Zero“ се олицетворение на креативноста, урбаниот дух и елеганцијата во едно. Новиот модел „Divided“, комбинација од игра со геометриски форми и урбана отменост е љубов на прв поглед.
23.01.2017, 16:46

ДИЗАЈН
Нова технологија: Куќа која може да се распакува и да се пресели
Дизајнерите велат дека во овој објект можете да живеете, да го користите како куќа за одмор, канцеларија, работилница, училница, кафуле или што и да ви падне на ум.
20.01.2017, 20:02

ДИЗАЈН
Седум идеи за уредување на кујната
Кујната во домот има посебна магија. Секогаш со мирис на топло испечено јадење и зачини, простор во кој секогаш без исклучок поминувате со насмевка, простор каде кулинарски настроените се изолираат од проблемите на секојдневието и мечтат во својот свет, местото каде сите одеднаш може да бидат заедно без да си речат ниту еден збор, секој задлабочен во својата хармонична работа, дали е тоа готвење, помагање, уредување, или пак за децата – пишување на домашните.
20.01.2017, 16:46

ДИЗАЈН
Модерни канцеларии во стар индустриски простор во Лос Анџелес
Архитектонското студио „JFAK“ преуреди стар индустриски магацин во современи канцеларии и заеднички работен простор за компании посветени на заштита на животната средина.
17.01.2017, 16:47

ДИЗАЈН
Мал авантуристички дом со ѕид како карпа за качување
Една авантуристичка двојка од САД низ државата патува во уште поавантуристичка приколка. Со желба да ја имаат можноста постојано да може да го вежбаат она што најмногу го сакаат-качување на карпи, младото американско семејство од Мисисипи нарача специјално дизајниран мал дом-приколка со фасада во форма на карпа за качување.
16.01.2017, 16:40

ДИЗАЈН
Креативно уреден ентериер во светли тонови во срцето на Истанбул
Светол, современ и полн со младешка енергија е пространиот апартман дизајниран од архитектонското студио „COA Mimarlik“. Овој удобен современ ентериер се наоѓа во Истанбул и веднаш го скокотка интересот со својот интересен распоред, уредување и бои.
13.01.2017, 16:50

КОРИСНИ ТРИКОВИ
Спречете ладниот воздух да влегува под вашата врата: Овој трик ја чува топлината во вашиот дом!
Ова решение ќе ја сочува топлината во вашиот дом, а истовремено и ќе ви заштеди многу пари!
13.01.2017, 14:09

НЕОЧЕКУВАНО
Погледнете како изгледа домот на Марк Закерберг – Многу ќе се изненадите
Марк Закерберг е еден од најбогатите луѓе во светот, па многумина претпоставуваат дека живее во безобразно луксузна вила полна со работи кои „обичните смртници“ не можат ни да си ги замислат.
11.01.2017, 17:50

ПРИЛЕП
Термо изолационата иновација „ТермоСтоп” обезбедува 30-50% заштеда на енергија
Екстремно ниските температури неминовно ќе предизвикаат зголемени трошоци за загревање на просториите. Сметките за струја и парно, како и трошоците за огревно дрво можат значајно да се намалат доколку се постави ефикасна термо изолација.
11.01.2017, 13:55

ПРАЗНИЧНИ ПОНУДИ
Супер Изненадувања по повод Божиќните празници и почетокот на Новата 2017 година
На самиот почеток на новата 2017 година, со огромно задоволство Ве известуваме дека Мебел-Ви, по повод Божиќните празници организира големо изненадување за сите свои посетители.
04.01.2017, 15:49

ДИЗАЈН
Изложба на уникатни парчиња мебел од брендот „PArt accent“ во Концепт 37
На 25 декември (недела) со почеток во 20 часот во арт-кафето „Концепт 37“ брендот „PArt accent“ за првпат ќе се претстави со своите уникатни рачно работени дизајни наменети за домот.
23.12.2016, 16:50

ДИЗАЈН
Голден Арт се единствени македонски градежници со престижната сертификација на STUBRAND
Студентите го избраа, а STUBRAND Macedonia ѝ ја додели на Голден Арт сертификацијата STUBRAND 2016 со што стана прва и единствена градежна компанија во Република Македонија која го добива ова престижно признание за компанија со највисока општествена одговорност!
15.12.2016, 19:01

ЛОС АНЏЕЛЕС
Најскапата недвижнина во Лос Анџелес: Вака изгледа новиот дом на Викторија и Дејвид Бекам
Славниот пар Викторија и Дејвид Бекам, наводно решил да купи вила во Лос Анџелес со 14 спални соби и 27 бањи. Раскошниот имот моментално е во сопственост на Петра Еклстоун и чини 200 милиони долари.
14.12.2016, 13:55

ДИЗАЈН
Хармонично уредената градина е најдобриот начин за семејно зближување!
Потребата за убави работи и природен релаксирачки разговор, како и желбата за престој во убаво среден двор се неколку работи кои сите ги посакуваат.
06.12.2016, 14:53

ДИЗАЈН
Квалитетот се одржува само со посветеност!
Втора година по ред, претседателот на Република Македонија и Сојузот на стопански комори (ССК) го додели признанието „Македонски квалитет“ на градежната компанија Голден Арт.
05.12.2016, 19:03

ДИЗАЈН
Project Gotham: Моќно име за 45-метарскиот чист луксуз
Иако летото е зад нас, тоа не значи дека оние со „подлабок џеб“ лесно можат да се „преселат“ во топлите краишта, или пак се подготвуваат за новата летна сезона барајќи нови „морски играчки“.
05.12.2016, 18:00

АРХИТЕКТУРА
Семејството Обама ја украси Белата Куќа
Ова е последниот Божиќ на семејството Обама во Белата Куќа па сосема нормално е и најмногу да се потрудат при украсувањето на нивниот дом.
01.12.2016, 12:09

СКОПЈЕ
Почнува Trash for art 2016!: Пријавете се и освојте 30.000 денари!
Уметничките дела не се ограничени само на веќе прифатените материјали прикладни за обработка. Голем број на уметници го јакнат своето уметничко јунаштво, барајќи инспирација во амбалажниот отпад што тие вешто го претвораат во дела на современата уметност
25.11.2016, 14:58

ДИЗАЈН
Инвеститорот Интерсофт секоја сабота организира отворен ден за посета на комплексот Ветрило
Со цел подобро информирање на заинтересираните клиенти за карактеристиките на комплексот Ветрило, Друштвото за градежништво, проектирање и инженеринг ИНТЕРСОФТ ЛТД Скопје организира отворен ден за посетители.
23.11.2016, 17:05

ДИЗАЈН
Стара фабрика во Истанбул пренаменета во современи канцеларии во индустриски стил
Новиот „coworking“ простор на „Kolektifhouse“ во Истанбул е интересна комбинација на формална и лежерна канцеларија.
21.11.2016, 16:37

ДИЗАЈН
Дрвени фасади и куќи - нов квалитет и естетика во градежништвото
Вообичаено кога ќе се спомне монтажна дрвена куќа, се помислува на нешто привремено, викендичка, летниковец, на објект од привремен карактер. Но искуствата од развиените западни земји го велат спротивното!
18.11.2016, 14:55

СКОПЈЕ
Не се мислете повеќе - Еве каде да купите стан во Скопје!
Која локација е најдобра за живеење? Секоја населба си има свои предности и маани, па затоа после многу внимателно истражување одлучивме дека нема подобар избор во моментов од Карпош, Кисела Вода и Аеродром.
17.11.2016, 15:30

МАВРОВО
Зошто стан во Маврово е инвестиција која вреди?
Станови во Маврово по цена од 590 евра за м2 до 830 евра на идеална местоположба во чиста средина, надвор од секојдневните гужви, со поглед кој секој пат изнудува воздишки. Да, тоа е она кое секој од нас го сака.
14.11.2016, 12:35

ДИЗАЈН
Дом во минималистички стил во Будва
Отвореност, удобност и релаксирана атмосфера владее во овој минималистички уреден стан во Будва.
11.11.2016, 16:32

ДИЗАЈН
Компактна куќарка од 20 метри квадратни
Руското дизајнерско студио „Salt&Water“ дизајнираше концепт за мала и модерноуредена префабрикувана куќарка. Именувана како „Tiny Eco House“, куќарката има современ ентериер и екстериер со минималистички стил и зафаќа простор од само 20 метри квадратни.
09.11.2016, 16:54

БЕЛА КУЌА
Тајната на вториот кат на Белата куќа: Тука по семејството Обама, ќе се доселат Трамп или Клинтон
Семејството Обама полека ги пакува куферите и се подготвува да се исели од вториот кат на Белата куќа. Пред во просториите кои им биле дом претходните осум години да влезат Трамп или Клинтон, за прв пат ги отвориле вратите на своите одаи на вториот кат на Белата куќа, и тоа за едно од најпознатите списанија кое се занимава со архитектура и ентериер - Architectural Digest.
08.11.2016, 09:51

ДИЗАЈН
Креативна куќа со необична геометриска форма во Њујорк
Куќарката „Ex of in House“ со својата несекојдневна геометриска форма изнудува љубопитни погледи. Лоцирана среде шума во државата Њујорк, куќарката претставува гостинска куќа и резиденција за уменици, проектирана од архитектонското студио „Steven Holl Architects“.
07.11.2016, 16:53

ДИЗАЈН
Оваа куќа не е како другите: Сите би сакале да појдат на кафе кај познатата пејачка
Пејачката Гвен Стефани е препознатлива по својот уникатен стил – многуте бои, експериментирањето, сјајот, светките и женственоста се нејзиното второ име.
04.11.2016, 21:45

ДИЗАЈН
The Industrial: Луксузен дом на тркала „спакуван“ во 32 квадрати
Изреката „помалку е повеќе“ можеби не е примелива во сите ситуации, но кога станува збор за мобилните домови, филозофијата е јасна – со паметно планирање и изведба до што поголем животен простор во што помала квадратура.
04.11.2016, 14:02

СКОПЈЕ
Бараш нов стан, но не можеш да се одлучиш? Не барај повеќе!
Да се одбере добар стан е голем предизвик кај нас. Често младите брачни парови решаваат да започнат започнат заеднички живот, но бирањето на квалитетен простор и создавањето на удобно место за живеење им преставува еден од најголемите проблеми. Затоа, денеска Ви препорачуваме два одлично спакувани станови кои се совршени за нов дом.
03.11.2016, 16:30

ДИЗАЈН
Спој на исламската и современата архитектура во објектот „Da Chang Muslim Cultural Center“ во Кина
Спој на традиционалната исламска и современата архитектура се чита во зданието „Da Chang Muslim Cultural Center“ во Кина.
02.11.2016, 16:25

ЛУКСУЗЕН ЖИВОТ
Овде се луксузираат Ѓоковиќ, Федерер и Надал: Куќите во кои живеат светските тенисери ќе ве остават без здив
Познатите тенисери секоја година вредно работат, па се очекува да имаат луксузни куќи на егзотични дестинации.
01.11.2016, 20:40

ДИЗАЈН
„Snøhetta“ со предлог за современ динамичен објект за нов музеј во Берлин
Објект што внесува свеж современ архитектонски израз и прави спој на културен со отворен урбан простор за народот е новиот предлог на норвешкото архитектонско студио „Snøhetta“ за новиот Музеј на 20 век во Берлин.
31.10.2016, 16:56

ДИЗАЈН
“Ветрило” – е новата надеж на Скопјани кои се желни за тишина и чист воздух
На најсончевата страна на Водно на атрактивна локација во мирен, еколошки дел од населбата Сопиште привршува изградбата на семејниот станбен комплекс Ветрило.
29.10.2016, 15:21

ДИЗАЈН
Релаксирачка викендичка во хармонија со природата
Спокоен домашен рај скриен во густа шума. Вака би ја опишале викендичката „Returning Hut“ сместена среде природа во Фуџиан, Кина, проектирана и уредена од дизајн-студиото „FM.X Interior Design“.
28.10.2016, 16:32

ДИЗАЈН
Нов „coworking“ простор на место на старо училиште во Амстердам
Новиот деловен простор „Ru Paré“ во Амстердам се наоѓа во прекрасен, светол и простран простор на местото на старо училиште во градот.
26.10.2016, 16:15

МАВРОВО
Купете стан во Маврово по цена од 550 евра за м2
Дали некогаш сте размислувале да купите стан во Маврово? Вселиви веќе од декември ќе имате одлична можност по цена од 550 евра до 780 евра за м2, да купите еден од 105-те апартмани, инвестиција на Пелагонија АД Гостивар.
25.10.2016, 10:16

ДИЗАЈН
Дрвените перголи се еден од најубавите детали во просторот!
Не постои полесен начин за релаксација и опуштање, од престој во убаво среден двор или тераса! Престој во зелена оаза со издвоено место за седење со дрвени перголи како лесна кровна конструкција од попречно поставени дрвени греди, кои овозможуваат интима и топлина на просторот.
23.10.2016, 14:00

ДИЗАЈН
„Snoo“, дизајнерско креветче кое автоматски го ниша и успива бебето
Инспириран од долгите непроспани ноќи покрај новороденото бебе, дизајнерот Ив Бехар дизајнираше современо бебешко креветче кое автоматки почнува да го ниша бебето кога ќе слушне силни звуци како бебешко плач.
19.10.2016, 16:28

ДИЗАЈН
Креативно уреден фитнес центар во Мадрид
Фитнес-клубот „Club XII“ е интересна комбинација на елегантен дизајн и класичен простор за вежбање.
18.10.2016, 16:30

ДИЗАЈН
„Bookshelf house“, дом со библиотеки наместо ѕидови низ ентериерот
Љубителите на книги ќе се вљубат во идејата за пространи домашни библиотеки наместо ѕидови.
17.10.2016, 16:31

ДИЗАЈН
15 идеи за уредување на домашната канцеларија
Секој од нас тајно посакува да работи од дома склопчен во длабока удобна фотелја со голема шолја кафе во рака и лаптоп во скутот, не чувствувајќи го секојдневниот притисок на работното место.
14.10.2016, 16:34

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Најлесен пат до Г-точката: Поза во сексот која никогаш не се одбива
Не постои формула за совршен секс бидејќи се` зависи од партнерите, нивните желби и потреби, но мног...
ЗДРАВЈЕ
Треба да ги избегнувате: 5 најголеми грешки кои ги правиме после јадење
ПАТУВАЊЕ
Оваа магична скриена плажа на остров крие смртоносна тајна
ВРЕМЕПЛОВ
Погледнете како изгледаше црвениот тепих на Оскарите пред 20 години
ЗДРАВЈЕ
Показатели кои говорат дека Вашето тело е “прегорено” од стрес

ВИДЕО ВЕСТИ

Како настанува бајката наречена “Dior couture фустан”?
Последната haute couture колекција на Dior беше диригирана од страна на италијански дизајнери, првите жени на чело на оваа реномирана француска куќа.
ПАТУВАЊЕ
Место покрај најдлабокото езеро во светот во кое ќе уживате во ледената библиотека
СЕВЕРНА КОРЕЈА
Ретка прилика да погледнете во внатрешноста на главниот град на Северна Кореја
ЗДРАВЈЕ
Ѝ пукнале силиконите: ”Со години ме труеја и ми правеа проблеми”

ФОТО  
Како се забавуваа децата пред да ги измислат паметните телефони?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Некогаш таа беше најубавото девојче во светот: Погледнете како изгледа сега како тинејџерка
ЉУБОВ И СЕКС
5 знаци дека мажот е добар во кревет
ЗДРАВЈЕ
Начинот на кој сите го готват оризот е штетен за здравјето
ПАТУВАЊЕ
Најбрзиот воз во светот: Кинезите се побрзи од Формула 1!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум