АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ

ГЕРМАНИЈА
Турски шпиони "оперираат" низ Германија: Засилена работата на службите по затегнувањето на односите помеѓу двете земји
Германската влада соопштила денес дека бил забележан голем пораст на турско шпионирање внатре во Германија, каде растат тензиите со бројната турска заедница пред референдумот за проширување на овластувањата на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, закажан за идниот месец, пренесува Reuters.
 

СВЕТ
Најмалку 19 загинати во пожар во дом за деца во Гватемала
Најмалку 19 малолетници починале од изгорениците здобиени во пожарот во засолниште за деца-жртви на насилство во Гватемала, соопштија пожарникарите.
08.03.2017, 19:43

АВГАНИСТАН
Мистериозни операции: Зошто кинеските специјалци маршираат во Авганистан? И, што мисли за тоа Пентагон
Кинеските безбедносни единици вршат тајни операции во Авганистан, но не е баш целосно јасно што точно работат.
08.03.2017, 19:34

МАЛТА
Еден од симболите на Медитеранот се урнал во морето
Познатата карпа наречена „азурниот прозорец на Малта“ се урнала во морето после силните ветрови кои ја погодиле оваа земја во вторникот.
08.03.2017, 18:27

ГЕРМАНИЈА
Документите на Викиликс откриваат: ЦИА шпионира од срцето на Германија
Конзулатот на Соединетите Американски Држави во германскиот град Франкфурт се користи како голема база за хакирање и шпионажа.
08.03.2017, 18:21

СЕВЕРНА КОРЕЈА
Синот на братот на Ким Јонг Ун: "Се плашам за својот живот, мојот татко е убиен!"
На интернет денес се појавила видео-снимка на која маж се претставува како син на убиениот полубрат на севернокорејскиот лидер, и вели дека се крие со своите мајка и сестра, а снимката ја објавила групата која тврди дека му помогнала да "спаси жива глава", откако неговиот татко бил убиен пред еден месец.
08.03.2017, 17:16

СВЕТ
Норвешки и дански училишта добија симултани закани за бомби
Неколку училишта во Норвешка и едно во Данска, во среда, речиси во исто време добија закани за поставени бомби, при што повеќето биле евакуирани.
08.03.2017, 16:41

САД
Шпионот кој што го состави контроверзното досие против Трамп се врати на работа
Трамп за компромитирачките информации во досието порача дека тоа се „лажни тврдења“ кои што се измислени од страна на неговите политички противници.
08.03.2017, 16:30

МЕКСИКО
Фатил провалник во својот дом, па во живо на Фејсбук пренесувал што му прави
Бесниот маж на крајот крадецот сепак го предал на полицајците, кои го предупредиле на можна тужба за нанесување на телесни повреди.
08.03.2017, 16:23

СИРИЈА
Средба на американскиот, рускиот и турскиот воен врв која што може да ја промени иднината на Сирија: Турците имаат причина да бидат нервозни...
Се чини дека турските власти моментално имаат најмногу причини за нервоза со оглед на тоа што САД не ги планира во нападот на Рака, туку тоа ќе го изведе со Курдите.
08.03.2017, 16:07

АНГЛИЈА
Лудак во Англија искасапил две жени: Нападнал и полицаец, па си пресудил самиот
Непознат маж во Волверхемптон денес нападнал две жени со нож, од кои едната ја убил, за по интервенцијата на полицијата да си пресуди самиот.
08.03.2017, 14:28

КАБУЛ
Завршен нападот врз воената болница во Кабул
По шест часа борба во средата завршил нападот врз најголемата воена болница во Авганистан, во Кабул, за којашто одговорноста ја презема ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава, чиишто вооружени припадници влегле во објектот преправени како лекари, а според последните податоци четири лица се убиени а најмалку 66 се ранети.
08.03.2017, 14:14

САД
Трамп „омекна“ кон новинарите, Стејт департментот продолжи со редовните брифинзи
Американскиот Стејт департмент во вторникот продолжи со редовните брифинзи за новинари, по пауза од 45 дена, пренесуваат американските медиуми.
08.03.2017, 13:49

САД
Пак тие Руси: Американците знаат кој ја разоткрил ЦИА: "Тајна врска помеѓу Москва и Wikileaks"
Претседателот на Комитетот на Сенатот за вооружени сили при Конгресот на САД, Џон МекКејн, смета дека постои "очигледна врска" помеѓу Русија и "WIkileaks".
08.03.2017, 13:29

МОСКВА
Путин во поетски стил го честита 8-ми Март
Рускиот претседател Владимир Путин на сите жени во Русија во средата им го честиташе празникот 8 март со стихови на Константин Балмонт.
08.03.2017, 13:21

БРИСЕЛ
ЕУ застана зад Туск за уште еден мандат како претседател на Европскиот совет
Сите членки на ЕУ, освен Полска, застанаа зад кандидатурата на поранешниот полски премиер Доналд Туск за нов мандат за претседател на Европскиот совет, пишуваат лондонските медиуми.
08.03.2017, 13:20

ПАРИЗ
Хорор во Париз: Упаднале во Зоолошка градина, убиле носорог и со моторна пила му го отсекле рогот!
Група ловокрадци провалиле во париската зоолошка градина и убиле 4-годишен носорог, по што му го отсекле рогот и побегнале.
08.03.2017, 12:23

САД
Шест жртви на пожарите во четири американски држави
Во пожарите кои неколку дена горат во четири американски држави, загинаа шест лица, а уништена е површина од повеќе стотици квадратни километри.
08.03.2017, 11:47

РИМ
"Раѓање на нова ЕУ": Сите патишта водат во Рим, а од Рим - некоја поразлична Европска унија
На самитот на ЕУ кој на 25-ти мај ќе се одржи во Рим, треба да се роди нова Европска унија со 27 членки.
08.03.2017, 11:17

ЕКОНОМИЈА
САД: Најголем трговски дефицит од 2012 година
Трговскиот дефицит на САД во јануари порасна на најголемото месечно ниво во речиси пет години, соопшти во вторникот Министерството за трговија во САД.
08.03.2017, 11:12

ГЕРМАНИЈА
19-годишен монструм во Германија: Убил дете и го снимил убиството, а наводно веќе има нова жртва...
Полицијата во Германија се обидува да го пронајде 19-годишниот Марсел Хесе кој што е во бегство, откако убил 9-годишно дете, а потоа и една жена.
08.03.2017, 10:33

КАБУЛ
Нападната воена болница во Кабул
Напаѓачи влегле во најголемата воена болница во Кабул, а вооружена борба е сеуште во тек, објави BBC повикувајќи се на соопштението на Министерството за одбрана на Авганистан.
08.03.2017, 10:16

СВЕТ
Кина ја повика Северна Кореја да ги прекине ракетните и нуклеарни тестови
Кина предложи Северна Кореја да ги суспендира тестирањата на својата ракетна и нуклеарна технологија „за да се смири кризата која е на повидок”.
08.03.2017, 10:10

САД
Мисисипи: Четворица загинаа во судар на воз и автобус
Четири лица ги загубиле животите, а 35 други биле повредени во судар помеѓу воз и автобус, во градот Билокси, во сојузната американска држава Мисисипи.
08.03.2017, 10:10

ВАШИНГТОН
Трамп и републиканците со пофалби за новиот предлог закон за здравствено осигурување
Американскиот претседател Доналд Трамп и неговата администрација го поздравија новиот предлог закон за здравствена заштита со кој Републиканската партија се обидува да ја замени ткн. Обамакер.
08.03.2017, 09:53

ИТАЛИЈА
Нова Атлантида: Еден европски град за 100 години ќе исчезне, водата полека го голта
До крајот на овој век Италија би можела да остане без својата туристичка Мека.
08.03.2017, 09:52

САД
Кратко траеше ентузијазмот во Москва: Трамп му го врти грбот на Путин...
Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, неочекувано ја заостри политиката кон Русија, а тоа предизвика одобрување кај сојузниците на Вашингтон во Европа, пренесува The Wall Street Journal.
08.03.2017, 09:31

САД
Допираш - умираш: Оваа дрога ве убива кога ќе ја допрете, досега умреле педесетина луѓе
Синтетичката дрога позната како "Pink", која се појавила на американскиот пазар, наводно е седум пати посилна од морфиумот и поврзана е со 50 смртни случаи во САД, а американската агенција за лекови "DEA" предупредува дека од неа може да се предозирате само со допир.
08.03.2017, 09:15

СВЕТ
Арапската лига со резолуција против преместувањето амбасади во Ерусалим
Министрите за надворешни работи на земјите од Арапската лига во вторникот во египетската престолнина Каиро усвоија резолуција против преместувањето на дипломатски мисии во Ерусалим, по најавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека ќе ја пресели амбасадата на САД во Израел од Тел Авив во Ерусалим.
08.03.2017, 09:04

СВЕТ
„Нашето најголемо откритие досега“ – Викиликс: „ЦИА ве шпионира преку телефоните и телевизорите“
Организацијата „Викиликс“ соопштила дека почнала да објавува делови од „своето најголемо откритие досега“ со огромна количина на документи кои ЦИА ги означила како строго доверливи.
07.03.2017, 20:32

НОРВЕШКА
Викинзите пред руската граница: Илјадници војници на НАТО вежбите во Норвешка тврдат - Подготвуваме одбрана!
Околу 8.000 припадници на норвешката, британската и американската војска се наоѓаат во Финмарк на северот на Норвешка, на околу 160 километри од руската граница, каде ќе спроведат серија заеднички воени вежби.
07.03.2017, 19:47

ШВЕДСКА
Малме - главен европски град на силувањето: Министерка прикрила околу 2.000 случаи на силување, па се извинувала
Шведската министерка ја признала грешката кога тврдела дека бројот на сексуални напади во земјата опаднал.
07.03.2017, 18:34

НИГЕРИЈА
Изгубениот претседател: Повеќе од еден месец никој не знае каде е и што прави
Претседателот на Нигерија, Мухамед Бухари, требало на десет дена да ја напушти земјата поради одмор и рутински лекарски прегледи во Британија, меѓутоа, неговото заминување се претворило во драма долга 44 дена.
07.03.2017, 17:21

СВЕТ
Москва пред МСП ги отфрла украинските обвинувања за тероризам
„Руската Федерација ги почитува своите обврски од договорот на кој се повикува Украина“ во одбрана на својот став пред МСП, изјави пред судиите водителот за правни работи при руското министерство за надворешни работи, Роман Колодкин.
07.03.2017, 16:31

ИРАН
Сè понапнато во Персискиот залив: Иранската морнарица пресретна американски и британски бродови, како ќе реагира Трамп?
Иранските бродови за брзи напади ги приморале американски USS Invincible и три бродови на британската Кралска морнарица да го променат курсот во Персискиот залив.
07.03.2017, 16:00

ИТАЛИЈА
Жените во Италија нема да работат во среда, ни домашна работа
Жените во цела Италија ќе отсуствуваат од работа во среда, на меѓународниот Ден на жената 8-ми Март, и тоа не само од работа, туку нема да работат ни домашни работи, учествувајќи во глобалниот „женски штрајк“ за поддршка на женските права.
07.03.2017, 15:56

РУСИЈА
45 години гордост на руската авијација: Еве како изгледаат неверојатните маневри на Су-24
Хиперсоничниот борбен авион Су-24 е развиен уште во 1970-та година и од тогаш е на располагање на руското воено воздухопловство.
07.03.2017, 15:31

КУАЛА ЛУМПУР
Поради убиството на Ким Џонг-нам ескалира дипломатскиот судир, забрани и блокади
Пјонгјанг денеска им забрани на сите државјани на Малезија да ја напуштат Северна Кореја, што предизвика реакција на Куала Лимпур кој донесе исти мерки против севернокорејските државјани, а истовремено малезиската полиција ја опколи и блокираше севернокорејската амбасада, потврди малезискиот министер за внатрешни работи Нур Џазлан Мохамед.
07.03.2017, 15:21

ВАШИНГТОН
Пет трикови со кои советниците "го спасуваат" Трамп
Советниците на Доналд Трамп користат реторички трикови за да ги санираат штетите настанати по непромислените изјави на својот шеф.
07.03.2017, 15:05

АВСТРАЛИЈА
Патување од пеколот: Заробил и силувал Британка 2 месеци, еве како побегнала
На интернет кружи снимка на која се гледа моментот кога наводно киднапираната 22-годишна британска туристка влегува во продавница на бензинска станица и одбива да плати за гориво, по што продавачката повикува полиција.
07.03.2017, 14:40

МОСУЛ
Ирачките сили ги заземаа владините згради и музејот во Мосул
Ирачките сили кои од ланскиот октомври се обидуваат да ги истиснат борците на ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава од вториот по големина град во земјата Мосул, во вторникот ја заземале главната владина зграда, филијалата на централната банка и музејот во кој милитантите пред три години ги искршија експонатите или ги препродаваа на црните пазари.
07.03.2017, 14:08

САД
Параноја во САД: Убавата водителка е шпион на Путин?
Манекенката, водителка и Плејбој зајачица, Викторија Бонја била задржана на аеродромот во Лос Анџелес, а полицијата ја обвинила дека шпионира за рускиот претседател.
07.03.2017, 13:20

ФРАНЦИЈА
Драма на Француските Алпи: Најмалку 30 луѓе затрупани под снег, не се знае дали се живи!
Во лавина која го погодила францускиот ски центар Тињ, најмалку 30 луѓе се наоѓаат под снег, јавуваат француските медиуми.
07.03.2017, 12:39

РУСИЈА
Рускиот Ф1 болид на гасеници: Ова е супер брзиот тенк на Путин
Рускиот тенк Т-80 УД може да развие голема брзина и е способен за одлично маневрирање, поради што воените експерти го нарекуваат „Формула 1 болид“ на гасеници.
07.03.2017, 12:37

ЊУЈОРК
Страшна исповед на црногорскиот џихадист: Елвис Реџепагиќ сакал со нож да ги отстрани тетоважите и да ја заколе својата мајка
Тој бил уапсен на 2-ри февруари на Лонг Ајленд, а обвинителството соопштило дека по потекло е од Црна Гора.
07.03.2017, 11:25

ЕКОНОМИЈА
Цените на нафтата под 56 долари
Цените на нафтата се задржаа во понеделник на меѓународните пазари под нивото од 56 американски долари(УСД), балансирајќи меѓу намалената проектирана стапка на економски раст во Кина која ја зголемува загриженоста за побарувачката за нафта и нападите врз нафтените пристаништа во Либија.
07.03.2017, 11:14

БЕРЛИН
Меркел ги отфрли обвинувањата од Ердоган за „нацистичко однесување“
Германската канцеларка Ангела Меркел во понеделникот ги отфрли обвинувањата од турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за „нацистичко однесување“, откако локалните власти во Германија го спречија турски министер да се обрати на турски предизборен митинг во земјата, пренесуваат светските агенции.
07.03.2017, 10:55

ВАШИНГТОН
Републиканците во Конгресот почнаа со здравствена реформа со цел укинување на „Обамакер“
Републиканците во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес објавија денеска долгоочекуван предлог закон за здравствена реформа отфрлајќи голем дел од законот на поранешниот претседател Обама, познат како „Обамакер“.
07.03.2017, 10:53

ГЕРМАНИЈА
После 60 години конечно е откриено: Еве од што починал Сталин
После 60 години конечно е објавен извештајот од обдукцијата на телото на поранешниот советски лидер и според многумина, извештајот става крај на сите теории на заговор според кои Сталин бил убиен.
07.03.2017, 10:33

МИНЕСОТА
Решена голема мистерија: Што крие ѓаволскиот котел во Минесота?
Водопадите наречени Ѓаволски котел, или "Devils Kettle" во Минесота, со години ги бунат посетителите - текот на двата водопади е целосно различен - едниот паѓа во река, додека другиот оди меѓу карпи и исчезнува.
07.03.2017, 10:33

ЕКОНОМИЈА
Тука се живее најевтино: Листа од 50 најпристапни држави, Македонија во топ 10
Истражувањето кое го објавило "GoBankingRates", прикажува список од најевтини земји за живот. Критериумите кои ги земале во предвид се просечната плата, трошоците за сместување, цена на производи, ресторани и превоз.
07.03.2017, 10:21

ФРАНЦИЈА
Зевс згрми во Франција: Олујата наречена по старогрчкиот бог однела неколку животи и отсекла илјадници домаќинства од светот
Во силното олујно невреме наречено Зевс, кое во понеделникот ја зафатило Франција, две лица го загубиле животот, а 600.000 домаќинства останале без електрична енергија, што е најмногу од 1999-тата година, соопштиле властите и спасувачките екипи.
07.03.2017, 10:17

ЕКОНОМИЈА
Кинескиот банкарски систем веќе е најголемиот во светот
Кинескиот банкарски систем го претекна оној на еврозоната по обем на средствата на крајот на 2016-та година и веќе е најголемиот во светот. Тоа е знак како за зголеменото влијание на земјата во светските финансии, така и за неговата зависност од должничкото финансирање за обезбедување на раст.
07.03.2017, 10:13

РУСИЈА
Русинката Захарова со закана: Ако објавам сè што знам, во Америка ќе започне граѓанска војна!
Портпаролката на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова го привлече вниманието на целиот свет со својата поледна изјава.
07.03.2017, 09:31

РУСИЈА
На Русија и е доволен само еден потег: Путин може да го блокира НАТО во Европа!
Русија е во состојба да го блокира американското воено присуство во Европа и новите доставки за дополнителни воени сили доколку НАТО не ја засили контролата над северниот Атлантик и не ревидира поморска стратегија, пишува во извештајот на Кралскиот институт на вооружени сили во Лондон.
07.03.2017, 09:15

ВАШИНГТОН
Белата куќа: САД го инсталираат THAAD во Јужна Кореја за јакнење на одбраната од севернокорејските ракети
САД ги распоредуваат напредните противракетни одбранбени системи во Јужна Кореја како дел од зајакнувањето на нивните одбранбени капацитети против балистичките проектил на Северна Кореја, соопшти во понеделникот Белата куќа.
07.03.2017, 09:04

САД
„Хилари е во хаос“ – Поранешен советник открива: „Не излегува од дома, бара причини за поразот и го обвинува Путин“
Поранешни советници на демократската кандидатка за претседател на САД Хилари Клинтон откриле дека некогашната прва дама многу тешко го поднела поразот од Доналд Трамп, дека не закрепнала од изборниот шок и дека и понатаму се обидува да сфати зошто го доживеала неочекуваниот пораз.
06.03.2017, 20:32

ФРАНЦИЈА
Шокантен пресврт во мистеријата од која занеме Франција: Сè започнало со кавга околу наследството!
Четиричленото семејство Труадек, кое исчезнало на 16-ти февруари оваа година, го убил шурата – и тоа, од чиста љубомора!
06.03.2017, 20:00

СИРИЈА
Русите потврдија дека нивни специјалци учествувале во операцијата: Се појави видео снимка од влегувањето во Палмира
Сирискиот град Палмира неодамна беше ослободен од Исламската држава, откако сириската и руската армија извршија голема заедничка воена операција.
06.03.2017, 19:23

ИРАК
Обрачот се затегнува, мостовите се срушени: Џихадистите нема каде да бегаат!
Пет мостови преку реката Тигар во Мосул се тешко оштетени, а „Мостот на слободата“ моментално е најважната стратешка точка во градот.
06.03.2017, 18:12

Прва ... 567891011 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Интервју кое ќе го шокира Стариот континент: Поранешен шпион открил колку е всушност сериозна руската закана во Европа
Поранешен унгарски шпион дал ексклузивно интервју за унгарскиот портал "Index.hu", во кое открил кол...
РЕГИОН
Сите ја знаеле Јованка, но... Ова е единствената жена која му го скршила срцето на Тито
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!
СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
СИРИЈА
Американски падобранци се спуштија зад непријателските линии: Се подготвуваат за почетокот на најкрвавата битка досега

ВИДЕО ВЕСТИ

Премиерката Меј признала: "Напаѓачот бил британски државјанин и од претходно познат за тајните служби! Го истражувавме..."
Британската премиерка Тереса Меј рекла дека терористот кој вчера го извршил нападот во Лондон бил британски државјанин и познат на безбедносната служба "MI5", која претходно го истражувала како "периферно лице".
СКОПЈЕ
Падна договор: Илија Димовски избран за прв човек на Комисијата за избори и именување
СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЕВРОПА
Мистериозни бродови пристигнуваат во Европа: Никој не знае кој ги испраќа, што носат, а радарите не ги регистрираат!
КОСОВО
Полицијата сопрела такси, а кога го отвориле багажникот се шокирале: Вакво нешто не сме виделе со децении
ЗАПАДЕН БАЛКАН
Сериозно предупредување: Русија е сè посилна на Балканот, можен е вооружен судир...
БАЛКАН
"Russia Today": Американскиот план за Македонија: "Држете ја Србија мирна, а Русија далеку!"
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум