АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ

КАИРО
Мубарак пуштен на слобода
Египетското обвинителство се согласи поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак ќе биде пуштен на слобода, изјави во понеделник неговиот адвокат Фари дел Деб.
 

ПАРИЗ
Почнало судењето на Шакалот, најбараниот терорист штитен од Тито: Во судницата влегол насмеан, а му се заканува најстрога казна
67-годишниот Шакал, кој е осуден на доживотна робија за различни напади, влегол насмеан во судницата во Париз.
13.03.2017, 16:20

ИРАН
Помеѓу моќта на оружјето и пропагандата: Еве зошто новиот ирански стелт ловец е „играчка за деца"
Дури и кога сите проблеми со кои што се соочува иранскиот најнов ловец од петтата генерација бидат решени, под знак прашалник ќе остане стабилноста на ова летало.
13.03.2017, 16:14

СВЕТ
Вестагер: „Северен поток 2″ не е од взаемен интерес за ЕУ
Проектот „Северен поток 2″, кој треба да обезбеди руски гас за Германија и оди по дното на Балтичкото Море, не е од заеднички интерес за ЕУ, изјави еврокомесарот за конкуренција Маргарет Вестагер, пренесува Reuters.
13.03.2017, 15:42

СИРИЈА
Црната листа на Асад: Еве што се случува со противниците на неговиот режим
Сириската тајна служба има листа со 1,6 милиони имиња на луѓе кои што се сметаат за противници на режимот во Дамаск и треба или да бидат шпионирани, или пак уапсени.
13.03.2017, 15:35

ГЕРМАНИЈА
ZDF: Ангела Меркел изрази „солидарност” со Холандија
Во спорот меѓу Холандија и Турција, германската канцеларка Ангела Меркел го поддржа својот сосед, пренесува телевизискиот канал ZDF.
13.03.2017, 15:26

БУДИМПЕШТА
Унгарскиот претседател Јанош Адер доби нов мандат
Унгарскиот претседател Јанош Адер во понеделникот доби нов мандат, откако беше одржан вториот круг на гласање во унгарскиот Парламент.
13.03.2017, 15:24

КИНА
Хорор во луна парк: Рингишпил тежок неколку тони се откачил и паднал директно над луѓе!
Рингишпилот на фестивалот во провинцијата Гансу во Кина, за време на возењето се откачил, паднал на земја и оставил десетина луѓе заробени под металната конструкција.
13.03.2017, 15:13

МОСУЛ
Драматично: Американците и Ирачаните ги обиколиле џихадистите и порачале: За вас нема милост, сите умирате денес!
Борците на ИСИС се обиколени во западен Мосул, нивното последно важно упориште во Ирак, откако ирачките сили ги прекинале сите пристапни патишта, изјавил американски службеник.
13.03.2017, 14:03

БИРМИНГЕМ
Погледнете го грозоморното видео кое го доловува вистинскиот ужас на семејно насилство
Жената која претрпувала ужасни напади од рацете на својот партнер даде дозвола да се сподели шокантното видео на интернет со цел да се подигне свесноста и кај другите жртви на семејно насилство кои не се доволно храбри да се соочат и да ги пријават насилниците.
13.03.2017, 13:55

ШКОТСКА
Старџен: Шкотска ќе бара нов референдум за независност
Следната седмица Шкотска ќе побара од британската Влада дозвола да одржи референдум за независност на земјата, во периодот помеѓу крајот на 2018-та и почетокот на 2019 година, изјави денеска шкотската премиерка Никола Страџен, пренесува AFP.
13.03.2017, 13:49

ДАНСКА
И Данците со шлаканица: Побараа турскиот премиер да не ја посетува нивната земја...
Премиерот на Данска, Ларс Расмусен побарал од турскиот премиер Бинали Јилдирим, поради тензиите помеѓу Турција и Холандија, да ја одложи посетата на Данска која што била планирана за 20-ти март.
13.03.2017, 13:37

ВАРШАВА
Полското обвинителство го повика Туск на распит
Подрачното обвинителство во Варшава го повика претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск во среда на сослушување во врска со случајот со полските разузнавачи обвинети за шпионажа, информира Reuters.
13.03.2017, 13:22

ДОНБАС
Донбас се отцепи: Доњецк сега се граничи со Украина со државна граница
Контролата за реализација на указот се наоѓа во надлежност на Министерството за државна безбедност на ДНР, Министерството за финансии, како и Министерството за внатрешни работи на републиката.
13.03.2017, 12:58

БУДИМПЕШТА
Унгарскиот Парламент денеска избира претседател на државата
Унгарскиот Парламент се собра денеска на пленарно заседание во Будимпешта со цел да избере шеф на државата.
13.03.2017, 12:49

БЕРЛИН
Илјадници полицајци биле подготвени да ја бранат границата, но поради страв од медиумите Меркел ја повлекла идејата
Во 2015-та година германската канцеларка Ангела Меркел пуштила илјадници мигранти во земјата, бидејќи се плашела дека затворањето на границата тоа ќе било лошо прикажано на телевизија, пренесува Daily Mail.
13.03.2017, 12:18

БЕРЛИН
Поради штрајк на двата аеродрома во Берлин откажани 650 летови
Се очекува дека околу 650 летови ќе бидат откажани во понеделникот поради штрајкот на службениците. Персоналот кој штрајкува се грижи за чекирањето на патниците, прифаќањето и испраќањето на авионите.
13.03.2017, 11:49

САД
Нов член на администрацијата на Трамп: Викиликс!
Доналд Трамп еднаш додека бил претседателски кандидат изјавил "Го сакам Викиликс". Тој секако има добри причини за тоа, бидејќи откритијата на “Викиликс” во голема мера му помогнале во кампањата.
13.03.2017, 11:34

ЕКОНОМИЈА
Лондон ќе побара од ЕУ 9 милијарди фунти по Brexit
Велика Британија ќе побара од ЕУ да и бидат вратени 9 милијарди фунти (11 милијарди долари), кои се чуваат во Европската инвестициска банка.
13.03.2017, 11:19

ПАРИЗ
Ле Пен: Заедно со Качински и Орбан ќе ја демонтираме ЕУ
Претседателката на француската партија „Национален фронт“ Марин Ле Пен во понеделникот изјави дека доколку победи на изборите, заедно со лидерот на полските владејачки конзервативци, Јарослав Качински ќе работи на тоа како да се „демонтира“ ЕУ.
13.03.2017, 11:18

ПЕКИНГ
Во Пекинг живеат 94 милијардери
Според бројот на милијардери кинеската престолнина Пекинг втора година по ред го надминува Њујорк, пишува весникот Hurun.
13.03.2017, 11:15

ПАРИЗ
Спречена уште една трагедија: Младенци планирале бомбашки напад на Ајфеловата кула како прослава на нивниот брак
Во Париз беше спречен самоубиствен напад на Ајфеловата кула кои планирале да го спроведат муслиман и муслиманка по повод "прослава на нивниот брак" ..
13.03.2017, 10:55

ЕКОНОМИЈА
Вртоглав пад на цените на нафтата
За прв пат од декември, лани, цените на нафтата на светските берзи паднаа под 50 американски долари за еден барел, јавуваат светските медиуми.
13.03.2017, 10:49

РОТЕРДАМ
Еве како холандската полиција се справува со турските демонстранти
Холандската полиција, во текот на ноќта, ги растера демонстрантите, приврзаници на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, од пред турскиот конзулат во Ротердам. Тие протестираа откако на турската министерка за семејни прашања Фатма Бетул Каја ѝ беше оневозможен пристап до тој објект.
13.03.2017, 10:48

ПАЛЕРМО
Чисто зло: Вознемирувачка содржина: Човек во црно полива бездомник со бензин и го пали!
45-годишниот Марсело Чимино бил оставен да изгори до смрт на една улица во Палермо, откако еден работник од бензинската станица во близина го полил со бензин, го запалил, па побегнал.
13.03.2017, 10:34

САД
Остра провокација од турски новинар: Холандија намерно го организираше масакрот во Сребреница за да ги исчисти муслиманите
Кахраман Халишчелик, дописник на турската државна телевизија „ТРТ“ од Њујорк, ја обвини Холандија дека стои зад организацијата на масакрот во Сребреница во 90-тите години.
13.03.2017, 10:33

ХОЛАНДИЈА
Во среда парламентарни избори во Холандија
Граѓаните на Холандија, односно 12.9 милиони луѓе со право на глас, во среда ќе гласаат на парламентарни избори на кои учествуваат 28 партии со вкупно 1.114 кандидати за 150 прaтенички места.
13.03.2017, 10:14

ХАГ
Сајбервоините на Акнџлар ја нападнаа Холандија: Сајтовите на сите државни институции во Хаг ги окитија со турски знамиња
Турската хакерска група Cyber ​​Warrior Akıncılar урна стотици електронски сајтови на Холандија, вклучувајќи оние на сите државни институции, објавија во понеделникот медиуми во Турција. По пробивот на почетните страници на холандските сајтови е поставено турскотот национално знаме и слика на претседателот Реџеп Ердоган.
13.03.2017, 10:13

МОСУЛ
Борците на ИС во Мосул ќе умрат, вели американскиот пратеник Мекгурк
Сите борци на ткн. Исламска држава (ИС) кои се останати во Мосул ќе умрат во овој ирачкиот град, изјавил американскиот пратеник за координација на офанзивата, Брет Мекгурк.
13.03.2017, 10:01

БРАЗИЛ
Невреме во Бразил, едно лице загина, десетици се повредени
Јужниот дел на Бразил го погоди силно невреме, во кое животот го загуби едно лице, а десетици се повредени, соопштија локалните власти.
13.03.2017, 09:57

БУКУРЕШТ
Неколку илјади Романци протестираа против корупција
Неколку илјади Романци синоќа учествуваа на традиционалните протести против корупција, јави ДПА.
13.03.2017, 09:52

ДАЛАС
Мислеле дека се "Бони и Клајд": Убиле тинејџер, па се фалеле на Фејсбук
Самопрогласените "Бони и Клајд", биле уапсени во Далас поради сомнение дека застрелале тинејџер, откако за тоа се фалеле на социјалните мрежи.
13.03.2017, 09:49

ГЕРМАНИЈА
Нов крвав напад во Германија: Со нож ги напаѓал минувачите во Франкентал, повредени 4 лица
Германската полиција уапси маж (29), кој во неделата во Франкентал, градчето близу Франкфурт, со нож ненадејно започнал да ги напаѓа случајните минувачи и притоа полесно повредил четири лица.
13.03.2017, 09:42

ГЕРМАНИЈА
Германија не мирува: Потврдено е дека Исламската држава го планирала нападот во Есен
Германскиот министер за внатрешни работи, Томас Де Мезијер потврди дека има поврзаност на заканата за терористичкиот напад на трговскиот центар во Есен со Исламската држава.
13.03.2017, 09:31

ИНДИЈА
Новинар јадел печен мозок од човек и пиел пијалак од череп: Потоа го опишал вкусот...
Новинарот на "CNN", Реза Аслан, вкусил човечки мозок на скара и пиел од човечки череп, за време на посетата на Индија.
13.03.2017, 09:15

СИРИЈА
Војната во Сирија „произведе" нова болест: Децата патат од токсичен стрес...
Поради константните пукотници, воздушни удари и насилства, децата во Сирија живеат во константен страв, а најмалку три милиони деца помали од шест години не знаат како воопшто изгледа мирот.
11.03.2017, 19:12

ЕУ
Сè поизвесна победата на Ле Пен, враќање на франкот, игнорантски став на Трамп...Ќе се распадне ли Еврозоната?
Политичката неизвесност, теоретски можната победа на Марин Ле Пен која заговара враќање на франкот на претседателските избори во Франција и игнорантскиот став на новата американска администрација кон институциите на ЕУ, го заостриле прашањето дали еврозоната ќе се распадне.
11.03.2017, 17:31

ИСТАНБУЛ
Ердоган бесен по забраната за слетување на турскиот министер: "Тоа се остатоци од нацисти, фашисти!"
Германската влада одлучила да го забрани слетувањето на авионот на турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, кој имал намера денес да допатува во Холандија, а турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган веднаш од Истанбул упатил остро предупредување до таа земја.
11.03.2017, 16:03

РАКА
Џихадистите вријат во срцето на калифатот: Подготвуваат пеколен дочек на американските војници во Рака
Сириските демократски сили - "SDF", борбени формации поддржани од САД, објавиле дека ИСИС извлекува дел од водството од Рака и копа тунели, подготвувајќи се за улична војна во исчекување на доаѓањето на војниците на коалицијата на чело со СДА.
11.03.2017, 14:55

ДАМАСК
Најмалку 46 загинати при две експлозии во Дамаск
Двете бомбите „поставени од терористи“, експлодирале во близина на гробиштата во населбата Баб Мусала.
11.03.2017, 14:33

САД
Скандал ја тресе американската војска: Маринците објавиле голи фотки од колешки на порнографски сајтови
Војниците ги објавувале разголените фотографии од своите колешки на порнографската веб страна Anon-IB, каде што фотографиите се објавуваат анонимно.
11.03.2017, 13:53

АНГЛИЈА
Нова дрога меѓу младите: Од неа стануваат како зомбија, по неколку секунди не знаат за себе
Најпрво била произведена како "безбедна" алтернатива на марихуаната, дрога која на улицата се појавила под името "Spice", "Black Mamba" или "K2", а се покажала како поголемо зло од хероинот и кокаинот, бидејќи е многу поевтина, а зависност настанува речиси веднаш.
11.03.2017, 13:35

ВАШИНГТОН
Трамп сака да оди на Месечината
Додека поранешната администрација на претседателот Барак Обама ја одбегнуваше, Месечината на новиот претседател Донал Трамп му стана многу посакувана дестинација, така што тој почна да го поттикнува приватниот сектор во кој гледа ветувачки потенцијал.
11.03.2017, 12:58

ДАМАСК
Најмалку 30 загинати при две експлозии во Дамаск
Најмалку 30 лица загинаа денеска при експлозија на две бомби во сирискиот главен град Дамаск, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.
11.03.2017, 12:57

МАДАГАСКАР
Најмалку 38 загинати во циклонот што го погоди Мадагаскар
Најмалку 38 луѓе загинаа во циклонот Енаво што го погоди Мадагаскар оваа недела, соопшти извршниот секретар на националната канцеларија за управување со кризни ситуации.
11.03.2017, 12:38

ЈАПОНИЈА
Јапонија се потсетува на жртвите од земјотресот и цунамито во 2011 година
Јапонија во сабота се потсетува на жртвите од земјотресот и цунамито од пред шест години, по кои следеше нуклеарната катастрофа во Фукушима, од која земјата сè уште нема закрепнато.
11.03.2017, 12:37

СВЕТ
Морничава исповед на девојка која била киднапирана како дете: „Ме злоставуваше, а потоа ме остави да умрам“
Девојката која била киднапирана како дете и оставена да умре, ја раскажала својата ужасна приказна.
11.03.2017, 12:35

РОТЕРДАМ
Дипломатски скандал: Холандија забранила турскиот министер да слета во Ротердам: “Закана за безбедноста”
Владата на Холандија забранила авионот кој го пренесува турскиот министер за надворешни работи, Мелвут Чавушоглу, да слета во Ротердам, и покрај неговите претходни најави дека таквиот потег ќе доведе до тоа Турција да и воведе санкции на Холандија.
11.03.2017, 12:21

САД
Дали е убиен? Американците не ја откриваат причината за смртта на рускиот амбасадор...
Експерт за судска медицина од Њујорк, нема да ги објавува причините за смртта на амбасадорот на Русија во Обединетите нации, Виталиј Чуркин, соопштено е од неговата канцеларија.
11.03.2017, 11:41

АНГЛИЈА
Родители чувале деца во хорор-куќа: Фекалии на ѕидовите, на полицајците им се слошило кога влегле
Четири деца биле спасени од хорор-куќата во Ланкашир прекриена со ѓубре, прашина, па дури и измет.
11.03.2017, 11:33

ГЕРМАНИЈА
Драма во германскиот град Есен: Затворен е трговскиот центар поради закана од терористички напад
Полицијата веднаш го затворила трговскиот центар во германскиот град Есен по "веродостојните дојави" за неизбежен терористички напад. "Нашите досегашни истражувања укажуваат на ризик за напад во трговскиот центар", соопштиле од локалната полиција.
11.03.2017, 11:11

СИРИЈА
Се раѓа новата Исламска држава: Се наоѓа на неколку часа возење од Европа, а никој не обрнува внимание...
Американскиот новинар кој што две години беше во заробеништво на терористите на Ал Каида, проговори за ситуацијата во Сирија.
11.03.2017, 10:37

ЕВРОПА
Мистериозни бродови пристигнуваат во Европа: Никој не знае кој ги испраќа, што носат, а радарите не ги регистрираат!
Товарните бродови кои „патуваат во магла“ по европските води би можеле да служат за шверц на оружје, дрога и луѓе, а водечки експерти предупредуваат дека можат да бидат и терористичка закана.
10.03.2017, 20:11

СВЕТ
Германскиот регулатор не гледа правна пречка за Северен тек 2
Германскиот мрежен регулатор Bundesnetzagentur смета дека не постојат законски пречки за градење на гасоводот Северен тек 2, пренесува агенцијата ТАСС наведувајќи го написот за оваа тема на германскиот весник Frankfurter Allgemeine Zeitung кој се повикува на писмото на челникот на споменатата агенција Јохен Хоман до Европската комисија.
10.03.2017, 19:42

САД
Трамп распалил по ЦИА поради "Wikileaks": Системите ви се застарени, модернизирајте ги малку
Два дена по откритијата на "Wikileaks" за ЦИА, Белата куќа оценила дека технолошките системи на таа угледна американска разузнавачка агенција "се застарени", по сличните изјави на основачот на спорната мрежна страна.
10.03.2017, 18:42

СВЕТ
Дамаск ги повика ОН да ја принудат Турција на повлекување од Сирија
Сириската влада ги повика Обединетите нации да ја принудат Турција да ги повлече своите војски од територијата на Сирија, соопштија во петокот државните сириски медиум.
10.03.2017, 18:14

ДИЗЕЛДОРФ
Мајката на една од жртвите на косовскиот џелат: "Сине, те сакам! Ова е лошо..."
Клаудија Летиција, мајка на Доменико, една од жртвите на нападот на станицата во Дизелдорф, тврди дека медиумите ги затскриваат информациите во врска со вчерашниот напад.
10.03.2017, 17:33

ИРАН
Повторно се одмеруваат силите во Персискиот залив: Иран тестираше балистички проектил, САД загрижени за своите војници
Ормускиот проток е веќе подолго време местото каде што Техеран и Вашингтон ги одмеруваат силите, а со оглед на тоа што ниту една страна нема намера да се повлече, тензиите стануваат се поголеми.
10.03.2017, 17:00

РУСИЈА
Путин и Ердоган станаа најголеми пријатели: Односите помеѓу Русија и Турција сè подобри
Односите помеѓу Русија и Турција напредуваат со брзо темпо исто како и трговско-економската соработка помеѓу двете земји.
10.03.2017, 16:24

АФРИКА
Ова се африканските Црни мамби: Тие се страв и трепет, а не се ниту вооружени...
Откако е основани во 2013-та година, африканските „Црни мамби“ успешно ги штитат резерватите од ловокрадците.
10.03.2017, 16:00

Прва ... 3456789 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Интервју кое ќе го шокира Стариот континент: Поранешен шпион открил колку е всушност сериозна руската закана во Европа
Поранешен унгарски шпион дал ексклузивно интервју за унгарскиот портал "Index.hu", во кое открил кол...
РЕГИОН
Сите ја знаеле Јованка, но... Ова е единствената жена која му го скршила срцето на Тито
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!
СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
СИРИЈА
Американски падобранци се спуштија зад непријателските линии: Се подготвуваат за почетокот на најкрвавата битка досега

ВИДЕО ВЕСТИ

Премиерката Меј признала: "Напаѓачот бил британски државјанин и од претходно познат за тајните служби! Го истражувавме..."
Британската премиерка Тереса Меј рекла дека терористот кој вчера го извршил нападот во Лондон бил британски државјанин и познат на безбедносната служба "MI5", која претходно го истражувала како "периферно лице".
СКОПЈЕ
Падна договор: Илија Димовски избран за прв човек на Комисијата за избори и именување
СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЕВРОПА
Мистериозни бродови пристигнуваат во Европа: Никој не знае кој ги испраќа, што носат, а радарите не ги регистрираат!
КОСОВО
Полицијата сопрела такси, а кога го отвориле багажникот се шокирале: Вакво нешто не сме виделе со децении
ЗАПАДЕН БАЛКАН
Сериозно предупредување: Русија е сè посилна на Балканот, можен е вооружен судир...
БАЛКАН
"Russia Today": Американскиот план за Македонија: "Држете ја Србија мирна, а Русија далеку!"
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум