АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ

ТРАГЕДИЈА
Забавен адреналински спуст по снег завршил со трагедија
Ако се двоумите дали да пробате некаква адреналинска „ѓаволштина“ на снег, можеби ова видео ќе ги реши вашите дилеми.
 

БЕРЛИН
"Разграбан" романот за Хитлер
Сатиричниот роман за Адолф Хитлер кој излезе во продажба, предизвика нова расправа околу растот на неонацизмот во Германија, но и се крена на првото место кај германските бестселери со продадени 250.000 примероци.
08.01.2013, 15:59

ЦИРИХ
Белгиски автобус со деца се запали во Швајцарија, нема повредени
Белгиски автобус што превезувал деца, се запалил утрово во швајцарскиот град Гошенен, но во инцидентот нема повредени, јави АФП.
08.01.2013, 13:30

ЛОНДОН
Лондонското метро полни 150 години
Најстарата подземна железница на светот, популарното метро “Тјуб“, оваа недела полни 150 години. Нејзиниот општо препознатлив симбол станал дел од туристичката индустрија на градот.
08.01.2013, 13:29

САН ФРАНЦИСКО
Танкер со нафта удрил во столб на мостот Беј Бриџ
Танкер за превоз на нафта, вчера удрил во столб на познатиот мост Беј Бриџ во Сан Франциско
08.01.2013, 12:50

ПАРИЗ
94-годишна французинка избркана од својот дом
Поради неплатени рати, домот за пензионери ја избркал 94-годишната старица што предизвикало бурни рекции во Франција.
08.01.2013, 12:47

ЊУЈОРК
Летањето со авион никогаш не било побезбедно
Добри вести за паничните патници: најновите податоци покажуваат дека комерцијалните летови во 2012 година биле најбезбедни до сега.
08.01.2013, 12:17

БИН ЛАДЕН
Филмот за тортурата врз Бин Ладен предизвика многу контроверзии
Филмот "Zero Dark Thirty", кој го прикажува убиството на лидерот на Ал-Каеда, Осама бин Ладен и кој од неодамна се прикажува во кино салите, предизвика многу контроверзии.
08.01.2013, 11:56

ЧИКАГО
Победник во американска лотарија отруен со цијанид
Американец кој освоил 600.000 долари од американската лотарија, бил отруен со цијанид, јави Би-Би-Си.
08.01.2013, 10:41

ВАШИНГТОН
“Ловец на глави“ ќе го преземе раководството со ЦИА
Барак Обама ја објави номинацијата на својот помошник Џон Брент за директор на Централната разузнавачка агенција на САД (ЦИА).
08.01.2013, 10:35

ПЕРУ
Седум лица загинаа при пад на хиликоптер во Перу
Седум лица го загубиле животот при пад на хиликоптер во долината на Амазаон во Перу, јавија странските медиуми.
08.01.2013, 10:33

КАРАКАС
Поддршка за Чавез на улица
Венецуелските власти го повикаа народот во четврток, кога Хуго Чавез треба по четврти пат да биде инаугуриран, масовно да излезе на улиците и да го поддржи.
08.01.2013, 09:38

МИЛАНО
Берлускони се откажа од трката за премиер
Силвио Берлускони ја повлекол својата кандидатура за премиер за да постигне сојуз со Северната лига и да ја ограничи силата на идната влада најверојатно на левиот центар во парламентот.
08.01.2013, 09:29

БЕЛФАСТ
Судири меѓу полицијата и демонстрантите во Белфаст
Во Белфаст веќе петти ден траат протестите поради одлуката британското знаме повеќе да не биде истакнато на градското собрание во тој град во текот на целата година.
08.01.2013, 09:28

СИДНЕЈ
Стотици пожари во Австралија
Во јужна Австралија, најнаселениот дел на континентот, се регистрирани околу 100 пожари, соопштиле локалните власти.
08.01.2013, 09:27

ВАШИНГТОН
САД: Хејгл нов секретар за одбрана, Бренан директор на ЦИА
Американскиот претседател Барак Обама го именувал Чак Хејгл за секретар за одбрана и Џон Бренан за нов директор на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) и побарал што е можно побрзо Сенатот да ги потврди тие номинации.
08.01.2013, 09:27

ПЈОНГЈАНГ
Ким за својот роденден поделил по еден килограм слатки за секое дете
Лидерот на Северна Кореја, на секое дете помало од 10 години, поклони слатки кои биле доставени преку авионски пат. Традицијата на делење колачи во 1980-тата година ја започнал Ким Ил Сунг.
08.01.2013, 09:04

ЦРНА ХРОНИКА
За само неколку часа 28 убиени од наркокартелите во Мексико
Вкупно 28 лица се убиени од наркокартелите за само неколку часа во Мексико, а меѓу настраданите е и семејството на градоначалникот на градот Балеса, соопшти РИА Новости.
06.01.2013, 16:05

ВАШИНГТОН
Семејството Обама го заврши новогодишниот одмор на Хаваите
Претседателот на САД Барак Обама и неговото семејство ги напуштија Хаваите, каде што го поминаа својот новогодишен одмор, јави АФП.
06.01.2013, 16:03

СВЕТ
Измерени најниските температури во Кина во последните 28 години
Кина оваа година ја погоди една од најстрашните зими со најниски измерени температури во последните 28 години, додека поради снегот и мразот затворени се поголем дел од автопатиштата, откажани се голем број на летови, а доводот на струја е прекинат во неколку провинции.
06.01.2013, 15:48

ЦРНА ХРОНИКА
Ново повеќекратно убиство во Аурора, шест месеци по нападот на Џокер
Полицијата во Аурора, Колорадо го уби мажот кој беше затворен во една куќа каде се криеше откако претходно уби три лица, јавува “Денвер Пост“.
06.01.2013, 15:43

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО
Страшно: Дури 22 пожарникари гледале како се дави човек во замрзнато езеро
Новинарите се обиделе да дознаат дали морало да дојде до трагедијата, но надлежните одбиле да го коментираат случајот. Ужасната случка ја снимил случаен минувач.
05.01.2013, 23:00

СВЕТ
Најбогатите жени во светот
Иако жените се уште заостануваат зад мажите во поглед на нивното богатство, сепак, најбогатите жени во светот во 2012 година станале уште побогати во поглед на претходната. Нивното заедничко богатство се проценува на 248,6 милијарди долари или просечно, по 11,84 милијарди за секоја од нив.
05.01.2013, 21:04

АУШВИЦ
Необична туристичка атракција: Во 2012 1,43 милиони туристи го посетиле Аушвиц
Меморијалниот центар Аушвиц-Биркенау, на југот на Полска, минатата година го посетиле 1,43 милиони луѓе, што е рекорден број во 65-годишната историја на овој некогашен концентрационен логор од Втората светска војна.
05.01.2013, 17:28

ЊУ ДЕЛХИ
Уште 20 жртви на студовите во Индија
Жителите на Њу Делхи тешко ги поднесуваат овогодинешните студови. Уште 20 лица загинаа во северните делови на Индија како резултат на ниските температури.
05.01.2013, 16:46

ЦУНАМИ
Локално цунами се формира по земјотресот во Алјаска
Цунами се формира по силниот земјотрес со интензитет од 7,7 степени по Рихтер што го погоди брегот на американската сојузна држава Алјаска рано утрово, соопшти тамошниот центар за предупредување од цунами.
05.01.2013, 15:32

КАБУЛ
Талибанците се заканија на војна ако американските војници не си одат од Авганистан до 2014
Талибанците денеска предупредија на војна во Авганистан, ако странските војски останат по завршувањето на 2014 година, јави АФП.
05.01.2013, 15:31

ИЗБОРИ
Еквадор се подготвува за претседателски избори
Во Еквадор почна предизборната претседателска кампања. Според мислењето на експертите, фаворит за изборите е актуелниот претседател Рафаел Кореа, јавува Би-Би-Си. Покрај него за функцијата претендираат уште седум лица.
05.01.2013, 15:30

СИДНЕЈ
Шумските пожари во Австралија оставија без покрив на главата околу 1.000 лица
Шумските пожари беснеат на австралискиот остров Тасманија, и истите оставија без покрив над главата околу 1.000 лица, соопшти АФП, повикувајќи се на локалната полиција.
05.01.2013, 15:29

ТЕХЕРАН
Иранската шпионска служба брои повеќе од 30.000 агенти
Иранското биро за информации брои повеќе од 30.000 агенти кои се вклучени во најразлични активности - од шпионирање, крадење технологии до терористички и бомбашки напади, стои во извештајот на Пентагон.
05.01.2013, 12:27

РИО ДЕ ЖАНЕИРО
Стотици лица останаа без домови, две жртви во поплавите во Бразил
Стотици лица останаа без домови, а најмалку двајца, меѓу кои и деветгодишно дете, загинаа во свлечилиштата и поплавите што ги предизвикаа силните дождови во Рио де Жанеиро, соопштија официјални лица.
05.01.2013, 12:18

АЛЈАСКА
Земјотрес со интензитет од 7,7 степени ја погоди Алјаска
Силен земјотрес со интензитет од 7,7 степени се случил во Тихиот Океан во близина на брегот на американската сојузна држава Алјаска рано утрово, соопшти американскиот сеизмолошки институт.
05.01.2013, 11:59

ВАШИНГТОН
САД го дефинираат планот за намалување на нивните војници во Авганистан
Американското Министерство за одбрана подготвува план за намалување на присуството на американските војници во Авганистан, откако Белата куќа побара да се испитаат можностите за оставање на помалку војници во земјата по 2014 година, отколку што беше предложено првично, јави АФП.
05.01.2013, 11:46

КАРАКАС
Мадуро: Стапувањето на Хуго Чавез на должноста може да се одложи за подоцна
Стапувањето на Хуго Чавес на должноста, закажано за 10 јануари, е формалност и може да се одложи за подоцна, изјави потпретседателот на Венецуела Николас Мадуро, цитиран од РИА Новости.
05.01.2013, 11:46

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА
Петнаесетгодишната хероина на жените излезе од болница
Пакистанското девојче на кое талибанците и нанесоа прострелни рани на главата пуштена, е од болницата во Бирмингем, но кон крајот на овој месец таа повторно ќе мора да замине на операција, јавуваат британските медиуми.
04.01.2013, 21:01

МОСКВА
Русите предлагаат: Божиќ и Нова година во ист ден?
"Прославата за Нова година и Божиќ треба да се спојат и овие празници да се слават на 1 јануари", вели блискиот соработник на московскиот патријарх Кирил, Андреј Курајев.
04.01.2013, 15:51

МОСКВА
За “Форин полиси“ не постои прв човек на годината, Путин е вицешампион
Американскиот магазин “Форин полиси“ го номинирал рускиот претседател Владимир Путин за втор најмоќен човек во светот, а шампионската позиција останала празна.
04.01.2013, 14:20

ПРАГА
Вацлав Клаус амнестирал дури 7.500 затвореници
Претседателот на Чешка, Вацлав Клаус амнестирал 7.500 затвореници по повод 20 години од распаѓањето на Чехословачка, што наишло на жестоки критики на политичките партии.
04.01.2013, 14:19

КАМБОЏА
Рускиот бизнисмен Полонски уапсен во Камбоџа
Рускиот бизнисмен кој работи со недвижнини, Сергеј Полонски и уште двајца руски државјани биле уапсени и обвинети во Камоџа за заканување со нож кон персонал на брод, соопштија денес од тамошната полиција.
04.01.2013, 13:50

ВАТИКАН
Ватикан: Плаќање само во готовина
Туристите во Ватикан од Нова година ќе може да ги плаќаат влезниците за музеи, сувенирите или било што друго само во готовина откако италијанската централна банка одлучи да го блокира електронското плаќање во овој град-држава.
04.01.2013, 12:46

БЕРЛИН
Германија планира во 2013 година да заштеди шест милијарди евра
Германската влада планира оваа година да ги намали трошоците за дополнителни пет до шест милијарди евра за да биде урамнотежен државниот буџет.
04.01.2013, 12:45

РИМ
Капетанот на “Коста Конкордија“ ги тужи своите работодавачи
Капетанот на потонатиот брод “Коста Конкордија“, Франческо Скетино ги тужи своите работодавачи бидејќи тие му дале отказ.
04.01.2013, 12:36

КЛИВЛЕНД
Стриптизерка паднала од втор кат додека му играла на клиент
Стриптизерката по име Лорен Блок била примена во болница во критична состојба, откако случајно паднала од балконот висок пет метри.
04.01.2013, 10:34

ПЕКИНГ
Строги правила за возачите во Кина
Поради честите сообраќајни несреќи, кинеските власти донесоа нов, строг правилник за возачите кои не ги почитуваат сообраќајните правила.
04.01.2013, 10:29

ВАШИНГТОН
Клинтон ќе се врати на работа следната недела
Американската државна секретарка, Хилари Клинтон, ќе се врати на работа следната недела откако помина три денови во болница во Њујорк поради згрутчување на крвта во близина на мозокот.
04.01.2013, 10:28

КАРАКАС
Чавез со сериозна инфекција на белите дробови
Венецуелскиот претседател, Хуго Чавез, се бори со сериозна инфекција која му го отежнува дишењето.
04.01.2013, 09:50

ЊУ ДЕЛХИ
Повеќе од 100 мртви од студот во Индија
Повеќе од 100 лица починаа поради рекордно ниските температури на северот на Индија. Како што соопштила локалната полиција, во државата Утар Прадеш од студ починале 114 лица, од кои поголемиот дел бездомници.
04.01.2013, 09:46

ЊУЈОРК
Клуч за најстарата швајцарска банка, помагала во даночни измами
Најстарата банка во Швајцарија „Wegelin&Co“, нема повеќе да постои бидејќи пред њујоршкиот суд призна дека со години им помагала на американски државјани да го сокриваат данокот на приходите.
04.01.2013, 09:42

ПАРИЗ
Демографскиот раст во Франција два пати поголем од европскиот
Франција, според последниот попис на населението од 2010 година имала 64,6 милиони жители, и бележи демографски раст два пати повеќе од европскиот просек, констатира анализата на францускиот Институт за статистика и економски истражувања (ИНСЕЕ).
04.01.2013, 09:38

РИО ДЕ ЖАНЕИРО
Големи поплави во Бразил
Најмалку едно лице загинало, а осум се водат како исчезнати во бразилската држава Рио де Жанеиро по поројните дождови кои предизвикале поплави во неколку општини, соопштила тамошната Служба за цивилна заштита.
04.01.2013, 09:36

ЗАБРАНА
Австралија го забранува солариумот
Најнаселената држава во Австралија, Нов Јужен Велс, од 2014 година воведува забрана за солариумот.
04.01.2013, 09:30

ПЕКИНГ
Во пожар загинаа седум деца од Кина
Седум деца загинаа во пожар кој избувнал во приватно сиропатилиште во кинеската провинција Хенан, пренесе Би-Би-Си.
04.01.2013, 09:29

ВАШИНГТОН
Во САД одеднаш уапсени 245 педофили
Во меѓународната полициска операција против педофилијата, на крајот на 2012-тата година, уапсени се 245 лица, во САД и во 6 други земји, вели Американската агенција за имиграција и царина.
04.01.2013, 09:00

ПЕКИНГ
Што посакуваат, а од што се плашат Кинезите?
Кинезите во оваа година посакуваат да ја допрат Месечината, да се изборат со корупцијата и зголемените разлики меѓу богатите и сиромашните, а се надеваат дека политиките за повеќе од едно дете ќе дадат резултати.
03.01.2013, 15:37

МАДРИД
Намален бројот на невработени во Шпанија
Бројот на невработени Шпанци во декември падна на месечно ниво, но на годишно ниво значително порасна како последица на острата рецесија.
03.01.2013, 15:28

РИЈАД
Саудискиот верски лидер повика на масовно силување на Сиријките
Мухамед ал-Арифи верува дека на овој начин муџахедините во Сирија ќе ја исполнат својата света должност и ќе имаат осигурено место во рајот.
03.01.2013, 15:12

ПАРИЗ
Нови тврдења дека Гадафи го финансирал Саркози
Се појавија нови тврдења дека поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи ја финансирал претседателската кампања на поранешниот француски претседател Никола Саркози за изборите во 2007 година.
03.01.2013, 14:23

ВАШИНГТОН
Обама го потпиша законот за избегнување на "фискална бездна"
Американскиот претседател, Барак Обама, го потпиша законот за избегнување на "фискална бездна", која се закануваше да ја врати земјата во рецесија.
03.01.2013, 14:22

ЛАЈПЦИГ
Скандал со донирање органи ја тресе Германија
Обвинителите го истражуваат скандалот со донирање на органи во германскиот град Лајпциг во кој докторите манипулирале со листата за чекање, објави Би-Би-Си.
03.01.2013, 13:39

КОСМОС
Советскиот сателит "Космос - 1484" може да падне на Земјата на 12 јануари
Остатоци од советскиот сателит "Космос-1484", што не изгореа во атмосферата, може да паднат на Земјата на 12 јануари. Ова го покажуваат пресметките на Стратегиската команда на САД, јави Интерфакс.
03.01.2013, 13:38

Прва ... 540541542543544
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Интервју кое ќе го шокира Стариот континент: Поранешен шпион открил колку е всушност сериозна руската закана во Европа
Поранешен унгарски шпион дал ексклузивно интервју за унгарскиот портал "Index.hu", во кое открил кол...
РЕГИОН
Сите ја знаеле Јованка, но... Ова е единствената жена која му го скршила срцето на Тито
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!
СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
СИРИЈА
Американски падобранци се спуштија зад непријателските линии: Се подготвуваат за почетокот на најкрвавата битка досега

ВИДЕО ВЕСТИ

Премиерката Меј признала: "Напаѓачот бил британски државјанин и од претходно познат за тајните служби! Го истражувавме..."
Британската премиерка Тереса Меј рекла дека терористот кој вчера го извршил нападот во Лондон бил британски државјанин и познат на безбедносната служба "MI5", која претходно го истражувала како "периферно лице".
СКОПЈЕ
Падна договор: Илија Димовски избран за прв човек на Комисијата за избори и именување
СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЕВРОПА
Мистериозни бродови пристигнуваат во Европа: Никој не знае кој ги испраќа, што носат, а радарите не ги регистрираат!
КОСОВО
Полицијата сопрела такси, а кога го отвориле багажникот се шокирале: Вакво нешто не сме виделе со децении
ЗАПАДЕН БАЛКАН
Сериозно предупредување: Русија е сè посилна на Балканот, можен е вооружен судир...
БАЛКАН
"Russia Today": Американскиот план за Македонија: "Држете ја Србија мирна, а Русија далеку!"
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум