АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ

СВЕТ
Украина: ДНР започна да извезува јаглен за Русија
Самопрогласената Донецката народна република почна да извезува јаглен за Русија, изјави во средата лидерот на т.н. република Александар Захарченко, цитиран од РИА Новости.
 

ПЕКИНГ
Кинескиот премиер оптимист во врска со односите со САД
Кинескиот премиер Ли Кечијанг изрази оптимизам во врска со односите со Вашингтон, истовремено предупредувајќи на опасноста од трговска војна во врска со изјавите од изборната кампања на американскиот претседател Доналд Трамп.
15.03.2017, 11:45

СЕУЛ
Соборената лидерка ја шокираше Јужна Кореја: Се иселила од палатата, но ги оставила деветте кучиња
Соборената претседателка на Јужна Кореја - Парк Геун-Хје и понатаму губи од својата популарност, овојпат бидејќи при иселувањето од претседателската палата зад себе ги оставила нејзините девет кучиња.
15.03.2017, 11:33

ВАШИНГТОН
САД: Објавена даночната декларација на Доналд Трамп за 2005 година
Американската телевизија MSNBC ја објави даночната декларација на претседатлот Доналд Трамп за 2005 година, пренесе во средата БТА. Претседателот на САД досега одбиваше да ги открие податоците за тоа какви даноци плаќал.
15.03.2017, 11:14

ОТОКЛАН
Уапсена целата полиција од мексиканскиот град Отоклан
Сите полицајци од градот Отоклан во мексиканската држава Халиско е разоружана во вторникот и приведена, соопшти единствената команда на полициските сили на државата и на локалното обвинителство.
15.03.2017, 11:13

СВЕТ
Британците отфрлаат дека го прислушувале Трамп
Британската разузнавачка агенција не го прислушувала Доналд Трамп во текот, ниту по американските претседателски избори, изјави во вторникот неименуван британски функционер, отфрлајќи ги обвинувањата кои на сметка на агенцијата ги изнесоа неколкумина политички и разузнавачки аналитичари.
15.03.2017, 10:54

АВИОН
Драма во авион: На патничка ѝ експлодирале слушалките додека спиела: "Почувствував како ми гори лицето"
Австралиските власти денес предупредиле на опасноста од употребата на уреди на литиумски батерии на летовите, по инцидентот во кој на една патничка ѝ се запалиле слушалките.
15.03.2017, 10:54

БЕРЛИН
Reuters: Според анкетите СПД заостанува само еден поен зад конзервативците на Меркел
Германската социјалдемократска партија (СПД) ужива 32 отсто поддршка и заостанува само еден поен зад христијандемократите на канцеларката Ангела Меркел, информира во средата Reuters, повикувајќи се на анкетата на компанијата “Форса”.
15.03.2017, 10:51

СТРАЗБУР
ЕП: Потребно е да се намали количеството на отпадот и фрлањето на храната
Кога ќе се погледнат статистиките на сите општини од ЕУ, само 44 отсто од отпадот е преработен. Оваа бројка беше 31 проценти во 2004. А целта е до 2020 година да биде зголемена преработката на отпадот на 50 отсто.
15.03.2017, 10:50

МЕКСИКО
Хорор во Мексико: Откриени се 250 черепи во масовна гробница - жртви на нарко картелите
Мексиканската сојузна држава Веракруз е позната како местото каде што се наоѓаат најголемите масовни гробници во државата, а можеби и во светот.
15.03.2017, 10:33

АВСТРИЈА
Во Виена до 1984-та користеле нацистички методи врз пациентите: Во озлогласената болница биле убиени 700 дечиња
Стотици млади пациенти во психијатриската клиника во Виена, познатиот центар за програмата за евтаназија на Третиот Рајх, биле злоупотребувани се до 1980-тите години поради тоа што клиниката не прекинала со идеологијата и персоналот од нацистичкиот период, откриваат австриски научници.
15.03.2017, 10:21

МОСКВА
Шефот на руските тајни служби предупредува: Странски шпиони ги напаѓаат Путин и Русија
Странските разузнавачки служби ги засилиле обидите да ја дестабилизираат Русија и нејзиниот претседател Владимир Путин.
15.03.2017, 09:59

МОСКВА
Русија ќе почне со освојување на Месечината
Руската вселенска агенција Роскосмос соопшти дека почнала најново регрутирање на космонаути и додаде дека ќе бидат избрани првите, кои ќе чекорат по Месечината.
15.03.2017, 09:55

МАДАГАСКАР
Најстрашниот циклон измерен изминативе години го погоди Мадагаскар: Од силните ветрови до сега загинаа најмалку 78 лица
За време на ужасниот циклон Енаво на Мадагаскар, кој со себе носи поројни дождови и силни ветрови загинале најмалку 78 лица, соопшти владата на земјата.
15.03.2017, 09:49

ЈУЖНА КОРЕЈА
Американците демонстрираат сила, а Северна Кореја се заканува со „немилосрдни напади"
Американскиот носач на авиони USS Carl Vinson се приклучи на големите воени вежби во близина на брегот на Јужна Кореја, а севернокорејските власти тврдат дека тоа е провокација и упатија нови закани.
15.03.2017, 09:31

МЕКСИКО
Хеликоптер удрил во далековод, па експлодирал: Во Мексико најмалку четири загинати
Најмалку четири лица загинале кога на северот на Мексико се урнал полициски хеликоптер кој бил во мисија за пронаоѓање на телото на еден планинар
15.03.2017, 09:15

ХОЛАНДИЈА
Парламентарни избори во Холандија – пресметка меѓу Руте и Вилдерс
Гласачките места во Холандија денеска се отворени, а резултатот од гласањето на парламентарните избори се очекува со нетрпение во Европа.
15.03.2017, 09:06

ШКОТСКА
Мнозинството Шкоти се против независноста од Велика Британија
Првиот министер на Шкотска Никола Старџен изјави во понеделникот дека ќе побара од шкотскиот Парламент дозвола да организира нов референдум по прашањето за независноста кон крајот на 2018 или во почетокот на 2019 година.
15.03.2017, 09:05

ЕВРОПА
Европа е во опасност, сите очи се вперени во овие 4 жаришта: Дали на повидок е година на пресврти?
Утрешниот референдум во Холандија е првиот овогодишен голем испит на Европската Унија. Победата на популистичкиот кандидат Герт Вилдерс секако би била удар кој добро би ги разнишал бирократите во Брисел.
14.03.2017, 21:30

СВЕТ
Приказната на расплаканата девојка од Северна Кореја го ужасна светот: „Мајка ми ја силуваа пред моите очи“
Јеонми Парк, девојка која избегала од Северна Кореја, на видеото кое се шири на интернет зборува за сите ужаси кои се случуваат во нејзината родна земја.
14.03.2017, 20:03

ИРАК
Пат по кој се оди ретко: Скијање со ИСИС: Туризмот кој ќе ве остави без здив - можеби и буквално!
На три часа оддалеченост од Мосул, моментално најголемото бојно поле на светот, туристите уживаат во свежиот воздух и скијањето. Звучи неверојатно дека некој сака да зимува во делот на светот каде што беснее војна против Исламската држава, но заинтересирани има, како и агенции кои организираат патување.
14.03.2017, 18:00

АНГЛИЈА
Монструм од Албанија: Лажел дека семејството му е убиено од Срби за да добие азил, па искасапил пензионери
Насилниот криминалец Витал Дапи, некогашен командос со потекло од Елбасан во Албанија, цели 17 години живеел двоен живот во Велика Британија, се додека не го разоткрило едно брутално злосторство.
14.03.2017, 18:00

СИРИЈА
Мистериозниот платеник кој обучува екстремисти: Никој не знае каде е... Преживеал бомбардирање на неговиот дом, а се плаши само од...
Во крвопролевањето кое што трае во Сирија веќе со години, многумина пронајдоа најразлични извори на заработка.
14.03.2017, 16:51

СЕУЛ
Годишнина од прогласувањето на DPCW – револуционерниот правен инструмент за крај на војните и светски мир
По повод годишнината од донесувањето на Декларацијата за мир и ставање крај на војните (DPCW) од страна на јужнокорејската невладина организација „Небеска култура, светски мир“ (HWPL), во јужнокорејската престолнина Сеул беа организирани бројни настани на кои беше потенцирано значењето на овој револуционерен правен инструмент.
14.03.2017, 16:24

САД
Опасна идеја на администрацијата на Трамп: Доколку го направат ова, ќе се случи глобална безбедносна катастрофа...
Доколку Доналд Трамп и неговата администрација одлучат да го означат Иранскиот корпус на Револуционерната гарда како „Странска терористичка организација“, САД ќе се соочи со нови безбедносни предизвици на Блискиот исток.
14.03.2017, 16:00

ИРАК
"Human Rights Watch" се жали дека Ирачаните ги држат џихадистите во нехумани услови?!
Ирачката влада во "нехумани" услови кај Мосул држи повеќе од 1.200 луѓе осомничени за поврзаност со џихадистичката Исламска држава, соопштила денес организацијата "Human Rights Watch".
14.03.2017, 15:20

САУДИСКА АРАБИЈА
Се подготвува ли нов бегалски бран? Саудијците ќе депортираат дури 5 милиони имигранти!
Консултативниот совет на Саудиска Арабија подготвува програма за депортација на пет милиони илегални мигранти што изнесува околу 20 проценти од вкупната популација на оваа земја.
14.03.2017, 14:25

КАНАДА
Детето умрело во маки: Мајка ја запалила 9-годишната ќерка за да му се одмазди на сопругот
Лаура Каурд, осудена е во Канада на доживотен затвор поради монструозно убиство на својата 9-годишна ќерка Амбер Лусиус.
14.03.2017, 14:12

ХОЛАНДИЈА
Холандскиот премиер Руте смета дека турските санкции се „некоректни“
Холандскиот премиер Марк Руте изјави дека турските санкции против владата „не се толку лоши, но се некоректни“, бидејќи Холанѓаните имаат повеќе причини да се лути, пренесе во вторникот Reuters.
14.03.2017, 13:52

БРИТАНИЈА
Мнозинството Британци се против втор референдум за независна Шкотска
Мнозинството Британци се против организирањето втор референдум за независност на Шкотска, само 2,5 години по првото вакво изјаснување, покажува истражувањето на британската телевизија Скај.
14.03.2017, 13:46

СИРИЈА
Последните сириски бунтовници ќе го напуштат градот Хомс и ќе заминат за Идлиб
Сириски бунтовници се согласиле да го напуштат последниот реон на градот Хомс, кој се наоѓа под нивна контрола, соопшти во вторникот ВВС.
14.03.2017, 13:14

ЕВРОПА
Европскиот суд ја оправда забраната за носење шамии на работно место
Судот на Европската унија ја објави денеска својата одлука, со која се оправдува забраната воведена од страна на одредени приватни комапании за носење на исламски шамии, кои ја покриваат главата на работното место.
14.03.2017, 12:49

КАЛИФОРНИЈА
Вознемирувачка снимка: Полицајци извадиле татко на шест деца од автомобил и го застрелале на сред пат
Полицајците во калифорнискиот град Оринџ во неделата по бизарен судир убиле маж кој се забарикадирал во своето возило, пишува "KTLA". Претходно пожарникари со вода се обидувале да го извлечат мажот од автомобилот.
14.03.2017, 12:39

БРИЗБЕЈН
Татко издрогирал и силувал малолетни другарки на својата ќерка: "Сексот беше договорен"
Татко (42) од Бризбејн, напил и издрогирал ученички - другарки на неговата ќерка, пред да ги наведе на секс, пренесува Independent.
14.03.2017, 12:10

СВЕТ
EurActiv: За неколку месеци Јункер дава зелено светло за “Северен поток 2”
Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер планира да го поддржи проектот за изградба на гасоводот “Северен поток 2”, пишува порталот EurActiv.
14.03.2017, 11:21

ЕВРОПА
Европскиот суд ќе расправа за носењето шамии на работа
Европскиот суд за правда ќе одлучи денеска за тоа дали работодавачите можат да им забранат на вработените да носат исламски шамии, кои ја покриваат главата.
14.03.2017, 11:17

ЕУ
Турците веќе ја освоија Европа: Еве колку ги има и во кои земји на Стариот континент
Дипломатскиот судир на Турција со земјите од ЕУ опасно врие, а имајќи во предвид колкава е турската дијаспора во европските земји, овие закани не се празни.
14.03.2017, 10:56

РУСИЈА
Нова верзија за падот на авионот со рускиот хор: Пилотот слетал во вода наместо да продолжи да се крева
Воениот авион "Tu-154", кој се урнал во Црното море, воопшто не паѓал, туку слетал на вода во контролиран лет под контрола на командантот на екипажот, пишува "Komersant".
14.03.2017, 10:32

ВАРШАВА
Полска побара од САД да се екстрадира поранешниот украински нацистички командант Каркоц
Варшава ќе бара апсење и екстрадиција на Михаил Каркоц од Минесота во САД кој AP го означи како поранешен нацистички командант, кој за време на Втората светска војна командувал со единицата која спалувала полски села и убивала цивили, соопшти во вторникот полското обвинителство.
14.03.2017, 10:21

ЕКОНОМИЈА
На Волстрит внимателно пред седницата на Fed, во Европа раст на акциите
На њујоршки Волстрит во понеделникот берзанските индекси останаа речиси непроменети, со слаб обем на тргувањето бидејќи вложувачите се претпазливи пред седницата на американската централна банка Federal Reserve (Fed) на којашто најверојатно ќе бидат зголемени каматните стапки, додека на главните европски берзи акциите забележаа раст.
14.03.2017, 10:19

СВЕТ
Виена најдобар град за живеење во светот
Главниот град на Австрија, Виена уште еднаш е прворангиран по квалитет на живот, на традиционалната листа на градови на американската компанија Mercer, на која се рангирани 231 град.
14.03.2017, 10:18

СВЕТ
Сомалиски пирати осомничени за киднапирање брод, прв од 2012 година
Товарен брод е киднапиран во близина на брегот на Сомалија, објави британски BBC, повикувајќи се на медиумски извештаи.
14.03.2017, 10:08

КИНА
Кина: При несреќа во рудник загинаа 17 лица
Најмалку 17 рудари загинаа откако паднал лифтот со кој се превезувале во рудникот, јавија кинеските медиуми.
14.03.2017, 10:07

САД
„Вол стрит журнал“: Трамп и дал дозвола на ЦИА да изведува напади врз екстремистите
Американскиот претседател Доналд Трамп и дал на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) ново овластување да изведува напади со дронови врз осомничените екстремисти, објави весникот „Вол стрит журнал“, повикувајќи се американските претставници.
14.03.2017, 10:06

ВАШИНГТОН
Трамп ќе ја подари својата претседателска плата, медиумите треба да одлучат кому
Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека на крајот од годината ќе ја подари својата претседателска плата и побара од медиумите да му помогнат да одлучи каде да ги донира парите.
14.03.2017, 10:05

БРИТАНИЈА
„Шин Фејн“ побара референдум за отцепување на Северна Ирска од Обединетото Кралство
Северноирската партија „Шин Фејн“ соопшти синоќа дека сака да се одржи референдум за отцепување на Северна Ирска од Обединетото Кралство колку што е можно поскоро.
14.03.2017, 10:04

ЛОНДОН
Кој е вистинскиот татко на принцот Хари: Поранешниот љубовник на лејди Дајана ја открива вистината
Поранешниот љубовник на принцезата Дајана, Џејмс Хјуит, дал интервју за австралиска телевизија и дал одговор на прашањето кое веќе со години ја интригира светската јавност.
14.03.2017, 09:52

САД
Бисери на советничката на Трамп: Луѓето на Обама го шпионираа Доналд преку микробранова печка
Советничката на американскиот претседател Доналд Трамп, Келиен Конвеј, рекла дека е можно шпионирање преку микробранова печка.
14.03.2017, 09:31

ЈЕМЕН
Хорор во Јемен: Саудиските авиони досега имаат убиено над 1.500 деца...
Досега во војната во Јемен за која што малку се известува во светските медиуми, животот го загубиле над 7700 лица, меѓу кои најмалку 1546 деца.
14.03.2017, 09:15

СВЕТ
Најмоќен пасош на светот е шведскиот
Според најновиот извештај на конуслтанската компанија „Nomad Capitalist“, шведскиот пасош е најмоќен во светот. Пасошите се рангирани според безвизниот режим, меѓународните даноци и граѓанските слободи.
14.03.2017, 09:09

СВЕТ
Sputnik: Најмалку еден загинат и четворица повредени во експлозија во Кабул
Најмалку едно лице загина, а четворица се повредени по експлозијата, која во понеделникот ја потресе авганистанската престолнина Кабул, пренесува Sputnik.
13.03.2017, 20:31

БРИТАНИЈА
Шокантна изјава на британски лорд: Крим е руски, тоа треба да го признаеме!
Членот на Домот на лордовите во британскиот парламент од Конзервативната партија, Ричард Белф, смета дека Русија ја исполнила желбата на жителите на Крим, враќајќи го полуостровот под своја контрола.
13.03.2017, 20:00

ИРАК
Тунели на теророт: Еве како ИСИС ги обучува бомбашите под улиците на Мосул
Напуштените објекти на Исламската држава се простираат на должина до два и пол километри под улиците на ирачкиот град и се опремени со простории за тренинг и за спиење.
13.03.2017, 19:48

ШКОТСКА
Шкотска објави нов референдум за отцепување од Британија
Шкотската влада ќе спроведе активности за нов референдум за отцепување на Шкотска од Велика Британија, објави во понедленикот шкотската премиерка Никола Старџон, пренесува Independent.
13.03.2017, 19:27

СВЕТ
Земјотрес го погоди Мјанмар
Земјотрес со јачина од 5,1 степен според Рихтеровата скала го погоди во понеделник Мјанмар, но засега нема податоци за жртви или материјални штети, соопшти американскиот Геолошки центар.
13.03.2017, 19:24

ПАЛЕСТИНА
Еве зошто нема мир: Палестинските училишта носат имиња на терористи и пропагираат насилство против Израел
Истрагата на британски "Mail On Sunday" покажала дека 24 училишта на палестинска територија носат имиња на терористи и дека наставниците во нив промовираат насилство против Израел, а екстремистите се прикажани како херои.
13.03.2017, 18:42

СИЦИЛИЈА
Ропство на Сицилија: Илјадници Романки секој ден трпат претепување и силување
Ширум италијанската провинција на Сицилија, на земјоделските фарми се вработени најмалку 5.000 жени од Романија.
13.03.2017, 18:33

САД
Медиумите резиденцијата на Трамп на Флорида ја нарекоа „рај за шпионите“
Навиката на американскиот претседател Доналд Трамп да ги минува викендите во приватната резиденција Мар-а-Лаго на Флорида може да биде опасна, бидејќи ова место станало вистински „рај за шпионите“, пишува Politico.
13.03.2017, 18:06

КИНА
Најтежок удар: На Трамп нож во грб му забива неговата омилена ќерка
Ќе следиме две едноставни правила, рекол Доналд Трамп на инаугурациониот говор на 20-ти јануари - "купувај американско и вработувај американско". Додека го зборувал тоа, 8 товарни бродови од Кина пренесувале роба со брендот на Иванка Трамп во САД.
13.03.2017, 17:33

СВЕТ
Како да летате како шпион: Протекоа советите на ЦИА за патувањата
Погледнете што обичните патници можат од ЦИА да дознаат за аеродромите, авиокомпаниите, но и другите секојдневни работи со кои што се среќаваме на патувањата.
13.03.2017, 17:30

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Интервју кое ќе го шокира Стариот континент: Поранешен шпион открил колку е всушност сериозна руската закана во Европа
Поранешен унгарски шпион дал ексклузивно интервју за унгарскиот портал "Index.hu", во кое открил кол...
РЕГИОН
Сите ја знаеле Јованка, но... Ова е единствената жена која му го скршила срцето на Тито
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!
СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
СИРИЈА
Американски падобранци се спуштија зад непријателските линии: Се подготвуваат за почетокот на најкрвавата битка досега

ВИДЕО ВЕСТИ

Премиерката Меј признала: "Напаѓачот бил британски државјанин и од претходно познат за тајните служби! Го истражувавме..."
Британската премиерка Тереса Меј рекла дека терористот кој вчера го извршил нападот во Лондон бил британски државјанин и познат на безбедносната служба "MI5", која претходно го истражувала како "периферно лице".
СКОПЈЕ
Падна договор: Илија Димовски избран за прв човек на Комисијата за избори и именување
СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЕВРОПА
Мистериозни бродови пристигнуваат во Европа: Никој не знае кој ги испраќа, што носат, а радарите не ги регистрираат!
КОСОВО
Полицијата сопрела такси, а кога го отвориле багажникот се шокирале: Вакво нешто не сме виделе со децении
ЗАПАДЕН БАЛКАН
Сериозно предупредување: Русија е сè посилна на Балканот, можен е вооружен судир...
БАЛКАН
"Russia Today": Американскиот план за Македонија: "Држете ја Србија мирна, а Русија далеку!"
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум