АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ

ЛИМА
Драматична снимка која ќе ве шокира: Жена избегнала сигурна смрт под убиствен одрон
Хеликоптерската служба за спасување снимила драматични моменти во кои млада жена од Перу со сите сили се бори за да "спаси жива глава" пред реката од кал која голтала се пред себе.
 

САД
САД го признаа нападот во кој е гранатирана џамија во Сирија
Американската војска призна дека извршила напад врз позициите на Ал Каеда во северниот дел на Сирија, но демантира дека намерно ја гранатирала локалната џамија, каде според невладини организации, загинале 42 лица.
17.03.2017, 09:07

СЕВЕРНА КОРЕЈА
Егзекуторите на Бин Ладен тргнуваат по Ким: Елитните единици ја вежбаат ликвидацијата на лидерот на Северна Кореја?
Специјалците од воената морнарица на САД, познати како „фоки“ (Navy SEAL), кои го ликвидираа Осама Бин Ладен, за прв пат изведуваат воени маневри со цел напад на Северна Кореја.
16.03.2017, 21:30

СИРИЈА
Еве како 6 години пекол од граѓанската војна се собрале во една потресна фотографија
Фотографијата од постариот маж Мухамед Мухедин Анис кој слуша музика од грамофон во својата уништена соба во Алепо го обиколи целиот свет, а во неа симболично се собрала целата бесмисленост на шестгодишната војна во Сирија.
16.03.2017, 20:34

ИНДИЈА
Камерата ги снимила последните моменти од нејзиниот живот, но и убиецот: Британка брутално силувана, убиена и осакатена на позната плажа
Снимките од надзорните камери ги покажуваат последните моменти од животот на Британката Даниеле МекЛоглин, пред да биде брутално убиена и силувана во индискиот туристички ресор Гоа.
16.03.2017, 20:00

СВЕТ
Меркел на 2 мај ќе се сретне со Путин во Москва
Германската канцеларка Ангела Меркел на 2 мај ќе ја посети Москва, објави во четврток рускиот претседател Владимир Путин, што ќе претставува прва средба меѓу нив откако Русија во 2014 година го анектираше полуостровот Крим.
16.03.2017, 19:42

ПЈОНГЈАНГ
Ова се најсуровите експерименти на Северна Кореја: Некои работи не ги правел ни Хитлер
Благодарение на луѓето кои спасиле жива глава со бегство од Северна Кореја, светот дознал за хорорите кои се случуваат таму.
16.03.2017, 19:13

ЛИБИЈА
Турски товарен брод потона во близина на либискиот брег
Седум луѓе се водат како исчезнати откако турски товарен брод потона во близина на брегот на Либија, јави AFP.
16.03.2017, 18:26

РУСИЈА
Русија: Формирањето на косовска војска е опасно за стабилноста на Балканот и на цела Европа
Намерата на Приштина да формира оружени сили на Косово е опасен чекор за стабилноста на Балканот и спротивна на Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност(СБ) на Обединетите нации(ОН), порача Русија.
16.03.2017, 18:25

БРИТАНИЈА
Инспекторка одлучила да проговори јавно: "Меделин МекКен е мртва!"
Експертката за злосторства која го анализирала еден од најпознатите случаи со исчезнувањето на Меди МекКен, тврди дека 3-годишното девојче не е киднапирано. Инспекторката Пет Браун за австралиски "News.com.au" изјавила дека со истражувањето на исчезнувањето на Меди, изгубени биле време и пари.
16.03.2017, 18:17

РУСИЈА
Сериозно засилување: Руските воздушно-вселенски сили добија нови „играчки"
Министерството за одбрана на Русија има намера во следните три години да ја засили флотата со 90 нови авиони во рамките на државната програма за вооружување до 2020-та година.
16.03.2017, 17:00

САД
Изјава која го изненади светот: Саудискиот принц тврди дека Трамп е вистински пријател на муслиманите
Влијателниот саудиски принц Мохамед Бин Салман после состанокот во Белата куќа изјави дека новиот американски претседател е вистински пријател на муслиманите.
16.03.2017, 16:03

ЛОНДОН
Меј: Не е време за нов референдум во Шкотска
Британската премиерка Тереза Меј изјавила дека „сега не е добро време“ за нов референдум за независност на Шкотска, пренесува ВВС.
16.03.2017, 15:49

ИТАЛИЈА
Етна еруптира по трет пат во последниве три седмици
Вулканот Етна, еруптира по трет пат во последниве три седмици. Тој исфрла лава во височина до 200 метри над небото на Сицилија во Италија, информира во четвртокот „Франс прес“.
16.03.2017, 15:11

ФРАНЦИЈА
Напад на југот на Франција: Средношколец со пушка, пиштол и гранати решетал деца во училиште
Во пукањето кое се случило на еден француски колеџ денес, ранети биле неколку лица.
16.03.2017, 14:41

МОСУЛ
Ирачките сили влегоа во центарот на Мосул – борба околу симболот на IS, големата џамија Ел Нури
Ирачките сили влегоа во центарот на Мосул. Епицентарот на борбата е околу симболот на градот, Големата џамија Ел Нури, пренесе во четвртокот РТС.
16.03.2017, 14:18

ЕРФУРТ
Германци протестираат против изградба на џамија со поставување крстови
Група демонстранти поставија неколкуметарски дрвени крстови во градот Ерфурт во германската покраина Туринген, каде што локалната муслиманска заедница планира изградба на џамија.
16.03.2017, 14:17

ПАРИЗ
Терористички напад во Париз: Експлодирало писмо-бомба во канцеларија на ММФ!
Во канцелариите на ММФ во Париз експлодирало писмо-бомба.
16.03.2017, 13:33

ЛОНДОН
Кралицата Елизабета II го одобри Brexit
Декретот за излегување на Велика Британија од Европската унија (Брекзит) е потпишан од страна на кралицата Елизабета II, пренесе во четвртокот BBC.
16.03.2017, 13:18

РУСИЈА
Погледнете како Русите го тестираат квалитетот на новиот оклопен „Тајфун"
Во центарот за тестирање на борбени оклопни возила, експертите од рускиот центар го тестираа најновото руско блиндирано возило со назив К4386 „Тајфун ВДВ“.
16.03.2017, 13:10

МИГИНГО
На 2.000 метри квадратни живеат околу 1.000 луѓе: Најнаселениот остров на светот има необична историја
Малиот остров Мигинго, е еден од најнаселените острови на светот, бидејќи на само 2.000 метри квадратни живеат околу илјада луѓе.
16.03.2017, 12:57

ВАРШАВА
Полското обвинителство го товари Туск за врски со Кремљ и поврзаност со смртта на претседателот Качински
Претседателот на Европскиот совет и поранешен полски премиер Доналд Туск е поканет на разговор во Окружното обвинителство во Варшава, пренесуваат полските медиуми.
16.03.2017, 12:55

ЛОНДОН
СНП: Сè уште може да се избегне нов референдум за независност на Шкотска
Шефот на пратеничката група на Шкотската национална партија (СНП) во британскиот Парламент, Ангус Робертсон изјави дека „се уште има време за договор со Лондон и за избегнување нов референдум за независност“ на Шкотска.
16.03.2017, 12:08

ВАРШАВА
Полска нема да го прифати еврото како валута уште 10 до 20 години
Полска нема да го прифати еврото како валута во земјата уште барем 10 или 20 години, изјави полскиот вицепремиер Матеус Мораветци, пренесува во четвртокот “Блумберг”.
16.03.2017, 11:51

ГЕРМАНИЈА
Хаос во Германија: Вооружен азилант држи заложници во банка во Дуизбург
Вооружен азилант влегол во банката "Sparkasse" во германскиот град Дуизбург, и ги држи вработените, маж и жена, како заложници.
16.03.2017, 11:49

ГЕРМАНИЈА
Откриено кој го пратил експлозивот во германското министерство за финансии: Не се терористи, вистината е шокантна
Полицијата во Берлин соопштила вчера дека во Министерството бил пронајден пакет кој "содржи експлозивен микс кој често се користи во пиротехничко производство" и дека можел да предизвика штета и повреди.
16.03.2017, 11:37

ХОЛАНДИЈА
Како војната со Турција му помогна на речиси отпишаниот либерал да ги порази противниците?
На основа на повеќе од 90 проценти од пребројаните гласови, се стекнува впечаток дека партијата на десниот центар "VVD" на Руте, со 33 места лесно ја победила десничарската и антиевропска Партија за слобода - "PVV" на Герт Вилдерс, која добила 20 од 150 места во холандскиот парламент, оценуваат агенциите.
16.03.2017, 11:37

БОКО ХАРАМ
Боко Харам објави вознемирувачко видео во кое прво ги убиваат, а потоа им ги отсекуваат главите на шпионите
Екстремистичката група Боко Харам објавија видео на кое е прикажано убиството на тројца од обвинетите шпиони кои прво ги стрелаат, а потоа ги обезглавуваат, соопшти SITE Intelligence Group, која ги следи активностите на екстремистичката група на интернет.
16.03.2017, 11:13

СИРИЈА
Две радикални џихадистички групи создаваат специјални сили за борба против Асад
Две џихадистички коалиции формираат свои елитни единици – специјални сили за борба против Сириската армија, соопштија во четвртокот арапски медиуми. Терористичката група “Хајат Тахрир ал-шам” и лидерската “Џебхат ан-Нусра”, објавија на интернет фотографии од своите елитни борци, кои вежбаат на неименувано место во Сирија, информира AMN.
16.03.2017, 10:52

ВАШИНГТОН
Под мотото „Америка на прво место“ Трамп денеска ќе го претстави новиот буџет на САД
Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе претстави дел од буџетскиот план за идната година, што се очекува да ги инкорпорира зголемување на трошоците за одбрана и намалување на средствата за помошта за странство и заштитата на животната средина, јави ДПА.
16.03.2017, 10:51

СИРИЈА
Во разурнатата престолнина на Сирија: Еве како денес се живее во Дамаск
Регрутирања, недостаток на вода, електрична енергија, гориво... Сведоштвата од сириската престолнина откриваат како се живее денес во сириската престолнина Дамаск.
16.03.2017, 10:33

КАНАДА
Снежна олуја ја парализира Канада: Загинале 6 лица, стотици заробени
Во снежната олуја која по североистокот на САД го зафатила и истокот на Канада, загинале 6 лица, а предизвикани биле неколку верижни судири и затворени биле многу училишта.
16.03.2017, 10:20

ПРАГА
Време е жена да стане генерал, иницијатива на чешкиот министер за одбрана
Чешкиот министер за одбрана Мартин Стропницки ќе му предложи на Претседателот и на Владата, за прв пат во историјата на Армијата жена да добие чин на генерал, пишува во четвртокот Prague Daily Monitor.
16.03.2017, 10:14

СВЕТ
Јункер го поздрави „гласот против екстремистите“ во Холандија
Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер го поздрави „гласот против екстремистите“, по изборите во Холандија на кои холандскиот премиер Марк Руте оствари победа над екстремниот десничар Герт Вилдерс.
16.03.2017, 10:12

КИНА - САД
Кина не се шегува: "Не сакаме војна со Америка, но ако дојде до неа - ќе изгубите!"
Трамп и Кина не ја спуштаат топката. Во турбулентните односи во претходните неколку месеци, кои се движеле од жестоки обвиненија од американскиот претседател, подеднакво остри одговори од Пекинг, до само привидно спуштање на топката, се извлекува јасен заклучок: Ривалството на САД и Кина ќе биде тоа што ќе го обликува светот во годините што доаѓаат.
16.03.2017, 10:02

ВАШИНГТОН
Трамп: Судската власт ги надминува своите ингеренции со блокадата на указот за миграција
Американскиот претседателот Доналд Трамп истакна дека одлуката на федералниот суд во Хонолулу за блокирање на стапувањето во сила на неговиот нов указ за миграција е досега незбележено надминување на ингеренциите на судската власт.
16.03.2017, 09:53

ЊУЈОРК
ОН: Стагнира броjoт на жени во политиката
Бројот на жени во националните парламенти во светот, што бележеше стабилен раст неколку десетлетија, во последно време бележи стагнација, соопштија Обединетите Нации.
16.03.2017, 09:52

РУСИЈА
Кога момчето ја оставило русинката за помлада девојка, најмила платен убиец да ја убие ривалката
Русинката била осудена на осум ипол години затвор за обид за убиство на ривалката со помош на платен убиец кој планирала да го плати со детскиот надоместок.
16.03.2017, 09:50

ИНДОНЕЗИЈА
Голем крузер го уништил "подводниот Амазон": Локалното население во солзи
Големиот британски брод Caledonian Sky при неверојатна грешка го уништил еден од најспектакуларните корални гребени во светот. Бродот превезувал туристи на идиличниот индонезиски остров Раја Ампат, а целта на капетанот била што е можно повеќе да се доближи до брегот за гостите да можат да ги видат посебните врсти на птици.
16.03.2017, 09:15

ЕКОНОМИЈА
Аналитичарите категорични: Нафтена криза ќе има за неколку месеци
Меѓународната енергетска агенција прoгнозира дефицит на пазарот на нафтата, кој може да се случи уште во првата половина на 2017 година.
16.03.2017, 09:09

ХОЛАНДИЈА
Либералите победија на парламентарните избори во Холандија
Либералната партија на премиерот Марк Руте освои најмногу мандати на парламентарните избори во Холандија, додека екстремно десничарската партија на Герт Вилдерс е втора според бројот на освоени пратенички места.
16.03.2017, 09:05

РУСИЈА
Путин ја проширува моќта на руската армија: Добиваат засилување од соседна држава...
Рускиот претседател Владимир Путин им наредил на своите службеници да потпишат договор со кој што вооружените сили на грузиската покраина Јужна Осетија де факто ќе бидат вклопени во командната структура на Воените сили на Руската Федерација.
15.03.2017, 20:00

БЕРЛИН
Експлозивен пакет во германското министерство за финансии испратено до министерот
Пакетот кој денес бил пронајден во германското министерство за финансии во Берлин содржело експлозив, известила германската полиција.
15.03.2017, 19:03

ЕУ
Ужас на сред ЕУ: "Дојдовме на сезонска работа, а станавме сексуални робинки"
Секоја вечер претходните три години, Николета Болос лежела будна на валкан душек во куќа на Сицилија и го чекала звукот на чекорот на нејзиниот робовладетел. По неколку часа, тој влегувал во просторијата, и ставал пиштол на глава и легнувал покрај неа. Единствено од што се плашела повеќе од него е дека ќе ја загуби работата. Таа со ноќи трпела силувања и претепувања, додека нејзиниот сопруг пиел и излегувал.
15.03.2017, 18:48

АЛПИ
Најмалку тројца загинати во лавина на австриските Алпи
Најмалку тројца скијачи загинаа, а еден се води како исчезнат во лавина во средата во австриските Алпи, соопшти полицијата.
15.03.2017, 18:03

АНГЛИЈА
Шокантно откритие во случајот со малата Меди: Главниот сведок лажел!
Британските инспектори добиле зелено светло за продолжување на истрагата за исчезнувањето на Меди МекКен, на која и се губи траг во 2007-та година, поради сомнение во вистинитоста на исказот на главниот сведок.
15.03.2017, 17:36

НОРВЕШКА
Норвежаните повторно ги поместуваат границите: Градат тунел за бродови
Норвешката влада одобри финансирање на амбициозен проект за изградба на тунел за бродови - прв тунел од таков вид во светот.
15.03.2017, 17:03

ПОЛИТИЧКИ СЛУЧУВАЊА
Следните 48 часа ќе го променат светот: Ништо нема да биде како порано
Наредните денови светот може драстично да се промени.
15.03.2017, 16:41

РУСИЈА
Лавров: И во Мосул гинат цивили секој ден - зошто медиумите не известуваат за тоа, а Алепо го следеа секојдневно?
Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров порача дека во Мосул гинат цивили и досега од градот имало повеќе бегалци отколку што тоа било случај со сирискиот град Алепо.
15.03.2017, 16:01

СВЕТ
Die Welt: Турција направи вистински хаос во НАТО, страдаат земјите од програмата „Партнерство за мир“
Спорот која Турција го има со неколкуте европски земји се одразува и врз функционирањето на НАТО и неговите партнери, но пред се на оние кои не се членки на ЕУ. Анкара ги блокира сите програми за партнерство со военаата алијанса, вклучувајќи и Австрија, а тоа може негативно да влијае на мисијата во Косово, Авганистан и Медитеранот, пишува во средата Die Welt
15.03.2017, 15:32

АВСТРАЛИЈА
Лажела дека се излечила од рак и така заработила милиони: Осудена австралиската блогерка
Австралиската блогерка која лажно пишувала дека заболела од рак на мозокот и дека се излечила со природни лекови, денес била прогласена за виновна за лажење на јавноста.
15.03.2017, 15:27

РУСИЈА
Ниту птица да прелета: Еве како се чува „тврдината" на рускиот претседател
Фотографија како една феминистка држи плакат на една од кулите на Кремљ веднаш го обиколи свет, но набрзо беше откриено дека станува збор за фотомонтажа.
15.03.2017, 15:15

САД
Незапаметен скандал во американската морнарица: Адмиралите издавале доверливи информации во замена за див секс и баханалии
Пензиониран американски адмирал и осум други актуелни и поранешни воени офицери биле подмитувани со секс, патувања и останати придобивки во замена за издавање на доверливи информации на малезискиот кооперант со прекар Дебелиот Леонард.
15.03.2017, 14:31

ДАМАСК
Најмалку 25 убиени во експлозија во суд во Дамаск
Најмалку 25 цивили се убиени а уште десетици се ранети, од кои повеќемина се во критична состојба, во самоубиствен бомбашки напад изведен во старата зграда на Палатата на правдата во квартот ал-Хамидија, во историскиот стар дел на сириската престолнина Дамаск.
15.03.2017, 14:16

МИЧИГЕН
Робот во фабрика за автомобилски делови го пробил безбедносниот систем и му го здробил черепот на работник
Робот во фабриката за автомобилски делови во Мичиген убил работничка во одделот за одржување на машините, кога се расипал и и' го здробил черепот на една од вработените, пренесува Independent.
15.03.2017, 13:57

БУДИМПЕШТА
Орбан: Мораме да го запреме Брисел, не сме слуги на меѓународните моќници
Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека граѓаните на Унгарија повторно мораат да се борат за независност и национален суверенитет односно да се запре Брисел, да се спречи вселувањето на илијадниците мигранти.
15.03.2017, 13:48

МОСКВА
Во Москва пред една седмица осуетен терористички напад
Руските безбедносни служби осуетиле терористички напад кој требало да биде извршен во главниот град Москва за време на свечените прослави на меѓународниот ден на жената 8-ми март, објави во средата весникот Известия, повикувајќи се на извори од безбедносните структури.
15.03.2017, 13:47

СВЕТ
Доналд Туск: Турците немаат допир со реалноста
Турција е „целосно одвоена од реалноста нарекувајќи ги Холанѓаните фашисти“, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, пренесува британски BBC.
15.03.2017, 13:46

САД
Поранешен агент од Тајната служба предупредува: Трамп не е безбеден во Белата куќа!
Ден Бонгино, поранешен агент во американската тајна служба кој што служел за време на мандатите на Барак Обама и Џорџ Буш, предупреди дека новиот претседател Доналд Трамп не е безбеден во Белата куќа.
15.03.2017, 12:23

ТВИТЕР
Светска војна на Твитер: Турски хакери уривале профили и ги оставале овие пораки
Бројни профили на Твитер, вклучувајќи и профили на организации за меѓународна помош, новински агенции и политички субјекти, биле хакирани од група која ја поддржува турската влада.
15.03.2017, 11:50

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Интервју кое ќе го шокира Стариот континент: Поранешен шпион открил колку е всушност сериозна руската закана во Европа
Поранешен унгарски шпион дал ексклузивно интервју за унгарскиот портал "Index.hu", во кое открил кол...
РЕГИОН
Сите ја знаеле Јованка, но... Ова е единствената жена која му го скршила срцето на Тито
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!
СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
СИРИЈА
Американски падобранци се спуштија зад непријателските линии: Се подготвуваат за почетокот на најкрвавата битка досега

ВИДЕО ВЕСТИ

Премиерката Меј признала: "Напаѓачот бил британски државјанин и од претходно познат за тајните служби! Го истражувавме..."
Британската премиерка Тереса Меј рекла дека терористот кој вчера го извршил нападот во Лондон бил британски државјанин и познат на безбедносната служба "MI5", која претходно го истражувала како "периферно лице".
СКОПЈЕ
Падна договор: Илија Димовски избран за прв човек на Комисијата за избори и именување
СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЕВРОПА
Мистериозни бродови пристигнуваат во Европа: Никој не знае кој ги испраќа, што носат, а радарите не ги регистрираат!
КОСОВО
Полицијата сопрела такси, а кога го отвориле багажникот се шокирале: Вакво нешто не сме виделе со децении
ЗАПАДЕН БАЛКАН
Сериозно предупредување: Русија е сè посилна на Балканот, можен е вооружен судир...
БАЛКАН
"Russia Today": Американскиот план за Македонија: "Држете ја Србија мирна, а Русија далеку!"
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум