АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ

ВАРШАВА
Полска ќе ја задржи својата валута
Полска ќе го задржи злотот како своја валута, соопшти премиерката Беата Шидло, воочи клучниот самит на Европската унија, кој ќе се одржи овој викенд.
 

АНГЛИЈА
Тинејџерка убиена од нејзиното поранешно момче: Го пријавила во полиција но тие ја казниле парично, одбивајќи ја со "ни го трошиш времето"
Тинејџерката која беше пронајдена мртва, со пресечено грло, неколку месеци откако го пријавила своето поранешно момче во полицијата, тие и' издале парична казна бидејќи им го "трошела времето" со неосновани стравови..
22.03.2017, 10:04

САД
Родителите ја продале по раѓањето: "Кога не бев во кафез, патував низ светот и се продавав на моќници"
Жената позната само под името Кендал, во емисијата на Др. Фил ја раскажала својата трауматична судбина.
22.03.2017, 09:59

САД
Трамп потпиша закон за финансирање на НАСА
Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша предлог-закон за финансирање на американската вселенска агенција НАСА, во кој се наведува дека една од целите е истражување на Марс и испраќање летало на таа планета.
22.03.2017, 09:49

СВЕТ
Студија: Над половина милијарда луѓе во светот без пристап до вода за пиење
Над шестотини милиони луѓе во светот немаат пристап до вода за пиење, од кои повеќе од половина милијарда живеат во руралните области.
22.03.2017, 09:49

КРИМ
Ова е Севастопољ: Црноморскиот бисер на царска Русија - база на најголемата руска флота
Севастопољ е најголем град на полуостровот Крим и база на најголемата руска флота - Црноморската флота.
22.03.2017, 09:15

КАЛАШНИКОВ
Санкциите против Русија направиле чудо: Производството на калашников експлодирало, вработеноста расте
Економската војна на Вашингтон против руската индустрија требало да ги осакати извозните и производните способности на компаниите како што е произведувачот на оружје, "Калашников".
21.03.2017, 20:00

ГЕРМАНИЈА
Бегалците во Германија попрво ќе работат за мали пари, отколку да се образуваат
Интеграцијата на бегалците на пазарот на трудот во Германија го отежнува трендот според кој тие попрво ќе се решат за едноставни и послабо платени работи, отколку за стручна обука, произлегува од студијата на Институтот на германската економија, објавена во вторник во Келн.
21.03.2017, 18:44

ЊУЈОРК
Дебакл каков што не се памети во историјата на Wall Street: Како инвестицискиот магионичар за една година изгубил 4 милијарди долари?
Вилијам Акман пред две години бил на врвот на светот. Овој "хеџ-фонд" менаџер бил познат како "Богот на Вол Стрит".
21.03.2017, 18:27

ПОЛСКА
Полска: Поднесено тужбено барање против Туск во врска со падот на претседателскиот авион
Полскиот министер за одбрана Антониј Мачеревич изјави дека во полското обвинителство е поднесено барање во врска со криминални активности на актуелниот претседател на Европскиот совет, Доналд Туск, додека бил полски премиер, поради сомневањата за неговата вмешаност во истрагата за падот на претседателскиот авион крај руски Смоленск.
21.03.2017, 18:08

СЕВЕРНА КОРЕЈА
Северна Кореја уништува американски носач на авиони: Ким Јонг Ун со новото пропагандно видео сериозно му се заканува на Трамп
Пред три години победиле на Светското фудбалско првенство, а сега бомбардирале американски носач на авиони. Станува збор, секако, за Северна Кореја, и вестите кои тамошните власти ги пласираат во својата пропаганда.
21.03.2017, 17:11

ГЕРМАНИЈА
Затворски казни за малолетни исламски терористи во Германија
Тројца 17-годишници се осудени во вторникот на високи затворски казни поради бомбашкиот напад врз храмот на Сиките во Есен, во кој беа повредени три лица, а казните произлегуваат од пресудата според којашто сторителите дејствувале од верска омраза.
21.03.2017, 16:29

БЕРЛИН
Владејачката германска партија ЦДУ го прогласи Ердоган за непожелно лице
Потпретседателот на владејачката Христијанско-демократска унија (ЦДУ) и премиер на сојузната покраина Хесен, Волкер Буфиер во вторникот ги прогласи турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и членовите на турска влада за непожелни лица во Германија, пренесуваат светските агенции.
21.03.2017, 16:26

ЕКОНОМИЈА
Пред 40 години оваа земја била задолжена како Грција, а денес нема ни евро долг
Една од најсреќните држави на светот, Данска, оваа недела го отплатила својот комплетен девизен долг по основа на обврзници, тежок 1,5 милијарди долари, ослободувајќи се прв пат во 183 години од сите должнички обврски во странска валута.
21.03.2017, 16:19

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА
Британија стана перална на руските пари: Над 20 милијарди долари се изнесени од Русија
Еден извор вклучен во истрагата истакнал дека парите од Русија „или се украдени, или пак имаат криминално потекло“.
21.03.2017, 16:07

САД
САД забрануваат внесување големи електронски уреди од десет аеродроми
Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп потврди во вторникот дека ќе го ограничи внесувањето на електронски уреди на патниците кои пристигнуваат во САД од десет аеродроми, главно од Блискиот исток и од северна Африка, како одговор на потенцијалните терористички закани.
21.03.2017, 15:44

ЕУ
Хан со порака до Турците: Ризикувате членство во ЕУ! Ердоган одговара: Замина времето на закани!
Комесарот за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан изјави дека членството на Турција во ЕУ ќе биде се помалку реално доколку властите од Анкара наскоро не го променат правецот.
21.03.2017, 15:31

СВЕТ
Туск: Сакам процесот на развод со Лондон да е што е можно побезболен за граѓаните на ЕУ
Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека ќе свика самит на ЕУ на 29 април, на кој ќе се расправа за излегувањето на Велика Британија од ЕУ – процес за кој тој вели дека сака да биде што е можно побезболен за Унијата, пишува во вторникот The Guardian.
21.03.2017, 15:22

РИМ
Рим во паника од вепари: Напливот од дивите свињи ја однесе и првата жртва
Во вечниот град последниве денови се појавиле вепари кои ги плашат и напаѓаат граѓаните, а нивниот наплив засега зад себе ја оставил и првата жртва.
21.03.2017, 15:00

БЕЛОРУСИЈА
Во Белорусија уапсени десетици вооружени бунтовници
Во Белорусија се уапсени неколку десетици вооружени бунтовници, кои се подготвувале да изведат провокации, објави во вторникот претседателот Александр Лукашенко.
21.03.2017, 14:47

САД
Русија и Кина тријат раце: Администрацијата на Трамп досега не му удрила ваква шлаканица на НАТО
Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон соопштил дека планира да го пропушти состанокот на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО алијансата, кој ќе се одржува на 5-ти и 6-ти април, а како причина ја навел посетата на кинескиот претседател Кси Џинпинг на САД, поточно на ресорот на Трамп Мар-а-Лаго на Флорида.
21.03.2017, 14:26

СВЕТ
„Aарец“: Путин е новиот шеф на Блискиот Исток
Руската интервенција, која започна во септември 2015 година со испраќање на неколку десетици воени авиони во Сирија, радикално го промени текот на војната, а шестата годишнина од избувнувањето на граѓанската војна во оваа земја беше обележана со серија убиства и бомбардирања, кои дојдоа од двете страни.
21.03.2017, 14:24

КОМПАНИИ
Француски градежен гигант не сака да има ништо со ѕидот на Трамп
Француската градежна компанија Vinci нема да учествува во изградба на ѕидот по должина на границата меѓу САД и Мексико, што го најави претседателот на САД Доналд Трамп, потврди во вторник извршниот директор на компанијата.
21.03.2017, 13:14

СИРИЈА
Сирискиот претседател за Белите шлемови кои што добија Оскар: Тоа се всушност членови на Ал Каеда
Претседателот на Сирија, Башар Ал Асад изјави ека „Оскаровските“ Бели шлемови се примерза тоа како се извртува реалноста на граѓанската војна во неговата земја.
21.03.2017, 13:03

РУСИЈА
Во 2016 година рекорден број Украинци побараа руски пасоши
Во 2016 година рекорден број на Украинци побараа руски пасоши. Во Русија делува посебна програма за привлекување на сонародниците, кои живеат во странство.
21.03.2017, 12:49

ЛИБИЈА
Говорот на Гадафи кој предизвика бура во Обединетите нации: Тито ја изгради Југославија, а вие ја уништивте
Познато е дека Моамер Гадафи бил голем пријател на Југославија, а за неговиот говор „без влакна на јазикот“ пред представниците на најголемите светски сили во Обединетите нации, долго ќе се зборува.
21.03.2017, 12:41

САД
Постои ли граница помеѓу семејството и работата: Иванка добила канцеларија во Белата куќа, а не е таму вработена
Иванка Трамп, ќерката на американскиот претседател Доналд Трамп, од сега ќе има канцеларија во Белата куќа, иако не е владин работник, рекол за "AFP" висок службеник во администрацијата.
21.03.2017, 12:33

ПАРИЗ
Јапонија и Франција се договорија за соработка во областа на атомската енергија
Владите на Јапонија и Франција се договориja да развиваат соработка во областа на атомската енергија. Веста ја потврдија јапонскиот премиер Шинзо Абе и францускиот претседател Франсоа Оланд во понеделникот вечерта по нивната средба во Париз.
21.03.2017, 11:48

ФРАНЦИЈА
Остра дебата во Франција: Претседателските кандидати за Косово: "Сетете се, ние цртавме граници"
Првата телевизиска дебата во текот на кампањата за претседателските избори во Франција ја обележале остри расправи на различни теми, од буркини до Крим.
21.03.2017, 11:27

БРИСЕЛ
Могерини загрижена поради предлогот на Трамп за намалување на американската помош
Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини изрази загриженост поради предлогот на администрацијата на Доналд Трамп за големо намалување на американската надворешна помош.
21.03.2017, 11:07

ЕКОНОМИЈА
Гејтс сè уште најбогат во светот, Трамп падна за 220 места
Ко-основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс повторно се најде на првото место на листата на најбогати милијардери во светот според магазинот „Форбс“.
21.03.2017, 11:02

ГЕРМАНИЈА
Известија: Eфектот Шулц или Ангела Меркел по четврти пат
Со невидена стопроцентна поддршка Мартин Шулц официјално стана кандидат за канцелар на Германија на Социалдемократската партија (СДП).
21.03.2017, 11:00

ЛОС АНЏЕЛЕС
Шокантни тврдења на сенаторката: "Доналд Трамп ќе поднесе оставка"
Демократската сенаторка и членка на одборот за правосудство, Дајен Фајнштајн, тврди дека американскиот претседател Доналд Трамп наскоро ќе поднесе оставка, пренесува британски "Independent".
21.03.2017, 10:51

САД
Окото на небото кое што гледа сè: Еве со што се занимава најмистериозната американска разузнавачка служба за која што никој не знае ништо
Дури и некои претседатели на Соединетите Американски Држави на почетокот од своите мандати е знаеле дека постои ваква разузнавачка служба.
21.03.2017, 10:33

ХОЛАНДИЈА
Марк Руте сака да воспостави стабилна владејачка коалиција од четири партии
По одржувањето на минатонеделните парламентарни избори, холандскиот премиер Марк Руте сака да воспостави стабилна владејачка коалиција составена од четири партии.
21.03.2017, 10:19

МОСКВА
Руската армија го најавува најголемиот носач на авиони досега
Се повеќе напредува концепцијата за носачот на авиони „Шторм”, што ќе биде наменет не само за руската, туку и за воените морнарица на други земји, јави порталот „Русвесна“.
21.03.2017, 09:56

САД
Врската на Тито и Рокфелер: Еве што зборувал покојниот милијардер за Југославија
Покојниот Дејвид Рокфелер, кој бил последниот жив внук на најбогатиот човек во историјата на светот, Џон Д. Рокфелер, во своето минато бил поврзан со Југославија и Јосип Броз Тито.
21.03.2017, 09:31

ФРАНЦИЈА
Протече видео од ликвидацијата на исламистот на парискиот аеродром
На YouTube се појави првото видео снимено од безбедосните камери на парискиот аеродром „Орли“ на кое што може да се види последниот инцидент кој што ја вознемири Франција.
21.03.2017, 09:15

САД
Борба за милијардите: Кој ќе го наследи огромното богатство на Дејвид Рокфелер?
Според официјалните податоци кои ги објави магазинот „Forbes”, богатството на починатиот Дејвид Рокфелер (101) изнесува речиси три и пол милијарди долари. Потомокот на најбогатото семејство во историјата на САД зад себе оставил шест деца, но прашањето е кој ќе го наследи неговото богатство, со оглед на тоа што неодамна во американските медиуми се појавија информации дека Рокфелер ќе му остави голем дел од своето богатство на Универзитетот Харвард.
20.03.2017, 20:30

АНГЛИЈА
Мислела дека ѝ се момчиња: Има 13 години, а со неа спиеле 60 мажи
Педофилскиот круг масовно ја искористил ранливоста на две девојчиња кои доаѓаат од проблематични семејства.
20.03.2017, 20:10

БАГДАД
Најмалку 23 загинати во експлозија на автомобил-бомба во Багдад
Најмалку 23 луѓе загинаа, а ранети се околу 50 во експлозија на автомобил бомба во понеделник во Багдад, објавија полициски и медицински извори.
20.03.2017, 19:50

СВЕТ
Две и пол минути до апокалипса: Која земја има најмногу атомски бомби и кое место е најбезбедно
Стрелката на таканаречениот „Часовник на апокалипсата“ е поместена за 30 секунди нанапред поради се полошата безбедносна ситуација во светот и реториката на американскиот претседател Доналд Трамп.
20.03.2017, 19:23

РУСИЈА
Нападнат најголемиот противник на Путин: Навални со зелено лице отвора штабови по Русија
Рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, во сибирскиот град Барнаул бил полиен со зелена течност од непознат маж.
20.03.2017, 19:00

ВАШИНГТОН
Новинарката Кристина го надиграла Трамп: Го прашала нешто што никој не смеел
Истакнала дека новинарите не поставуваат прашања затоа што сакаат некого да предизвикаат, туку затоа што сакаат нешто да дознаат.
20.03.2017, 18:21

БРАЗИЛ
Афера "Говедско": Европа преплавена со расипано месо од Бразил, амбасадорот на ЕУ бесен: "Сакам објаснување!"
Бразилскиот претседател Мишел Темер, од петни жили се обидува да го разубеди светот дека бразилската месна индустрија не претставува закана, и покрај откритието на полицијата дека големите извозници продавале расипано говедско и живина со фалсификувани инспекциски потврди.
20.03.2017, 17:14

СИРИЈА
Голема офанзива на сириската престолнина: Милитантите и сириската војска водат жестоки борби
Милитантите извеле голема офанзива на сирискот главен град Дамаск и пристигнале на само два километри од ѕидините на Стариот град - силите на Асад одговориле со бомбардирање и распоредување на тенкови.
20.03.2017, 17:00

ТУРЦИЈА
Моите деца ги убиваат крвавите рани и гладта, а лекот е во Америка: Може да умрат поради Трамп, а на мене, нивниот татко, рацете ни се врзани...
Семејството Абдул Џавад моментално води трка со времето...
20.03.2017, 16:39

САД
Почина најстариот Рокфелер: Ја доживеа 101-та, а сакаше да живее 200 години
Познатиот американски богаташ, Дејвид Рокфелер, почина денес на 101-на година..
20.03.2017, 16:16

КОМПАНИИ
Виз Ер го унапреди оперативниот директор и во извршен потпретседател
Виз Ер Холдингс, ниско-буџетна aвиокомпанија во Централна и Источна Европа, го објави унапредувањето на Diederik Pen од оперативен директор во извршен потпретседател и опертивен директор, кој ќе стапи на новата функција од 1 април 2017.
20.03.2017, 15:42

УКРАИНА
Украинскиот претседател призна: Го загубивме Донбас
Киев ја загуби последната сфера на влијание на територијата на Донбас која што не се наоѓа под негова контрола за време на блокадата на регионот, изјави украинскиот претседател.
20.03.2017, 15:33

КАТАЛОНИЈА
Владата на Каталонија повторно сака референдум за независност
Владата на шпанската автономна област Каталонија повторно побара од Мадрид да се одржи референдум за независност, кој е инспиран од примерот на Шкотска, пренесоа во понеделникот агенциите.
20.03.2017, 15:28

ПОДГОТОВКИ
Меркел поради Трамп читала "Playboy": Канцеларката детално го анализирала претседателот на САД
Германската канцеларка Ангела Меркел читала интервју на Доналд Трамп за "Playboy", пред нејзиниот прв официјален состанок со американскиот претседател, изјавил еден германски службеник.
20.03.2017, 14:55

БРИТАНИЈА
Британската премиерка Меј ќе го активира Brexit на 29-ти март
Британската премиерка Тереза Меј на 29-ти март ќе го активира членот 50 од Лисабонскиот договор, со што и официјално ќе започне процедурата на излегувањето на Велика Британија од Европската унија (ЕУ), потврдил нејзиниот портпарол, пренесува британски Guardian.
20.03.2017, 14:09

СОМАЛИЈА
Страшната криза на глад во Сомалија ги коси животите и на најмалите - Мора да ѝ ставиме крај на оваа трагедија
Само една недела откако ја сведочевме битката со смртта на шест-месечното бебе Хамди, таа почина во кризата на глад која ја тресе Сомалија, и треба да се покрене свеста за ова за оние кои се во можност да преземат нешто и да се стави крај на страдањата на оваа земја.
20.03.2017, 13:28

АЛАБАМА
19-годишна девојка спиела со малолетник: Останала бремена, а сега мора во затвор поради заведување
Бремена тинејџерка е обвинета за силување на 14-годишен малолетник, а за работата да биде покомпликувана, момчето е татко на нејзиното неродено дете.
20.03.2017, 13:18

ДАМАСК
Силно бомбардирање на истокот од Дамаск по бунтовнички напад
Силите на сириската влада во понеделникот извеле силно бомбардирање врз позициите на бунтовниците источно до Дамакс, како одговор на бунтовничкиот напад од неделата врз неколку станбени квартови во сириската престолнина.
20.03.2017, 13:08

ФРАНЦИЈА
AFP: На швајцарската банка UBS ќе и се суди во Франција за даночна измама
Поради создавање на широка шема за даночна измама, големата швајцарска банка UBS се соочува со судење во Франција, пренесува AFP.
20.03.2017, 12:50

ЕВРОПА
Паника во Европската Унија: Терористите пристигнуваат преку Балканот!
Безбедносните служби во државите на Европската Унија се ставени на готовс поради големиот број на терористи кои што преку Балканот пристигнуваат од Сирија и Ирак.
20.03.2017, 12:41

ВАРШАВА
Качински: Полска е единствената држава во ЕУ која и се спротивставува на Германија
Лидерот на владејачката полска партија „Право и правда“, Јарослав Качински, ја обвинил германската канцеларка Ангела Меркел дека ја сноси вината за Brexit и додал дека Полска е единствената држава во ЕУ која има храброст да и се спротивстави на Германија, пренесуваат светските агенции.
20.03.2017, 12:11

БРИСЕЛ
Politico: Европската унија се врти кон Исток
Со посетата на премиерот на Јапонија Шинзо Абе на Брисел, Европската унија се соочува со зголемен притисок да го покаже ветеното свртување кон Азија и да склучи нов трговски договор, со што ќе се потврди стратешкото политичко партнерство со Јапонија, пишува во понеделникот Politico.
20.03.2017, 11:56

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Интервју кое ќе го шокира Стариот континент: Поранешен шпион открил колку е всушност сериозна руската закана во Европа
Поранешен унгарски шпион дал ексклузивно интервју за унгарскиот портал "Index.hu", во кое открил кол...
РЕГИОН
Сите ја знаеле Јованка, но... Ова е единствената жена која му го скршила срцето на Тито
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!
СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
СИРИЈА
Американски падобранци се спуштија зад непријателските линии: Се подготвуваат за почетокот на најкрвавата битка досега

ВИДЕО ВЕСТИ

Премиерката Меј признала: "Напаѓачот бил британски државјанин и од претходно познат за тајните служби! Го истражувавме..."
Британската премиерка Тереса Меј рекла дека терористот кој вчера го извршил нападот во Лондон бил британски државјанин и познат на безбедносната служба "MI5", која претходно го истражувала како "периферно лице".
СКОПЈЕ
Падна договор: Илија Димовски избран за прв човек на Комисијата за избори и именување
СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЕВРОПА
Мистериозни бродови пристигнуваат во Европа: Никој не знае кој ги испраќа, што носат, а радарите не ги регистрираат!
КОСОВО
Полицијата сопрела такси, а кога го отвориле багажникот се шокирале: Вакво нешто не сме виделе со децении
ЗАПАДЕН БАЛКАН
Сериозно предупредување: Русија е сè посилна на Балканот, можен е вооружен судир...
БАЛКАН
"Russia Today": Американскиот план за Македонија: "Држете ја Србија мирна, а Русија далеку!"
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум