АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ

ВИРЏИНИЈА
Трамп сака 12 носачи на авиони
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во четвртокот во текот на посетата на носачот на авиони „Gerald Ford“ во Њупорт Њуз во сојузната држава Вирџинија, дека ќе се залага американската воена флота да располага со дванаесет носачи на авиони.
 

УНГАРИЈА
Унгарија гради нова понапредна ограда на јужната граница
На јужната унгарска граница со Србија почнува да се надѕира новата обесхрабрувачка ограда, опремена со елекрошокери за несаканите мигранти, термички сензори, камери, како и звучници од кои ќе се објавуваат пораки на неколку јазици.
03.03.2017, 09:04

ЕВРОПА
Тројца загинати во лавина на италијанските Алпи
Три лица загинаа, а пет се повредени во лавина во четврток италијанскиот скијачки центар Курмаер, во подрачјето на скијалиштето надвор од патеката.
02.03.2017, 21:50

БРИТАНИЈА
Мислела дека вдомува дете од Авганистан, а кога открила кој е - занемела
Британката Џули сакала да им помогне на мигрантите кои доаѓаат во Велика Британија, па како хранител преземала деца без родителска грижа и им пружала дом.
02.03.2017, 20:09

КИНА
Што "готват" Кинезите? Снимени нови борбени возила, светот не знае ништо
Фотографијата од две оклопни возила која протекла во кинеските медиуми, предизвикала шпекулации дека Кина развива нови борбени возила, за кои светот досега не слушнал.
02.03.2017, 19:40

УКРАИНА
Најмалку осум загинати во експлозија на метан во рудник во Украина
Најмалку осум рудари загинаа во четврток во експлозија на метан во стар јагленокоп на западот на Украина.
02.03.2017, 18:08

ИРАК
Џихадистите паднаа во стапица: Затворен е последниот излез на Мосул, се бара Ал Багдади
Бројни ирачки медиуми пренесуваат дека ирачките специјалци очекуваат во завршната фаза од ослободувањето на Мосул да биде фатен лидерот на Исламската држава кој што не успеал да побегне во Рака, Сирија.
02.03.2017, 16:27

ИНДОНЕЗИЈА
Конкурс од пеколот: Дошла на интервју, а останала без орган
Индонезијката Шри Рабита им раскажала на медиумите како пред три години, за време на нејзиното одење во Катар за да се вработи, ѝ го отстраниле бубрегот.
02.03.2017, 15:52

САД
Нови проблеми во Сирија: Американците ги обвинуваат Русите дека ги бомбардирале „нивните" вооружени групи
Американците тврдат дека сириските и руските авиони нападнале „нивни“ вооружени групи на северот на Сирија, а Москва ги демантира таквите тврдења на САД.
02.03.2017, 15:24

СЕВЕРНА КОРЕЈА
Северна Кореја за смртта на полубратот на Ким: Не го уби отров, туку...
Севернокорејските власти инсистираат на тоа дека Ким Јонг Нам не починал од труење, туку имал друг здравствен проблем.
02.03.2017, 15:01

ЕВРОПА
Европскиот парламент побара враќање на визите за американските граѓани
Европскиот парламент побара од Европската комисија да преземе правни мерки со кои ќе ги врати визите за американските граѓани, поради тоа што Вашингтон се уште не обезбедил безвизен режим за граѓаните на пет земји на ЕУ – Бугарија, Романија, Кипар, Полска и Хрватска, пренесуваат светските агенции.
02.03.2017, 14:47

САД
Америка во шок: Најмладиот син на Бајден во врска со вдовицата на починатиот брат!
Веста која овие денови одекнала во Америка како гласно ехо се однесува на објавата на Хантер Бајден, најмладиот син на поранешниот американски потпретседател Џозеф Бајден, дека е во романтична врска со вдовицата на својот починат брат Бо, кој во 2015-тата година ја изгубил битката со карциномот на мозокот.
02.03.2017, 14:46

ВАРШАВА
"Нема да нè затрупувате со ѓубре": Истокот на ЕУ бесен: Како тоа во словачката шунка има 72% месо, а во германската 91%?
Премиерите на Полска, Чешка, Словачка и Унгарија на иницијатива на словачкиот премиер Роберт Фицо денес во Варшава на вонредниот самит на Вишеградската група ќе побараат Европската унија да ја сопре масовната пракса во посткомунистичките земји да се извезуваат производи со исто име, големина и цена, а многу полош квалитет.
02.03.2017, 14:15

РУСИЈА
Единствениот човек со пасош од СССР: Последниот "Совет" излегол од затвор, Русите не знаат што ќе прават со него
Судот во рускиот град Јекатеринбург одлучил дека поранешниот затвореник со советски пасош мора да остане во притвор во градскиот центар за имиграција сè до почетокот на мај.
02.03.2017, 13:56

ИРСКА
Ирците гласаат по вторпат на избори за десет месеци по распадот на владејачката коалиција
Жителите на Северна Ирска гласаат во четвртокот по вторпат во десет месеци по распаѓањето на владејачката коалиција и без излез од кризата којашто е на повидок во ова британска покраина со болна историја.
02.03.2017, 13:18

ШВЕДСКА
Шведска ќе ја врати задолжителната воена служба
Шведска денеска соопшти дека од летово ја враќа задолжителната воена служба за да одговори на глобалните предизвици во безбедносната сфера, вклучувајќи ја и Русија, пренесоа француските медиуми.
02.03.2017, 13:15

КИНА
ИСИС за прв пат им се закани на Кинезите со морничава порака: Доаѓаме, низ вашата земја ќе течат реки од крв
Милитантите на Исламската држава, односно припадниците на кинеското етничко малцинство Ујгур, се заколнаа дека кога ќе се вратат дома, на улиците ќе протечат реки од крв.
02.03.2017, 13:11

ФРАНЦИЈА
Шокантна одлука: Европскиот парламент го укинал имунитетот на Марин ле Пен
Европскиот парламент гласал за одземање на пратеничкиот имунитет на Марин Ле Пен, лидерка на францускиот Национален фронт и кандидатка за претседател на Франција.
02.03.2017, 13:04

ПАЛМИРА
Џихадистите се повлекоа од поголемиот дел од сириска Палмира
Борците на ултрарадикалната сунитска групација Исламска држава се повлекоа од поголемиот дел од сирискиот град Палмира, но зад себе оставиле многу мини поради што е отежнато напредувањето на владините сили.
02.03.2017, 12:15

СЕВЕРНА КОРЕЈА
Протекоа тајни документи: Еве како Северна Кореја си поигрува со целиот свет
Мрежа на сомнителни компании му овозможуваат на Ким Јонг Ун да ги избегне меѓународните санкции, а експертите тврдат дека не постои ниту најмала шанса официјален Пекинг да не е вмешан во измамата.
02.03.2017, 11:23

ЕКОНОМИЈА
Германија ја надмина целта на ЕЦБ
Инфлацијата во Германија во февруари достигна 2,2 проценти, со што е надмината целта на Европската централна банка за одржување на стабилност на цените, оценува агенцијата АФП.
02.03.2017, 10:57

РЕЛИГИЈА
Од 2050-тата светот ќе изгледа сосема поразлично, а оваа религија ќе доминира
До половината на 21-от век, бројноста на верниците на планетата ќе се менува така што христијанството ќе го загуби приматот како вера која моментално е најбројна на светот. Од 2050-тата година тоа ќе биде исламот, покажало истражување на "Пју", истражувачки центар од Вашингтон.
02.03.2017, 10:40

МИЛИОНЕРИ
Егзодус на богаташи: Еве од кои земји милионерите бегаат и каде одат
Во текот на минатата година, многу милионери решиле да најдат дом во некоја странска држава.
02.03.2017, 10:14

МОНТРЕАЛ
Канада: Поради закана за муслимански студенти беше извршена евакуација во Универзитет
Закани по животот на студенти муслимани доведоа до евакуација на речиси 4.000 студенти од Универзитетот „Конкордија“ во Монтреал.
02.03.2017, 10:01

НИКАРАГВА
Ја соблекле гола и ја фрлиле во оган: Истерувале демони, па убиле мајка на две деца
Една 25-годишна жена умрела откако била фрлена во оган за да бидат истерани "демоните" од нејзиното тело, соопштиле властите во Никарагва.
02.03.2017, 09:50

АВСТРАЛИЈА
Австралија воведува рестрикции на визите за работници во индустријата за брза храна
Австралија повеќе нема да издава визи за странски работници кои ги полнат работните места во индустријата за брза храна, изјави министерот за имиграција Питер Датон.
02.03.2017, 09:45

ЕВРОПА
Крај на Европа каква што ја познававме: Ова се петте можни сценарија за иднината на Унијата
Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер понуди пет можни сценарија за иднината на Европската унија до 2025-та година кои се замислени како подлога за дискусија оваа година, а не како готови решенија.
02.03.2017, 09:31

БРИТАНИЈА
Монструозно: Британски педофил ги држел своите жртви во дупка во ѕид
Британскиот педофил и силувач, 57-годишниот Мајкл Дан, кој е осуден за злоставување на четири жени во период од неколку децении, полицијата можела да го уапси уште пред 24 години, но не реагирале на пријавата.
02.03.2017, 09:15

КАЛИФОРНИЈА
Порно скандал во средно училиште: Учениците дошле до видео со голиот директор, па го споделувале на интернет
Извршниот директор на средно училиште во Конкорд, Калифорнија станал жртва на скандал откако ученик му украл снимка која била снимена во еден приватен клуб, а на која бил разголен.
01.03.2017, 20:18

АЛ КАЕДА
Гаѓа без грешка: Фотографиите од убиството на вториот човек на Ал Каеда откриваат ново американско супер-оружје
Вториот човек на Ал Каеда бил убиен во напад на американски дрон пред неколку дена во Сирија. Сепак, фотографиите од автомобилот во кој бил убиен станале поголема вест, првенствено поради еден детаљ - убиството е толку прецизно извршено, што штета практично нема. Како бил убиен Мухамад Рајаб Абдулрахман?
01.03.2017, 20:16

МОСКВА-ВАШИНГТОН
А што ако всушност Путин е пион на Трамп?
Уште откако американските разузнавачи ја обвиниле Русија дека се меша во американските претседателски избори, лидерот на САД, Доналд Трамп е принуден да ги негира обвиненијата дека е марионета на Кремљ.
01.03.2017, 19:22

САД
Најопасниот човек на светот е овој сосема „обичен“ човек
Откако е избран за функцијата претседател на САД, многумина го нарекоа Доналд Трамп најопасниот човек на светот. Но, не се во право, бидејќи најопасниот човек е всушност Петер Наваро.
01.03.2017, 18:31

САД
Од листата на Трамп на земји чии граѓани не смеат во САД, сега е отстранета една држава
Граѓаните на Либија, Иран, Сомалија, Судан, Сирија и Јемен, и натаму ќе останат на листата.
01.03.2017, 16:52

МОСУЛ
Ирачката војска ги контролира главните улици во Мосул, џихадистите во замка
Ирачката војска во средата ја преземала контролата над последните главни патни правци кој водат низ западниот дел од вториот по големина ирачки град Мосул кој беше во рацете на ултрарадикалната сунитска групација Исламска држава, пренесуваат агенциите повикувајќи се на воени извори и жители на градот.
01.03.2017, 16:50

ЕКОНОМИЈА
Највисоко ниво на доларот кон кошницата валути во седум седмици
Курсот на американскиот долар достигна во средата највисоко ниво во последните седум седмици на меѓународните пазари, а поддршката му ја пружија сигналот од американската централна банка Federal Reserve (Fed) за можниот раст на каматните стапки уште во март.
01.03.2017, 16:15

САД
Говорот на Трамп го запали интернетот: Соборен е рекордот на Твитер, еве колку милиони луѓе пишуваа за тоа
Од социјалната мрежа Твитер соопштија дека околу три милиони твитови биле напишани во врска со обраќањето на американскиот претседател Доналд Трамп пред Конгресот.
01.03.2017, 16:01

КАБУЛ
Во талибански напад во Кабул еден убиен и 35 ранети
Најмалку едно лице е убиено, а 35 се повредени во талибанските напади во средата во авганистанската престолнина Кабул, објави тамошното министерство за здравство.
01.03.2017, 15:18

САД
Меланија се прошета во 10 илјади долари: Првата дама на САД го остави Конгресот без зборови
Првата дама на САД, Меланија Трамп пристигнала во американскиот Конгрес да го следи говорот на својот сопруг во комплет вреден 10 илјади долари.
01.03.2017, 14:56

НАТО
Габриел: Не е договорено сите членки на НАТО да издвојуваат 2 отсто од БДП
Германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел, изјави за новинарите во естонската престолнина Талин во средата дека земјите членки на НАТО не се договориле дека сите мора да го зголемат својот буџет за одбраната над два отсто под бруто домашниот производ (БДП), индиректно одговарајќи на американскиот претседател Доналд Трамп кој особено од западноевропските сојузници бара повеќе да вложуваат во одбраната.
01.03.2017, 14:56

ПОРТУГАЛИЈА
Италијанскиот претседател ја помилувал поранешната агентка на ЦИА: Осуденичката за киднапирање на исламист сè уште не е екстрадирана
Поранешната агентка на ЦИА, која Португалија треба да ја екстрадира во Италија, добила одложување во последен момент.
01.03.2017, 14:29

ЊУЈОРК
Судир на силите во ОН! Русија повторно ја блокирала Америка и порачала: Бог ќе ви суди!
Русија вчера го ставила своето седмо вето за да ја заштити сириската влада од мерките на Советот за безбедност на ОН, блокирајќи го обидот на западните сили да наметнат санкции за Дамаск поради обвиненијата за наводни напади со хемиско оружје во текот на шестгодишната војна во Сирија.
01.03.2017, 13:42

ИРАК
Џихадистите се злобни човекојадци: Имаат и готвачи за подготовка на човечко месо
Џихадистите на ИСИС трпат пораз по пораз на сите фронтови и остануваат без резерви на храна, па се свртеле кон канибализам, тврдејќи дека исламот дозволува да се јаде месото на немуслиманите.
01.03.2017, 12:51

ГЕРМАНИЈА
Мислеле дека е нацист, но тој бил исламист: Планирал напади на војската и полицијата
За време на апсењето, германските безбедносни служби имале доволно докази дека станува збор за опасен екстремист.
01.03.2017, 12:43

МОСКВА
Путин: Државата не ја спонзорираше допинг програмата
Рускиот претседател Владимир Путин ги отфрлил шпекулациите дека спортистите од оваа земја користеле допинг кој бил спонзориран од државата.
01.03.2017, 12:07

ИСИС
Исламската држава пукна: Ал Багдади го призна поразот и ги повика џихадистите да се сокријат!
Генералот на терористичката организација на Исламската Држава (ИД) - Абу Бакр Ал Багдади во својот говор го признава поразот на ИД во неодамнешните борби и ги повикува поддржувачите да се скријат во планинските подрачја, пренесува телевизијата Алсумариа, повикувајќи се на извор од провинцијата Ниневија.
01.03.2017, 11:30

СЕВЕРНА КОРЕЈА
Ким Јонг Ун бесен поради воените вежби на САД и Јужна Кореја: Подгответе се за безмилосен удар!
Јужна Кореја и САД денес ја започнаа годишната заедничка воена вежба, додека севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун им наредил на своите сили да се подготват за "немилосрден напад" на непријателот.
01.03.2017, 10:50

РУСИЈА
Тинејџери скокаат во смрт: Русија во паника, децата се самоубиваат поради бизарна игра!
Две тинејџерки од Русија извршиле самоубиство скокајќи од покривот на зграда во градот Уст-Иљмск, откако учествувале во една игра преку социјална мрежа, која што според државните обвинители е наголем виновник за таквите трагедии во Русија.
01.03.2017, 10:41

КОНГРЕС
94 пати го прекинале со аплауз: Поради овој детаљ дури и неговите противници признале: Трамп стана вистински претседател
Американскиот претседател Доналд Трамп вечерта во вторникот кон средата по европско време, за прв пат се обратил пред Конгресот.
01.03.2017, 10:14

ЕКОНОМИЈА
По слабата продажба кон крајот на 2016-та, Target ги намали целите за профит
Американскиот синџир за малопродажба „Target“ ги намали целите за профит за оваа година, велејќи дека требало да инвестира во своите продавници и да се намалат цените, за да се вратат назад корисниците.
01.03.2017, 10:11

СВЕТ
Саудискиот крал во посета на Индонезија со 500 тони багаж и две лимузини
Саудискиот крал Салман бин Абдул Азиз патува во дводневна посета на Индонезија. Ова ќе биде прв пат после 46 години саудиски крал да ја посети најголемата муслиманска нација во светот и тоа во време кога светот со зголемено внимание ги следи економските односи меѓу двете земји.
01.03.2017, 10:10

ВАШИНГТОН
Белата куќа го осуди расистичкиот напад врз двајца индиски државјани
Белата куќа во вторникот „го осуди нападот мотивиран од расна омраза“ врз двајца индиски државјани минатата седмица во сојузната држава Канзас, по кој една од жртвите почина.
01.03.2017, 09:48

МОСУЛ
Терористите како глувци во кафез: Ирачките сили на џихадистите им го затвориле последниот влез во Мосул
Ирачките воени сили им го затвориле последниот излез на припадниците на екстремистичката ИСИС, кои се наоѓаат во своето последно упориште во западниот дел на Мосул, и го контролираат влезот во градот од северозапад, изјавил за "Reuters" генералот на Деветтата оклопна дивизија.
01.03.2017, 09:44

НОРВЕШКА
Сè е подготвено за апокалипса: Пополнет трезорот за судниот ден!
Длабоко внатре во Арктикот, на норвешкиот остров Спитсбереген, се наоѓа Трезорот на Судниот ден.
01.03.2017, 09:31

РУСИЈА
Најбизарниот инцидент во историјата на руската авијација: МиГ-23 летал 900 километри без пилот, па убил човек...
Овој инцидент започнал како еден обичен, рутински тренинг, кога полковникот и пилот Николај Скуридин полетал од советската база Багиц во Полска.
01.03.2017, 09:15

ФРАНЦИЈА
Истрели за време на говорот на Оланд: Снајперист повредил две лица
Полицаецот кој бил задолжен за одржување на редот за време на посетата на претседателот Франсоа Оланд во областа Шарант, случајно испукал и ранил две лица, пренесуваат француските медиуми.
28.02.2017, 19:39

СОМАЛИЈА
Прогласена национална катастрофа поради сушата во Сомалија, глад им се заканува на 3 млн луѓе
Новиот сомалиски претседател Мухамед Абдулахи Мухамед прогласи во вторникот „национална катастрофа“ поради големата суша во земјата и којашто се заканува со глад за три милиона луѓе, пренесуваат хуманитарните агенции.
28.02.2017, 19:09

АВСТРАЛИЈА
Дизајнирал ракети за Исламската држава: Австралијците уапсија инжинер, го очекува доживотна затворска казна
Австралиската полиција денес уапси 42-годишен инжинер кој што е осомничен дека им давал совети на џихадистите и им помагал да направат оружје за Исламската држава.
28.02.2017, 19:00

РУСИЈА
Шест моќни Руси мистериозно умреле за само 4 месеци: Реакцијата на Путин е најчудна
Некои се убиени, додека причините за смртта на другите не се познати. Причините на неколку смртни случаи се означени како "срцев удар" или "смрт по кратка болест".
28.02.2017, 18:22

МОСУЛ
Страшни писма од Мосул: Како примерни деца станале самоубијци на Исламската држава
Семејството на едно момче од западен Мосул не го добило страшното писмо од Исламската држава.
28.02.2017, 17:17

РУСИЈА
Ужасната судбина на гордоста на флотата на СССР: Светското чудо кое што беше продадено за старо железо
Советите во 1971-ва година направија вистинско чудо од брод - станува збор за комуникациско-научниот брод „Космонаут Јуриј Гагарин“.
28.02.2017, 17:00

Прва ... 78910111213 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Интервју кое ќе го шокира Стариот континент: Поранешен шпион открил колку е всушност сериозна руската закана во Европа
Поранешен унгарски шпион дал ексклузивно интервју за унгарскиот портал "Index.hu", во кое открил кол...
РЕГИОН
Сите ја знаеле Јованка, но... Ова е единствената жена која му го скршила срцето на Тито
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!
СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
СИРИЈА
Американски падобранци се спуштија зад непријателските линии: Се подготвуваат за почетокот на најкрвавата битка досега

ВИДЕО ВЕСТИ

Премиерката Меј признала: "Напаѓачот бил британски државјанин и од претходно познат за тајните служби! Го истражувавме..."
Британската премиерка Тереса Меј рекла дека терористот кој вчера го извршил нападот во Лондон бил британски државјанин и познат на безбедносната служба "MI5", која претходно го истражувала како "периферно лице".
СКОПЈЕ
Падна договор: Илија Димовски избран за прв човек на Комисијата за избори и именување
СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЕВРОПА
Мистериозни бродови пристигнуваат во Европа: Никој не знае кој ги испраќа, што носат, а радарите не ги регистрираат!
КОСОВО
Полицијата сопрела такси, а кога го отвориле багажникот се шокирале: Вакво нешто не сме виделе со децении
ЗАПАДЕН БАЛКАН
Сериозно предупредување: Русија е сè посилна на Балканот, можен е вооружен судир...
БАЛКАН
"Russia Today": Американскиот план за Македонија: "Држете ја Србија мирна, а Русија далеку!"
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум