АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ

АНГЛИЈА
Исповед на сосетка на терористот од Лондон: „Беа тивко семејство, а потоа одеднаш исчезнаа“
Откако Скотланд Јард го открил идентитетот на мажот кој го изврши терористичкиот напад во Лондон, за „Guardian” веќе се јавила жена која тврдела дека станува збор за нејзин сосед.
 

РУСИЈА
И покрај кратењето на буџетот: Путин најави ново оружје во рускиот нуклеарен арсенал
Рускиот лидер истакна дека до 2020-ра година опременоста на руската војска со најмодерно оружје ќе опфаќа околу 80 проценти.
23.03.2017, 20:15

СИРИЈА
Американски падобранци се спуштија зад непријателските линии: Се подготвуваат за почетокот на најкрвавата битка досега
Ситуацијата во Сирија е доста комплексна - коалициските сили со падобранци се спуштија зад непријателските линии, а една од нивните цели била спречување на продорот на сириската војска кон Рака.
23.03.2017, 19:30

СВЕТ
Исламската држава ја превзеде одговорноста за нападот во Лондон
Додека Исламската држава ја превзеде одговорноста за нападот во Лондон, сличен напад се случи и во Антверпен, но полицијата на време го сопрела напаѓачот.
23.03.2017, 18:17

ЛОНДОН
Третата жртва на терористот од Лондон: "Во Европа славеле 25-годишнина од бракот! Денес требало да се вратат дома"
Идентификувана е и третата жртва во вчерашниот терористички напад на Лондон, во кој напаѓачот со автомобил удирал пешаци на "Вестминстерскиот мост", избодел полицаец, а на крај бил застрелан од полицијата.
23.03.2017, 16:52

АЛБАНИЈА
Eксплозија во воена база во Албанија
Во експлозија во воена база во Албанија полесно се повредени двајца војници, соопшти во четврток албанското министерството за одбрана.
23.03.2017, 16:32

БЕЛГИЈА
Напад во Антверпен: Маж се обидел со кола да влета меѓу пешаци
Еден маж во Антверпен се обидел со автомобил да покоси пешаци.
23.03.2017, 16:26

КИЕВ
Убиецот на поранешниот руски пратеник во Киев им подлегнал на повредите
Убиецот кој во центарот на украинската престолнина Киев во четвртокот претпладнето го застрела поранешниот руски пратеник Денис Вороненков, им подлегнал на повредите, соопшти директорот на болницата во која бил хоспитализиран, пренесе украинската телевизија.
23.03.2017, 16:25

ЛОНДОН
Премиерката Меј признала: "Напаѓачот бил британски државјанин и од претходно познат за тајните служби! Го истражувавме..."
Британската премиерка Тереса Меј рекла дека терористот кој вчера го извршил нападот во Лондон бил британски државјанин и познат на безбедносната служба "MI5", која претходно го истражувала како "периферно лице".
23.03.2017, 16:11

ГЕРМАНИЈА
Тргна кон книжарата, а Ева го следеше: Телохранителот на Хитлер ги раскажува последните моменти од животот на нацистичкиот лидер
Новообјавената книга ги открива последните моменти од животот на првиот човек на Третиот Рајх, Адолф Хитлер.
23.03.2017, 15:54

ЛОНДОН
Државјани од 10 земји се повредени во терористичкиот напад во Лондон
Откако беа соопштени детали за загинатите од терористичкиот напад во Лондон, британскиот весник “Експрес” информира за националноста на повредените лица.
23.03.2017, 15:46

НАСИЛНИ УБИСТВА
Престолнина на насилните убиства: Тука гинат повеќе луѓе отколку во Сирија и Авганистан, а војна нема!
Степенот на убиства во одредени земји во Латинска Америка е толку висок, што животот го губат повеќе луѓе отколку во земји како што се Сирија или Авганистан.
23.03.2017, 15:36

ВАРШАВА
Шидло: Нападот во Лондон е доказ дека не треба да се прифатат мигрантите
Полската премиерка Беата Шидло го поврза денеска нападот во Лондон со политиката на Европската унија за миграцијата, наведувајќи дека терористичкиот инцидент го оправдува ставот на Варшата кон мигрантите.
23.03.2017, 15:25

МОСУЛ
Најмалку 200 луѓе убиени во воздушен напад во Мосул, повеќето од нив цивили
Најмалку 200 луѓе, од кои многумина биле цивили, се убиени во воздушните напади во северниот ирачки град Мосул денес наутро, објави локалниот медиум Rudaw.
23.03.2017, 14:51

ЈУЖНА КОРЕЈА
Од дното на морето: Вака изгледа извлекувањето на траектот во кој загинале 304 лица
Јужнокорејските спасувачки екипи вчера почнале да го извлекуваат траектот "Sewol", речиси три години по неговото потонување, при што загинале 304 лица, во главно средношколци.
23.03.2017, 13:30

КИЕВ
Рускиот пратеник кој избега од режимот на Владимир Путин во страв за својот живот - убиен на улица!
Денис Вороненков бил застрелан од неидентификуван вооружен напаѓач на влезот на хотел во украинскиот главен град, Киев.
23.03.2017, 13:27

СВЕТ
Фотографија која што го навлече гневот на целиот свет: За време на терористичкиот напад, тој правел селфи
Во текот на вчерашниот ден британската престолнина Лондон беше потресена од терористички напад во кој што четири лица го загубија животот, а над 20 беа повредени.
23.03.2017, 13:07

ВАРШАВА
Полска: Нема да прифатиме бегалци, не сакаме да ни се случи Лондон
Полската премиерка Беата Шидло изјавила дека нејзината земја „нема да подлежи на уцените од Европската унија за прифаќање на бегалци од Блискиот Исток и Африка“, пренесуваат полските медиуми.
23.03.2017, 12:27

УВОЗ НА МЕСО
Кина забрани увоз на месо од Бразил поради лош квалитет
Како најголем увозник на месо од Бразил, Кина изрази загриженост поради квалитетот на месото од Бразил, изјави Сун Џивен, портпарол на Министерството за трговија.
23.03.2017, 12:12

МОСКВА
Путин: Во борбата против тероризмот да се обединат сите членови на светската заедница
По терористичкиот напад во центарот на Лондон, рускиот претседател Владимир Путин и испрати телеграма со сочуство на британската премиерка, Тереза ​​Меј, соопшти прес-службата на Кремљ, пренесува ТАСС.
23.03.2017, 11:50

ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!
Еден ден по терористичкиот напад пред зградата на британскиот парламент, полицијата и понатаму претпоставува дека станува збор за "исламски тероризам". Во меѓувреме, протекоа грозоморни снимки од дивеење на Вестминистерскиот мост.
23.03.2017, 11:43

ЛОНДОН
Идентификувани првите жртви на нападот во Лондон: Искусен полицаец и професорка која тргнала по своите деца во училиште
Полицаецот кој загинал во лондонскиот терористички напад е 48-годишен маж кој во полицијата минал 15 години. Оженете е и има дете. Втората идентификувана жртва е 43-годишната наставничка Аиша Фраде, која настрадала кога одела по своите деца.
23.03.2017, 11:17

УНГАРИЈА
Интервју кое ќе го шокира Стариот континент: Поранешен шпион открил колку е всушност сериозна руската закана во Европа
Поранешен унгарски шпион дал ексклузивно интервју за унгарскиот портал "Index.hu", во кое открил колку е реална руската закана во Европа.
23.03.2017, 11:03

ЛОНДОН
Деновите кога Англија плачеше: Петте најкрвави терористички напади во Лондон
Вчерашниот напад во Лондон беше најкравивиот терористички напад во главниот град на Велика Британија во последните 10 години. Но Лондон беше честа цел на терористички напади во минатото.
23.03.2017, 11:00

РИМ
Пет илјади полицајци ќе го обезбедуваат самитот на ЕУ во Рим
По крвавиот напад во Лондон се засилуваат мерките за безбедност за самитот на ЕУ кој треба да се одржи на 25 март во Рим. Околу 5.000 претставници на органите на редот ќе ја гарантираат безбедноста во италијанската престолнина, информира во четвртокот ТАСС.
23.03.2017, 10:50

ФРАНЦИЈА
Reuters: Анкета покажува дека Емануел Макрон ќе победи на претседателските избори во Франција
Кандидатот за претседател на Франција, Емануел Макрон се очекува да победи во првиот круг на изборите закажани за следниот месец, бидејќи во моментов има поголема популарност отколку Марин Ле Пен, покажува најновото истражување на Harris Interactive, кое во четвртокот го објави Reuters.
23.03.2017, 10:12

ЛОНДОН
Потера по терористи ширум Англија: Уапсени 7 лица поради крвавиот напад во Лондон
Седум лица биле уапсени во рации кои минатата ноќ ги извела полицијата во Бирмингем.
23.03.2017, 10:03

УКРАИНА
Сцени на апокалипса во Украина: Ужасна експлозија го уништила Балаклеј, евакуиран е целиот град!
Речиси сите жители на Балаклеј се евакуирани поради огромните пожари и експлозијата во складиштето со муниција во тој град, најголемото во цела Украина.
23.03.2017, 09:49

САД
Шокантно лицемерие на конгресменот: Обама го прислушувал Трамп, но тоа беше легално!
Прислушувањето на Доналд Трамп било легално, соопштил претседавачот на американскиот конгресен Комитет за разузнавачки прашања, Дејвид Нунс, и така ги потврдил зборовите на претседателот кои претходно ги оспорило истражното биро.
23.03.2017, 09:31

ЕВРОПА
Терористичките напади во големите европски градови стануваат сè почести
Лондон, Париз, Берлин, Брисел – големите европски градови сè почесто се мета на терористички напади.
22.03.2017, 21:24

ЛОНДОН
Се појави првата фотографија од човекот кој со автомобил газел луѓе во Лондон
Објавена е првата фотографија од терористот кој во центарот на Лондон газел луѓе на мостот и смртно избодел полицаец.
22.03.2017, 20:24

ЛОНДОН
Сведоштво на ужасот во Лондон: „Го кренав погледот и видов повредени луѓе на улицата“
Поранешниот полски министер за надворешни работи Радек Сикорски сведочел на терористичкиот напад во Лондон, кој се случил денеска во попладневните часови.
22.03.2017, 20:03

СВЕТ
Ова се најдобрите авиони на 21 век: Доминација на САД, Русија и Кина
Од 40-тите години на минатиот век, воената авијација разви четири генерации на авиони на млазен погон, а светските суперсили или веќе поседуваат, или пак развиваат ловци од петтата генерација.
22.03.2017, 20:00

ЛОНДОН
Почина полицаецот што беше избоден пред британскиот парламент
Меѓу убиените во терористичкиот напад во центарот на Лондон во среда е и еден полицаец, јави BBC.
22.03.2017, 19:41

СВЕТ
Шкотскиот парламент ја прекина расправата за референдумот по инцидентот во Лондон
Шкотскиот регионален парламент во среда по терористичкиот напад во Лондон ја прекина расправата за предлогот да ја овласти премиерката Никол Старџеон да побара од британската влада распишување на референдум за независност.
22.03.2017, 19:38

СВЕТ
УНИЦЕФ: До 2040 година една четвртина од децата во светот ќе немаат вода
Една четвртина од децата во светот до 2040 година ќе живеат на подрачје каде што има многу малку вода, предупреди во среда Фондот на Обединетите нации за деца (УНИЦЕФ).
22.03.2017, 18:26

ЕВРОПА
Се раѓа Четвртиот Рајх во Европа: Се будат неонацистите во Германија, Шведска, Грција... и ги има сè повеќе
Расистички и фашистички организации се шират од Германија до Грција на бран реакции против институциите на Европа.
22.03.2017, 18:21

ЛОНДОН
Невиден хаос и пукање во Лондон: Со автомобил прегазил 12 лица, удрил во ограда и тргнал со нож кон парламентот
Човек со нож се обидел да помине низ портите на парламентот, но пукале во него и го спречиле.
22.03.2017, 17:03

БРИСЕЛ
Се сеќавате на жената која стана симбол на терористичкиот напад во Брисел? Еве каде е денес
Мина точно една година од крвавиот терористички напад во Брисел. Во двата напади кои се случија практично во исто време, еден на аеродромот, другиот во подземната железничка, загинале 32 лица, а повеќе од 300 биле ранети.
22.03.2017, 16:49

ТЕХЕРАН
Tehran Times: Иран ќе ја обнови својата нуклеарна активност со уште поголема брзина, ако САД го нарушат договорот
Министерот за надворешни работи на Иран, Мохамад Џавад Зариф предупреди дека ако САД продолжат да не ги извршуваат преземените обврски од договорот за нуклеарно ограничување, земјата ќе смета дека тоа не се совпаѓа со националните интереси.
22.03.2017, 16:20

БЕРЛИН
Германија ќе поништи 50.000 пресуди за хомосексуалци
Владата на Германија го поддржа предлог-законот да се поништат судските одлуки за луѓе на кои им биле изречени казни за хомосексуалност во периодот по Втората светска војна согласно тогашните закони од нацистичката ера.
22.03.2017, 15:26

СИРИЈА
Се води голема битка за сириската престолнина: Ал Каеда се обидува да навлезе во Дамаск!
Жестоки борби деновиве избија на истокот на главниот град на Сирија - силите на Асад имаат сериозни проблеми.
22.03.2017, 15:11

СВЕТ
Колку чини животот на еден Авганистанец?
Во март 2014 година, американската армија му плати на Авганистанец 1.000 долари, затоа што го убила неговиот син (цивил). Тоа се случило за време на воена операција, во близина на границата со Иран.
22.03.2017, 14:21

МОСКВА
Случајност или ликвидација? Славен руски адвокат мистериозно паднал од зграда
Рускиот адвокат Николај Гороков, се здобил со тешки повреди откако во вторникот паднал од зграда, јавува "New York Times". Руските медиуми пишуваат дека Гороков паднал додека им помагал на работниците при кревањето на џакузито во својот апартман на четвртиот кат од зградата.
22.03.2017, 14:08

ИЗРАЕЛ
Израелскиот премиер со јасна порака до Путин: Нашите напади во Сирија ќе продолжат!
Нетанјаху ги отфрли информациите според кои Москва наводно инсистирала Израел да сопре со изведување на своите воени операции на територијата на Сирија.
22.03.2017, 14:00

БЕРЛИН
Stern: Германските избирачи, по парламентарните избори сакаат промена во управувањето
Анкета на Институтот “Форс” за изданието на Stern објавена во средата, покажува дека во германското општество има позитивен став за изборна промена. Мнозинство од 59% од граѓаните на СРГ признаваат дека би сакале да има промена во владејачкиот врв во државата.
22.03.2017, 13:13

ГОДИНА НА ЕКСТРЕМИ
2017 ќе биде година на рушење на рекорди: Нè чекаат временски екстреми, експертите објавиле застрашувачки прогнози
"WMO" пред Светскиот метеоролошки ден, кој се обележува на 23-ти март, го издал својот годишен извештај за состојбата на глобалната клима темелен на податоците од неколку меѓународни групи, кои независно одржуваат глобални центри за анализа на климата, и на информациите кои доаѓаат од десетици национални хидрометеоролошки служби и истражувачки институти.
22.03.2017, 13:00

ЕРУСАЛИМ
За јавноста се отвора обновениот гроб на Исус
Научниците и реставраторите го обновија гробот на Исус Христос во ерусалимската црква на Светиот гроб и во средата тој ќе биде повторно отворен за јавноста.
22.03.2017, 12:52

БЕРЛИН
Deutsche Welle: Германската влада го намалува извозот на оружје во Турција
Федералната влада на Германија се почесто отстапува од зделки за продажба на оружје за Турција, пренесува во средата Deutsche Welle.
22.03.2017, 12:08

КИНА
Кина: Во метеж во тоалет, загинаа двајца ученици
Поради метеж настанат за време на утринска пауза во тоалет на едно основно училиште во централна Кина, загинаа двајца ученици, а повеќе од 20 се повредени.
22.03.2017, 11:51

КОМПАНИИ
Goldman Sachs пред Брегзит ќе пресели стотина работници од Англија
Goldman Sachs ќе пресели неколку стотини вработени од Лондон и ќе го зголеми своето присуство на европскиот пазар и пред Британија да излезе од Европската унија, рекол Ричард Гнудл, директорот на банката во Европа.
22.03.2017, 11:47

СИРИЈА
AFP: Најмалку 33 лица загинаа во воздушни напади во Сирија
Најмалку 33 лица загинаа во воздушни напади на меѓународната коалиција предводена од страна САД. Авионите погодиле училиште во северниот дел на Сирија, кое се користи како центар за раселени лица, пренесе AFP.
22.03.2017, 11:46

ФРАНЦИЈА
Подземјето на Париз: Ова се мрачните тајни на една од најпосетените туристички атракции во „Градот на светлината"
Поранешниот каменолом денес го посетуваат крадци, уметници, љубопитни посетители и многу тајни друштва. Полицијата долу пронашла дури и тајно кино и ресторан.
22.03.2017, 11:37

ЖЕНЕВА
Пјонгјанг не стравува од ширење на санкциите на САД, продолжува со нуклеарната програма
Северна Кореја не стравува од ширење на санкциите од САД, кои би биле насочени на отсекување на оваа земја од глобалниот финансиски систем и ќе продолжи со забрзаниот развој на своите нуклеарна и ракетна програма, изјави за Reuters заменикот амбасадор во севернокорејската мисија во ОН во Женева, Чо Мјонг-нам, а регионалните агенции денеска јавуваат за уште еден ракетен тест од страна на Пјонгјанг кој бил неуспешен.
22.03.2017, 11:10

ГЕРМАНИЈА
Нова теорија за човекот кој уби 150 луѓе: Таткото на пилотот-самоубиец има нови докази
Семејството на Адреас Лубиц, копилотот кој се смета за виновен за падот на авионот на "GermanWings", откако го урнал на Алпите, е убедено дека тој не е виновен.
22.03.2017, 10:58

РУСИЈА
"Сите високо образовани Руси бегаат од државата - и за тоа го обвинуваат Путин"
Бројот на образовани државјани на Русија кои бегаат од земјата во потрага за политичка слобода и подобри економски услови за живот е сè поголем, вели Алина Полјакова, аналитичарка од Атлантскиот совет, и додава дека таа емиграција на Запад станала голема закана за стабилноста на Руската федерација.
22.03.2017, 10:39

ЛИБИЈА
Ѕверства кои го запрепастија светот: Распнуваа терористи на крст, ископуваа лешеви и парадираа низ градот...
Застрашувачки сцени во Либија - силите лојални на Хафтар извршија такви ѕверства кои што потсетуваат на барбарските времиња од далечното минато.
22.03.2017, 10:33

КЕЛН
Бегалците во Германија попрво би работеле за мали пари, отколку да се образуваат
Интеграцијата на бегалците на пазарот на трудот во Германија го отежнува трендот според кој тие попрво ќе се решат за едноставни и послабо платени работи, отколку за стручна обука, произлегува од студијата на Институтот на германската економија, објавена во вторник во Келн.
22.03.2017, 10:22

БАЛИ
Земјотрес од 5,5 степени според Рихтер го погоди Бали
Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала, утрово е регистриран на индонезискиот остров Бали. Земјотресот се случил неколку минути по седум часот, по локално време.
22.03.2017, 10:18

ЕВРОПА
ЕУ со предупредување до членките околу обврските за прифаќањето на мигрантите
Еврокомесарот за миграциски прашања Димитрис Аврамопулос ги предупредил земјите членки на последиците од одбивањето на одлуката за прифаќањето на мигранти, која треба да го намали притисокот над Грција и Италија кои го превземаат најтешкиот товар од приливот на мигрантите преку Средоземието, пренесуваат светските агенции.
22.03.2017, 10:16

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Интервју кое ќе го шокира Стариот континент: Поранешен шпион открил колку е всушност сериозна руската закана во Европа
Поранешен унгарски шпион дал ексклузивно интервју за унгарскиот портал "Index.hu", во кое открил кол...
РЕГИОН
Сите ја знаеле Јованка, но... Ова е единствената жена која му го скршила срцето на Тито
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!
СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
СИРИЈА
Американски падобранци се спуштија зад непријателските линии: Се подготвуваат за почетокот на најкрвавата битка досега

ВИДЕО ВЕСТИ

Премиерката Меј признала: "Напаѓачот бил британски државјанин и од претходно познат за тајните служби! Го истражувавме..."
Британската премиерка Тереса Меј рекла дека терористот кој вчера го извршил нападот во Лондон бил британски државјанин и познат на безбедносната служба "MI5", која претходно го истражувала како "периферно лице".
СКОПЈЕ
Падна договор: Илија Димовски избран за прв човек на Комисијата за избори и именување
СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЕВРОПА
Мистериозни бродови пристигнуваат во Европа: Никој не знае кој ги испраќа, што носат, а радарите не ги регистрираат!
КОСОВО
Полицијата сопрела такси, а кога го отвориле багажникот се шокирале: Вакво нешто не сме виделе со децении
ЗАПАДЕН БАЛКАН
Сериозно предупредување: Русија е сè посилна на Балканот, можен е вооружен судир...
БАЛКАН
"Russia Today": Американскиот план за Македонија: "Држете ја Србија мирна, а Русија далеку!"
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум