АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ

ЕКОНОМИЈА
Преземете бесплатни 50 евра и тргувајте со акциите на Алибаба од дома
Од почетокот на минатата година до октомври, цената на акциите на Алибаба се зголеми над 30%.
 

ЛОНДОН
Тие имаат главна улога во сите истраги: Посебно одделение на британските служби ги разоткрива терористичките напади
Одделението го сочинуваат научници, во главно магистри и доктори на науки по психологија, криминологија други општествени науки.
17.01.2017, 20:01

ЕВРОПА
Шкотска го оцени планот за Brexit како катастрофален и ќе бара независност
Шкотска мора да има можност да прогласи независност од Обединетото Кралство ако нејзините барања во поглед на Brexit бидат отфрлени, рече шкотската премиерка Никола Старџен.
17.01.2017, 19:36

ЊУ ДЕЛХИ
Тинејџери правеле селфи на шини и наишол воз – Се случила голема трагедија
Полицијата во Њу Делхи соопштила дека тинејџерите не успеале на време да се тргнат и ги удрил воз.
17.01.2017, 19:34

МАКЕДОНИЈА
Забранет сообраќајот за тешки товарни возила преку Плетвар
Забрана за сообраќај за тешки товарни возила е воведена во 18:30 часот на патниот правец Кавадарци – Прилеп преку планински превој Плетвар.
17.01.2017, 19:34

ЕВРОПА
Најлошото допрва доаѓа: На пролет пристигнува нова бегалска криза која ќе ја потресе Европската унија
Десетици илјади мигранти во потрага за подобар живот, бегајќи од земјите зафатени од војна како Либија, ќе тргнат оваа година на пат кон Европа, пренесува Associated Press.
17.01.2017, 19:30

ЕВРОПА
Украина ја тужи Русија во ОН за поддршка на бунтовниците
Украина поднела тужба до највисокиот суд во Обединетите нации барајќи од Русија веднаш да престане со наводната поддршката на рускојазичните бунтовници во источните делови на земјата.
17.01.2017, 19:30

ПОЛСКА
Нов студен бран: Во Полска 85 луѓе умреле од смрзнување, во Словачка 40 деца спасени од студот
До Полјаците повторно се апелирало да се јават на аларм бројот доколку забележат дека некој може да биде загрозен од студот.
17.01.2017, 18:46

ГЕРМАНИЈА
Германците се загрижени: Коментарите на Трамп внесоа немир во Европа!
Германскиот министер за надворешни работи изјави дека коментарите на Доналд Трамп за НАТО Алијансата внеле немир ширум Стариот континент.
17.01.2017, 18:45

САД
Интерактивна мапа открива: Еве како навистина би изгледала војната помеѓу НАТО и Русија
Центарот за стратешки и меѓународни студии (CSIS) изработи интерактивна мапа на која што горе-долу може да се види кои делови од Европа би биле најзагрозени доколку дојде до војна помеѓу НАТО и Русија.
17.01.2017, 18:03

МОСКВА
Путин: "Валканото досие го нарача елитата да го спречи Трамп да ја преземе власта, полоши се од проститутки!"
Претседателот на Русија, Владимир Путин, изјавил дека обидите во Америка да му се одземе легитимитетот на новоизбраниот претседател Доналд Трамп, потсетува на "мајданските" методи видени во Украина.
17.01.2017, 17:34

САД
Починал човекот кој последен шетал на Месечината
Цернан бил командант на последната "Аполо" мисија, а на Земјиниот сателит патувал дури два пати.
17.01.2017, 16:54

МАКЕДОНИЈА
Кардиохирурзите минатата година извршиле 388 операции
Хирурзите во Државната кардиохирургија, во 2016 година извршиле 388 операции од кои 150 се васкуларна хирургија, соопшти вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров, кој заедно со директорите на Фондот за здравствено осигурување на Македонија, Сашо Стефаноски и Орхан Рамадани ја посетија Универзитетската клиника за државна кардиохирургија.
17.01.2017, 16:25

МАКЕДОНИЈА
ЈП државни патишта: Институциите останаа на висина на својата задача
Не е точно дека Република Македонија е блокирана од снегот, не е точно дека има отсечени градови. Каде Бочварски и СДСМ ги видоа стотиците сообраќани несреќи или верижните сообраќајни незгоди што ги спомнуваат. Можеби во соседните земји, прашуваат од ЈП државни патишта.
17.01.2017, 16:24

НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА
Ахмети-Река: Барањата на ДУИ се корисни за целото општество
Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети во вторникот се сретна албанскиот амбасадор, Фатос Река, со кого разговараа околу политичките случувања во земјата и регионот како и по изборите на 11-ти декември, соопштуваат од ДУИ.
17.01.2017, 16:23

ПРИШТИНА
Тачи: Безбедносните сили на Косово се подготвени за „секој предизвик“
Претседателот на Косово Хашим Тачи во вторникот оценил дека Безбедносните сили на Косово (БСК) се подготвени за секој предизвик „на целата територија на Косово“, пренесуваат косовските медиуми.
17.01.2017, 16:22

ГЕРМАНИЈА
Германскиот Уставен суд одби да ја забрани неонацистичката NPD
Уставниот суд на Германија донесе го одби во вторникот барањето на горниот дом на парламентот Буднесратот за забрана на радикалната десница Национал-демократската партија на Германија (NPD), образложувајќи ја одлуката со тоа дека таа не претставува никаква опасност за демократијата, имајќи го предвид нејзиното крајно периферно место коешто го зазема на германската политичка сцена.
17.01.2017, 16:20

СКОПЈЕ
За „Тврдина 2“ СЈО треба да бара објаснување од Дирекцијата за заштита на класифицирани податоци
Второто подготвително рочиште за предметот „Тврдина 2“ заврши со нова обврска која Судот му ја наложи на СЈО, кое треба да се обрати до Дирекцијата за заштита на класифицирани податоци и до МВР за дообјаснување околу барањето на ова обвинителство за судска употреба на доказите кои се сметаат за класифицирани информации во случајот.
17.01.2017, 16:19

КРИВА ПАЛАНКА
Собрани 53 единици крв на крводарителската акција во Крива Паланка
На крводарителската акција што денеска се одржа во сала во Општина Крива Паланка беа собрани 53 единици крв. Таа беше втора акција во овој месец организирана од Општинската организација Црвен крст Крива Паланка.
17.01.2017, 16:11

МАКЕДОНИЈА
Еко герила: Југохром е голем загадувач на Тетово
Најновите податоци за загадувањето на воздухот од мерењата кои се вршат постојано од Министерството за животна средина и просторно планирање, според Еко герила покажуваат дека кога Југором не работи четири месеци, загадувањето на воздухот на Тетово се намалило.
17.01.2017, 15:44

ЛОНДОН
Меј: Британија мора да го напушти единствениот пазар на ЕУ
Британската премиерка Тереза Меј во вторникот изјавила дека Велика Британија не може да остане дел од единствениот европски пазар, бидејќи тоа би значело дека воопшто не ја напуштила ЕУ, пренесуваат светските медиуми.
17.01.2017, 15:43

МАКЕДОНИЈА
МТСП: Семејството Демиров ќе добие еднократна парична помош
Седумчленото семејство на 40 годишниот Ѓунеј Демиров од Штип чија што куќа вчераутро се опожари и коешто остана без кров над глава, ќе добие помош од Министерството за труд и социјална политика.
17.01.2017, 15:42

СКОПЈЕ
Се пукало во скопско Батинци, еден ранет
Во понеделникот попладне, околу 18.10 часот во село Батинци-скопско на ул. „7“ додека М.Н.(44) се движел со М.Ш.(51) со возило кон нив било пукано од огнено оружје од страна на Ш.А.(29) од село Батинци.
17.01.2017, 15:40

СВЕТ
Украина ја тужи Русија за тероризам
Украина ја обвини Русија за тероризам пред Меѓународниот суд за правда, барајќи Москва да плати отштета за убивање цивили и соборување авион МХ17.
17.01.2017, 15:39

РЕГИОН
Комерсант: Србија и Косово се на прагот на војна
Србија и Косово се на „прагот на војна“ поради возот кој од Белград требаше да вози до Косовска Митровица, оценува московскиот весник Комерсант.
17.01.2017, 15:19

ШТИП
Се намалува бројот на заболени од грип во Штип
Во изминатите три недели во Штип се регистрирани 1.430 случаи на заболени од грип, од кои најголем број во последната недела од старата и првата недела од Новата година, додека за минатата недела бројот на заболени е за половина намален, информира директорот на Центарот за јавно здравје-Штип, Велик Грков.
17.01.2017, 15:18

БРИТАНИЈА
"Путин се подготвува за војна": Британската морнарица во страв: Русите сè повеќе господарат со светските води
Британската кралска морнарица се соочува со најголем предизвик од Русија во последните 25 години, предупредил адмиралот Филип Џонс, командант на британската флота.
17.01.2017, 15:06

СТРАЗБУР
Тајани во водство на изборите за претседател на Европскиот парламент
По првата рудна од гласањето за претседател на Европскиот парламент во вторник во Стразбур во водство е Европскиот народна партија (EPP) Антонио Тајани со 274 освоени гласови, додека неговиот противкандидат од редовите на социјалдемократите Џани Питела доби поддршка од 183 пратеници.
17.01.2017, 14:53

МАКЕДОНИЈА
МЗШВ: За водостопанството до 2020 година 140 милиони евра
Почнуваат да се реализираат трите капитални инвестиции во водостопанството, вредни 90 милиони евра, најави денеска заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Ванчо Костадиновски. Договорите за проектите се склучени кон крајот на 2016 година, а нивното заокружување се очекува во 2019-та.
17.01.2017, 14:51

РЕГИОН
Николиќ на САД им порача дека „создале многу неволји“ поради Косово
Српскиот претседател Томислав Николиќ изјавил дека разбира оти САД безусловно го поддржува Косово, за чие создавање и директно влијаеле, но дека преку спроведувањето на својата волја „создале многу неволји“, и се надева оти новата американска администрација ќе престане „да се однесува на тој начин“, пренесуваат српските медиуми.
17.01.2017, 14:14

СКОПЈЕ
На улица во Скопје му украл близу 850.000 денари
Во понеделникот, под закана со нож и со неколку уради, на 27-годишен скопјанец му била одземена вреќа со пари.
17.01.2017, 14:13

ПОЛИТИКА
Левица бара општините да објават каде ги донирале заштедените пари од новогодишните прослави
Левица бара локалните самоуправи кои ги откажаа новогодишните прослави да објават јавно и транспарентно каде точно завршија средствата, кои ветија дека ќе ги пренаменат за хуманитарни цели.
17.01.2017, 14:11

ПОЛСКА
Хакери го нападнале "Жагањ": Повик за марш против американските војници во Полска
Додека Полјаците ширум земјата и нивните службеници во базата Жагањ на западот на Полска свечено дочекале 3.500 американски војници од 3. оклопна бригада од Колорадо, ново засилување од источното крило на НАТО, хакери упаднале на сајтовите на градот "Жагањ" и уште 100 општини, и објавил повик на маршот наречен "НЕ за војската на САД во Полска".
17.01.2017, 14:09

БРИТАНИЈА
Тинејџер убил средношколка во Британија на средба закажана на интернет?
Едно 18-годишно момче е уапсено под сомнение за убиство на тинејџерка чие тело беше пронајдено во градот Ротерам, Јужен Јоркшир, пренесува Mail Online.
17.01.2017, 13:44

СКОПЈЕ
Мртов маж пронајден зад „Буњаковец“
Вчеравечер во 21,10 часот во полициската станица ОН-Центар телефонски било пријавено дека на ул. „Иван Милутиновиќ“ непознато машко лице на возраст од околу 60 години лежело во бесознание и не давало знаци на живот.
17.01.2017, 13:43

САД
Електромагнетна пулсна артилерија: Новото американско супер-оружје ќе парализира цели градови!
Гранатите нема да бидат полни со експлозив, туку со електромагнетни удари и други некинетички технологии.
17.01.2017, 13:41

МАКЕДОНИЈА
На продажба околу 11.000 станови, цените во благ пад
Благ пад на цените на недвижностите пред се поради зголемената градежна активност, а значително намалената побарувачка на станови, очекува Агенцијата за катастар на недвижности во наредниот период доколку условите на пазарот останат исти подолг временски период.
17.01.2017, 13:41

ДЕНЕШЕН ДЕН
Катастрофата која ја потресла планетата: Денот кога Американците случајно фрлиле 4 хидрогенски бомби
На денешен ден во 1966. година, над небото на Шпанија дошло до голем инцидент.
17.01.2017, 13:26

МАКЕДОНИЈА
Transparency International: Македонија не ги исполни препораките од ГРЕКО за собранието, судството и јавното обвинителство
Transparency International Македонија ја известува јавноста дека иако Извештајот од четвртиот круг на евалуација на ГРЕКО (земји за борба против корупцијата) е усвоен на 62-от пленарен состанок на ГРЕКО одржан на 6 декември 2013-та година, Република Македонија сè уште нема преземено активности во насока на имплементирање на дел од препораките наведени во извештајот, а за тоа дава неиздржани изговори.
17.01.2017, 13:15

ПОЛИТИКА
Партија за движење на Турците: Криминалците не смеат да бидат дел од новата Влада
Во изминатиов период граѓаните на Република Македонија цврсто и одлучно ја потврдија својата визија за просперитетна и демократска Македонија. Македонија во која веќе нема место за политичари кои во минатиот период работеле против законите, политичари за кои веќе постојат сериозни индиции дека се вмешани во криминални дејствија и политичари за кои веќе се отворени судски процеси за сторени криминални дела, велат од Партијата за движење на Турците (ТХП).
17.01.2017, 13:14

СКОПЈЕ
Новинарите отстранети од судницата за „Тврдина 2“
По барање на aдвокатот Никола Додoвски, судијката ги отстрани новинарите од судницата додека се чита дописот од Министерството за внатрешни работи до Специјалното јавно обвинителство, иако според обвинителката Ленче Ристоска тоа не е класифициран документ и нема потреба да се отстрани јавноста.
17.01.2017, 13:11

СКОПЈЕ
Зимската служба интензивно расчистува на терен
Екипите на зимската служба на Град Скопје интензивно работат на терен на расчистување на градските улици и булевари и истите во моментов се расчистени и проодни.
17.01.2017, 12:58

ИСТАНБУЛ
Истанбул: Покрај напаѓачот врз клубот уапсени уште четири лица
Турската полиција во вторникот објави дека по две седмици потрага ги уапси мажот кој е одговорен за масакрот на 39 луѓе во истанбулскиот ноќен клуб „Reina“ на новогодишната ноќ, а покрај него на периферијата на Истанбул се уапсени уште четири лица осомничени за поврзаност со нападот.
17.01.2017, 12:56

КОМПАНИИ
„МЗТ Леарница“ оди во стечај
На расправата што се одржа во Основниот суд Скопје 2, судот одлучи да отвори стечајна постапка за МЗТ Леарница. За стечјна управничка е назначена Ленка Илиоска.
17.01.2017, 12:55

КРИМИ ХРОНИКА
Ограбена бензинска пумпа во струмичко Муртино
Две непознати маскирани лица ноќеска околу 02:50 часот ја ограбиле бенизнската пумпа на „Макпетрол“ во струмичкото село Муртино.
17.01.2017, 12:54

ГЕВГЕЛИЈА
15-тина мигранти од прифатниот центар во Гевгелија се вратиле во Грција
Неколку фамилии со вкупно 15 мигранти деновиве самостојно го напуштиле Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ во Гевгелија и се вратиле во Грција, соопштија од гевгелискиот камп активисти на меѓународната организација за мигранти, според кои, тие веројатно ќе се обидат на друг начин да стигнат до нивните одредишта.
17.01.2017, 12:52

ФИЛИПИНИ
Претседателот на Филипините продолжува да шокира: Ако познавате наркоман - убијте го!
Од неговото доаѓање на власт, во фанатичната војна против дрогата на Филипините се убиени над 6,200 луѓе и тука Родриго Дутерте и неговата администрација не планираат да сопрат.
17.01.2017, 12:36

ЗАГРЕБ
Грабар-Китаровиќ: Југославија беше утопија, на Хрватска сега и оди многу подобро
Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ смета дека „на Хрватска денес и оди многу подобро“, отколку во поранешна Југославија, додавајќи дека секогаш среќава луѓе кои имаат носталгија кон некогашната заедничка држава, пренесува N1.
17.01.2017, 12:13

ЕКОНОМИЈА
Инвеститорите се „ослободуваат” од фунтите, се вложува во злато
Инвеститорите ги продаваат фунтите и акциите, барајќи засолниште во злато и јапонскиот јен. Таквата реакција на инвеститорите предизвика несигурност по повод излегувањето на Велика Британија од Европската унија и политиките на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп.
17.01.2017, 12:12

АМСТЕРДАМ
Масовен прекин на електрична енергија го погоди Амстердам
Големи региони на Амстердам беа засегнати од прекин на електрична енергија, поради што запре движењето на трамваите и возовите, а многу електрични патни знаци престанаа да работат.
17.01.2017, 12:11

ЕКОНОМИЈА
Миноски: Над 35% од македонскиот извоз се произведува во ТИРЗ
Миноски вели дека придобивката од странските инвестиции е и поврзувањето на странските со домашните компании, пренесувањето на искуства, know-how, отворање на некои врати за македонските компании на меѓународните пазари, кои претходно за нив биле затворени.
17.01.2017, 12:10

ДАВОС
Започнува светскиот економски форум во Давос, Македонија повторно без претставник
Швајцарија односно туристичкото место Давос е домаќин на 47-от годишен состанок на Светскиот економски форум (WEF).
17.01.2017, 11:48

ЕКОНОМИЈА
КХВ: Марковски и Пулејков со уште еден мандат да раководат со ДУИФ ,,КБ Публикум Инвест,, АД Скопје
Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија на 105. седница даде согласност Горан Марковски да биде именуван за главен извршен член на Одборот на директори на Друштвото за управување со инвестициски фондови „КБ Публикум Инвест“ АД Скопје, а Андреј Пулејков да биде извршен член на истото друштво.
17.01.2017, 11:46

ЛИДЕРИ
Ова се најперверзните светски лидери: Балерините на Тито и авантурите на Гадафи со сопругите на амбасадорите
Неодамна биле објавени непроверени документи кои тврдат дека Доналд Трамп, наскоро и официјален американски претседател, бил на развратна забава во организација на руските тајни служби.
17.01.2017, 11:34

БЕЛГРАД
Николиќ: Ако треба и јас и моите синови ќе одиме да војуваме на Косово
Српскиот претседател Томислав Николиќ изјавил дека е подготвен да се повлече од претседателската функција доколку Србија, во случај на убивања на Срби на Косово, „го премолчи тоа“, пренесуваат српските медиуми.
17.01.2017, 11:31

ФРАНЦИЈА
Контроверзниот руски уметник Павленски побара азил во Франција
Контроверзниот руски уметник Пјотр Павленски, во вторник изјави дека поднел барање за азил во Франција, откако бил известен дека против него е покренато обвинение за силување.
17.01.2017, 11:27

ПОЛИТИКА
СДСМ ветува шанса за свој бизнис во бесплатен деловен простор
СДСМ ветува дека ќе им помогне на граѓаните да можат да отворат сопствен бизнис, со тоа што ќе добијат бесплатен деловен простор.
17.01.2017, 11:26

ПРОГНОЗА
Утре и во четврток најмногу врнежи од снег
Времето денес ќе биде облачно со повремени снежни врнежи, само на пониските места на југоисток врнежите ќе бидат од дожд и снег. Температурите ќе се движат од минимални -6 до максимални 5 степени.
17.01.2017, 11:17

МАКЕДОНИЈА
Контактирани 68.502 хронични пациенти од кол центарот на ФЗОМ
Реализацијата на проектот на Владата „Фондот се грижи за хроничните болни“ се одвива според планираната динамика, соопштија од Фондот за здравствено осигурување на Македонија. Преку телефонски јавувања, смс пораки и е-пошта, ФЗОМ досега контактираше 68.502 осигуреници со дијабетес, кардиолошки и бубрежни заболувања, како дел од проектот за грижа на хронично болни.
17.01.2017, 11:16

ТУРИЗАМ
Агенцијата за туризам на саем за туризам во Холандија
Саемското претставување на туризмот на Република Македонија за 2017-та година почна со саемот за туризам во Утрехт, Холандија, каде Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија како и секоја година, така и оваа ја промовираше туристичката понуда на земјава.
17.01.2017, 11:15

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Тој ги чува богатите и славните: Во секој момент имаме и по 50 закани и мораме да го направиме ова...
„Ние сме единствени. Најголемиот дел од нашите клиенти се богати и познати. Најважна работа е тајнос...
БАЛКАН
Советник во Кремљ: Следната пресметка на Западот и Истокот ќе се одвива на Балканот
БРАЗИЛ
Отровни инсекти, отсечени глави и извадени црева: Бразилските затвори се како пекол на земјата
ТЕКСАС
Наставничка оди 10 години во затвор: Завела 13-годишен ученик и забременила со него
САД
Вака ќе го чуваат Трамп на инаугурацијата: 28 илјади полицајци, снајперисти, детектори...

ВИДЕО ВЕСТИ

Тинејџери правеле селфи на шини и наишол воз – Се случила голема трагедија
Полицијата во Њу Делхи соопштила дека тинејџерите не успеале на време да се тргнат и ги удрил воз.
ПОЛСКА
Хакери го нападнале "Жагањ": Повик за марш против американските војници во Полска
ИСТАНБУЛ
Уапсен и претепан крвникот од Истанбул: Терористот кој убил 39 луѓе признал дека го извршил масакрот во Реина
ИРАН
Војна во воздушниот простор на Иран: На небото над Техеран урнат неидентификуван дрон

ФОТО  
Дочекот на 2017-та низ светските метрополи

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЦРНА ХРОНИКА
Снимка од почетокот на масакрот: Првите жртви биле убиени пред клубот!
БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ!
Видео запис од утрово, на излезот од Скопје: Погледнете како не треба да се вози на замрзнат автопат!
ИСТАНБУЛ
Оваа убавица ги молела родителите да ја пуштат за Нова година во Истанбул: Прв пат патувала, но и последен
ТЕШКИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ
Блокиран автопатот Скопје-Велес во двата правци, над 200 луѓе заложници на снежното невреме!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум