АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА

РАКОМЕТ
Карачиќ го пропушта Кјелце
Екипата на Вардар утре го очекува тешко гостување кај Кјелце во рамките на 9.коло во Лигата на шампионите, а на овој значаен меч тренерот Раул Гонзалес нема да може да смета на одличниот Игор Карачиќ.
 

РАКОМЕТ
И Брумен си заминува од Вардар
Најдобриот македонски тим Вардар по крајот на оваа сезона ќе остане и без услугите на Словенецот, Матјаж Брумен.
26.11.2015, 12:48

РАКОМЕТ
Го реши Вардар, па доби нов договор од Барселона
Шампионот на Македонија, Вардар забележа два порази од Барселона во Лигата на шампионите, а една од причините за тоа беше феноменалниот бек Ваел Жалуз.
24.11.2015, 14:55

РАКОМЕТ
Дембеле го напушта Вардар
Француското крило, Сираба Дембеле ја игра последната сезона во ЖРК Вардар, објави актуелниот македонски првак на својот официјален сајт.
24.11.2015, 13:04

РАКОМЕТ
Карабатиќ и Хансен одбиле супер понуди од Вардар
Никола Карабатиќ и Микел Хансен се едни од најголемите светски ракометни ѕвезди кои во моментов заедно играат во Пари Сен Жермен.
23.11.2015, 19:42

РАКОМЕТ
Штербик повторно најдобар, летечкиот Дибиров со трет најубав гол на колото
Слично како и на натпреварот во Барселона, Арпад Штербик беше феноменален на голот и на вчерашниот меч кој се одигра во "Јане Сандански", па неговите 16 извонредни интервенции се покажаа како доволни за да биде избран за најдобар голман на колото од страна на ЕХФ.
23.11.2015, 13:51

РАКОМЕТ
Барса се давеше во пеколот во "Јане Сандански", судиите ја спасија
Барселона успеа да оствари победа од 27:25 на пеколно тешкото гостување во Скопје, но мора да се напомене дека како македонската, така и европската спортска јавност ја потенцираа помошта која ја добија Каталонците од данскиот судиски двоец кој во неколку наврати дикретно му наштети на Вардар.
23.11.2015, 12:58

РАКОМЕТ
Мојсовски потпиша за романски Букурешт
Искусниот македонски ракометар, Наумче Мојсовски конечно пронајде клуб во кој ќе ја продолжи кариерата.
21.11.2015, 16:48

РАКОМЕТ
И најдобриот стрелец во Бундеслигата ќе игра за Србија на ЕП
Српската ракометна репрезентација која е еден од противниците на Македонија во првата фаза на Европското првенство во Полска станува се посилна и посилна, откако дел од играчите решија да се вратат во националниот тим.
21.11.2015, 14:23

РАКОМЕТ
Гонзалес: Да ја повториме играта од натпреварот со Кјелце
Вардар одигра максимално рамноправно со актуелниот европски првак Барселона на натпреварот кој се одигра минатиот викенд, но сега нашиот најдобар ракометен тим ќе има дополнителен предизвик да му се реваншира на каталонскиот гигант бидејќи зад себе ќе ги има верните навивачи во "Јане Сандански".
20.11.2015, 15:49

РАКОМЕТ
Симовски го објави списокот на ракометарки за претстојниот собир
Македонската женска ракометна репрезентација претрпе два порази на првите два квалификациски натпревари за ЕП од Црна Гора и Хрватска, па иако наредниот официјален меч е закажан за во март, селекторот Симе Симевски е обврзан да ги повика репрезентативките кои ќе работат на подобрување на формата во претстојниот репрезентативен период.
20.11.2015, 13:26

РАКОМЕТ
Сензација: Борко Ристовски направи трансфер во Рајн Некар Ловен
"Министерот за одбрана" на националниот ракометен тим, Борко Ристовски, денеска преку својата страна на социјалната мрежа Facebook објави дека се сели во Бундес лигата, поточно во германскиот клуб Рајн Некар Ловен.
19.11.2015, 15:49

РАКОМЕТ
Кире и соиграчите направија несекојдневна фотосесија пред мечот со Вардар
Барселона претстојниот викенд ќе гостува во Скопје каде ќе одигра ракоментен спектакл со македонскиот првак Вардар, а ракометарите на овој клуб беа дел од навистина несекојдневна фотосесија во пресрет на натпреварот во "Јане Сандански".
18.11.2015, 13:17

РАКОМЕТ
ЕХФ топ 5 одбрани: "Октоподот" Штербик го сопре Лазаров
Барселона и Вардар понудиjа фантастична ракометна претстава во саботата напладне, а токму од овој дуел пристигнаа две од петте најдобри одбрани на колото според изборот на ЕХФ.
16.11.2015, 13:17

РАКОМЕТ
Вардар покажа заби во Барселона, но не најде лек за неверојатниот Жалуз
Вардар одигра машки ракомет и во ниту еден момент не и дозволи на Барселона да се понадева на висок триумф пред домашните гледачи во Блауграна, но сепак на крајот успеа да се избори само за минимален пораз против актуелниот европски првак од 31:30.
14.11.2015, 21:44

РАКОМЕТ
Металург ангажираше нов голман!
Македонскиот ракометен прволигаш и учесник во Лигата на шампионите, Металург доведе уште еден голман кој ќе им биде конкуренција на Даниел Дупјачанец, Антонио Пешевски и Милош Вуковиќ.
13.11.2015, 14:39

РАКОМЕТ
Барселона добро се загреа за Вардар, Лазаров втор најдобар стрелец
Барселона сосема очекувано стигна до 10-та победа во шпанската АСОБАЛ лига на денешното гостување кај Бенидорм, натпревар кој големиот фаворит на крајот го доби со конечни 36:17, иако ако сакаше, можеше и со уште поубедлива победа да го „прегази“ противникот.
12.11.2015, 20:30

РАКОМЕТ
Металург покажа две различни лица и повторно потклекна на крајот
Металург повторно одигра крајно неизвесен натпревар во Лигата на шампионите, но како по обичај, неискусниот тим на Лино Червар повторно потклекна во финишот од мечот и на крајот му дозволи на Мотор Запоржје да победи со 23:21 во Скопје.
12.11.2015, 19:50

РАКОМЕТ
Червар: Шпилер сега ја има „тринаесетката“, но Миркуловски е единствен!
Денешната прес конференција на Металург во пресрет на дуелот со Мотор Запорожје во Лигата на шампионите беше искористена да се побара и мислење од Лино Червар на тема „Филип Миркуловски и Давид Шпилер и дресот со број тринаесет“.
10.11.2015, 20:00

РАКОМЕТ
Червар пред дуелот со Мотор: Ќе играме агресивно и борбено
По кратката пауза Металург им се враќа на обврските во Лигата на шампионите каде во четврток од 17:45 во СЦ "Борис Трајковски" ќе се соочи со Мотор Запорожје.
10.11.2015, 14:45

РАКОМЕТ
Македонија ја доби организацијата на ракометното СП за кадети во 2019
Македонија ќе биде домаќин на Светското ракометно првенство за кадети кое ќе се одржи во 2019 година, одлучи денеска Светската ракометна федерација (ИХФ).
07.11.2015, 17:21

РАКОМЕТ
Шпилер: Дојдов во Металург да победувам!
Искусниот словенечки бек, Давид Шпилер од денеска и официјално е нов член на поранешниот македонски шампион Металург.
04.11.2015, 20:30

РАКОМЕТ
Металург добива на искуство и квалитет: Шпилер потврди дека ќе настапува во Автокоманда!
Младиот тим на Металург ги освои симпатиите на ракометните фанови во Европа со својата пожртвувана игра во Лигата на шампионите, а денеска пристигна и официјална информација дека Лино Червар во наредниот период ќе може да смета на еден исклучително искусен ракометар кој во изминатиов период тренираше со „металурзите“.
03.11.2015, 19:00

РАКОМЕТ
Нов проблем за Обрван пред турнирот во Хрватска
Македонската ракометна репрезентација денеска попладне го имаше својот прв собир во пресрет на пријателскиот турнир кој ќе се одржи во Умаг, а на истиот селекторот Ивица Обрван откри дека на натпрварите против Хрватска и Црна Гора претежно шанса ќе добија младите ракометари.
02.11.2015, 21:00

РАКОМЕТ
Георгиевски одличен во трилер победата на Тулуз, Борко и Кретеј немоќни против ПСЖ
Репрезентативното крило Гоце Георгиевски со неговиот Тулуз се пласираше на фајнал-фор турнирот во Лига Купот на Франција, откако во четвртфиналето во еден драматичен меч го победија составот на Сен Рафаел со 31:30.
02.11.2015, 20:03

РАКОМЕТ
Пенезиќ меѓу трите ѕвезди на колото во ЛШ
Ракометарките на ЖРК Вардар дефинитивно го одиграа најдобриот натпрвеар во Лигата на шампионоте во пресметката со Митјиланд, на кој посебно расположена за игра беше феноменалната Андреа Пенезиќ.
02.11.2015, 14:52

РАКОМЕТ
Кастратовиќ и Питлик го знаат рецептот за победа против Митјиланд
Ракометарките на Вардар во недела од 15:15 часот ќе го одиграа третиот меч во Лигата на шампионите, а за противник го имаа незгодниот тим на Митјиланд.
30.10.2015, 20:30

РАКОМЕТ
Експертите дадоа оценка за прикажаното, Вардар е втор во Европа!
Во најсилното ракометно натпреварување на стариот континент лигата на шампионите се одиграни шест кола по кои Европската ракометна федерација (ЕХФ) со помош на пет експерти (новинари) направија рангирање на екипите според прикажаното во досегашниот дел од сезоната.
30.10.2015, 12:25

РАКОМЕТ
Борко го доби Џомба во "македонската" пресметка во Франција
Во 8. коло од првата француска лига свој дуел имаа македонските репрезентативци Борко Ристовски и Гоце Георгиевски во која како победник излезе голманот.
29.10.2015, 11:45

РАКОМЕТ
Вардарци не пронаоѓаат мотивација во СЕХА: Мешков Брест го освои „Јане Сандански"
Вардар го забележа вториот последователен пораз во СЕХА лигата (по оној од ППД Загреб), овој пат од тимот на Мешков Брест кој успеа да ги освои сите бодови при традиционално тешкото гостување во „Јане Сандански“.
28.10.2015, 20:31

РАКОМЕТ
Вујовиќ останува меѓу „плинарите“: Играчите ме предадоа, но ќе им дадам уште една шанса
Темпераментниот црногорски стратег, Веселин Вујовиќ и понатаму ќе ја води екипата на ППД Загреб.
26.10.2015, 21:00

РАКОМЕТ
Штербик и Дибиров во најдобрата седумка на колото во ЛШ
Вардар во саботата го прегази полски Кјелце со 34:24, а за таа добра партија Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги награди Арпад Штербик и Тимур Дибирив со „влез“ во најдобриот тим на колото.
26.10.2015, 11:46

РАКОМЕТ
Вујовиќ разочаран по поразот од Бешикташ си поднесе оставка!
Екс-стратегот на Вардар, а сега предводник на ППД Загреб, Веселин Вујовиќ си поднесе оставка по неочекуваниот пораз на неговата екипа од Бешикташ (32:30) во шестото коло во Лигата на шампионите.
26.10.2015, 11:42

РАКОМЕТ
Спектакл во „Јане Сандански“: Вардар го понижи Кјелце
Македонскиот шампион Вардар ја запиша петата победа во Лигата на шампионите, откако вечерва пред своите гледачи го победи стариот познаник и должник Кјелце со убедливи 34:24.
24.10.2015, 21:40

РАКОМЕТ
Душебаев: Во ред е да загубиш, но ова е премногу
Ракометарите на Вардар издвојуваа висока победа над Кјелце од 34:24 во рамките на шестото коло во Лигата на шампионите.
24.10.2015, 21:40

РАКОМЕТ
Червар испрати предупредување до своите млади ракометари
По лошото сценарио во Романија и пропуштената шанса за нов бод во Лигата на шампионите, Металург оваа недела ќе има шанса да му се реваншира на Баја Маре за претрпениот пораз од минатиот викенд.
22.10.2015, 15:59

РАКОМЕТ
Гонзалес и Душебаев го знаат рецептот за победа над Кјелце
Вардар оваа сабота ќе има посебна мотивација за победа над должникот Кјелце во Лигата на шампионите, најмногу поради двата порази кои ги претрпе нашиот тим во четвртфиналето од минатата натпреварувачка сезона.
22.10.2015, 13:44

РАКОМЕТ
Србите добија големо засилување за ЕП: Станиќ се врати во репрезентацијата
Репрезентацијата на Србија е еден од противниците на Македонија на Европското првенство во ракомет кое се во Полска на стартот на наредната година, а денеска првите луѓе од федерацијата на нашиот северен сосед потврдија дека големо засилување за нив на големото натперварување ќе биде Дарко Станиќ.
20.10.2015, 14:49

РАКОМЕТ
Втор пораз во два дена за Вардар: Загреб го реши македонскиот шампион
Актуелниот македонски шампион, Вардар доживеа пораз во дерби пресметката против ППД Загреб во СЕХА лигата.
19.10.2015, 20:13

РАКОМЕТ
Червар до Кузмановски и Бувиниќ: Ќе ве испратам пешки до Скопје
Металург го забележа вториот последователен пораз на натпреварите во Лигата на шампионите, пред се поради почетничките грешки кои ги правеа младите ракометари на тимот од Автокоманда во одлучувачките моменти од мечот.
19.10.2015, 14:54

РАКОМЕТ
Фантастичниот цепелин на Карачиќ и Дибиров е најубавиот гол во ЛШ
Македонските тимови претрпе порази во петтото коло од групната фаза во Лигата на шампионите, меѓутоа ова не ги спречи луѓето од ЕХФ да сместат по еден ракометар на Вардар и Металург меѓу најдобрите пет потези на колото.
19.10.2015, 14:21

РАКОМЕТ
Рефлексната интервенција на Дупјачанец во топ 5 одбрани на колото
Даниел Дупјачанец беше најзаслужен што Металург остана во игра за бодови до последните секунди на гостувањето кај Баја Маре, но за жал неговите импресивни 18 интервенции на крајот не се покажаа како доволни за поволен резултат на нашиот претставник во Лигата на шампионите.
19.10.2015, 13:59

РАКОМЕТ
Пивотот Тоскиќ си заминува од Вардар
Искусниот српски пивот Алем Тоскиќ по крајот на оваа натпреварувачка сезона ќе си замине од екипата на Вардар.
17.10.2015, 15:35

РАКОМЕТ
Миркуловски со заканувачка порака до Јоноски
Утре од 19 часот се игра македонското дерби во германската Бундеслига каде еден против друг ќе излезат на мегдан Филип Миркуловски и Ацо Јоноски.
16.10.2015, 20:30

РАКОМЕТ
Лазаров и Барселона испишаа нова историја во шпанскиот ракомет
Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров и неговата Барселона испишаа нова историја во шпанскиот ракомет, откако оваа вечер ја остварија рекордната 68 последователна победа во најсилната ракометна лига во оваа земја.
15.10.2015, 22:00

РАКОМЕТ
Барселона без еден од своите столбови во дуелите со Вардар
Разиграниот Вардар на двапати ќе ги одмери силите со европскиот шампион Барселона некаде на средината на месец ноември, натпревари на кои каталонскиот гигант ќе биде значително ослбен поради отсуството на еден од своите столбови во тимот.
15.10.2015, 20:15

РАКОМЕТ
Вардарки подготвени да се искачат на европскиот врв
Македонскиот првак ЖРК Вардар в сабота со дуелот против Ѓер кој ќе се одигра во СЦ "Јане Сандански" ја започнува новата сезона во Лигата на шампионите. Амбициите и годинава се високи, па се брка најмалку финале или освојување на шампионскиот пехар.
15.10.2015, 14:47

РАКОМЕТ
На кои големи спортисти им се восхитува Лазаров?
Нашиот најголем ракометен ас, Кирил Лазаров и во новата сезона игра одлично во дресот на Барселона.
14.10.2015, 22:00

РАКОМЕТ
Признание и за "Диви": Ангелов со една од топ 5 одбраните на колото
Македонските екипи Вардар и Металург имаат свои претставници во сите категории кои Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги бираше по четвртото коло во Лигата на шампионите.
12.10.2015, 15:35

РАКОМЕТ
Вардар со нова лекција за Рајн-Некар: Комити со порака до Манасков
Најдобрата македонска екипа, Вардар го задржа перфектниот учинок во Лигата на шампионите, а последната жртва беше германскиот вицешампион Рајн Некар Ловен кој во СЦ „Јане Сандански“ беше совладан со 25:19.
10.10.2015, 19:54

РАКОМЕТ
Гонзалес со две добри и две лоши вести околу повредите
Покрај силата и добрата организација на Рајн Некар Левен, тренерот Раул Гонзалес на прес-конференцијата ги потенцираше и повредите на дел од своите клучни играчи во тимот.
08.10.2015, 14:15

РАКОМЕТ
Гонзалес: Играме против идниот германски шампион, потребна ни е помош од "Комити"
Вардар ќе се обиде да стигне до четврата сезонска победа во Лигата на шампионите пред домашните гледачи во "Јане Сандански", а оваа сабота сериозен противник за тимот на Раул Гозналес се очекува да биде актуелниот лидер во германското првенство, Рајн Некар.
08.10.2015, 13:15

РАКОМЕТ
Втор пораз во низа за Георгиевски и Тулуз, Борко повторно не играше за Кретеј
Македонското репрезентативно крило, Гоце Георгиевски беше дел од составот на Тулуз кој вчеравечер со минимални 27:28 го претрпе вториот пораз во низа, овој пат од екипата на Данкерк пред домашните гледачи.
08.10.2015, 12:59

РАКОМЕТ
Најоригинална честитка: Поклонување до подот за кралот Лазаров
Најдобриот македонски ракометар и капитен на нашата ракометна репрезентација, Кирил Лазаров ја заокружи неверојатната бројка од 1.000 погодоци во елитната Лига на шампиони и на тој начин стана првиот ракометар во историјата кој стигна до ваков несекојдневен подвиг.
06.10.2015, 20:20

РАКОМЕТ
Повторно вардарец во идеалниот тим: Тоскиќ во најдобрата седморка
Уште еден член на македонските претставници во Лигата на шампионите, Вардар и Металург се најде во идеалниот тим кој ЕХФ го објавува по секое одиграно коло.
05.10.2015, 12:25

РАКОМЕТ
Нова голема ѕвезда во Париз: Генсхајмер потпиша за "светците"
Моќниот и богат тим на Пари Сен Жермен успеа да ангажира уште една голема ѕвезда, левото крило Уве Генсхајмер.
05.10.2015, 10:44

РАКОМЕТ
Уште еден подвиг на македонскиот бек: Кире Лазаров прв до 1.000 гола во Лигата на шампиони
Кире Лазаров денеска уште еднаш испиша историја, станувајќи првиот ракометар со илјада голови во Лигата на шампиони.
04.10.2015, 20:34

РАКОМЕТ
Познат е поширокиот список за ЕП во Полска, крај за Вугринец?!
Македонската ракометна репрезентација на почетокот на следната година ја очекува настап на уште едно големо натпреварување, Европското првенство во Полска на кое најверојатно нема да настапи ветеранот Ренато Вугринец.
02.10.2015, 13:46

РАКОМЕТ
Червар пред Елверум: Не треба да се занесуваме, мора докрај да се бориме!
Екипата на Металург сврза три победи (Вардар Јуниор, Работнички и Кадетен Шафхаузен) во низа во домашниот шампионат и Лигата на шампионите, но искусниот стратег Лино Червар ги предупреди своите играчи да не влегуваат во еуфорија и да се смират пред новиот европски предизвик и пресметката со Елверум во сабота од 17:30 во СЦ "Борис Трајковски".
01.10.2015, 16:45

РАКОМЕТ
Вујовиќ удри по ХРТ: Дојдете, навивајте за нас, на ТВ може ќе има емисија за ајвар!
Веселин Вујовиќ важи за човек без влакна на јазикот, за човек кој е доста емотивен и многу лесно може да збесне.
30.09.2015, 15:02

Прва ... 567891011 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Туран посочи во кој клуб се гледа во наредната сезона
Турскиот интернационалец од редовите на Барселона, Арда Туран го искажа својот став во однос на тоа ...
ФУДБАЛ
Симеоне: Не ни е потребен Коста, го имаме…
ФУДБАЛ
Билетите за Реал-Барселона во Мајами продадени за 30 минути
ФУДБАЛ
Интересна комбинација на новата холандска надеж: Синот на Клајверт откри кој му е фудбалски идол и клубот од соништата
ФУДБАЛ
Симеоне признава - се отвара можност за Јунајтед: Гризман може летово да го напушти Атлетико

ВИДЕО ВЕСТИ

Одговор за потценувањето кое го доби од Гвардиола: Харт му одржа импресивна дриблинг лекција на германскиот напаѓач
Пеп Гвардиола се ослободи од услугите на Џо Харт со образложение дека не се совпаѓа во неговиот систем на игра поради тоа што не знае добро да игра со нога, а ако англискиот голман го демантираше шпанскиот стручњак со неколку интересни потези во дресот на Торино, изминатава ноќ докторираше на тема „снаодливост во сопствениот шеснаесетник“.
ТЕНИС
Рафаел Надал го шири бизнисот со ресторани
ФУДБАЛ
Шпанската лига жестоко ја казни Севиља
КОШАРКА
Денвер го сруши шампионот Кливленд

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
ФУДБАЛ
Реакцијата на Алексис по големата грешка на Оспина
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум