АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА

РАКОМЕТ
Шпански фан на Лазаров му го побара дресот на македонски!
Кире Лазаров ја предводеше Барселона до нова победа во АСОБАЛ лигата, при што неговиот клуб славеше на гостување лак Морацо Кангас со 22:34.
 

РАКОМЕТ
Заврши суспензијата: Стоилов и Манасков во комбинација за мечот со Кристијанштад
Екипата на Вардар од денеска е посилна за двајцата македонски репрезентативци Стојанче Стоилов и Дејан Манасков.
17.02.2016, 20:00

РАКОМЕТ
Официјално: Мавсар потпиша двегодишен договор со Вардар
Македонскиот првак ЖРК Вардар и официјално го потврди третото засилување за наредната сезона.
17.02.2016, 12:46

РАКОМЕТ
Вардар ќе се освежи со уште едно лево крило
Актуелниот македонски шампион, ЖРК Вардар полека, но сигурно го составува тимот за наредната сезона.
16.02.2016, 11:41

РАКОМЕТ
Лазаров во тимот на колото, храбриот Борко ја има најдобрата одбрана
Кире Лазаров и Борко Ристовски се познати по тоа што секогаш делат иста соба кога се во прашање настапите на македонската ракометна репрезентација на големите собири, но сега за првпат во пакет ова македонско дуо се најде во центарот на еден избор на ЕХФ.
15.02.2016, 13:22

РАКОМЕТ
Вардар го потврди првото големо засилување за наредната сезона
Македонскиот ракометен првак Вардар во изминатиот период потврди дека покрај Лацковиќ кој веќе замина во Германија, од следната сезона дел од првиот тим нема да бидат Алем Тоскиќ, Матјаж Брумен и Сергеј Горбок, играчи кои секако оставија простор раководството да размислува за нови засилувања и да прави планови за наредната сезона уште оваа зима.
09.02.2016, 13:47

РАКОМЕТ
Несекојдневната егзибиција на Гребиј е хит меѓу ракометните фанови
Ракометните егзибиции кои ги изведуваат светски познатите ракометари се доста актуелни во последно време, па после крајно чудниот удар кој го изведе крилото Хосе Марио Карилјо, сега вистински хит на социјалните мрежи е еден несекојдневен удар на Французинот Метју Гребиј.
09.02.2016, 12:38

РАКОМЕТ
Готово е: Иван Чупиќ се сели во Вардар
Македонскиот шампион Вардар продолжува да гради екипа со која што ќе се обиде да се искачи на самиот врв на клубска ракометна Европа.
09.02.2016, 09:10

РАКОМЕТ
ЕХФ само го потврди тоа што го остваривме во Полска: Македонија е 11-та ракометна сила во Европа
Македонската ракометна репрезентација го освои 11-то местото на изминатото Европско првенство кое се одржа во Полска, но ако се суди според последното рангирање на ЕХФ, пласманот од Краков најреално ја изразува силината на нашата најсилна ракометна селекција во овој момент.
08.02.2016, 16:06

РАКОМЕТ
Индира: Со победа да го заборавиме поразот од Будуќност
Македонскиот ракометен шампион во женска конкуренција, екипата на ЖРК Вардар ги продолжува своите настапи во Лигата на шампионите по предвидената пауза поради Европското првенство кое се одигра во Полска.
04.02.2016, 20:30

РАКОМЕТ
Чави Пасквал организираше голф турнир на првиот тренинг
Тренерот на Барселона, Чави Пасквал, го организираше првиот тренинг на ракометарите на каталонскиот клуб како "тим-билдинг" настан, бидејќи голем дел од ракометарите се вратија од своите интернационални обврски.
04.02.2016, 11:43

РАКОМЕТ
ЖРК Вардар ги договори првите две големи засилувања
ЖРК Вардар пред нешто повеќе од две недели информираше дека е продолжена соработката со Ања Алтхаус, Амандин Лејно, Барбара Лазовиќ и Андреа Пенезиќ, а денеска преку својата официјална веб страна ги најави и првите две големи засилувања за наредната натпреварувачка сезона.
03.02.2016, 14:44

РАКОМЕТ
ИХФ ги избра земјите домаќини, Македонија ќе брка билет за Рио преку Полска
Македонската ракометна федерација сигурно не беше најзадоволна кога се појавија информациите дека Тунис може да биде домаќин на квалификацискиот турнир за Олимписките игри во Рио де Жанеиро, но сепак ваквите гласини биле и дефинитивно отфрлени на синоќешниот состанок кој го одржале првите луѓе на ИХФ.
03.02.2016, 11:48

РАКОМЕТ
Помирување во Металург: Ванчо Димовски е нов спортски директор
Поранешниот македонски репрезентативец Ванчо Димовски пред нешто повеќе од една година го најави крајот како играч, по што го напушти и Металург како последица од нерасчистените односи со клубот, но денеска „Дерби“ дознава дека долгогодишниот носител на играта на „металурзите“ ќе се врати во клубот каде ќе има една сосема поразлична улога.
02.02.2016, 21:00

РАКОМЕТ
РК Вардар: Ги очекуваме Манасков и Стоилов да дојдат на тренинг
Директорот на РК Вардар, Давор Стојановски, изјави за „Дерби“ дека не располага со информации за евентуални повреди на ракометарите Дејан Манасков и Стојачне Стоилов, чии имиња се спомнуваат како жртви во синоќешниот скандалозен напад врз државните репрезентативци во ракомет.
02.02.2016, 20:00

РАКОМЕТ
Норвежаните не знаат да прифатат пораз: По дебаклот од Хрватска, криви им беа Македонците!
Норвежаните најдоа многу забелешки за односот на македонските ракометари по ремито на двете репрезентации во главната фаза на европското првенство во Полска, но интересно, на Скандинавците повторно им се виновни двајца Македонци за нивниот неуспех во натпреварот за бронзениот медал кој се одигра вчера.
01.02.2016, 14:52

РАКОМЕТ
Ракометарите го добија последниот противник: Против Полска, Тунис и Чиле ќе се бориме за пласман во Рио
Репрезентацијата на Тунис против која славевме на последната средба на СП во Катар е последниот противник на македонската ракометна репрезенација во квалификацискиот турнир за пласман на Летните олимписки игри во Рио.
01.02.2016, 09:10

РАКОМЕТ
Германија е новиот европски шампион!
Германија го заокружи импресивниот настап на Европското ракометно првенство во Полска освојувајќи го своето второ европско злато по големиот и убедлив триумф од 24:17 во финалето против Шпанија.
31.01.2016, 20:22

РАКОМЕТ
Во стилот на Роналдо: Душебаев со урнебесен крик го прослави пласманот во големото финале
Шпанија сосема заслужено се пласираше во ново финале на големите ракометни првенства, а овој пат своја историска шанса за освојување на европско злато ќе има на завршниот натпревар в недела на кој противник ќе им биде селекцијата на Германија.
30.01.2016, 13:53

РАКОМЕТ
Норвежаните се откажаа од најавената жалба до ЕХФ
Норвешката ракометна федерација синоќа вложи жалба по поразот на репрезентацијата во полуфиналето на Европското првенство во Полска, а причина беше ситуацијата во последните секунди кога противникот Германија имаше еден ракометар повеќе на теренот.
30.01.2016, 13:52

РАКОМЕТ
Германија прв финалист во Полска, Македонија ќе игра квалификации за Рио
Германија е првиот финалист на ракометното Европско првенство во Полска, откако по продолженија ја совлада Норвешка со 34:33 (27:27 регуларен дел) во полуфиналето во Краков.
29.01.2016, 20:52

РАКОМЕТ
Падна рекорд: ЕП во Полска е најгледано во историјата
И пред да бидат одиграни полуфиналните натпревари, стана јасно дека Европското првенство во Полска ќе го собори рекордот по гледаност.
29.01.2016, 10:10

РАКОМЕТ
Питлик отпуштен од Вардар
Искусниот дански стратег, Јан Питлик побрзо од очекуваното ја заврши својата авантура во ЖРК Вардар.
28.01.2016, 17:55

РАКОМЕТ
Полјаците во потрага по нов селектор: Биглер "падна" по дебаклот од Хрватска
Домаќинот на 12. европско ракометно првенство, селекцијата на Полска имаше големи очекувања и златен од овој турнир, но наместо тоа доби тежок удар од Хрватска, па останува да се бори со Шведска за седмата позиција.
28.01.2016, 14:39

РАКОМЕТ
Червар: Среќен сум што "старците" си ги пакуваат куферите
Ретко кој можеше да претпостави дека Данска и Франција ќе останат без полуфинале на Европското првенство во Полска, исто како и тоа дека Норвешка и Хрватска ќе ги освојата двете први позиции во групата каде извисија домаќинот Полска и актуелниот првак Франција.
28.01.2016, 11:52

РАКОМЕТ
Хмирова имаше успешна операција на коленото
Бекот на ЖРК Вардар, Татјана Хмирова имаше успешна операција на коленото во Аугсбург, Германија.
28.01.2016, 11:51

РАКОМЕТ
Норвешка преку Франција до историско полуфинале, Германија ја изненади Данска
Норвешка успеа да ја победи Франција и се пласираше во полуфиналето на Европското првенство во Полска како првопласирана од групата 1, без разлика на исходот од средбата Полска-Хрватска.
27.01.2016, 23:28

РАКОМЕТ
Сензација во Краков: Хрватска го понижи домаќинот и се пласираше во полуфиналето
Хрватска го приреди најголемото изненадување на Европското ракометно првенство во Полска, сензационално совладувајќи го домаќинот со 37:23 (15:10) за пласман во полуфиналето како второпласиран тим во групата 1.
27.01.2016, 23:28

РАКОМЕТ
Капитенот Лазаров: Имаме историска шанса за Рио
Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров, уште еднаш го даде својот максимум и се истакна со 10 гола во мрежата на Белорусија, но противникот на крајот славеше во дуелот за петтото место во нашата група.
27.01.2016, 23:27

РАКОМЕТ
Ново бледо издание: Ракометарите со пораз го завршија ЕП во Полска
Македонските ракометари ветија дека ќе го дадат својот максимум за да се вратат барем со една победа од Европското првенство во Полска, но сепак ваквите најави ги остварија само Борко Ристовски и Кире Лазаров кои едноставно не можеа сами да ја победат селекцијата на Белорусија.
27.01.2016, 18:01

РАКОМЕТ
O'Саливен: Македонија доби подарок од судиите
Ремито на Македонија и Норвешка донесе слични реакции во двете земји.
26.01.2016, 22:10

РАКОМЕТ
Рутенка го пропушта дуелот против Македонија?
Белорусија не можеше да и се спротивстави на фуриозната Полска (27:32) на вториот натпревар одигран денеска во групата во Краков во рамките на Европското ракометно првенство, а покрај поразот нашиот следен противник имаше и уште еден дополнителен проблем.
26.01.2016, 19:38

РАКОМЕТ
Миркуловски му го посвети своето ремек-дело и освоениот бод на незаборавниот Тоше
Македонската ракометна репрезентација мораше да се задоволи само со бод против Норвешка иако заслужи победа со прикажаната игра во 45 минути, па нормално е што добар дел од нашите ракометари имаа помалце измешани чувства по крајот на средбата која заврши 31:31.
26.01.2016, 12:47

РАКОМЕТ
Повторно испуштивме победа: Норвешка успеа да се спаси и да освои бод
Македонската ракометна репрезентација играше крајно добар ракомет 40 минути, се чинеше дека ќе дојде до прва победа на Европското првенство во пресметката со Норвешка, но новиот пад во клучните моменти од средбата повторно се покажа како пресуден за ремито од 31:31 кое дефинитивно има повеќе вкус на неуспех отколку на успех.
25.01.2016, 20:18

РАКОМЕТ
Најава Македонија – Норвешка: Не е време за клише изјави туку за квалитетна анализа!
Сите навивачи на македонската ракометна репрезентација имаа големи очекувања од втората фаза во натпреварите на европското ракометно првенство, базирани на верувањето дека тоа е полесна група од нашата, во која резултатите беа изедначени речиси како во случаите кога ние игравме со Полска и Србија.
25.01.2016, 14:49

РАКОМЕТ
Лазаров: Добро да ги анализираме Норвежаните и да им одговориме со соодветна тактика
Македонската ракометна репрезентација денеска од 18:15 го игра својот петти натпревар на Европското првенство во Полска, а противник ни е селекцијата на Норвешка.
25.01.2016, 14:42

РАКОМЕТ
Вуко Борозан се сели во Вардар
Поранешниот член на Металург, Вуко Борозан од наредната сезона ќе игра за актуелниот македонски шампион Вардар.
25.01.2016, 12:58

РАКОМЕТ
Капитенот Лазаров во идеалниот тим од првата фаза на ЕП
Капитенот на нашата ракометна репрезентација, Кирил Лазаров се најде во идеалниот тим на првата фаза на евопското првенство во Полска.
22.01.2016, 21:00

РАКОМЕТ
Кузмановски: На наредните два натпревари да го поправиме впечатокот со победи
Македонската ракометна репрезентација одигра натпревар кој репрезентативците ќе сакаат брзо да го заборават, а единствена позитивна придобивка од убедливиот пораз од Хрватска е играта на младиот Филип Кузмановски кој со својот настап покажа дека поседува голем потенцијал и заслужено е на ова Европско првенство.
22.01.2016, 12:52

РАКОМЕТ
Лазаров: Натпреварот го загубивме во првите седум минути
Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров, им ја честиташе победата на хрватските ракометари и порача дека ќе се трудат да го подобрат впечатокот на следните два натпревари.
21.01.2016, 23:26

РАКОМЕТ
Лудо интервју на хрватскиот селектор после дуелот против Македонија
Репрезентацијата на Хрватска сосема заслужено славеше на вечерашниот дуел со Македонија со преубедливи 34:24, победа која секако предизвика бура од емоции меѓу спортската јавност кај нашиот противник денеска, но сепак не и кај селекторот Жељко Бабиќ.
21.01.2016, 23:25

РАКОМЕТ
Натпревар за заборав: Тежок пораз на Македонија од Хрватска
Македонската ракометна репрезентација се покажа во најлошо светло на стартот на втората фаза на Европското првенство во Полска, а тоа знаеја како да го казнат Хрватите кои без некои поголеми проблеми ни нанесоа тежок пораз од 34:24 во „Таурон“ арената во Краков.
21.01.2016, 23:24

РАКОМЕТ
Хрватите за македонските ракометари: Денес се подобри од било кога
Репрезентацијата на Македонија е следен ривал на Хрватска, па во пресрет на овој меч тамошните медиуми направија една специјална анализа за „црвено-жолтите“.
21.01.2016, 18:30

РАКОМЕТ
Лазаров: Нема да ни биде лесно но можеме да се носиме со Хрватска
Репрезентацијата на Хрватска е првиот наш ривал во втората фаза на европското првенство во Полска.
21.01.2016, 15:44

РАКОМЕТ
Червар предупредува: Нема потценување, нè очекуваат 60 "крвави" минути со Македонија
Македонската ракометна репрезентација денеска (20:30) го игра својот прв меч од втората фаза на Европското првенство во Полска.
21.01.2016, 11:53

РАКОМЕТ
Мариќ: Македонија има одлични индивидуалци
Македонија и Хрватска ќе ги отворат своите настапи во втората рунда на Европското првенство во Полска со меѓусебен дуел кој секако ќе предизвика многу реакции во балсканската спортска јавност, а дека овој натпревар е искличително важен за двете репрезентации посочи и Марино Мариќ.
20.01.2016, 22:00

РАКОМЕТ
Вујовиќ полуде: Што е ова, зошто не се борите?
Словенија и Црна Гора беа елиминирани на Европското првенство во Полска по првите денешни натпревари од групите Ц и Д.
20.01.2016, 21:07

РАКОМЕТ
ЕХФ избра: Лазаров го постигна најубавиот гол во првата фаза од ЕП
Европската ракометна куќа (ЕХФ) ги избра најдобрите погодоци во првата фаза од Европското првенство во Полска во групите „А“ и „Б“.
20.01.2016, 16:28

РАКОМЕТ
Лацковиќ: Македонците се потрошија физички и емоционално, нема да издржат против нас
Ракометарот на Вардар, Блаженко Лацковиќ долги години беше дел од хрватската репрезентација која остваруваше импресивни резултати на меѓународна сцена на сите големи натпреварувања.
20.01.2016, 14:47

РАКОМЕТ
Станиќ: Клучен момент на натпреварот беше погодокот на Стоилов
Дарко Станиќ не успеа да и обезбеди на својата српска репрезентација нешто повеќе од реми против Македонија, а српскиот голман беше меѓу првите кои ни посакаа што поголем успех во продолжение од ЕП во Полска.
20.01.2016, 12:33

РАКОМЕТ
Обрван пред втората фаза: Интересна група која што е послаба од онаа во која што игравме ние
Македонската репрезентација со ремито против Србија обезбеди пласман во главната фаза на шампионатот во Полска каде ќе ги одмериме силите со Хрватска, Норвешка и Белорусија.
20.01.2016, 12:25

РАКОМЕТ
Манасков: Најсреќен сум поради пласманот во следната фаза
Дејан Манасков беше херој на македонските фанови со своите десет гола против Србија и пред се голот за нерешени 27:27 во последните секунди од натпреварот.
19.01.2016, 20:53

РАКОМЕТ
Лазаров: Остварена е основната цел
Македонија избори пласман во втората фаза на ЕП во Полска по драматичната завршница во Краков против Србија, а капитенот Кире Лазаров вели дека ремито е добар резултат со оглед на квалитетната игра на противникот.
19.01.2016, 20:52

РАКОМЕТ
Дарко Станиќ: Манасков е цар!
Македонија со голот на Манасков во последните секунди успеа да се избори за реми против Србија, а со тоа и да обезбеди пласман во следната фаза од Европското првенство во Полска.
19.01.2016, 20:39

РАКОМЕТ
Реми како победа: Манасков ги испрати Србите дома!
Вистинска драма во Краков која конечно заврши со среќен крај за нашите ракометари! Македонија го слави Дејан Мансков кој во последните секунди погоди за реми и пласман на Македонија во втората фаза од Европското првенство во Полска.
19.01.2016, 20:22

РАКОМЕТ
Погледнете го велемајсторскиот гол на Дибиров
Русија во второто коло, против репрезентацијата на Унгарија ја запиша првата победа на Европското првенство во Полска.
19.01.2016, 18:00

РАКОМЕТ
Лазаров: Мора психички да се подготвиме
Капитенот Кирил Лазаров уште еднаш даде импулс и мотивација за соиграчите да го извадат максимумот од себе по двата тешки меча со Франција и Полска, во кои поголемиот дел од натпреварот или водевме или рамноправно париравме на фаворитите.
19.01.2016, 16:42

РАКОМЕТ
Денот „Д" за репрезентацијата на Македонија
Македонските ракометари „изгинаа“ во обидите да ги соборат (најблаго речено) подобро рангираните репрезентации на Франција и Полска (прво и трето место од последното светско првенство во Катар), но покажаната желба и мотивираност би требало да ги разубеди и последните скептици дека оваа генерација има капацитети за високи дострели.
19.01.2016, 16:40

РАКОМЕТ
Обрван: Нè очекува еден многу тежок натпревар
Македонската ракометна репрезентација вечерва го игра последниот меч од првата фаза на Европското првенство во Полска, а следен противник ни е репрезентацијата на Србија која што исто така има два пораза.
19.01.2016, 14:05

РАКОМЕТ
Јоновски: Да не калкулираме против Србија
Ацо Јоновски е со години стандарден репрезентативец на македонската репрезентација, при што често бил инволвиран во драматични мечеви кои одлучувале во последните моменти.
18.01.2016, 22:10

Прва ... 3456789 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Туран посочи во кој клуб се гледа во наредната сезона
Турскиот интернационалец од редовите на Барселона, Арда Туран го искажа својот став во однос на тоа ...
ФУДБАЛ
Симеоне: Не ни е потребен Коста, го имаме…
ФУДБАЛ
Билетите за Реал-Барселона во Мајами продадени за 30 минути
ФУДБАЛ
Интересна комбинација на новата холандска надеж: Синот на Клајверт откри кој му е фудбалски идол и клубот од соништата
ФУДБАЛ
Симеоне признава - се отвара можност за Јунајтед: Гризман може летово да го напушти Атлетико

ВИДЕО ВЕСТИ

Одговор за потценувањето кое го доби од Гвардиола: Харт му одржа импресивна дриблинг лекција на германскиот напаѓач
Пеп Гвардиола се ослободи од услугите на Џо Харт со образложение дека не се совпаѓа во неговиот систем на игра поради тоа што не знае добро да игра со нога, а ако англискиот голман го демантираше шпанскиот стручњак со неколку интересни потези во дресот на Торино, изминатава ноќ докторираше на тема „снаодливост во сопствениот шеснаесетник“.
ТЕНИС
Рафаел Надал го шири бизнисот со ресторани
ФУДБАЛ
Шпанската лига жестоко ја казни Севиља
КОШАРКА
Денвер го сруши шампионот Кливленд

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
ФУДБАЛ
Реакцијата на Алексис по големата грешка на Оспина
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум