АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА

РАКОМЕТ
Шоуто на нашиот голман во Флензбург: Како Борко ја „спушти ролетната“ и го реши германскиот гигант
Шпанскиот гигант Барселона по Кил (26-25) доби и уште еден голем бундеслигаш Флензбург и тоа на негов терен со 28-27, во натпревар во кој блескаше нашиот репрезентативец Борко Ристовски.
 

РАКОМЕТ
Работник остана без еден од главните адути: Пецаковски го оперираше коленото!
Ракометниот прволигаш од Битола, Еурофарм Работник подолг временски период нема да може да смета на еден од најважните свои играчи, бекот Дејан Пецаковски.
06.10.2016, 14:48

РАКОМЕТ
Борко скромен по неверојатниот настап против Флензбург: Одлучувачки беа среќата и мојот добар ден
Борко Ристовски е главна тема на сите европски медиуми кои ги следат ракометните случувања, а причина е неговиот неверојатен настап на дуелот од Лигата на шампионите меѓу Флензбург и Барселона.
06.10.2016, 11:06

РАКОМЕТ
Вардар доминира во идеалниот тим на СЕХА за септември
Македонскиот шампион Вардар игра извонредно на почетокот на новата сезона, а тоа најдобро на своја кожа го осетија екипите од СЕХА лигата.
03.10.2016, 15:47

РАКОМЕТ
Пируетата на Шишкарев најубав гол во Лигата на шампионите
Во изминативе денови се одигра и второто коло во Лигата на шампионите по кое Европската ракометна федерација ги одбра своите фаворити во различни категории.
03.10.2016, 11:46

РАКОМЕТ
Не можеа да го игнорираат: Талески во тимот на колото во ЛШ!
Иако Металург настапува во втората дивизија од ракометната Лига на шампионите, блесокот на Филип Талески со 13 погодоци во мечот со Елверум не можеше да биде игнориран од страна на ЕХФ, која го вметна македонскиот ракометар како најдобар лев бек во првото коло.
26.09.2016, 10:48

РАКОМЕТ
Драма во Скопје: Брилијантниот Талески го сруши Елверум со гол во последните секунди
Екипата на Металург победнички ја започна новата сезона во Лигата на шампионите, откако вечерва во еден супер драматичен натпревар во СЦ „Борис Трајковски“ го доби составот на Елверум од Норвешка со 18-17.
24.09.2016, 20:23

РАКОМЕТ
Червар предупреди на два аспекти во играта пред отворањето на сезоната во ЛШ
Металург покажа навистина добра игра и билансот од три порази на првите три натпревари во СЕХА лигата навистина беше незаслужен, но затоа четата на Лино Червар одговори на одличен начин на средбата против Татран Прешов која беше последен испит пред отворањето на новата сезона во Лигата на шампионите.
22.09.2016, 18:30

РАКОМЕТ
Борозан: Ова е одлична најава за мечот со Кристијанштад во ЛШ
Македонскиот ракометен првак, Вардар забележа убедлива победа над Татран Прешов од 17 разлика (38-21) во СЕХА регионалната лига. Со овој петти триумф во низа "црвено-црните" покажаа дека се во одлична форма и во добро расположение ќе го дочекаат стартот во најелитното натпреаврување Лигата на шампионите.
21.09.2016, 10:45

РАКОМЕТ
Червар прозиваше во Битола, ќе бара ист систем за сите селекции!
Денеска во Битола селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар повика 30 играчи од македонските клубови кои се на поширокиот список играчи кои се следат за повеќе македонски селекции.
19.09.2016, 14:44

РАКОМЕТ
Червар откри што му недостига на Металург
Враќањето во СЕХА лигата беше напорен процес за Металург, но првата победа од 27:21 е веќе прокнижена на сметката, откако синоќа во Скопје беше совладан Татран Прешов.
19.09.2016, 10:49

РАКОМЕТ
Митков и Кремс од трета до прва победа во сезоната
Македонскиот репрезентативец, Влатко Митков и неговиот Кремс ја запишаа првата победа во новата сезона во најсилната ракометна лига на Австрија.
17.09.2016, 11:05

РАКОМЕТ
Червар: Ние не сме изненадени, но ќе продолжиме скромно
Тренерот на Металург одговори на комплиментите кои стигаат на адреса на клубот со подмладен состав, откако уште еднаш беше поразен во фотофиниш.
15.09.2016, 12:12

РАКОМЕТ
Червар најави заминување од македонската репрезентација по само четири месеци!
Лино Червар на средината на месец мај беше инагуриран како нов селектор на македонската машка ракометна репрезентација, но само четири месеци по потпишувањето на взаемната соработка, ценетиот хрватски стручњак изјави дека би можел да побара раскин на договорот, иако и самиот го најави како многу амбициозен проект.
13.09.2016, 13:08

РАКОМЕТ
Червар распали на пресот: Многу го почитувам Вардар, но тоа што се случи е голема неправда!
Како што беше познато уште по објавениот распоред на СЕХА лигата, актуелниот првак Веспрем во рок од 24 часа ќе ги одмери силите со двата македонски претставника во регионалното натпреварување, па така по утрешниот дуел со Вардар, унгарскиот ракометен гигант в недела ќе се соочи со Металург кој забележа пораз во првиот натпревар од новата сезона.
09.09.2016, 20:00

РАКОМЕТ
Стоилов: Не се покажавме во вистинско лице, но сега играме против стари должници
Вардар забележа една победа и едно реми во првите два натпрвари во СЕХА лигата кои ги одигра оваа сезона, но само неколку дена по триумфот на големиот ривал Металург, македонскиот првак ќе ги одмери силите со стариот должник Веспрем.
09.09.2016, 14:20

РАКОМЕТ
Червар: Вардар имаше среќа, ние грешевме
Вардар се лизна против Мешков Брест на отворањето на новата сезона од СЕХА лигата (34:34), но успеа да стигне до победа против Металург на жешкиот терен во ЦБТ "Борис Трајковски" (24:25).
07.09.2016, 11:15

РАКОМЕТ
Чевар не се плаши од Вардар: Нема оправдувања, секој играч ќе ја преземе одговорноста
Македонските ривали Металург и Вардар утре ќе го одиграат дерби натпревар од првото коло во регионалната СЕХА лига, а бидејќи тимот од Автокоманда ќе ја има улогата на домаќин, денеска беше одржана стандардната прес-конференција на која главниот збор го имаше Лино Червар.
05.09.2016, 14:10

РАКОМЕТ
Јане Цветковски продолжува во Шведска?
Ракометниот голман Јане Цветковски се наметна во фокусот на спортската сцена од македонските интернационалци кои се на печалба во странство, откако минатата сезона имаше блескави партии за најславниот босански ракометен колектив, Босна од Сараево.
01.09.2016, 12:41

РАКОМЕТ
Червар го шокираше регионот: Ја водев најнеписмената генерација во историјата, постојано се тепаа меѓусебно!
Лино Червар е познат по тоа што секогаш говори отворено, искрено и без влакна на јазикот, а тоа најдобро може да се заклучи од неговото последно интервју за „Балкан Хендбол“ во кое со својата констатација предизвика многу коментари во хрватската спортска јавност.
30.08.2016, 19:00

РАКОМЕТ
Данците го освоија Олимпиското злато!
Најдобар стрелец во редовите на Данска беше Микел Хансен со осум гола, а по четири постигнаа Свен, Сондергард и Мортенсен.
22.08.2016, 10:10

РАКОМЕТ
Вардар го потврди ангажманот на Чупиќ
Екипата на Вардар и официјално на својот сајт го потврди ангажманот на одличниот хрватски репрезентативец, Иван Чупиќ.
15.08.2016, 16:00

РАКОМЕТ
Вујовиќ и Словенија газат, Франција перфектна
Словенија и Франција ги запишаа и третите победи на олимпискиот турнир во ракомет со што останаа единствени селекции со перфектен учинок, а воедно и со обезбедено четвртфинале на овој голем настан.
12.08.2016, 14:13

РАКОМЕТ
Металург тргна во акција
Ракометниот клуб Металург ги започна подготовките за новата натпреварувачка сезона во која освен во домашните натпреварувања и во Лигата на шампионите повторно ќе играат во СЕХА регионалната лига.
04.08.2016, 12:44

РАКОМЕТ
Гонзалес ги посочи главните желби на Вардар за новата сезона
Ракометарите на Вардар денеска ги запалија моторите и ги стартуваа подготовките за новата натпреварувачка сезона, во која како и во изминативе неколку, приоритет број еден на македонскиот првак ќе биде пласман на фајнал-фор турнирот во Лигата на шампионите.
27.07.2016, 18:10

РАКОМЕТ
Лекиќ ужива во својот летен одмор возејќи трактор
Андреа Лекиќ дефинитивно ќе го носи дресот на ЖРК Вардар и во новата натпреварувачка сезона во која нашите првенки ќе атакуваат на успех на фајнал фор турнирот во Лигата на шампионите, но додека подготовките и тренинзите се уште не се на нејзиниот распоред, српската ракометарка одлучи да ги размрда своите фанови на социјалните мрежи со урнебесно видео.
25.07.2016, 14:49

РАКОМЕТ
Награда за пласманот на СП: Ракометарите ја "олеснија" РФМ со 30.000 евра
По одлука на управниот одбор, Ракометната Федерација на Македонија ја исплати ветената премијата од 30.000 евра на сениорската селекција за пласманот на Светското првенство во Франција кое ќе се одржи наредната година.
19.07.2016, 13:49

ФОРМУЛА 1
Верлејн: Тешко е да останете забележани додека возите за Манор
Возачот на Манор, Паскал Верлејн, истакна дека сака неговата Формула 1 кариера од 2017 година па натаму да бележи напредок. Тој не пропушта да истакне дека засега е задоволен од своето место во Манор.
14.07.2016, 17:30

РАКОМЕТ
Познати се сите учесници: Без српски и со две словенечки екипи во новата сезона на СЕХА
Во новата сезона во СЕХА регионалната лига ќе парципираат десет екипи со тоа што две од нив за прв пат ќе бидат од Словенија, а Србија воедно остана без ниту еден претставник.
08.07.2016, 12:41

РАКОМЕТ
Вардар и Металург го добија противниците во ЛШ
Вардар и Металург го добија противниците во ракометната Лига на шампиони во сезоната 2016/2017. Шампионот Вардар имаше среќа на жрепката, бидејќи ќе партиципира во многу полесната Б група. Металург, кој и оваа сезона доби покана од ЕХФ да учествува во ЛШ, во првата фаза ќе игра во Ц групата.
01.07.2016, 14:43

РАКОМЕТ
Лесна група за ЖРК Вардар во ЛШ
Ракометарките на Вардар го дознаа имињата на противничките против кои ќе ја започнат новата сезона во Лигата на шампионките.
01.07.2016, 14:42

РАКОМЕТ
Червар со инсајдерска информација: Вишокот Македонци во Вардар ќе дојдат во Металург
Хрватскиот стручњак Лино Червар доста често знае да направи анализа за случувањата во Металург преку интервјуа за домашниот "Вечерњи лист", а таков е случајот и овој пат кога новиот македонски селектор ексклузивно посочи дека играчкиот ростер на "металурзите" може многу да зависи од најголемиот ривал и конкурент, екипата на Вардар.
30.06.2016, 14:39

РАКОМЕТ
Левче Китевски: Квалитетен Металург за нова квалитетна репрезентација
Претседателот на РК Металург, Левче Китевски, гледа позитивно влијание од одлуката на ЕХФ да му додели директна "вајлд-карта" на Металург за настап во групите Ц/Д од Лигата на шампионите.
24.06.2016, 13:50

РАКОМЕТ
Металург втора година по ред доби вајлд карта за ЛШ и се најде на мапата на најдобрите во Европа
Македонскиот ракометен вицешампион, екипата на Металург, ќе ја продолжи својата серија на настапи во елитната Лига на шампиони, откако челните луѓе на ЕХФ одлучија втора година по ред да му дадат вајлд карта на тимот од Автокоманда.
24.06.2016, 13:48

РАКОМЕТ
Поранешен олимписки и светски првак нов спортски директор во Вардар
Ракометниот клуб Вардар доби ново засилување во своите редови и тоа во името на поранешниот олимписки и светски првак, Едуард Кокшаров кој е именуван за нов спортски директор.
23.06.2016, 12:13

РАКОМЕТ
Статус-кво за мажите, скок од едно место за жените на најновата ЕХФ ранг листа
Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави најновите ранг листи во машка и женска конкуренција на клупски план врз основа на кои државите ќе добијат свои претставници во европските купови во натпреварувачката 2017/2018 година.
22.06.2016, 14:25

РАКОМЕТ
Вардар го доведе црногорскиот "бомбардер" кој беше дел од Металург
Вардар пред три дена соопшти дека капитенот Филип Лазаров нема да биде дел од тимот за натпреварувачката 2016/17 година, но затоа денеска потврди дека негов наследник е црногорскиот "бомбардер", Вуко Борозан.
18.06.2016, 14:00

РАКОМЕТ
Македонија од третиот шешир ќе чека поволна ждрепка за СП
Македонската ракометна репрезентација на херојски начин обезбеди пласман на Светското првенство во Франција кое ќе се одржи на стартот на 2017 година, а ова утро дозна од каква позиција ќе ги чека своите противници во групната фаза на мундијалот.
18.06.2016, 13:52

РАКОМЕТ
Кире Лазаров: Познавајќи го Лино, знам што нѐ чека!
Кире Лазаров уште еднаш го предводеше националниот тим кон победа која нѐ вивна во елитата на светскиот ракомет: овој пат триумфот над Чешка (34:27) ни овозможува пласман на светското првенство во Франција.
16.06.2016, 11:15

РАКОМЕТ
Мукаетов: Просторот за оправдувања се стесни!
Претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов, денеска преку официјалната веб страна на оваа организација се обрати на јавноста повикувајќи дека во утрешниот дуел со Чешка треба да се дадат и последните атоми од силата, бидејќи истото претставува мост меѓу историјата и иднината на националниот дрес.
14.06.2016, 14:53

РАКОМЕТ
Лошо деби на Червар: Чешка нè преслуша во Злин
Сениорската машка ракометна репрезентација доживеа убедлив пораз од шест разлика во првиот бараж меч против Чешка за пласман на Светското првенство во Франција во 2017 година.
11.06.2016, 17:18

РАКОМЕТ
Јуниор лига: Визијата стана реалност и сега квантитетот треба да донесе и квалитет
Минатата недела беше завршниот турнир каде се одиграа финалните натпревари од Вардар јуниор лигата и беа прогласени победниците во повеќе категории во машка и женска конкуренција реализирајќи уште една успешна сезона. Повеќе од 1.200 деца се вклучени во проектот Ракометна Академија на Вардар, каде покрај тренирање во повеќе школи се организира ли лига под името Вардар јуниор лига.
07.06.2016, 14:47

РАКОМЕТ
РФМ ги одреди цените на влезниците за бараж мечот Македонија – Чешка
Ракометната федерација на Македонија ги одреди цените за бараж мечот меѓу сениорите и Чешка кој на 15 јуни од 20 часот ќе се одигра во Спортскиот центар "Борис Трајковски" во Скопје.
07.06.2016, 12:49

РАКОМЕТ
Уште едно големо признание: Лазаров најдобар десен бек во Лигата на шампионите
Македонскиот капитен Кирил Лазаров имаше уште една феноменална сезона во редовите на Барселона, а за тоа колку навивачите ги ценат партиите на нашиот бомбардер говори и резултатот од изборот на ол-стар тимот во Лигата на шампионите.
27.05.2016, 19:45

РАКОМЕТ
Викендов ќе се делат медалите во Вардар јуниор лигата
Во два дена во двете сали во СЦ "Јане Сандански" викендов ќе се одржи завршницата на Вардар јуниор лигата каде ќе бидат познати победниците во неколку старосни категории.
27.05.2016, 17:07

РАКОМЕТ
Червар го објави првиот список како селектор на Македонија
Македонската ракометна федерација пред точно девет дена го назначи Лино Червар за нов селектор на најсилната репрезентација, а денеска трофејниот хрватски стручњак ја соопшти првата листа на ракометари кои ќе се борат за место на бараж натпреварите со Чешка за пласман на Светското првенство во Франција.
26.05.2016, 19:45

РАКОМЕТ
"Октоподот" Штербик со една од најдобрите интервенции во ЛШ
Фајнал-фор турнирот во Келн на кој ќе настапат екипте на Кил, Веспрем, Киелце и ПСЖ е на програмата овој викенд, а токму пред стартот на големите возбудувања на полуфиналните натпревари, ЕХФ ги избра неверојатните блесоци на голманите во досегашниот тек на натпреврувањето.
25.05.2016, 15:21

РАКОМЕТ
Червар: Сакам да помогнам кога е најтешко, репрезентацијата е пред поединецот
Одличниот хрватски стручњак, Лино Червар денеска и официјално беше промовиран во нов селектор на нашата сениорска ракометна репрезентација.
18.05.2016, 14:50

РАКОМЕТ
Мукаетов: Червар е олимписки и светски првак и чест ни е што ќе биде наш селектор
Првиот човек на македонска ракометна федерација, Живко Мукаетов го изрази своето задоволство од изборот на Лино Червар за нов селектор на нашата сениорска репрезентација.
18.05.2016, 14:48

РАКОМЕТ
Червар по назначувањето: Сакам нови предизвици, а ова е вистински предизвик
Одличниот хрватски стручњак, Лино Червар ќе го наследни својот сонародник Ивица Обрван на селекторска фунција во македонската сениорска репрезентација.
17.05.2016, 19:45

РАКОМЕТ
Познат е новиот предводник на "црвено-жолтите": Червар ја презема Македонија
Искусниот и трофеен стратег, Лино Червар ќе биде новиот селектор на македонската сениорска репрезентација.
17.05.2016, 14:16

РАКОМЕТ
Репрезентативецот меѓу најдобрите: Гоце повторно со Топ 5 погодок во Франција
Македнското репрезентативно крило, Гоце Георгиевски повторно се најде на Топ 5 листата на најатрактивните погодоци во францускиот шампионот.
13.05.2016, 13:17

РАКОМЕТ
И Раул Гонзалес работеше со нашите млади таленти
И тренерот на Вардар, одличниот шпански стручњак, Раул Гонзалес беше гостин и можеше да работи со македонските таленти од Државното средно училиште "Спортска академија".
11.05.2016, 13:42

РАКОМЕТ
Чесите ќе бидат ослабени за баражот со Македонија
Како што е познато селекција на Чешка е противникот на нашата ракометна репрезентација во баражот за пласман на Светското првенство кое наредната година ќе се одржи во Франција.
10.05.2016, 14:11

РАКОМЕТ
Лејно со втора најдобра одбрана на фајнл-форот во Будимпешта
Голманката Амандин Лејно е единствената претставничка на ЖРК Вардар во изборот на ЕХФ на најдобрите на завршниот турнир во Лигата на шампионите кој минатиов викенд се одржа во Будимпешта.
09.05.2016, 13:46

РАКОМЕТ
Откровение на дербито: Младиот Томовски воодушеви со своите одбрани во "Јане Сандански"
Металург се покажа во навистина добро светло и покрај тоа што загуби со 26:22 на вчерашното големо дерби со Вардар кое се одигра во "Јане Сандански", но дефинитивно откровение на натпреварот беше младиот Мартин Томовски кој на неверојатен начин го замени Дупјачанец.
05.05.2016, 14:59

РАКОМЕТ
Големите ривали се избегнаа во полуфиналињата на ракометниот куп
Денеска напладне во просториите на Ракометната Федерација на Македонија беа извлечени ждрепките за завршните турнири во ракмотните купови на машка и женска конкуренција, а она што најавува голем спектакл е фактот што најголемите ривали се избегнаа во полуфиналната рунда.
04.05.2016, 14:20

РАКОМЕТ
Вардар непоразен во Унгарија, Веспрем на Ф4 во Келн
Македонскиот шампион Вардар и оваа година својот настап во Лигата на шампионите го заврши во четвртфиналето со тоа што овој пат на патот на „црвено-црните“ до Келн застана Веспрем.
30.04.2016, 19:49

РАКОМЕТ
Германците бесни: Судијата немаше смелост да досуди пенал против Киелце во последниот напад
Киелце на крајно драматичен начин се пласираше на фајнал-фор турнирот во Лигата на шампионите, но додека медиумите од Полска на големо го слават успехот на тимот на Талант Душебаев, германските на големо го потенцираат контроверзниот момент од последните секунди од натпреварот.
28.04.2016, 14:46

РАКОМЕТ
РФМ распиша конкурс за нов селектор, Червар во прв план
Македонската ракометна федерација на последниот состанок на Управниот Одбор го прифати отказното решение кое го поднесе Ивица Обрван по големиот неуспех во Гдањск, а од денеска и официјално започнува потрагата по нов македонски селектор кој ќе треба повторно да ги поврзе конците во најсилниот национален состав.
25.04.2016, 20:30

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Туран посочи во кој клуб се гледа во наредната сезона
Турскиот интернационалец од редовите на Барселона, Арда Туран го искажа својот став во однос на тоа ...
ФУДБАЛ
Симеоне: Не ни е потребен Коста, го имаме…
ФУДБАЛ
Билетите за Реал-Барселона во Мајами продадени за 30 минути
ФУДБАЛ
Интересна комбинација на новата холандска надеж: Синот на Клајверт откри кој му е фудбалски идол и клубот од соништата
ФУДБАЛ
Симеоне признава - се отвара можност за Јунајтед: Гризман може летово да го напушти Атлетико

ВИДЕО ВЕСТИ

Одговор за потценувањето кое го доби од Гвардиола: Харт му одржа импресивна дриблинг лекција на германскиот напаѓач
Пеп Гвардиола се ослободи од услугите на Џо Харт со образложение дека не се совпаѓа во неговиот систем на игра поради тоа што не знае добро да игра со нога, а ако англискиот голман го демантираше шпанскиот стручњак со неколку интересни потези во дресот на Торино, изминатава ноќ докторираше на тема „снаодливост во сопствениот шеснаесетник“.
ТЕНИС
Рафаел Надал го шири бизнисот со ресторани
ФУДБАЛ
Шпанската лига жестоко ја казни Севиља
КОШАРКА
Денвер го сруши шампионот Кливленд

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
ФУДБАЛ
Реакцијата на Алексис по големата грешка на Оспина
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум