АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА

РАКОМЕТ
Агенцијата за Млади и Спорт и додели 6,6 милиони денари на РФМ
Денеска во просториите на Агенцијата за млади и спорт беше одржана прес-конференција на која беа присутни директорот на АМС, Марјан Спасески и првиот човек на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов.
 

РАКОМЕТ
Ракометарите втор пат ја победија БиХ
Македонските ракометари, во контролен натпрервар, одигран зад „затворени врати“, ја совлада Босна и Херцеговина 35:31. Овој дуел беше втор од трите закажани помеѓу двете репрезентации, Македонија победи на првиот одигран во вторникот (28:24), а третиот ќе се одигра в четврток.
05.01.2017, 10:12

РАКОМЕТ
Миркуловски: Ќе биде уште подобро, имаме добра иднина
Македонската репрезентација славеше на првиот пријателски меч против Босна и Херцеговина кој се одигра во СРЦ Кале во рамките на завршните подготовки во пресрет на Светското првенство во Франција.
04.01.2017, 14:24

РАКОМЕТ
Како Македонија ја „затвори“ БиХ: Школска акција со ефектен цепелин на Манасков и Георгиевски
Македонската сениорска ракометна репрезентација славеше на првиот од трите контрлни натпревари со Босна и Херцеговина во рамките на подготовките за Светското првенство во Франција.
04.01.2017, 11:54

РАКОМЕТ
Талески: Не очекував вакво сценарио
Филип Талески прераснува во еден од најважните членови на нашата ракометна репрезентација, а периодов паралелно со подготовките со сениорите, ќе игра и квалификациски натпревари со младинците.
04.01.2017, 11:49

РАКОМЕТ
Талески по Мундијалот се сели во Рајн Некар
Филип Талески по завршувањето на Светското првенство во Франција ќе се пресели во редовите на актуелниот германски првак Рајн Некар Левен, а нема да ја чека 2018 година како што првично се договорија двата клуба, објави Рајн Некар на својата официјална интернет страница.
03.01.2017, 12:58

РАКОМЕТ
Французите здивнаа, повредата на Карабатиќ не е сериозна
Еден од најдобрите светски ракометари Никола Карабатиќ го повредил скочниот зголб, но како што соопштија од француската репрезентација, повредата не е сериозна и тој ќе биде посогтвен за настап на Светското првенство кои за две недели ќе започне во Франција.
29.12.2016, 11:18

РАКОМЕТ
Червар: Две работи се најважни за играта на Македонија
Македонската сениорска репрезентација во јануари ја очекува настап на Светското првенство во Франција, па Лино Червар ништо не остава на случајноста и со напорни тренинзи максимално ги подготвува неговите воини за големиот предизвик.
27.12.2016, 14:54

РАКОМЕТ
Перфектна партија на Миркуловски за нова победа на Вецлар
Искусниот македонски бек, Филип Миркуловски одигра уште еден фантастичен меч за Вецлар во најсилниот ракометен шампионат на светот Бундеслигата.
22.12.2016, 11:14

РАКОМЕТ
Иранецот Јусефинеџад нов играч на РК Металург
Иранецот Амин Јусефинеџад е нов играч во редвовите на ракометниот клуб Металург. Јусефинеџад (20) е стандарден сениорски репрезентативец на Иран и игра на позиција лев бек.
20.12.2016, 14:21

РАКОМЕТ
Ракометарите започнаа со подготoвките, Червар бара дисциплина и ентузијазам
Селекторот Лино Червар со македонските ракометари, во вторникот, ги започна подготoвките за Светското првенство кое на 11 jануари наредната година ќе почне во Франција.
20.12.2016, 10:54

РАКОМЕТ
РФМ: Ракометарките наградени парично, Пепи Манасков во тимот на Червар
Ракометната федерација на Македонија ќе ги награди ракометарките со 10.000 евра за изборениот пласман во баражот за Светското првенство е една од одлуките која е донесена на четвртата седница на Управниот одбор. Исто така на седницата селекторот на машката репрезентација Лино Червар објави дека легендата на Мак ракометот Пепи Манасков ќе биде дел од стручниот штаб.
19.12.2016, 15:18

РАКОМЕТ
Начевски и Николов најдобри ракометни судии во светот
Ракометната судиска двојка од Македонија, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов е избрана за најдобра во светот за оваа година. Изборот го организираше Светската ракометна федерација, IHF.
15.12.2016, 14:40

РАКОМЕТ
Романија и Данска во борба за полуфинале
Репрезентацијата на Норвешка избори пласман во полуфиналето на Европското првенство за ракометарки, додека за второто место во Групата 2, во директен дуел ќе решаваат Романија и Данска. Шансите за пласман во полуфиналето ги загуби олимпискиот првак Русија.
14.12.2016, 10:01

РАКОМЕТ
Шведска и Србија останаа без шанси за полуфинале
Ракометните репрезентациии на Шведска и Србија останаа без шанси за пласман во полуфиналето откако загубија и во второто коло во Групата 1, на Европското првенство. Последното коло во оваа група ќе ги одреди полуфиналистите, а за двете места конкурираат Франција, Холандија и Германија.
13.12.2016, 09:55

РАКОМЕТ
Голем повратник во репрезентацијата: Миркуловски ќе му помогне на Червар на СП во Франција
Лино Червар во овој момент ја одржува прес-конференцијата на која ќе го соопшти списокот на ракоментари кои ќе ја претставуваат Македонија на Светското ракометно првенство во Франција, а од неговата првична изјава се доби заклучок дека на мундијалот ќе добиеме помош од многу важен повратник во тимот.
12.12.2016, 12:53

РАКОМЕТ
Значајни промени: Червар објасни зошто ги изостави Ристовски и Јоноски за ракометниот мундијал
Лино Червар презентираше план со кој порача дека крајна цел на оваа репрезентација на Македонија ќе биде пласманот на едни Олимписки игри, па во своето излагање на денешната средба со новинарите беше крајно искрен и детално ја објасни секоја своја одлука која ја донесе пред СП во Франција.
12.12.2016, 12:51

РАКОМЕТ
Ново признание за нашиот капитен: Лазаров прогласен за најдобар десен бек на светот за 2016
Најдобриот македонски ракометар и капитен на националниот тим, Кирил Лазаров е прогласен за најдобар десен бек во светот за 2016 година во изборот на специјализираниот ракометен медиум „Handball-planet”.
10.12.2016, 17:45

РАКОМЕТ
Србија во последната секунда освои бод против Шведска
На Европското првенство за ракометарки кое се одржува во Шведска заврши првата фаза во групите А и Б. Пласман во наредната рунда изборија домаќинот Шведска, Србија, Шпанија, Германија, Франција и Холандија.
09.12.2016, 10:00

РАКОМЕТ
Алиловиќ има тромбоза, ја заврши сезоната
Поранешниот хрватски ракометен репрезентативец, голман на Веспрем, Мирко Алиловиќ, поради тешка болест, ја заврши сезоната.
08.12.2016, 15:04

РАКОМЕТ
Проектилот на Талески во Топ 5 голови во Лигата на шампионите
Составот на Металург доживеа пораз на гостувањето кај Ла Риоха со 31-25 и со тоа ги загуби сите шанси за пласман во наредната фаза во Лигата на шампионите, меѓутоа една мала утеха е фактот што еден од нивните најдобри играчи Филип Талески се најде на топ листите на Европската ракометна федерација (ЕХФ).
05.12.2016, 13:25

РАКОМЕТ
Херојскиот гол на Ѓорѓиевска во последната секунда вреден бараж за СП
На македонската репрезентација и требаше чудо и победа од седум голови разлика над фаворизираниот Исланд во последниот натпревар од квалификациската група за СП, но нашите девојки се покажаа во најдобро светло во најтешките моменти, и за среќа на крајно драматичен начин изборија бараж за СП.
05.12.2016, 11:57

РАКОМЕТ
Кире Лазаров предводник на идеалниот тим
Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, го предводи идеалниот тим на деветтото коло во Лигата на шампионите. Свое место во идеалната постава на колот избори и голманот на Вардар Страхиња Милиќ.
05.12.2016, 11:12

РАКОМЕТ
Ракометарките на квалификациски турнир за пласман на СП
Женската ракометна репрезентација на Македонија од петок до недела, во Торшван на Фарските острови ќе играат во квалификациите за пласман на Светското првенство. Од четирите селекции во групата првите две ќе изборат пласман во баражот.
02.12.2016, 10:07

РАКОМЕТ
Лазаров ја наполни мрежата на Бјерингбро, сигурна победа за Барселона
Кире Лазаров беше најефикасен во редовите на Барселона која оствари лесна и убедлива победа (34:19) против данскиот тим Бјерингбро/Силкеборг во групната фаза од Лигата на шампионите.
29.11.2016, 20:22

РАКОМЕТ
Челинџ куп: Пелистер против Спортинг Лисабон
Ракометарите на Пелистер го дознаа името на противникот со кого ќе играат во осминафиналето на Челинџ купот.
29.11.2016, 13:33

РАКОМЕТ
Кузмановски го пропушта ракометниот Мундијал
Филип Кузмановски поради повреда ќе го пропушти Светското ракометно првенство во Франција. Младиот играч на Металург се повреди во неделата на натпреварот со татран Прешов (26:20).
28.11.2016, 10:21

РАКОМЕТ
Прифатен предлогот на ЖРК Вардар, се враќа регионалната лига
На предлог на ЖРК Вардар по неколку години пауза повотрно ќе се игра женската регионална лига (VRHL).
24.11.2016, 13:49

РАКОМЕТ
Стоилов: Натпреварите со Металург се секогаш специјални
По успешно завршите обврски во Лигата на шампионите двете најдобри македонски екипи Вардар и Металург се фокусираат на настапот во СЕХА лигата, односно на нивниот меѓусебен дуел закажан за утре во СЦ „Јане Сандански“ со почеток од 17:45 часот.
21.11.2016, 15:26

РАКОМЕТ
Уште две признанија за вардарци: „Октоподот“ Штербик со Топ 5 одбрана, „бомбата“ на Канељас меѓу најатрактивните голови
Македонскиот шампион Вардар имаше импресивен настап на гостувањето во Франкфурт кај Рајн Некар Левен на кое забележа победа од 33:27 за потврда на првата позиција во групата Б во Лигата на шампионите.
21.11.2016, 12:27

РАКОМЕТ
Канељас и Циндриќ во идеалната седумка на колото во изборот на ЕХФ
Екипата на Вардар му одржа уште една лекција на Рајн Некар Левен во дуелите во Лигата на шампионите, а луѓето од ЕХФ за настапот во Франкфурт награди двајца ракометари на „црвено-црните“ со изборот на идеалната седумка на 7 коло во најелитното натпреварување.
21.11.2016, 12:25

РАКОМЕТ
Шок во Рајн Некар, Ду Риц ја завршува кариерата
Еден од најдобрите шведски ракометари во овој момент, Ким Едгал ду Риц, објави дека во 27 година од животот ќе стави крај на својата професионална кариера.
17.11.2016, 15:24

РАКОМЕТ
Червар го потврди трансферот на Талески и порача: Имам една забелешка
МАкедонската ракометна репрезентација продолжи со трендот на популаризирање на ракометот и во престанатите градови од нашата земја, па така по Битола и Охрид, експедицијата предводена од Лино Червар денеска се најде во Велес каде беше одржан и тренинг на кој учествуваа и младите Филип Талески и Филип Кузмановски.
14.11.2016, 19:00

РАКОМЕТ
Лудилото продолжува: И младите вардарки го изведоа „Манекин“ предизвикот
Екипата на Вардар СЦЈС е на чекор до пласман во следното коло на Челинџ Купот, откако триумфираа на гостувањето во Бугарија кај Свиленград со 24-17.
14.11.2016, 11:26

РАКОМЕТ
Штербик и Карачиќ во тимот на колото
Двајца ракометари на Вардар по блескавата тимска победа над европскиот првак Кјелце 40-34, ЕХФ ги избра во најдобриот тим на шестото коло во Лигата на шампионите.
14.11.2016, 10:50

РАКОМЕТ
Европскиот шампион „изгоре" во „Јане Сандански": Вардар повторно го растури Кјелце и го презема првото место на табелата
Вардар минатата година му одржа лекција на Кјелце славејќи со 10 голови разлика во Скопје, но денеска убедливата победа од 40:34 е уште послатка и има поголемо значење ако се знае дека полскиот првак вечерва играше во „Јане Сандански“ како актуелен европски шампион.
12.11.2016, 19:17

РАКОМЕТ
Познати се составите за битката во „Јане Сандански“: Вардар го сака скалпот на европскиот шампион
Ракометниот ден во Македонија денеска ќе го одбележи екипата на Вардар која од 17:30 во својот дом во СЦ „Јане Сандански“ ќе излезе на мегдан со актуелниот европски шампион Кјелце.
12.11.2016, 14:16

РАКОМЕТ
Кјелце против Вардар без Јурецки и Храпковски
Ракометарите на Вардар во сабота ќе го одиграат дербито на шестото коло во Лигата на шампионите, против актуелниот првак Кјелце. Двата тима во пресрет на меѓусебниот дуел имаат скор од четири победи и еден пораз.
11.11.2016, 14:40

РАКОМЕТ
Вардар-Кјелце дерби за лидерска позиција во групата
Ракометарите на Вардар, во дербито на колото во Лигата на шампионите, в сабота во „Јане Сандански“ ќе го пречекаат актуелниот европски шампион Кјелце. „Сите се здрави и подоготвени да се надигруваат со еден квалитетен тим каков што е Кјелце“, рече меѓу другото на прес-конференцијата вардаровиот тренер Раул Гонзалес.
10.11.2016, 12:51

РАКОМЕТ
Две признанија за вардарки од ЕХФ: Радичевиќ меѓу трите ѕвезди, Песоа со најатрактивна одбрана
Нашиот најдобар ракометен колектив, ЖРК Вардар лесно и убедливо ја совлада Астраханочка (39-25) во дебито на клупата на Давид Дејвис Камара, а за таа партија пристигнаа и две признанија за вардарки од Европската ракометна федерација (ЕХФ).
07.11.2016, 12:29

РАКОМЕТ
Лош натпревар во Плзен: Чешка лекција за Македонија
Македонската сениорска ракометна репрезентација доживеа пораз од Чешка од 35:28 во вториот квалификациски меч за пласман на Европското првенство во Хрватска во 2018 година.
05.11.2016, 16:51

РАКОМЕТ
Младеновиќ опериран, ќе паузира три месеци
Младиот бек на македонскиот ракометен вицешампион Металург, Немања Младеновиќ кој се повреди на еден од тренинзите на својата екипа имаше успешна операција на левото рамо.
05.11.2016, 12:20

РАКОМЕТ
Ракомет: Србија убедлива во Полска
Ракометната репрезентација на Србија го направи најголемото изнендување во првото квалификациско коло за пласман на Европското првенство во Хрватска. Србија, во Гдањск, славеше над Полска 37-32.
04.11.2016, 09:57

РАКОМЕТ
Вардарки ќе играат по „нотите" на Давид Дејвис
Прославениот шпански репрезентативец, Давид Дејвис Камара ќе има нова функција во семејството на Вардар, односно ќе биде главен тренер на женската екипа.
03.11.2016, 22:00

РАКОМЕТ
Ново признание за Хрватот: Циндриќ повторно меѓу најдобрите седум во СЕХА
Екипата на Вардар игра без грешка во СЕХА лигата каде по 10 кола е убедливо прв со 28 бода со ефект од 9 победи и едно реми и тоа на самиот старт против Мешков Брест.
03.11.2016, 15:27

РАКОМЕТ
Бекот во центарот на вниманието на ЕХФ: Талески меѓу петте најдобри млади играчи во ЛШ!
Македонскиот репрезентативец и носител на играта на Металург, Филип Талески доби специјално признание од Европската ракометна федерација или поточно го смести бекот во топ пет млади ѕвезди на кои треба да се внимава во Лигата на шампионите.
03.11.2016, 15:25

РАКОМЕТ
Дејвис нов тренер на ЖРК Вардар, на новинарите им се обрати на одличен македонски
Давид Дејвис Камара е новиот тренер на женскиот ракометен клуб Вардар. Шпанскиот тренер на функцијата ја наследи Индира Кастратовиќ, која до пред две недели го предводеше тимот.
03.11.2016, 13:50

РАКОМЕТ
Червар го одреди тимот за Украина
Македонската ракометна репрезентација во среда го започнува квалификацискиот циклус за пласман на Европското првенство во 2018 година, кое ќе се одржува во Хрватска.
02.11.2016, 12:23

РАКОМЕТ
Скандал во Црна Гора: Екс репрезентативец го смени ракометниот селектор
Црногорската ракометна репрезентација, ден пред почетокот на квалификациите за пласман на Европското првенство остана без селектор, откако Љубомир Обрадовиќ поднесе оставка.
02.11.2016, 10:41

РАКОМЕТ
Лазаров најдобар стрелец во победничка низа на Барселона
Ракометарите на Барселона прославија еден неверојатен јубилеј, 100 победи во низа во ASOBAL лигата, а најдобар стрелец во таа серија е капитенот на македонската репрезентација Кирил Лазаров.
31.10.2016, 14:25

РАКОМЕТ
Пенезиќ една од трите ѕвезди на колото
Левиот бек на ЖРК Вардар, Андреа Пенезиќ е една од трите ѕвезди на третото коло во Лигата на шампионките. Хрватката, по три кола, ја предводи листата на најдобри стрелци во Лигата на шампионките со 23 постигнати гола.
31.10.2016, 11:39

РАКОМЕТ
Вардар го потврди ангажманот на летонскиот џин кој ја плаши цела Европа
Реномираниот „Балкан Хендбол“ пред извесно време најави дека Даинис Кристопанс е на чекор од постигнување договор со македонскиот ракометен првак, а ова поладне Вардар ја потврди веродостојноста на оваа информација соопштувајќи дека летонскиот џин од наредното лето ќе му се приклучи на тимот.
26.10.2016, 18:45

РАКОМЕТ
Самсоненко ќе ги води вардарки од клупата на мечот против Лајпциг
ЖРК Вардар делуваше многу лошо на отворањето на новата сезона во Лигата на шампионите и само големата среќа му донесе реми на македонскиот шампион, кој сепак по овој дуел се одлучи на една голема промена, односно разделба со Индира Кастратовиќ која ја имаше улогата на тренер.
19.10.2016, 14:53

РАКОМЕТ
Вујовиќ донесе тешка одлука: Не можам да ги испочитувам барањата на Загреб, морам да си заминам!
ППД Загреб едноставно не личи на себе со досегашните настапи во елитната Лига на шампиони, натпреварување во кое на четирите одиграни натпревари претрпе исто толку порази.
17.10.2016, 13:51

РАКОМЕТ
Спектакуларниот Арсиќ со двете најдобри одбрани во ЛШ, Милиќ во Топ 5
Дарко Арсиќ беше убедливо најзаслужен за победата која ја оствари Металург во мечот со Ла Риоха, а неговото брилијантно издание не остана незабележано од страна на првите луѓе на ЕХФ кои му дадоа огромно признание на македонскиот голман.
17.10.2016, 11:46

РАКОМЕТ
Гонзалес: Да ја искористиме формата за нова победа во ЛШ
Пик Сегед е наредниот противник на Вардар во Лигата на шампионите. Овие две екипи играа меѓу себе и минатата сезона, а двата натпревара ги доби Вардар.
14.10.2016, 13:48

РАКОМЕТ
Балкан Хендбол: Вардар ќе ангажира летонски „џин“ како замена за Душебаев!?
Македонскиот првак Вардар на неверојатно добар начин ја стартуваше новата натпреварувачка сезона, во која досега нема претрпено ниту еден пораз, а оствари дури седум победи во СЕХА лигата, на кои се надоврзаа трите триумфи на трите одиграни натпревари во еминентната Лига на шампиони.
14.10.2016, 10:52

РАКОМЕТ
Червар: Ла Риоха е искусна екипа која лесно казнува, но можеме да ги победиме
Екипата на Металург по неколку гостувања и по нешто повеќе од половина месец ќе одигра меч на домашен терен и тоа во Лигата на шампионите против Ла Риоха.
13.10.2016, 19:00

РАКОМЕТ
Вардарки освежени и засилени кон остварување на целта-титула во ЛШ
Најдобрата женска ракометна екипа, ЖРК Вардар во петок го започува новото патување во Лигата на шампионите со идентична цел како претходните три сезони-титула во најелитното натпреварување.
12.10.2016, 19:00

РАКОМЕТ
Награда за фантастичната партија: Ристовски избран во идеалниот тим на колото во ЛШ
Изминативе неколку денови се одигра и третата рунда во најквалитетното ракометно натпреварување на стариот континент, Лигата на шампионите во кое брилијантна партија имаше нашиот репрезентативец Борко Ристовски.
10.10.2016, 11:49

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Туран посочи во кој клуб се гледа во наредната сезона
Турскиот интернационалец од редовите на Барселона, Арда Туран го искажа својот став во однос на тоа ...
ФУДБАЛ
Симеоне: Не ни е потребен Коста, го имаме…
ФУДБАЛ
Билетите за Реал-Барселона во Мајами продадени за 30 минути
ФУДБАЛ
Интересна комбинација на новата холандска надеж: Синот на Клајверт откри кој му е фудбалски идол и клубот од соништата
ФУДБАЛ
Симеоне признава - се отвара можност за Јунајтед: Гризман може летово да го напушти Атлетико

ВИДЕО ВЕСТИ

Одговор за потценувањето кое го доби од Гвардиола: Харт му одржа импресивна дриблинг лекција на германскиот напаѓач
Пеп Гвардиола се ослободи од услугите на Џо Харт со образложение дека не се совпаѓа во неговиот систем на игра поради тоа што не знае добро да игра со нога, а ако англискиот голман го демантираше шпанскиот стручњак со неколку интересни потези во дресот на Торино, изминатава ноќ докторираше на тема „снаодливост во сопствениот шеснаесетник“.
ТЕНИС
Рафаел Надал го шири бизнисот со ресторани
ФУДБАЛ
Шпанската лига жестоко ја казни Севиља
КОШАРКА
Денвер го сруши шампионот Кливленд

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
ФУДБАЛ
Реакцијата на Алексис по големата грешка на Оспина
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум