АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА

ФОРМУЛА 1
Торо Росо објави датум за промоција
Торо Росо објави дека ќе го промовираат својот нов болид, СТР12 на патеката во Барселона на 26 Февруари еден ден пред почетокот на првиот предсезонски тест.
 

ФОРМУЛА 1
Жан Тод против укинување на петочните сесии
Првиот човек на Интернационалната автомобилистичка федерација, Жан Тод, е против намалување на Гранд При викендите на само 2 денови преку напуштање на петочните тренинг сесии. Во едно сво интервју тоа го предложи еден од челниците на француски Рено, Сирил Абитебул.
07.02.2017, 16:10

МОТОСПОРТ
Државата го одврза ќесето, Иџе меѓу првите корисници на средствата!
Македонскиот пилот Игор Стефановски Иџе се соочуваше со неизвесност дали ќе ги продолжи настапите во Европскиот куп на кружни патеки, откако првата сезона ја заврши со победа во Имола, но и со раскин на договорот со словенечкиот клуб „Лема рејсинг“.
07.02.2017, 10:51

ФОРМУЛА 1
Вебер смета дека Рикардо ќе го победи Верстапен
Поранешниот Формула 1 возач на Ред Бул, Марк Вебер, верува дека Даниел Рикардо ќе биде подобар од тимскиот колега Макс Верстапен во 2017 година. Австалијанецот смета дека поголемото искуство на неговиот сонародник ќе биде пресудно со новите правила кои ќе донесат побрзи болиди.
06.02.2017, 18:00

ФОРМУЛА 1
Алонсо: Сигурен сум дека имаме доволно силен мотор
Возачот на Мекларен, Фернандо Алонсо, објави дека е убеден дека новиот мотор на Хонда ќе биде доволно моќен за претстојната сезона, но во исто време признава дека аеродинамиката е областа каде што треба дополнително да се рбаоти.
06.02.2017, 14:59

ФОРМУЛА 1
Поголемите гуми носат потешки болиди
Пошироките гуми кои ФИА ги воведува од оваа година наложија ФИА да ја зголеми минимално дозволената тежина на овогодинешните болиди за 6 килограни. Последните правила донесени во текот на Јануари велеа дека секој болид без гориво не смее да биде полесен од 722 килограми.
03.02.2017, 19:00

ФОРМУЛА 1
Хамилтон го откри тимскиот колега од соништата
Луис Хамилтон изјави дека би го избрал трикратниот Формула 1 шампион, Аиртон Сена, како свој тимски колега од соништата, иако британецот не е сигурен дека би се сложил со неговиот тркачки идол, доколку ја делеле гаражата.
03.02.2017, 17:03

ФОРМУЛА 1
Розберг: Ботас побара да зборува со мене
Актуелниот светски првак, Нико Розберг, изјави дека ќе прифати да седне и да му даде совет на Валтери Ботас, но нема да ги открива слабостите на Луис Хамилтон.
02.02.2017, 18:00

ФОРМУЛА 1
Тод: Радикални промени не се потребни
Претседателот на ФИА, Жан Тод, се надевадека новите сопственици на Формула 1 ќе ја внесат тркачката серија во дигиталната ера без радикални промени на концептот на спортот.
02.02.2017, 15:37

ФОРМУЛА 1
Хулкенберг: Новиот болид е брутално брз
Новиот “шофер“ на Рено, Нико Хулкенберг, очекува одлична деби сезона со побрзите Формула 1 болиди откако го проба симулаторот на неговата нова екипа. Тој не криеше дека е воодушевен од зголемените брзини на болидите.
01.02.2017, 19:00

ФОРМУЛА 1
Рикардо очекува многу од новите пневматици
Возачот на Ред Бул, Даниел Рикардо, вели дека очекува “големи работи“ од новите пошироки пневматици на Пирели и смета дека предсезонските тестирања ќе ги прикажат вистинските перформанси на компонентите.
01.02.2017, 16:29

ФОРМУЛА 1
Тото Волф: Немаше да бидам во Ф1 да не беше Берни
Додавајќи се во листата на луѓето кои му оддаваат почест на Берни Еклстон за сработеното во спортот, шефот на Мерцедес, Тото Волф потенцираше дека без “стариот лисец“ не би бил во Формула 1. По над 40 години на чело на спортот, на почетокот од минатата недела, новите сопственици, Либерти Медиа, го отстранија Берни од шефовското место.
31.01.2017, 19:00

ФОРМУЛА 1
Либерти: Нема да преговараме со Силверстон
Шефот на Либерти Медиа Груп, Чејс Кери, изјави дека тој нема да ги промени условите во договорот со Силверстон, за оддржување на Британското Гран При.
31.01.2017, 16:20

ФОРМУЛА 1
Рос претпазлив со проширување на календарот
Рос Браун верува дека Формула 1 мора да најде баланс помеѓу квалитетот и квантитетот во однос на потенцијалот за дополнително проширување на календарот по превземањето на спортот од страна на Либерти Медиа.
30.01.2017, 18:00

ФОРМУЛА 1
Магнусен: Новите болиди ќе ми помогнат
Новиот возач на Хаас, Кевин Магнусен, смета дека новите болиди во Формула 1 многу повеќе ќе му одговараат отколку оние кои досега ги има возено.
30.01.2017, 15:09

ФОРМУЛА 1
Ред Бул го промовираше Ексон
Ред Бул Рејсинг и Ексон ја почнаа својата соработка на заеднички организиран настан во Америка, каде присуствуваше Даниел Рикардо во РБ7 болидот пред 10.000 вработени во седиштето на нафтениот гигант во Хјустон, Тексас, Соединетите Американски Држави.
27.01.2017, 19:00

ФОРМУЛА 1
Ботас: Вилијамс повторно ќе победува
Откако замина од Вилијамс за да се приклучи на шампионскиот Мерцедес, Валтери Ботас нема сомнеж дека неговиот поранешен тим повторно ќе се врати на победничките патеки.
27.01.2017, 16:48

ФОРМУЛА 1
Кери: Британското ГП ќе остане
Новиот прв човек на Формула 1, Чејс Кери, стави јасно до знаење дека Британското ГП ќе остане на календарот по шпекулациите дека по 2019 година истото може да биде прекинато. Опцијата за откажување на Силверстон може да биде активирана пред овогодишната трка.
26.01.2017, 18:00

ФОРМУЛА 1
Магнусен верува дека Ред Бул ќе им се закани на Мерцедес
Новиот возач на Хаас, Кевин МАгнусен, е еден од неколкуте луѓе во падокот кои веруваат дека Ред Бул ќе биде закана за Мерцедес претсојната година.
26.01.2017, 15:52

ФОРМУЛА 1
Кери: Ф1 не порасна доволно
Наследникот на Берни Еклстон на чело на Формула 1, Чејс Кери, смета дека новата менаџерска структура на врвот од спортот била потребна за напредок откако Формула 1 недоволно напредувала во последно време. Рос Браун е одговорен за спорт во новата компанија, додека Шон Брачес ќе го предводи маркетингот.
25.01.2017, 19:00

ФОРМУЛА 1
Саниз: Ред Бул не се лоши момци
Постариот Карлос Саинз не прифаќа никаква критика насочена кон Ред Бул поради заштитничкиот однос кој го има кон својот син.
25.01.2017, 17:20

ФОРМУЛА 1
Браун и Брачес на високи функции во Ф1
Претседателот и Главен извршен директор на Формула 1, Чејс Кери, објави дека го назначува Рос Браун како Оперативен директор за Мотор Спорт и Шон Брачес како Оперативен директор за Комерцијални Операции. Функциите се оперативни веднаш по превземањето на спортот од страна на Либерти Медиа, кое беше завршено денеска.
24.01.2017, 18:00

ФОРМУЛА 1
Официјално: Либерти заврши со превземањето
Либерти Медиа Корпорејшн (Liberty Media Corporation) и Делта Топко (Delta Topco) објавија денеска дека Либерти го комплетирале претходно најавеното превземање на Формула 1, глобалниот моторспорт бизнис, од конзорциум на продавачи.
24.01.2017, 16:03

ФОРМУЛА 1
Деновите на Берни се одбројани
Деновите на Берни Еклстон во Формула 1 по се изгледа се одбројани затоа што новите сопствници се решени да го размрдаат спортот и да внесат свежина во менаџментот на истиот.
23.01.2017, 18:00

ФОРМУЛА 1
Хелмут Марко: Мерцедес - без ризик, нема забава
Консултантот во Ред Бул, Хелмут Марко, вели дека Мерцедес го избрале похрабриот пат со одлуката да го промовираат Валтери Ботас на местото на пензионираниот Нико Розберг, наместо тоа да го сторат со Паскал Верлејн.
23.01.2017, 15:15

ФОРМУЛА 1
Њуи задоволен од Рено
Техничкиот шеф на Ред Бул, Адриан Њуи е оптимист дека Рено повторно ќе направи исчекор и напредок со моторот за да Ред Бул биде уште поблиску до водечкиот Мерцедес. “Сребрените“ доминираат во новата хибридна турбо ера со вкупно 51 победа на 59 трки од 2014 година.
20.01.2017, 19:00

ФОРМУЛА 1
Розберг го поддржа Ботас
Нико Розберг се јави со изјава прв пат откако Мерцедес решија да го сместат Валтери Ботас во испразнетото место и германецот не го криеше своето воодушевување.
20.01.2017, 17:01

ФОРМУЛА
Поранешниот менаџер го нападнал семејството Шумахер: "Кажете му ја вистината на светот"
Човекот кој соработувал со Шумахер за време на неговите шампионски денови, тешко се помирува со одлуките на неговото семејство.
20.01.2017, 16:38

МОТОСПОРТ
Гледач загина на релито во Монте Карло
Гледач кој ја следел првата етапа на првото рели во сезоната од World Rally Championsip, која се вози во монте Карло загина откако во него удри автомобил.
20.01.2017, 13:24

ФОРМУЛА 1
Браун сака повеќе трки во Америка
Новиот Извршен директор на Мекларен, Зек Браун е уверен дека Формула 1 може да има голема корист од дополнителна медиумска изложеност во Соединетите Американски Држави со втора трка на тој континент. Во таа насока размислуваат и новите сопственици, американците Либерти Медиа.
18.01.2017, 17:00

ФОРМУЛА 1
ФИА го симулирала судирот на Алонсо со Хало
ФИА изврши симулација на страшниот судар на Фернандо Алонсо и Естебан Гутиерез во Австралија, но во симулацијата во вметна и хало системот за заштита на кокпитот.
18.01.2017, 15:01

ФОРМУЛА 1
Рикардо: Нема причина за несогласување со Верстапен
Даниел Рикардо и Макс Верстапен уживаа во одлична соработка во гаражата на Ред Бул од моментот кога холанѓанецот премина во тимот, а секогаш насмеаниот австралијанец не гледа причина зошто таквата врска не би продолжила и понатаму во борбата за победи и шампионска титула.
17.01.2017, 20:00

ФОРМУЛА 1
Мекларен го задржува „МП4" во името
Болидот на Мекларен Хонда за 2017 година ќе го задржи “МП4“ во називот на болидот, според новиот Извршен директор на тимот, Зек Браун.
17.01.2017, 18:55

ФОРМУЛА 1
Бранл: Новите болиди ќе бидат монструми за возење
Мартин Брандл, човекот кој пред некој ден потврди дека доживеал мал срцев удар за време на трката во Монако минатата година, смета дека срцето на секој возач ќе работи напорно оваа година поради новите болиди, кои ќе бидат монструми за возење.
16.01.2017, 18:00

ФОРМУЛА 1
Иднината на Ботас ќе ја дознаеме оваа седмица
На прославата по повод 40 годишнината на тимот на Вилијамс, Клер Вилијамс изјави дека вести околу иднината на Валтери Ботас ќе добиеме неделава.
16.01.2017, 15:35

ФОРМУЛА 1
Маркионе: Работиме неуморно
Екипите работат неуморно за првиот предсезонски тест кој треба да се одржи во Барселона на крајот од месец Февруари, а Претседателот на Ферари, Серџо Маркионе, изјави дека гладта за успех на неговата екипа е поголема од било кога. По разочарувачката 2016 година без победа, притисокот во Маранело е огромен.
13.01.2017, 18:00

ФОРМУЛА 1
Саинз со пофалби за Алонсо
Возачот на Торо Росо, Карлос Саинз го пофали неговиот сонародник Фернандо Алонсо за тоа што многу му помогнал да стигне до Формула 1.
13.01.2017, 16:09

ФОРМУЛА 1
Еклстоун: Добро е што Розберг се пензионираше
Берни Еклстон призна дека е среќен што Нико Розберг, заедно со некои други искусни и етаблирани имиња во спортот избрале 2016 година да им биде последна во тркачкиот циркус.
12.01.2017, 19:00

ФОРМУЛА 1
Кој колку потроши во 2016-та година
Скудерија Ферари си го врати својот примат за најголем “трошаџија“ во спортот откако минатата година тоа беше Мерцедес. Објавена студија покажа дека малите екипи, иако трошат далеку помалку од големите, сепак трошоците по освоен поен кај нив се далеку поголеми одошто кај оние со богати буџети.
12.01.2017, 16:53

ФОРМУЛА 1
Клатенборн најавува нова ера во Заубер
Финансиските проблеми со кои Заубер се судираше на почетокот на 2016 година се минато со превземањето од страна на Лонгбоу Фајнанс кои вбризгубаа свежа капитал во Формула 1 екипата. Позитивно за новата ера во Заубер говори тимскиот шеф Мониша Калтенборн.
11.01.2017, 19:00

ФОРМУЛА 1
Браун: Ф1 мора да им помогне на малите екипи
Рос Браун смета дека Формула 1 мора да им понуди реални финансиски услови на малите екипи, кои ги сочинуваат последните редови на гридот.
11.01.2017, 17:25

МОТОСПОРТ
Откажана деветтата етапа на релито Дакар
Деветтата етапа на релито Дакар долга речиси 1.000 километри од Салта до Челисито во Аргентина е откажана поради лошите временски услови. Дождот и силниот ветер предизвикале свлечишта поради што загрозено е и локалното население.
11.01.2017, 13:44

ФОРМУЛА 1
Гутиерез најде утеха во Формула Е
Поранешниот возач на Хаас Ф1, Естебан Гутиерез, ќе се натпреварува на Формула Е серијата во неговата родна земја, откако го загуби возачкото место во Формула 1.
10.01.2017, 19:00

ФОРМУЛА 1
Берни Еклстон: Промените нема да го забават Мерцедес
Шефот на Формула 1, Берни Еклстон, изрази загриженост дека променатана правилата во пресрет на 2017 година ќе направат малку за намалување на доминацијата на Мерцедес.
10.01.2017, 17:10

ФОРМУЛА 1
Хакинен: Ботас може да биде шампион со Мерцедес
Поранешниот Формула 1 шампион, Мика Хакинен, смета дека Валтери Ботас може да ја освои титулата доколку се оствари неговиот сон да вози за Мерцедес.
09.01.2017, 16:09

МОТОСПОРТ
Деспре нов лидер кај автомобилистите
Четвртата етапа на релито Дакар донесе смена на врвот кај автомобилистите и откажување на двајца од фаворитите.
06.01.2017, 13:56

ФОРМУЛА 1
Верстапен: Односот со Рикардо може да крахира
Односот помеѓу двајцата силно конкурентни возачи на Ред Бул е одличен во моментов, но Макс Верстапен смета дека се може да се сруши како кула од карти доколку двајцата добијат шанса да се борат за титула.
05.01.2017, 19:00

ФОРМУЛА 1
Хорнер: Не можеме да ги обвиниме фановите
Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, верува дека доминацијата на Мерцедес изминатите три години му наштетила на спортот и се надева дека новите правила за следната година ќе ги изедначат тимовите на гридот.
05.01.2017, 16:40

МОТОСПОРТ
Рели Дакар: Доминација на Пежо
Трикратната победа на возачите на Пежо кај автомобилистите ја обележаа третата етапа на релито Дакар.
05.01.2017, 11:27

ФОРМУЛА 1
Хонда половично среќни со 2016-та година
Шефот на Хонда Ф1, Јасуке Хасегава, откри дека јапонците може да бидат само половично задоволни со прогресот во текот на изминатата сезона. Формата на Хонда се подобрува од очајната 2015 година и нивниот камбек во Формула 1 како и возобнодвувањето на партнерството со Мекларен.
04.01.2017, 18:30

ФОРМУЛА 1
Вебер: Пензионирањето на Розберг е шанса за Рикардо
Според поранешниот возач на Ред Бул, Марк Вебер, шансите на неговиот сонародник Даниел Рикардо драстично се зголемиле по пензионирањето на шампионот Нико Розберг. Марк одсекогаш бил голем фан на човекот кој го наследи во болидот од Милтон Кинс.
04.01.2017, 16:01

ФОРМУЛА 1
Ботас: Следните болиди ќе бидат многу побрзи
Валтери Ботас изјави дека следните Формула 1 болиди ќе бидат многу побрзи во свиоците, откако до таков заклучок дошол по првичните сесии во симулаторот на Вилијамс. Финецот, кој патем е најсериозен кандидат за празното возачко место во Мерцедес, го проба концептот на тимот од Гров на самиот крај на 2016 година.
03.01.2017, 19:00

ФОРМУЛА 1
Хорнер: Гасли припаѓа во Формула 1
Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, смета дека и покрај тоа што годинава му го доверија местото во Торо Росо на Даниил Квјат, нивниот пилот Пјер Гасли дефинитивно заслужува место во Формула 1.
03.01.2017, 16:07

МОТОСПОРТ
Започна 39-то издание на релито Дакар
Со првата етапа, во должина од 454 километри, од Асуснсион (Парагвај) до Ресистенција (Аргентина) за почна 39-то издание на релито Дакар. Ал-Атијах кај авотмобилистите и Гарсија кај мотоциклистите победија на првата етапа, на релито коие деветти пат се одржува во Јужна Америка.
03.01.2017, 10:56

ФОРМУЛА 1
Перез: Нема да бидам лидер на тимот
Серхио Перез смета дека улогата на лидер на тимот не му е загарантирана следната година и покрај тоа што тимски партнер ќе му биде овогодишниот дебитант, младиот Естебан Окон.
30.12.2016, 19:00

ФОРМУЛА 1
Алонсо смета дека 2016-та година му е една од најдобрите
Фернандо Алонсо смета дека годинава му била трета најдобра во кариерата и покрај маката која ја мачеше со слабо конкурентниот болид на Мекларе, собирајќи 12 поени на 21 трка.
30.12.2016, 16:26

ФОРМУЛА 1
Рено ќе бидат внимателни со новиот мотор
Француски Рено од поодамна соопшти дека моторот кој ќе се користи во 2017 година ќе биде целосно нов, развиван во Вири „од нула“.
29.12.2016, 18:30

ФОРМУЛА 1
Магнусен: Одличен тајминг на Вандорн
Поранешниот возач на Мекларен и Рено, а од следната година пилот на американски Хаас, Кевин Магнусен, смета дека тајмингот на Стофел Вандорн за доаѓање во Мекларен Хонда е одличен.
29.12.2016, 16:05

МОТОСПОРТ
Три години од несреќата на Михаел Шумахер
Пред точно три години, Михаел Шумахер, доживеа тешка несреќа во францускиот зимски центар Мерибел. Од тој момент па се до денес светската јавност добива малку информации за здравствената состојба на легендраниот формула 1 возач.
29.12.2016, 11:48

ФОРМУЛА 1
Хорнер: Пресвртот нè подготви за одлична 2017-та
Пред нешто повеќе од една година Ред Бул заостануваа позади главните тимови. Четирикратните шампиони имаа проблеми со наоѓање на снабдувач на мотори, што можеше да ги доведе да се откажат од Формула 1 засекогаш.
28.12.2016, 19:00

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Туран посочи во кој клуб се гледа во наредната сезона
Турскиот интернационалец од редовите на Барселона, Арда Туран го искажа својот став во однос на тоа ...
ФУДБАЛ
Симеоне: Не ни е потребен Коста, го имаме…
ФУДБАЛ
Билетите за Реал-Барселона во Мајами продадени за 30 минути
ФУДБАЛ
Интересна комбинација на новата холандска надеж: Синот на Клајверт откри кој му е фудбалски идол и клубот од соништата
ФУДБАЛ
Симеоне признава - се отвара можност за Јунајтед: Гризман може летово да го напушти Атлетико

ВИДЕО ВЕСТИ

Одговор за потценувањето кое го доби од Гвардиола: Харт му одржа импресивна дриблинг лекција на германскиот напаѓач
Пеп Гвардиола се ослободи од услугите на Џо Харт со образложение дека не се совпаѓа во неговиот систем на игра поради тоа што не знае добро да игра со нога, а ако англискиот голман го демантираше шпанскиот стручњак со неколку интересни потези во дресот на Торино, изминатава ноќ докторираше на тема „снаодливост во сопствениот шеснаесетник“.
ТЕНИС
Рафаел Надал го шири бизнисот со ресторани
ФУДБАЛ
Шпанската лига жестоко ја казни Севиља
КОШАРКА
Денвер го сруши шампионот Кливленд

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
ФУДБАЛ
Реакцијата на Алексис по големата грешка на Оспина
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум