АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА

ТЕНИС
Австралија опен: Тежок испит за Надал уште на стартот, Ѓоковиќ и Федерер на иста страна
Изминатава ноќ се одржа ждрепката за претстојниот Австралија опен кој стартува за три дена, а истата привлече навистина големо внимание поради интересните двојки и распоредот кој најавува вистински спектакл во завршницата на турнирот.
 

ТЕНИС
Гаф на годината: Крикет играч се сликаше со Надал, а го претстави како Федерер
Тенисот стана исклучително популарен спорт меѓу светската спортска јавност со текот на годините, но очигледно ова не е доволна причина некои луѓе доволно добро да ги распознаваат големите спортски ѕвезди како Рожер Федерер и Рафаел Надал.
13.01.2016, 14:51

ПЛИВАЊЕ
Ангеловски и Бејатовиќ со лични рекорди на митингот во Крањ
Пливачот на ПК Бета од Скопје, Љупчо Ангеловски, минатиов викенд на митингот "Ѕвезда 2016" во Крањ успеа да подобри неколку свои резултати во дисциплината "пеперутка", додека Марко Бејатовиќ беше вториот наш претставник кој го подобри своето најдобро време.
12.01.2016, 12:45

ТЕНИС
Ѓоковиќ го декласира Надал и за првпат поведе во меѓусебните дуели
Со настапите при крајот на 2015 година и почетокот на новата, се доби впечаток дека Рафаел Надал бележи значаен напредок во својата игра, но најавата за враќање на стариот Рафа пропадна во вода барем во денешното финале на АТП турнирот во Доха.
09.01.2016, 19:55

ТЕНИС
Нова финална пресметка на Федерер и Раониќ во Бризбејн
Рожер Федерер и Милош Раониќ исто како и лани ќе се борат за титулата на турнирот од серијата 250 во Бризбејн.
09.01.2016, 14:12

ТЕНИС
Федерер со многу мака до полуфиналето во Бризбејн
Швајцарскиот тениски ас, Рожер Федерер ја забележа втората победа во 2016 година со што остана во игра за 89 АТП титува во неговата кариера.
08.01.2016, 14:38

НОКАУТ
Видео кое ќе ве насмее до солзи: Тајсон доживеа неочекуван "нокаут" во својот дом
Мајк Тајсон често знае да се најде во центарот на вниманието на јавноста поради своите контроверзни изјави и мислења за актуелните актери во светот на боксот, меѓутоа овој пат изнуди безброј комични реакции поради едно урнебесно видео кое го постираше на својот официјален Твитер профил.
30.12.2015, 12:49

ДРУГИ СПОРТОВИ
Драма во Италија: Инерхофер ја влечеше „капијата" со себе при брзина од 120 км/ч
Италијанецот Кристоф Инерхофер беше прв на вчерашните тренинзи на домашната трка Санта Клара, но ова утро беше вклучен во еден бизарен инцидент по кој секако некако го доработи спуст предизвикот и на големо воодушевување меѓу фановите го освои четвротото место.
29.12.2015, 21:30

ТЕНИС
Ѓоковиќ избран за најдобар спортист во Европа
Првиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ по втор пат во неговата кариера е прогласен за најдобар спортист на стариот континент.
26.12.2015, 13:27

ТЕНИС
Мекинро: Мари може да го симне Ѓоковиќ од тронот
Прославениот американски тенисер, Џон Мекинро верува дека Енди Мари може да симне од тронот Новак Ѓоковиќ.
25.12.2015, 14:47

ТЕНИС
Фоњини даде одговор на прашањето: Кој е подобар Федерер, Надал или Ѓоковиќ?
Италијанецот Фабио Фоњини е еден од тенисерите кој секогаш знае да го привлече вниманието на јавноста, а така беше и овој пат кога мораше да одговори на прашањето кој е најдобар играч во конуренција на Рожер Федерер, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ.
24.12.2015, 12:47

ХОКЕЈ
Доби нокаут и загуби четири заба, па се пошегува на социјалните мрежи
Хокејот на мраз важи за тежок и напорен спорт во кој често се случуваат непредвидливи работи.
23.12.2015, 14:14

СКОПЈЕ
Започна пријавувањето за 12-от Wizz Air Скопски Маратон кој ќе се одржи на 8-ми мај 2016 година
Една од најпопуларните и најпознатите, а воедно и без конкуренција најмасовната спортска манифестација во нашата држава, Wizz Air Скопски маратон, го најави отворањето на пријавувањето за 12-то издание кое ќе се случи на 8-ми мај 2016-та година, во организација на Сојузот на спортови на Скопје.
17.12.2015, 10:52

ТЕНИС
Вавринка му го "украде шоуто" на Федерер
Швајцарскиот тенисер Стан Вавринка имаше одлична сезона во која ги освои трофеите во Мадрид, Ротердам, Токио, а најважен од сите беше оној во Париз на грен слем турнирот "Ролан Гарос".
16.12.2015, 14:49

УФЦ
Алдо и Мекгрегор ќе се истепаа уште на мерењето
Жозе Алдо и Конор Мекгрегор ќе бидат во центарот на вниманието оваа вечер во Лас Вегас, но нивната толку очекувана УФЦ борба за малку ќе започнеше 24 часа пред предвидениот термин.
12.12.2015, 13:36

БОКС
Фјури во шок, остана без една од четирите титули кои ги освои во Дизелдорф
Тајсон Фјури му ги одзема сите четири титули на Владимир Кличко откако го победи во борбата која се одржа во Дизелдорф пред десетина дена, но актуелниот светски шампион сега остана без една од нив откако ИБФ донесе конечна одлука да му го одземе појасот од оваа верзија.
09.12.2015, 14:44

ТЕНИС
Федерер откри кој му е омилен спортист
Рожер Федерер сигурно е еден од најголемите спортисти на сите времиња, идол, пример и инсpпирација за многу генерации кои сигурно ќе имаа тешка задача да ги надминат неговите успеси.
07.12.2015, 12:21

БОКС
Кличко страда: Сè уште не можам да поверувам дека загубив!
Досегашниот владетел во светскиот бокс, Владимир Кличко се уште не може да поверува и да се помири со поразот кој во саботата го доживеа од Тајсон Фјури.
30.11.2015, 14:46

ТЕНИС
Моја: Надал мора да чека пад на Ѓоковиќ
Поранешниот рекет број еден, Карлос Моја смета дека неговиот сонародник Рафаел Надал ќе има шанси во дуелите против Новак Ѓоковиќ само кога нивото на игра на Србинот ќе опадне.
28.11.2015, 14:17

ТЕНИС
Јотовски му се предаде на првиот носител во Анталија
Македонскиот рекет, Томислав Јотовски го заврши својот настап и во „сингл“ на фјучерс турнирот во Анталија, Турција кој се игра на земјена подлога за награден фонд од 10.000 американски долари.
27.11.2015, 12:52

ТЕНИС
Ѓоковиќ оваа сезона заработи 20 милиони евра - само од турнири
Со тоа, српскиот тенисер го собори рекордот кој го држеше неговиот ривал Рафа Надал.
26.11.2015, 11:10

ТЕНИС
Бекер: Федерер имаше подобра сезона од оваа на Ѓоковиќ
Новак Ѓоковиќ ја забележа својата најдобра сезона во кариерата, во која покрај тоа што освои неверојатни 11 трофеи, истата ја заврши со феноменален биланс од 82 победи и само 6 порази.
24.11.2015, 12:53

ТЕНИС
Надал откри кој му е главниот предизвик за наредната сезона
Рафаел Надал во финишот на оваа сезона најави дека полека, но сигурно се враќа во форма, а сега веќе и си постави цел за 2016 година.
24.11.2015, 12:51

ТЕНИС
Фелисијано на најоригинален начин ја опиша неверојатната сезона на Ѓоковиќ
Новак Ѓоковиќ ја комплетираше својата неверојатна и најдобра сезона во својата кариера победувајќи го Рожер Федерер во големото финале на Мастерс купот во Лондон, па иако во изминативе 10-тина часа српскиот тенисер доби големи пофалби од сите светски медиуми за тоа што го направи во изминативе 11 месеци, најоригиналната порака и најоригиналниот твит го објави Фелисијано Лопез.
23.11.2015, 13:53

ТЕНИС
Ѓоковиќ триумфално ја заврши најдобрата сезона во неговата кариера
Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ сосема очекувано го освои завршниот АТП Мастерс турнир кој се одржуваше во Лондон.
23.11.2015, 09:10

ТЕНИС
Надал: За да се носам со Ѓоковиќ морам да бидам најдобар
Рафаел Надал ја заврши првата фаза на завршниот турнир во Лондон со перфектен учинок (три од три), но денеска во полуфиналето го очекува најголемиот тест бидејќи за противник го има првиот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ.
21.11.2015, 17:09

ТЕНИС
Во недостиг на емоции, Фоњини се занимаваше со чорапата на судијата
Фабио Фоњини и неговиот сонародник Симоне Болели завршија со настапите на завршниот турнир во дубл конкуренција, но сепак вчера барем успеаја да се простат со победа од „О2“ арената во мечот со Бопан и Мергеа.
20.11.2015, 15:48

ТЕНИС
Федерер изиритиран од изјавата на Ѓоковиќ
Рожер Федерер се прикажа во перфектно издание на вчерашниот дуел против Новак Ѓоковиќ и сосема заслужено славеше над светскиот рекет број еден, но легендарниот швајцарски тенисер остана помалку изиритиран од изјавата која ја даде неговиот голем ривал по мечот кој се одигра во "О2" арената.
18.11.2015, 16:22

ТЕНИС
Федерер ја прекина низата на Ѓоковиќ од 23 победи по ред
Рожер Федерер го победи Новак Ѓоковиќ и ја сопре одличната победничка низа на најдобриот тенисер на светот.
18.11.2015, 09:10

ТЕНИС
Ѓоковиќ: Размислував да го оставам тенисот!
Новак Ѓоковиќ игра феноменална сезона во која успеа да освои дури три од четирите одиграни грен слем турнири, но неговата доминација во последно време најдобро е изразена преку извонредниот скор на изминатите 23 одиграни натпревари на кои забележа исто толку победи.
17.11.2015, 15:25

ДРУГИ СПОРТОВИ
Сензација: Беше голем аутсајдер, но ја нокаутираше неприкосновената шампионка Роузи
Сензација во UFC! Холи Холм во саботата навечер по австралиско време го шокираше светот откако ја победи до сега неприкосновената светска шампионка Ронда Роузи.
16.11.2015, 10:00

ТЕНИС
Одредени двете групи за завршниот Мастерс во Лондон
Завршниот Мастерс турнир на кој ќе играат најдобрите осум тенисери ќе стартува в недела, а покрај тоа што на свечената церемонија беше соопштено дека овој турнир ќе се одржува во англиската престолнина најмалку до 2018 година, беше одреден и распоредот на двете групи.
13.11.2015, 12:44

ТЕНИС
Надал: Во моментов Ѓоковиќ е непобедлив, но…
Рафаел Надал ја крена својата форма во финишот на оваа сезона со што ги израдува сите тениски фанови ширум светот.
12.11.2015, 12:50

ТЕНИС
Најава за спектакл: Ѓоковиќ, Федерер и Надал може да бидат дел од иста група во Лондон
Завршниот Мастерс турнир на кој ќе учествуваат најдобрите осум тенисери во сезоната ќе започне в недела, а најава за спекакл во Лондон пристигна уште пред да биде извлечена официјалната ждрепка, откако беше соопштено дека во иста група можат да се најдат Новак Ѓоковиќ, Рожер Федерер и Рафаел Надал.
11.11.2015, 12:19

ТЕНИС
"Потег" на годината: Американски тинејџер автор на најголемото тениско промашување
Доста често сме сведоци на феноменални поени, но има и некои моменти кои тенисерите сигурно сакаат да ги избришат од својата меморија.
07.11.2015, 13:45

ТЕНИС
Ѓоковиќ: Вакво нешто ми се нема случено во кариерата
Новак Ѓоковиќ обезбеди пласман во четвртфиналето на Мастерсот во Париз, но веројатно долго ќе го памети дуелот со Жил Симон.
06.11.2015, 12:44

ТЕНИС
Нишикори го отсервира и својот рекет
Ришар Гаске се најде во четвртфиналето на турнирот во Париз откако Кеи Нишикори му го предаде дуелот при водство од 1:0 во сетови и 4:1 во гејмови, меѓутоа тениските фанови кои го следеа овој меч секако не можеа да остана рамнодушни на еден неочекуван и несекојдневен потег кој го изведе Јапонецот.
06.11.2015, 12:43

ТЕНИС
Надал ја почувствува магијата на иновативниот ритерн на Федерер
Рожер Федерер и Рафаел Надал во текот на вчерашниот ден изиграа нова епизода од нивните историски дуели во тенисот, но за разлика од обично, Федерер знаеше како да се справи со притисокот во одлучувачките моменти и успеа да го надигра големиот ривал пред домашната публика во Базел (6:3, 5:7, 6:3).
02.11.2015, 14:50

ТЕНИС
Магичен потег на Федерер, противникот му аплаудираше
Еден од најголемите тенисери на сите времиња, Рожер Федерер запиша уште една победа во родниот Базел со што се пласираше во полуфиналето каде ќе ги одмери силите со Американецот, Џек Сок.
31.10.2015, 14:24

ТЕНИС
Ова го може само Монфилс: На смеч одговори со контра смеч
Гаел Монфилс го победи Томас Белучи со 2:1 во сетови во првото коло на турнирот во Виена, меч кој дефинитивно ќе остане запаметен по еден сензационален е неверојатен потег кој го изведе неверојатниот Французин.
22.10.2015, 13:43

КОПЕР
Дејан Недев светски првак во карате
Дејан Недев стана светски првак во карате на Обединетиот карате шампионат во традиционално, модерно и контактно карате, кое се одржа во Копер, Словенија.
19.10.2015, 16:13

ОДБОЈКА
Одбојкарска магија: Неверојатната атракција на Н’Гапет и донесе европска титула на Франција
Репрезентацијата на Франција стана нов европски шампион во одбојка откако во синоќешното финале ја совлада селекцијата на Словенија со 3:0 во сетови, натпревар кој дефинитивно ќе остане запаметен по неверојатниот поен за титула кој го изведе Ервин Н’Гапет.
19.10.2015, 13:26

ТЕНИС
Цонга ја доби битката со Надал во Шангај
Жо-Вилфред Цонга е првиот финалист на Мастерсот во Шангај, откако во еден супер интересен меч успеа да го добие седмиот тенисер на светот, Рафаел Надал.
17.10.2015, 15:32

ТЕНИС
Надал го среди Вавринка за еден час
Рафаел Надал продолжува да ја подига формата во финишот на сезоната, а за тоа показател е и денешниот триумф над Станислас Вавринка на Мастерсот во Шангај.
16.10.2015, 14:46

ТЕНИС
Надал откако го преживеа Карловиќ: Ова беше вистинско чудо
Шпанскиот тенисер Рафаел Надал успеа да го преживеа „бомбардерот“ Иво Карловиќ во второто коло на АТП Мастерсот во Шангај, откако речиси по три часа игра излезе на крај со искусниот Хрват со конечни 7:5, 6:7 и 7:6.
14.10.2015, 21:08

БОРБА СО БОЛЕСТА
Животна битка: Јанко Типсаревиќ по трет пат ја победи смртта
После два тумори, на тенисерот му е оперирано коленото и отстранет му е израстокот кој му правел проблеми. Сонот му е да се врати на теренот, бидејќи само тенисот и ќерката Емили му даваат сила да издржи.
14.10.2015, 09:55

ТЕНИС
Ѓоковиќ прв ја мина границата од 15 милиони долари!
Новак Ѓоковиќ веќе подолго време доминира во машкиот тенис, а тоа му носи голема, голема заработка.
13.10.2015, 12:43

ТЕНИС
Тениски "потег на годината": Кирјос го промаши невозможното
Младиот Ник Кирјос доби епитет на најконтраверзен играч во светот на тенисот поради начинот на кој се обиде да го испровоцира Станислас Вавринка на турнирот во Монтреал, а сега повторо е во центарот на вниманието на тениската јавност поради едно неверојатно промашување кое најверојатно може да го изведе само тој.
10.10.2015, 14:08

ТЕНИС
Надал со слатка одмазда за Фоњини
Рафаел Надал успеа да се пласира во своето петто финале оваа натпреварувачка сезона, но што е уште поважно за него, во утринското полуфинале во Пекинг пронајде начин да му се одмазди на Италијанецот Фабио Фоњини од кого загуби три пати оваа година.
10.10.2015, 13:40

ТЕНИС
Надал се испоти уште на стартот, Ѓоковиќ тргна фуриозно во Пекинг
Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ сосема очекувано се најдоа во втората рунда на тенискиот турнир во Пекинг, но сепак двајцата тенисери на сосема различен начин стигнаа до победи на своите натпревари од првото коло.
06.10.2015, 15:43

ТЕНИС
Прва значајна титула за Венус по пауза од пет години
Постарата од сестрите Вилијамс, Венус по пауза од пет години успеа да дојде до првата позначајна титула и тоа на турнирот во Вухан, Кина кој се играше за награден фонд од 2,2 милиони долари.
03.10.2015, 17:30

ТЕНИС
Србинот измисли нов удар: Пируета потегот на Ѓоковиќ стана хит на интернет
Новак Ѓоковиќ освои три од четирите грен слем турнири кои се одиграа оваа година, но Србинот со полна пареа работи и пред стартот на азиската турнеја на турнири на кои секако ќе атакува на нови трофеи.
02.10.2015, 12:49

ТЕНИС
Серена предвреме ја заврши сезоната
Првата тенисерка на АТП листата, Серена Вилијамс реши предвреме да ја заврши оваа сезона, а причината за тоа се многубројните повреди.
01.10.2015, 16:42

ЕКСТРЕМНИ СПОРТОВИ
Боном победи во тексашкиот двобој, Хол не се предава
Пол Боном ја освои својата четврта победа од сезоната на Red Bull Air Race во неделата во Форт Ворт, со сензационален настап на тексашките жештини, но Австралијанецот Мат Хол остана веднаш зад неговите петици во битката за титулата со пласман на солидното второ место.
28.09.2015, 19:05

СВЕТСКО, А НАШЕ
Ѓорѓи Попстефанов: Македонецот кој што ја претстави Македонија на Richmond 2015, светското првенство во велосипедизам
Светското првенство во велосипедизам е настан кој што се одвива еднаш годишно во интернационален град избран од страна на UCI (Union Cyclist Internationale) преку долг процес сличен на оној со олимписките игри.
28.09.2015, 11:26

ТЕНИС
Бекер објасни зошто публиката секогаш е на страната на Федерер
Борис Бекер е вистинска атракција во Србија поради неговото присуство во Белград од пред неколку дена, па иако на вчерашното предавање Германецот претежно говорел за неговите почетоци во кариерата, на денешната нова средба со новинарите не пропуштил да даде одговор и за една од најактуелните теми во светот на тенисот.
25.09.2015, 20:00

ТЕНИС
Втора титула за Јотовски во двојки во 2015
Македонскиот тениски ас, Томислав Јотовски успеа да триумфира во двојки на фјучерсот во Сокобања, Србија кој се игра на земјена подлога за награден фонд од 10.000 американски долари.
25.09.2015, 19:36

СЕКОЈА ЧЕСТ
Тоа е дух: Успехот на овој "Супер дедо" му го честиташе и Усеин Болт
Овој "Супер Дедо" трката ја истрчал за 42.22 секунди, со што поставил светски рекорд.
25.09.2015, 13:02

ТЕНИС
Јотовски го доби маратонот со Мицов, па обезбеди и финале во двојки
Првиот македонски рекет, Томислав Јотовски забележа уште две победи на ИТФ фјучерсот со Сокобања, Србија кој се игра на земјена подлога за награден фонд од 10.000 американски долари.
24.09.2015, 19:41

ТЕНИС
Ѓорческа тргна победнички во Бол, само Мицов преживеа во Сокобања
Голем број од македонските асови денеска имаа свој настап на фјучерс турнирите во Сокобања и Бол, но победи издвојуваа само Лина Ѓорческа и Стефан Мицов.
22.09.2015, 20:11

Прва ... 567891011 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Туран посочи во кој клуб се гледа во наредната сезона
Турскиот интернационалец од редовите на Барселона, Арда Туран го искажа својот став во однос на тоа ...
ФУДБАЛ
Симеоне: Не ни е потребен Коста, го имаме…
ФУДБАЛ
Билетите за Реал-Барселона во Мајами продадени за 30 минути
ФУДБАЛ
Интересна комбинација на новата холандска надеж: Синот на Клајверт откри кој му е фудбалски идол и клубот од соништата
ФУДБАЛ
Симеоне признава - се отвара можност за Јунајтед: Гризман може летово да го напушти Атлетико

ВИДЕО ВЕСТИ

Одговор за потценувањето кое го доби од Гвардиола: Харт му одржа импресивна дриблинг лекција на германскиот напаѓач
Пеп Гвардиола се ослободи од услугите на Џо Харт со образложение дека не се совпаѓа во неговиот систем на игра поради тоа што не знае добро да игра со нога, а ако англискиот голман го демантираше шпанскиот стручњак со неколку интересни потези во дресот на Торино, изминатава ноќ докторираше на тема „снаодливост во сопствениот шеснаесетник“.
ТЕНИС
Рафаел Надал го шири бизнисот со ресторани
ФУДБАЛ
Шпанската лига жестоко ја казни Севиља
КОШАРКА
Денвер го сруши шампионот Кливленд

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
ФУДБАЛ
Реакцијата на Алексис по големата грешка на Оспина
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум