АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА

ТЕНИС
Бекер фрли ново светло на неговата разделба со Ѓоковиќ
Славниот тениски ас и Новак Ѓоковиќ и помалку неочекувано решија да ја прекинат нивната успешна соработка која ја имаат претходниве три години со тоа што конкретно причината за разделбата не беше соопштена.
 

ОЛИМПИЈАДА
МОК ги потврди кандидатурите на Париз, Лос Анџелес и Будимпешта
Меѓународниот олимписки комитет (МОК) ги потврди кандидатурите на Париз, Лос Анџелес и Будипмешта за организација на Олимписките игри во 2024 година.
09.12.2016, 11:51

ТЕНИС
Кејхил нов тренер на Ѓоковиќ?
Новак Ѓоковиќ во вторникот се раздели со својот тренер Борис Бекер, со кого соработуваше три години, а според некои медиуми тој веќе пронашол нов тренер, кој ќе работи со него заедно со Марјан Вајда, кој со српскиот тенисер е веќе една деценија.
09.12.2016, 10:01

ТЕНИС
Бекер се отвори: Ѓоковиќ не тренираше доволно, а рацете ни беа врзани
Германската легенда повеќе нема да биде дел од тимот на Новак Ѓоковиќ, одлука која во текот на вчерашниот ден и официјално беше потврдена од двете страни.
07.12.2016, 13:56

ТЕНИС
По потврдената разделба: Бекер му испрати порака на Ѓоковиќ ставајќи посебен акцент на еден успех
Новак Ѓоковиќ крајно џентлменски и со голема благодарност ја соопшти веста за прекин на соработката со поранешниот успешен тенисер Борис Бекер, но навистина не се чекаше воопшто долго за одговор од страна на искусниот Германец кој во голем стил возврати на пораката на Ноле.
07.12.2016, 11:29

ПЛИВАЊЕ
Виндзор 2016: Богдановски го собори рекордот на 200 метри слободно
Анастасија Богдановски настапи прва од македонските претставници на Светското првенство во пливање на 25-метарски базени што се одржува во Виндзор, Канада, а веќе во првата трка исплива нов државен рекорд на 200 метри слободно.
06.12.2016, 21:00

ПЛИВАЊЕ
Македонија со петмина пливачи на СП во 25-метарски базени
Канадскиот град Виндзор од 6. до 11.декември ќе биде домаќин на Светско првенство во пливање во 25-метарски базени. На Светското првенство учествуваат повеќе од 1.000 пливачи од 176 земји.
06.12.2016, 09:57

ТЕНИС
Македонката сè повисоко и повисоко: Нов рекорден ранкинг на Ѓорческа во двојки
Најдобриот женски македонски рекет, Лина Ѓорческа продолжи да се искачува се повисоко и повисоко на ВТА ранг листата.
05.12.2016, 13:24

АТЛЕТИКА
Болт рекорден шести пат прогласен за атлетичар на годината
Деветкратниот олимписки шампион Јусеин Болт, рекорден шести пат е прогласен за атлетичар на годината, во изборот на Меѓународната атлетска федерација (IAAF).
03.12.2016, 13:51

ТЕНИС
Ѓорческа „рипна“ на најновата ВТА листа
Наjквалитетната македонска тенисерка Лина Ѓорческа забележа напредок во поединечна конкуренција на најновата ВТА листа.
28.11.2016, 14:15

ТЕНИС
Каков херој: Дел Потро откри дека го играл последниот сет против Чилиќ со скршеница!
Хуан Мартин Дел Потро со големи емоции и солзи во очите ја прослави освоената титула во Дејвис купот за која имаше голема заслуга, но за каков херој станува збор најдобар доказ е изјавата која ја даде по крајот на сите случувања во хрватската „Арена“.
28.11.2016, 12:50

ТЕНИС
Мајсторија на денот: Бравурозниот поен на Дел Потро со кој беше најавен пресвртот на Аргентина
Репрезентацијата на Аргентина успеа конечно да дојде во првата Дејвис куп титула и тоа со фантастичен пресврт на гостински терен против Хрватска.
28.11.2016, 12:28

ТЕНИС
Налбандијан: Федерер е најголем во историјата
Аргентинскиот ас, Давид Налбандијан кој пред неколку години реши да и стави крај на својата тениска кариера смета дека Рожер Федерер е најголемиот играч во историјата на белиот спорт.
28.11.2016, 12:25

КАРАТЕ
Традиционално карате: Седум златни медали за Македонија на ЕП
Македонската репрезентација во традиционално карате со 12 медали го завршија настапот на Европското првенство во Крањска Гора, Словенија.
28.11.2016, 11:50

ТЕНИС
Аргентина го освои Дејвис купот
Тениската репрезентација на Аргентина го освои Дејвис купот прв пат во својата историја. Аргентинците, во Загреб, со пресврт ја совлада Хрватска со 3:2. Решавачкиот поен за Аргентина го освои Федерико Делбонис кој во три сета го победи Иво Карловиќ.
28.11.2016, 10:15

КАРАТЕ
Карате: Недев и Саздова европски шампиони
Најдобриот македонски каратист Дејан Недев во саботата освои историско злато и првпат стана шампион на Европа во дисциплината кати поединечно за сениори на шампионатот на кој Мила Саздова во кадетска конкуренција освои златен медал, информираа во саботата од МТКФ.
26.11.2016, 13:36

ХОКЕЈ
Лас Вегас доби професионален тим
Лас Вегас, град кој е основан во 1905 година, конечно ќе добие професионален спортски тим.
23.11.2016, 14:30

ТЕНИС
Ксенофобичниот Виландер: Само Србите навиваат за Ѓоковиќ
Поранешниот шведски тенисер, кој сега работи како коментатор, Матс Виландер, предизвикал остри реакции со своите коментари за време на финалето на завршниот Мастерс помеѓу Енди Мари и Новак Ѓоковиќ.
22.11.2016, 10:49

ТЕНИС
Ѓорческа сигурна на стартот на силниот турнир во Валенсија
Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа оваа седмица ќе биде активна на ИТФ фјучерсот во Валенсија кој го отвори со победи и тоа во поединечна конкуренција.
21.11.2016, 15:24

ТЕНИС
Ѓоковиќ изненади и истовремено воодушеви со својата изјава: Има некој кој вложи поголем труд од Мари
Новак Ѓоковиќ крајно џентлменски и спортски го прифати поразот од Енди Мари во големото финале на завршниот Мастерс во Лодон, но покрај тоа што истакна дека Шкотланѓанецот сосема заслужено ја завршува сезоната како светски рекет број еден, посебно изненади и воодушеви со тоа што големо признание и додели на уште една важна личност која е покрај него.
21.11.2016, 11:33

ТЕНИС
Поени од кои боли глава: Најмајсторските потези од Мастерсот во Лондон
Завршниот Мастерс во Лондон понуди квалитетен, возбудлив и атрактивен тенис во кој на крајот почестите заминаа кај Енди Мари кој освен што ја освои титулата во поединечна конкуренција ја обезбеди и прваата позиција на АТП ранг листата.
21.11.2016, 11:31

ТЕНИС
АТП: Конечен поредок за 2016, Мари прв, Ѓоковиќ втор
Енди Мари, прв пат во кариерата, годината ја заврши како прв на АТП листата. Шкотскиот тенисер, во неделата го освои завршниот Мастерс со победата над Новак Ѓоковиќ 6:3, 6:4.
21.11.2016, 10:25

ТЕНИС
Ѓоковиќ го среди Гофан, па излезе со револуционерен предлог за промени во тенисот
Новак Ѓоковиќ одигра импресивно против Давид Гофан и без никакви проблеми славеше во двата сета со преубедливи 6:1 и 6:2, но она за што зборуваат сите светски медиуми во изминативе неколку часа е изјавата која ја даде Србинот по третата победа во групната фаза на завршниот Мастерс турнир во Лондон.
18.11.2016, 11:26

ДРУГИ СПОРТОВИ
Страшни моменти кои ќе останат запаметени: Најболните спортски фотографии во 2016 година
Иако до крајот на ова календарска година има уште месец ипол, може да се направи една ретроспектива околу одредена тема за спортот како што на пример се повредите.
18.11.2016, 11:23

ТЕНИС
Вајда ја откри главната причина поради која Ѓоковиќ го ангажирал „гуру“ тренерот Имаз
Светските познатите медиуми кренаа голема прашина околу новиот „гуру“ тренер на Новак Ѓоковиќ, но ако оваа тема полека спласна со стартот на завршниот Мастерс турнир во Лондон, денеска стана повторно актуелна благодарение на долгогодишниот соработник и тренер на Србинот, Маријан Вајда.
17.11.2016, 14:28

УФЦ
Мекгрегор: Сакам 100 милиони долари за бокс меч со Мејведер, ама тој се плаши од вистинска тепачка!
Свеж по неодамнешниот последен триумф, шампионот во УФЦ Конор Мекгрегор продолжува со повиците кон боксерскиот шампион Флојд Мејведер во обид да го предизвика на дуел.
17.11.2016, 13:44

ТЕНИС
Вавринка го победи Чилиќ
Стан Вавринка го победи Марин Чилиќ во групата „Џон Мекинро“ на завршниот Мастерс во Лондон. Швајцарецот до триумфот дојде во два тај брејка 7:6, 7:6.
17.11.2016, 09:51

ТЕНИС
Неверојатен поен во двојки каков досега не сте виделе!
На завршниот АТП турнир во Лондон се случи неверојатен поен на натпреварите во двојки и за момент го оттргна вниманието на јавноста од дуелите меѓу најдобрите тенисери во сингл.
16.11.2016, 11:27

ТЕНИС
Ѓорческа не го мина првото коло на силниот турнир во Лимож
Лина Ѓорческа како „среќен губитник“ влезе во главниот ждреб на турнирот кој се игра во Лимож, Франција, но за жал најдобрата македонска тенисерка немаше сили да го мине првото коло против својата добро позната ривалка.
15.11.2016, 14:25

ТЕНИС
Деветгодишна Србинка му одржа лекција на новинарот кој го нападна Ѓоковиќ и стана хит на интернет
По победата која ја оствари над Доминик Тим, Новак Ѓоковиќ имаше сериозна препирка со еден британски новинар за време на прес-конференцијата по мечот, а мора да се напомене дека Англичанецот во дадената ситуација отиде предалеку и во еден момент го запраша доскорешниот светски рекет број еден дали има ментален проблем.
15.11.2016, 11:52

ТЕНИС
Рутинска победа на Мари против Чилиќ
Енди Мари рутински славеше над Марин Чилиќ во својот прв меч на завршниот Мастерс во Лондон. Британецот кој е прв носител за 90 минути победи во два сета 6-3, 6-2.
15.11.2016, 09:58

СКОПСКИ МАРАТОН
Трчањето е повеќе од трчање
Почна пријавувањето за учество на Скопскиот маратон 2017 и вие конечно собравте храброст да се пријавите? Токму за вас направивме мало истражување користејќи сознанија и добри примери од некои од најдобрите експерти за трчање, па украдете ги нивните тајни и одберете го пократкиот пат
14.11.2016, 15:27

ТЕНИС
Излезе и видеото од тензичниот момент: Реакцијата на Ѓоковиќ откако новинарот го запраша дали има ментален проблем
Црна дамка на вчерашната победа на Новак Ѓоковиќ против Доминик Тим остави жестоката расправија која ја имаше српскиот тенисер со еден вообразен британски новинар, но ако првично беше проследен само текстуален пренос од случувањата на прес-конференцијата, сега се појави и видеото на кое може да се забележи јасната вознемиреност на доскорешниот светски рекет број еден.
14.11.2016, 12:56

ТЕНИС
Чешка со пресврт до нова титула во Фед Купот
Селекцијата на Чешка е старо нов освојувач на Фед Купот, откако во големото финале ја доби Франција со 3-2 со пресврт.
14.11.2016, 11:48

ТЕНИС
Мурињо го тешеше поразениот Тим, Ѓоковиќ и Пике имаа интересна пресметка во соблекувалната
Новак Ѓоковиќ мораше да направи пресврт против Доминик Тим за да стигне до првата победа на завршниот Мастерс во Лондон, на кој интересно во текот на вчерашниот ден имаше поддршка од Жозе Мурињо и Жерард Пике во ложата.
14.11.2016, 11:28

СКОПЈЕ
Одржана ноќната атлетска трка „Низ улиците на Скопје“
По повод 13.Ноември, денот на ослободување на град Скопје, со учество на повеќе од 600 натпреварувачи, се одржа традиционалната ноќна атлетска трка „Низ улиците на Скопје“.
14.11.2016, 09:51

ТЕНИС
Ѓоковиќ: Сакам годината да ја завршам во голем стил
Новак Ѓоковиќ се наоѓа во Лондон, каде од 13. до 20. ноември ќе се одржи завршниот Мастерс во сезоната. Српскиот тенисер рекол дека физички и ментално е подготвен за настап на овој турнир и порачал дека сака годината да ја заврши со триумф, кој ќе го врати на првото место на АТП листата.
11.11.2016, 13:18

БОКС
Стартува боксерската манифестација „Златен Гонг“
Една од најстарите спортски манифестации во нашата земја, боксерскиот турнир „Златен Гонг“ годинава по 46-ти пат ќе се одржи во Скопје. Македонија на „Златниот Гонг“ ќе ја претставуваат шестмина боксери.
10.11.2016, 16:29

ТЕНИС
Мари: Ѓоковиќ секогаш бил отворена личност, Рафа пак…
Првиот светски рекет, Енди Мари кој официјално во понеделникот дојде до лидерската позиција на АТП листата откри некој работи за Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал, односно колку тие се промениле од нивните први средби.
09.11.2016, 14:54

ТЕНИС
Капитенот на Велика Британија: Мари може да остане на врвот!
Капитенот на Дејвис Куп репрезентацијата на Велика Британија, Лион Смит верува дека Енди Мари може подолг временски период да се задржи на првото место на АТП листата.
09.11.2016, 12:24

ТЕНИС
Ѓоковиќ на тапет: Цела Србија се смее на негова сметка
Новак Ѓоковиќ го загуби првото место на АТП листата после долги години владеење во светскиот тенис, но тој момент беше проследен со многу сеир на негова сметка во родната Србија.
08.11.2016, 11:40

ТЕНИС
Нов тениски поредок, Мари прв, Федерер 16-ти
Британецот Енди Мари официјално е новиот број 1 во светскиот тенис, објави АТП. На најновата листа на тениските професионалци Роџер Федерер испадна од Топ 10, тој се наоѓа на 16-та позиција.
07.11.2016, 10:54

ТЕНИС
Ѓоковиќ со порака до Чилиќ: Повеќе никогаш да не си ми го направил ова…
Новак Ѓоковиќ го претрпе првиот пораз во 15-от меѓусебен дуел со Марин Чилиќ, но мора да се напомене дека истиот доаѓа во најлошо време ако се знае дека Србинот со овој неуспех му овозможи на Енди Мари да стигне на само една победа од првото место на АТП листата.
05.11.2016, 12:24

ТЕНИС
Чилиќ го надмудри Ѓоковиќ, Србинот во свој стил ја поздрави мајсторијата на противникот
Марин Чилиќ долго време ја чекаше својата прва победа над Новак Ѓоковиќ, но велат кој чека ќе додека, а таков е случајот со Хрватот кој во 15 дуел дојде до триумф над Србинот, триумф со кој најверојатно и ќе го симне својот колега од првото место на АТП листата и тоа за сметка на Енди Мари.
05.11.2016, 12:22

ТЕНИС
Федерер го посочи својот фаворит во битката за првата позиција на АТП листата
Големиот Рожер Федерер кој веќе извесен период е надвор од тениските терени поради повреда верува дека Новак Ѓоковиќ ќе го издржи притисокот од Енди Мари и до крајот на оваа година ќе остане на првата позиција на АТП листата.
04.11.2016, 14:21

ТЕНИС
Ѓоковиќ им се налути на новинарите кои неговиот тренер го нарекоа „гуру“
Новак Ѓоковиќ без проблеми ја мина првата пречка на Мастерсот во Париз, а по мечот против Милер, следува пресметка со Григор Димитров во третото коло.
03.11.2016, 11:22

БЕЈЗБОЛ
Чикаго Кабс освои титула по пауза од 108 години
Бејзбол тимот Чикаго Кабс ставија крај на најдолгата серија меѓу две освоени титули во историјата на професионалниот спорт, откако ја освоија МЛБ лигата по пауза од 108 години.
03.11.2016, 10:53

ТЕНИС
Србинот побарал специјална помош: Ѓоковиќ со необичен и несекојдневен метод ќе го брани приматот светски рекет број еден
Новак Ѓоковиќ доживеа неочекуван, но вртоглав пад на формата откако стигна до толку посакуваната титула на Ролан Гарос, турнир по кој едноставно беше елиминиран на сите три следни големи случувања, односно грен слемите во Лондон и Њујорк, како и Олимписките игри во Рио де Жанеиро.
01.11.2016, 12:23

ТЕНИС
Роџер Федерер, светски бренд број 1
Роџер Федерер, рекордер по бројот на освоени грен слем титули и по бројот на недели поминати на првото место на АТП листата е највредниот светски бренд, процени угледниот магазин Forbes.
28.10.2016, 15:22

ТЕНИС
Вавринка: Приватните проблеми му наштетија на Ѓоковиќ
Стан Вавринка, третиот на АТП листата на тениските професионалци, рекол дека и приватните проблеми влијаеле врз формата на најдобриот во светот, Новак Ѓоковиќ.
28.10.2016, 12:46

ТЕНИС
Ова го нема направено ниту Монфис: Бразилски тенисер го изведе најлудиот трик удар и стана вистински хит на интернет
Гаел Монфис е познат по тоа што често знае да изведе неверојатно луди потези кои ја креваат на нозе публиката, но сигурни и францускиот тенисер ќе остане воодушевен од поенот што ќе го види од тенискиот турнир во Сантиаго, Чиле.
26.10.2016, 10:41

ТЕНИС
Овој човек е неверојатен: Браун со чудесни поени изнуди аплаузи и овации во Стокхолм
Гаел Монфис и Дастин Браун се веројатно најдобрите забавувачи на АТП патувањето во однос кога се во прашање тениски мајстории, импровизации, чудесни поени на кои целиот тениски и спортски свет гледа со одушевување.
21.10.2016, 11:47

ТЕНИС
Монако сподели интимни фотографии со позната манекенка и ги „запали“ социјалните мрежи
Хуан Монако не успеа докрај да ги исполни очекувањата кои ги имаше во него аргентинската спортска јавност, па како негов најголем успех во тениската кариера сигурно ќе останат добрите настапи во 2012 и 2013 година кога успеа да се искачи и до 10-то место на АТП листата.
20.10.2016, 14:16

ТЕНИС
Ѓорческа со нов рекорден ранкинг на најновата ВТА листа
Како што поминуваат седмиците, така Лина Ѓорческа острварува се подобар пласман на светската ВТА ранг листа, а нејзиниот нов најдобар ранкинг во кариерата пристигна ова утро откако направи скок од две места.
17.10.2016, 14:44

ТЕНИС
АТП му изрече голема казна на непрофесионалниот Кирјос, Австралиецот со неочекуван одговор
Ник Кирјос првично беше опоменат со парична казна во висина од 16.500 илади долари за срамното однесување и непрофесионалноста која ја покажа на мечот со Миша Зверев, но сега АТП одлучи драстично да ја зголеми казната и да го отпише Австралиецот од преостанатите турнири до крајот на годината.
17.10.2016, 12:17

ТЕНИС
Ѓоковиќ полуде и го искрши рекетот во сензационалниот пораз во Шангај
Шпанскиот тенисер Роберто Баутиста Агут за еден час и 49 минути успеа да го победи првиот играч на светот Новак Ѓоковиќ со 2:0 во сетови (6:4, 6:4) во полуфиналето на турнирот во Шангај.
15.10.2016, 17:06

ТЕНИС
Необичен метод на тениски турнир во Казабланка: Истурија бензин врз теренот и го запалија
Досега сме биле сведоци на многу необични ситуации во спортот, но секогаш некаде ќе се појави нешто ново кое ќе ги изненади сите фанови.
15.10.2016, 13:15

ТЕНИС
Ѓорческа убаво почна, но лошо заврши во четвртфиналето во Италија
Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа го заврши својот настап на силниот фјучерс во Санта Маргерита Ди Пула, Италија кој се игра за награден фонд од 25.000 американски долари.
14.10.2016, 13:47

ТЕНИС
Сердарушиќ повторно кобен за Јотовски
Македонскиот ас, Томислав Јотовски доживеа пораз од Нино Сердарушиќ во четвртфиналето во сингл на фјучерсот во Бол, Хрватска кој се игра на земјена подлога за вредност од 10.000 американски долари.
14.10.2016, 13:46

ТЕНИС
Ѓорческа „летна“ до четвртфиналето во Санта Маргерита Ди Пула
Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа продолжи да игра по победнички ноти на турнирот во Санта Маргерита Ди Пула, Италија кој се игра на земјена подлога за награден фонд од 25.000 американски долари.
13.10.2016, 13:48

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Туран посочи во кој клуб се гледа во наредната сезона
Турскиот интернационалец од редовите на Барселона, Арда Туран го искажа својот став во однос на тоа ...
ФУДБАЛ
Симеоне: Не ни е потребен Коста, го имаме…
ФУДБАЛ
Билетите за Реал-Барселона во Мајами продадени за 30 минути
ФУДБАЛ
Интересна комбинација на новата холандска надеж: Синот на Клајверт откри кој му е фудбалски идол и клубот од соништата
ФУДБАЛ
Симеоне признава - се отвара можност за Јунајтед: Гризман може летово да го напушти Атлетико

ВИДЕО ВЕСТИ

Одговор за потценувањето кое го доби од Гвардиола: Харт му одржа импресивна дриблинг лекција на германскиот напаѓач
Пеп Гвардиола се ослободи од услугите на Џо Харт со образложение дека не се совпаѓа во неговиот систем на игра поради тоа што не знае добро да игра со нога, а ако англискиот голман го демантираше шпанскиот стручњак со неколку интересни потези во дресот на Торино, изминатава ноќ докторираше на тема „снаодливост во сопствениот шеснаесетник“.
ТЕНИС
Рафаел Надал го шири бизнисот со ресторани
ФУДБАЛ
Шпанската лига жестоко ја казни Севиља
КОШАРКА
Денвер го сруши шампионот Кливленд

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
ФУДБАЛ
Реакцијата на Алексис по големата грешка на Оспина
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум