АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНОВИТЕТИТЕХНОЛОГИЈАЗАНИМЛИВОСТИ

ЗАНИМЛИВОСТИ
Лесно запаливо: Ламборџини ги повлекува Aventador и Veneno поради страв од пожар
И тоа се случува - ретко се случува кога големите производители на автомобили повлекуваат цели серии на автомобили, а уште поретко е кога тоа го прават производителте на суперавтомобили.
 

АВТОМОБИЛИ
Имате 10 милиони евра? Ова е автомобилот за вас!
Станува збор за автомобил кој што е стар веќе девет години, но од ден во ден неговата вредност расте. Секако, станува збор за суперавтомобил, а овој доаѓа од срцето на Италија.
16.02.2017, 19:00

АВТОМОБИЛИ
За сите Off-road фанатици: Погледете ги овие преработки на легендарниот Wrangler
Американска компанија со седиште во Тексас, веќе со години ги преработува легендарните џипови Wrangler, кои што дефинитивно се сон на секој off-road фанатик.
16.02.2017, 17:30

БУГАТИ
Bugatti Chiron: Погледнете каде и како се произведува еден од најбрзите автомобили на светот
Многу етапи и склопување на над 1,800 делови, за на крајот да се добие една целина и автомобилско - технолошко чудо на Bugatti кое што е вредно 2,4 милиони евра. Ова е Bugatti Chiron.
15.02.2017, 17:00

АВТОМОБИЛИ
BEST CARS 2017: ŠKODA Octavia е број 1 по четврти пат
Победник во низа: по четврти пат моделот ŠKODA Octavia ја освои престижната "Најдобар автомобил од увоз", награда за која одлучуваат читателите на "Auto, motor und sport".
09.02.2017, 11:15

АВТОМОБИЛИ
Новиот Crafter е “Интернационален VAN на Годината за 2017”
Новиот Crafter, од последната генерација, е прогласен за „Ван на Годината за 2017“. Новиот модел на брендот Volkswagen – Комерцијални возила беше создаден во согласност со желби и потребите на клиентите и изработен од страна на експертите. Новиот Crafter e економичен, функционален и погоден за секојдневна употреба, а со новиот дизајн тој е привлечен во секој поглед.
06.02.2017, 15:49

ЗАНИМЛИВОСТИ
Збогување со стил: Престанува производството на Rolls-Royce Phantom VII, ова е последниот примерок
„После тринаесет години дефинирање на луксузот“, како што велат од Rolls-Royce, Phantom VII престаува да се произведува - последниот примерок ќе заврши во гаражата на еден колекционер.
03.02.2017, 15:00

СОВЕТИ
РСБСП советува: Возење во услови на магла
Условите под кои се одвива сообраќајот во зимските месеци се по многу нешта специфични. Снег, мраз, голомразица, но и намалена видливост поради густата магла, се причините кои го отежнуваат нормалното одвивање на сообраќајот, како низ градските средини, така и на патиштата кои се трасирани долж речните корита, по долините, котлините и на планинските превои.
03.02.2017, 14:15

ЗАНИМЛИВОСТИ
Еве како би изреагирал Никола Тесла кога би седнал зад управувачот на Tesla
Во светот на имагинацијата е возможно буквално сè, па дури и Никола Тесла да седне зад управувачот на електричниот Tesla.
03.02.2017, 13:10

ЗАНИМЛИВОСТИ
Дали Лексус има моќ за да полета?
Во последно време, се појавуваат разни изуми кога станува збор за автомобилите, па покрај автономни автомобили кои што ги управува компјутер, можеме да видиме и автомобили кои летаат, или пловат...
02.02.2017, 17:00

АВТОМОБИЛИ
Групацијата Volkswagen ја презема водечката позиција во светот
Со појавувањето на трговските бариери во САД, Тојота ја загуби првата позиција во глобалната продажба, а лидерската позиција со рекордни испораки ја презема Групацијата Volkswagen.
31.01.2017, 15:53

РУСИЈА
Ова е рускиот Бетмобил: Ќе го возат специјалците од ФСБ
Рускиот претседател Владимир Путин лично прегледал низа на оклопни возила наменети за специјалните сили во земјата.
31.01.2017, 15:07

БИЗАРНО
Возач на 97 години се заби во излог, ги помешал педалите
Возач на 97 годишна возраст, се заби во излог на продавница во Австрија, откако ги помешал педалите, па место кочница нагазил на гас.
28.01.2017, 15:58

АВТОМОБИЛИ
"Најдобри автомобили за 2017 година" - две победи за Audi
Audi понесе дома две награди од натпреварот „Најдобар Автомобил за 2017 година". Во силна конкуренција Audi А1 триумфираше во категоријата "мал автомобил" според истражувањето направено помеѓу читателите на популарното списание „auto motor und sport”, додека пак Audi А3 го освои првото место во категоријата „компактен автомобил". Церемонијата на доделувањето се одржа во Штутгарт, Германија.
27.01.2017, 17:00

АВТОМОБИЛИ
Euro NCAP тест: Форд Мустанг доби скромни две ѕвезди
Европската агенција за истражување на безбедноста на автомобилите EuroNCAP неодамна спроведе тестирање на неколку автомобили, а резултатите од некои ги изненадија сите.
26.01.2017, 18:00

ЛАМБОРЏИНИ
Од Ламборџини се пофалија со рекордни бројки на продажба
Италијанскиот производител на луксузни суперавтомобили се пофали дека продажбата на автомобили бележи раст веќе шеста година по ред.
25.01.2017, 19:00

ЗАНИМЛИВОСТИ
Термална камера: Погледнете како пали „замрзнат" мотор
Овој период, кога температурите во нашата земја се движат околу нулата, или се „длабоко“ во минус, кружат многу муабети за тоа како работат автомобилските мотори во такви екстремни услови.
24.01.2017, 18:00

АВТОМОБИЛИ
Се продава мерцедесот на Тито: Од почетната цена ќе ви се заврти во глава
Јосип Броз Тито сакал автомобили и во својот возен парк имал бројни ексклузивни примероци од разни брендови. Еден од нив, "Mercedes Benz Pulman Landaulet", се продава со посредство на аукциската куќа "Tom Hartley JNR".
24.01.2017, 15:17

ФЕРАРИ
Се продава легендарното Ферари на легендарниот музичар
Ферари Ф40 за многумина беше и остана врвот на сите спортски автомобили на италијанскиот производител.
23.01.2017, 17:00

АВТОБИЗ
Автомобилскиот пазар во Европа за 2016-та низ бројки
Статистичката агенција „JATO“ ги објави резултатите од своето истражување за продажбата на нови автомобили во Европа во 2016-та година. Тие покажуваат дека на Стариот континет се продадени 15,14 милиони возила, што е за 6,5% повеќе од резултатот за 2015-та година.
21.01.2017, 15:07

ЗАНИМЛИВОСТИ
Автомобилот му скапувал во шума 40 години, а потоа открил дека во него лежат пари доволно за да не работи цел живот
Руината од Aston Martin која 40 години била заборавена во мочурлива шума е продадена за неверојатна сума на пари.
20.01.2017, 17:50

САМО ВО РУСИЈА
Каква сила! Погледнете како моќната Lada Niva чисти снег
Добра организација, синхронизација и механизација... Но, кога ќе завее, нема никаква помош од сето тоа, ако не се делува на време. Меѓутоа, сите оние коишто поседуваат автомобил каков што е легендарната Lada Niva, по сè изгледа може да го имаат решението за чистење на снегот – во сопствена режија.
18.01.2017, 14:52

ЗАНИМЛИВОСТИ
Трка „еден на еден": Хрватскиот суперавтомобил го победи и моќниот Bugatti Veyron
Откако направи вистинска сензација и зад себе ги остави суперавтомобилите како што се LaFerrari, Porsche 918 Spyder и P1 на McLaren, хрватскиот суперавтомобил Concept One на Rimac ги одмери силите и со Bugatti Veyron.
16.01.2017, 18:00

ЗАНИМЛИВОСТИ
Корисни совети: Зимска нега на вашето возило – перењето токму сега е најважно!
Секогаш кога времето е лошо, возачите како по автоматизам да престануваат да мислат на тоа дека треба да го исчистат својот автомобил, сметајќи дека тој зафат едноставно не се исплати, бидејќи автомобилот веќе следниот ден ќе биде повторно нечист. Но, тоа мислење е потполно погрешно. Еве и зошто...
16.01.2017, 14:26

ПАРИЗ
Покрената истрага против Renault
Обвинителството во Париз покрена судска истрага против автомобилската компанија Renault, заради можно мамење на тестовите за емисија на штетни гасови.
14.01.2017, 16:08

ЗАНИМЛИВОСТИ
Кој е појак? Audi Q7 и Toyota Hilux влечат јаже...
Влечењето на јаже се практикувало и во далечното минато, едно време дури било и Олимписки спорт каде што на многу едноставен начин се докажува „кој е појак“.
13.01.2017, 18:00

НЕСЕКОЈДНЕВНО
Го загревал автомобилот пред својата куќа – сега мора да плати казна од 128 долари
Еден 24-годишник од Мичиген е казнет со 128 долари затоа што го оставил своето возило со стартуван мотор пред својата куќа, како автомобилот би се згреал.
13.01.2017, 13:43

ИНТЕРЕСНО
Тоа се нарекува ладен старт: Како стартуваат автомобилите на -40 степени Целзиусови?!
Изминативе денови ни донесоа температури во “дебел минус”, при што возачите најдобро знаат како си поминале додека се обидувале да го стартуваат својот автомобил, а ова особено важи за оние со дизел агрегати...
12.01.2017, 12:11

ХОНДА
Крај на една ера: Последните 100 примероци на Civic Type R ќе бидат Black Edition
Во фабриката на Хонда во Свиндон, Велика Британија моментално се склопуваат последните 100 примероци од Honda Civic Type R од деветата генерација, пред да започне производството на новата генерација чија што продажба започнува во март.
11.01.2017, 19:00

СОВЕТИ
Зимски совети за безбедност на пешаците во сообраќајот
Снегот, мразот и минусните температури во овој период од годината најмногу проблеми предизвикуваат на учесниците во сообраќајот.
11.01.2017, 13:11

ВИСТИНСКИ КАРАМБОЛ
Верижен судир на повеќе од 100 возила поради снег и невнимание од страна на возачите
Речиси 100 возила и камиони учествувале во масовниот верижен судир на еден автопат во близина на Торонто.
11.01.2017, 12:28

АВТОМОБИЛИ
Уапсен извршниот директор на Фолксваген
Припадниците на ФБИ го уапсија извршниот директор на Фолксваген Оливер Смит заради измама во време на скандалот со лажирањето на тестовите на емисиите на штетни гасови.
09.01.2017, 16:15

ЗАНИМЛИВОСТИ
Моќниот хрватски Rimac Concept One конечно ќе ги одмери силите со Bugatti Veyron
Најавен е „дуел“ помеѓу автомобилите кои што спаѓаат во тесниот круг на најмоќни автомобили на светот – Rimac Concept One и Bugatti Veyron.
03.01.2017, 16:30

АВТОМОБИЛИ
По пет децении Волво не е најпродаван автомобил во Шведска
Најпродаваниот автомобил во Шведска во 2016 година не бил Волво – ова се случува прв пат во повеќе од поливина век.
03.01.2017, 10:59

ЗАНИМЛИВОСТИ
Британците се „луди" по германските автомобили!
Британците се сметаат за една од „најавтомобилските“ нации и за производителите на автомобили од голема важност е британскиот пазар.
30.12.2016, 18:00

АВТОМОБИЛИ
Што ќе се случи ако го притиснете копчето старт/стоп за време на возење?
Дали некогаш сте се запрашале што може да се случи ако за време на возењето случајно го притиснете старт/стоп копчето кое што на модерните автомобили служи за стартување, односно гасење на моторот?
29.12.2016, 19:00

АВТОМОБИЛИ
BMW повлекува 200.000 возила
Произведувачот на луксузните автомобили BMW ќе повлече речиси 200.000 возила од Кина, поради неисправни воздушни перничиња.
26.12.2016, 11:18

ЗАНИМЛИВОСТИ
За што служи црвениот клуч на Волво?
Шведскиот производител на автомобили – Волво, го претстави црвениот клуч кој што ќе може да се нарача како дополнителна опрема по цена од 130 евра.
23.12.2016, 17:00

АВТОМОБИЛИ
Ми-Да Гранд Моторс ја заврши својата потрага - Пронајдена најстарата Fiesta во Македонија
Денес, во салонот на Ми-Да Гранд Моторс Македонија, беше презентирано најстарото возило Ford Fiesta во Македонија во сопственост на скопјанецот Бојан Тодороски.
22.12.2016, 15:21

СОВЕТИ
Дали и понатаму во зима го загревате моторот на автомобилот во место?
Зимското загревање на автомобилот, пред да го придвижите, е вообичаен ритуал за многу возачи, но од технички аспект кај повеќето современи возила – тоа е апсолутно непотребно. И не само тоа, загревањето на моторот во место, кога температурите на воздухот се многу ниски, може дури и да му наштети на вашиот автомобил.
21.12.2016, 12:45

АВТОМОБИЛИ
Аутомобили Гроуп новиот овластен увозник на Jaguar & Land Rover за Македонија и Косово
Премиум автомобилските брендови Jaguar и Land Rover се враќаат на македонскиот пазар. Аутомобили Гроуп e новиот официјален импортер и дистрибутер на овие возила за регионот Македонија и Косово во соработка соWallis Automotive Europe.
19.12.2016, 16:33

АВТОМОБИЛИ
Во ноември над 100.000 Европјани купиле нов автомобил
Продажбата на нови автомобили во Европската унија (ЕУ),порасна за 5,8 отсто во ноември, што најверојатно ќе биде најдобар годишен резултат за регионот во последнава деценија и ќе го надмине рекордот од 2007 година, пишува The Wall Street Journal.
16.12.2016, 11:26

АСТОН МАРТИН
Нов-стар Aston Martin DB4 GT за „скромни“ 1,5 милиони евра
Секој вистински љубител на автомобилите мечтае во својата гаража да има еден класичен автомобил.
13.12.2016, 17:00

СООБРАЌАЈ
Лоши навики и погрешни одлуки кои го прават зимското возење опасно и небезбедно
Во поголемиот дел од земјава, сообраќајот се одвива по релативно суви и чисти коловози, но добро е да потсетиме како возачите треба да управуваат со своите возила во зима и со советите на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата да си го олеснат патувањето, да ги отстранат лошите навики и да бидат безбедни учесници во сообраќајот.
09.12.2016, 11:47

ЗАНИМЛИВОСТИ
Кој е кој во светот на автомобилите: Графички приказ на најголемите автомобилски компании
Автомобилската индустрија забележува значаен раст во последните неколку години, а само во САД на пазарот се борат над 30 брендови кои се борат за својот удел во колачот на продажба од 17 милиони автомобили годишно.
02.12.2016, 19:00

БЕНТЛИ
Тјуниран Бентли – единствен во секој поглед
Со оглед на тоа што постојат голем број на тјунинг компании кои се обидуваат да направат нешто уникатно од најдобрите автомобил на светот, мала е веројатноста дека некој слушнал за компанијата Bamford Watch Department затоа што таа се занимава со „тјунирање“ на часовници како Ролекс или Филипе Патек.
01.12.2016, 17:00

ПОРШЕ
Новите дизел Кајени во САД ќе се продаваат како половни автомобили!
На авто-плацевите во САД се наоѓаат од 1,300 до 1,500 Порше Кајен автомобили со дизел мотори кои што повеќе од една година од американските власти чекаат да добијат зелено светло за продажба.
29.11.2016, 18:00

ЗАНИМЛИВОСТИ
Кои се најдобри автомобили за 2016-та година според изборот на жените?
Титулата “Светски женски автомобил на годината” за 2016-та година (Women’s World Car of the Year) ја освои луксузниот кросовер модел Jaguar F-Pace.
25.11.2016, 13:34

ЗАНИМЛИВОСТИ
Кој автомобил ќе биде побрз на патеката, со нови пневматици или двојно помоќен мотор?
Ако се прашувате на кој начин може да направите вашиот автомобил да биде побрз и помоќен, овој видео запис исклучително добро ќе ве насочи.
24.11.2016, 12:50

МОЌНИ МОДЕЛИ
Mercedes G-Class е едноставно неуништлив?
Најдолговечниот модел под логото на Mercedes, а воедно и еден од најдобрите теренци на сите времиња, успеа да мине низ вистинска тортура којашто ретко кое возило би ја издржало...
23.11.2016, 13:17

ЗАНИМЛИВОСТИ
Корисни совети од РСБСП за зимска подготовка на возилото
Секоја есен по 15 ноевмри, започнува законската обврска за носење зимска опрема во возилата.
23.11.2016, 12:59

АВТОМОБИЛИ
Фолксваген се спогодил со американските регулатори
Германскиот производител на автомобили Фолксваген и американските регулатори за заштита на животната средина постигнале договор за возилата на ова компанија вмешани во скандалот со тестовите на емисијата на штетни гасови.
16.11.2016, 11:25

ЗАНИМЛИВОСТИ
Еве зошто се важни зимските пневматици!
Дојде и тој 15-ти ноември. Од денес, би било добро за на својот автомобил веќе да имате монтирани зимски пневматици, од едноставна причина што на температури под 7 степени Целзиусови, тие имаат многу подобри возни карактеристики од летните.
15.11.2016, 12:46

АВТОМОБИЛИ
Ми-Да Гранд Моторс во потрага: Се „трага“ по најстарата Ford Fiesta
Компанијата Ми-Да Гранд Моторс организира „потрага“ по најстарата Ford Fiesta во Република Македонија по повод одбележување на 40 години од производството на првиот автомобил.
14.11.2016, 17:58

ЗАНИМЛИВОСТИ
Се ближи до стотата, а и понатаму вози, и тоа не било што, туку токму Ford Mustang!
Ленарт Рибринг (97) е веројатно најстариот возач на Mustang на светот.
14.11.2016, 14:53

ЕКСТРЕМНИ МОДЕЛИ
Руски екстремен џип за Доналд Трамп
Едвард Орлов, основач на компанијата Devolro, пред неколку дена вети дека на Доналд Трамп ќе му подаро луксузен SUV “Diablo”, ако милијардерот стане 45-ти претседател на САД.
09.11.2016, 12:33

ЗАНИМЛИВОСТИ
Десетте најпродавани брендови во светот во првите 9 месеци
Јапонската марка „Toyota“ е убедлив лидер во продажбата на светските пазари по првите 9 месеци од годината, пишува агенцијата за анализи „Focus2move“.
05.11.2016, 17:13

АВТОМОБИЛИ
Nissan претстави електрична подвижна канцеларија
Nissan претстави интересен концепт кој го носи името е-NV200, а кој е наменет за луѓето на кои им е потребна канцеларија во движење.
04.11.2016, 10:22

ЗАНИМЛИВОСТИ
Дали е ова најмоќниот „ураган" во Европа?
Лудиот вљубеник во автомобилите и поранешен рели возач, Џон Олсон го претстави своето најново оружје – „камуфлираниот“ Ламборџини Huracan.
01.11.2016, 17:00

СОВЕТИ
Зимата е забавна, но само ако имате добри пневматици!
Се ближи 15-ти ноември, денот кога возачите во Македонија се веќе обврзани за на својот автомобил да имаат монтирани зимски пневматици, во случај токму поради временските услови на патиштата да се најдат снег или мраз.
31.10.2016, 11:14

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Освежен е RS 3 Sportback: Најголемата новост не е видлива, но е брутално моќна
Ауди објави неколку службени фотографии и информации од освежениот RS 3 Sportback кој ќе биде претст...
БУГАТИ
Bugatti Chiron: Погледнете каде и како се произведува еден од најбрзите автомобили на светот
АВТОМОБИЛИ
Имате 10 милиони евра? Ова е автомобилот за вас!
ТЕХНОЛОГИЈА
Еве како Илон Маск го замислува автомобилскиот пазар за 10 години
АВТОМОБИЛИ
За сите Off-road фанатици: Погледете ги овие преработки на легендарниот Wrangler

ВИДЕО ВЕСТИ

Освежен е RS 3 Sportback: Најголемата новост не е видлива, но е брутално моќна
Ауди објави неколку службени фотографии и информации од освежениот RS 3 Sportback кој ќе биде претставен на Саемот за автомобили во Женева.
ЗАНИМЛИВОСТИ
Еве како би изреагирал Никола Тесла кога би седнал зад управувачот на Tesla
ЗАНИМЛИВОСТИ
Дали Лексус има моќ за да полета?
РУСИЈА
Ова е рускиот Бетмобил: Ќе го возат специјалците од ФСБ

ФОТО  
30 автомобили кои зимата ги претвори во уметнички дела

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЗАНИМЛИВОСТИ
Еве како би изреагирал Никола Тесла кога би седнал зад управувачот на Tesla
ФОЛКСВАГЕН
Ве нервира чистењето на замрзнатото ветробранско стакло? Фолксваген има револуционерно решение
ЗАНИМЛИВОСТИ
Збогување со стил: Престанува производството на Rolls-Royce Phantom VII, ова е последниот примерок
НОВИТЕТИ
Конкуренцијата треба да се плаши: Најбрзиот сериски Форд во напад на Ферари и Мекларен
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум