АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
18
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
СИТЕ ВЕСТИНАЈЧИТАНИ ДЕНЕСНАЈЧИТАНИ 7 ДЕНАНАЈЧИТАНИ 30 ДЕНАВИДЕО ВЕСТИФОТО ВЕСТИ

СКОПЈЕ
Груевски: Не знам дали ќе можам да го зачувам мирот ако Заев формира влада
Никола Груевски изјави дека неговата партија не знае дали ќе биде во можност да го сочува мирот и стабилноста во Македонија, доколку социјалдемократската партија СДСМ и ДУИ формираат нова влада, бидејќи е под голем притисок од своите гласачи.
 

ПОЛИТИКА
Османи: Парите ќе бидат двојазични
Од три до пет илјади евра казна за неупотреба на албанскиот јазик, двојазични пари, собраниски седници на албански јазик, министрите во владата ќе зборуваат на нивниот јазик, судските процеси ќе бидат двојазични ако во нив има Албанец, а двојазични ќе бидат и информативните табли.
24.02.2017, 10:16

ЗА РОДИТЕЛИТЕ
Доколку сакате вашето дете добро да учи, морате да се однесувате вака: Познатиот руски психолог им даде 12 совети на родителите
Пубертетот е најтешкиот период во животот на вашето дете, тоа е време на сложени психолошки и физички промени.
24.02.2017, 11:27

СКИЕНТОЛОГИЈА
Холивудската актерка открила: Само Том Круз може да стави крај на ова
"Единствено тој може да ја уништи скиентологијата, и токму затоа толку се обидуваат околу него, го претвораат во божество", рекла актерката
24.02.2017, 15:03

ПОЛИТИКА
Сите карти се отворени - Али Ахмети: ДУИ разгледува опција и да биде во опозиција
Пред седницата на Централното претседателство на Демократската унија за интеграција, која се одржува во седиштето на партијата во Мала Речица, Али Ахмети најавил дека ќе се разговара на неколку теми.
24.02.2017, 12:01

КИЧЕВО
Конечно и една убава вест: Пронајдено во јама двегодишното девојче, поради кое цела Македонија беше на нозе!
Девојчето кое исчезна вчера во Кичево, било преплашено кога го пронашла полицијата. Пронајдено е во јама, но за среќа живо и здраво. Со ова заврши масовната потрага по малата Наде во која учествуваа СВР Охрид, полициската станица од Кичево и МВР, кучиња-трагачи како и Дрон.
24.02.2017, 16:14

СЕЛЕБРИТИ
Секси келнерката Ивет од "Ало Ало" и денес изгледа фантастично
Актерката Вики Мишел се прослави со улогата на секси келнерката Ивет Карте-Бланче во култната серија "Allo Allo!", а денес живее сосема поинаков живот.
24.02.2017, 14:13

АБУ ДАБИ
Влегува низ прозор: Србија има моќна ракета, Арапите не прашуваат за цена
Србија на меѓународниот саем за вооружување во Абу Даби, "IDEX 2017", го претставила ракетниот состав "ALAS".
24.02.2017, 13:45

МОСКВА
Путин ја формира војската на иднината: Следната војна ќе се води за свеста на луѓето, започнува борбата на "војниците на невидливиот фронт!"
"Денес информативната конфронтација е во преден план. Трае борбата за умовите и свеста на луѓето", утврдил Балујевски.
24.02.2017, 15:27

КУАЛА ЛУМПУР
Откриено со што бил убиен братот на Ким: Користено ова оружје за масовно уништување
Хемикалијата која била користена во убиството на полубратот на северонокорејскиот лидер, е идентификувана како нервен агенс VX, соопштила малезиската полиција.
24.02.2017, 10:07

РУСИЈА
Руската технологија направила чудо: Новиот револуционерен воз ќе ве остави без здив
Оваа пролет московското метро ќе добие потполно нов дизајн на возовите, 765-та серија "Москва", кои ги развива и произведува фабриката за машини "Метровагонмаш".
24.02.2017, 10:23

МК СЦЕНА
Мирослав Илиќ во Еден на Еден: Аркан беше крив, не јас!
Го викаат кралот на боемската музика и со право, бидејќи во времето на Југославија, но и денеска, важи за еден од најбараните изведувачи. Помладите можеби не знаат, но се работи за човекот со повеќе продадени албуми од било кого од екс-ју просторите.
24.02.2017, 10:20

ВИЕТНАМ
Девојката која го отрула полубратот на Ким Јонг Ун, минатата година пеела на Идол!
Четири дена пред Ким Јонг Нам да биде убиен на аеродромот во Куала Лумпур, таа објавила фотографија во маичка со натпис "LOL", која е премногу слична на осомничената која ја фатиле камерите.
24.02.2017, 10:37

НАУКА
Што ќе се случи доколку Земјата престане да се ротира?
Нашата планета ротира околу својата оска со брзина од 1674 km/h – иако ние таа брзина не ја чувствуваме. Но, престанувањето на ротацијата секако би го почувствувале, тврдат научниците.
24.02.2017, 13:31

РУСИЈА
Урбана апокалипса: Овој руски супертоп е смрт за градовите
Зошто Русите развиле топ со така голем калибар, а има краток домет? Ако погледнеме во минатото, веднаш ќе го добиеме одговорот на ова прашање.
24.02.2017, 16:17

ГЕРМАНИЈА
Страв владее насекаде: Оваа сезона на карневали во Германија носи нови костими - полициски униформи!
Многу карневалски центри ширум Германија превземаат посебни безбедносни мерки во пресрет на овогодишното финале на таканаречената „петта годишна доба“ - карневалски, весели денови кои што следуваат.
24.02.2017, 13:11

КИНА
Се фрлаат под автомобил за 3 евра отштета: Лажни жртви на сообраќајки развиле бизнис од тоа
Лажирањето на повреди здобиени во сообраќајни несреќи би можело да е еднакво старо како и самиот автомобил. Меѓутоа, во време кога камерите се присутни на сите агли и во сите џебови, тие измами е многу тешко да се изведат.
24.02.2017, 09:15

МК СЦЕНА
„Фчерашни новости“ не носат и на најубавата плажа во Европа и ветуваат: Ланче нема многу да пцуе!
Стотина фанови на „Фчерашни новости“ во четвртокот му се придружија на тимот во создавањето на досега најмасовниот скеч снимен во емисијата.
24.02.2017, 11:42

ФИЛИПИНИ
Мистериозно суштество како од друг свет: Морско чудовиште пронајдено на филипинска плажа
Шокираните жители на Агусан дел Нортеа на Филипините, на плажа пронашле тела од две бизарни морски суштества кои ги исфрлила плимата.
24.02.2017, 16:15

ВИРЏИНИЈА
Момченце си играло со запалка и ја запалило куќата, пожарникарите во гаражата ги чекала пеколна сцена!
Неколку соседи се обиделе да го извлечат малото дете надвор, но безуспешно.
24.02.2017, 14:43

СИРИЈА
Вознемирувачко видео: Масакр во Сирија - страшен бомбашки напад на Исламската држава
Џихадистите на Исламската држава го нападнале западното предградие на Ал Баб во провинцијата Алепо, при што убиле 45 лица, соопштија од сириската народна самоодбрана.
24.02.2017, 14:00

ФУДБАЛ
Ибрахимовиќ избра фаворит меѓу Барса и ПСЖ и стана хит со лудата изјава во свој стил
Златан Ибрахимовиќ е еден од оние ретки фудбалери кои имаа можност да играат во најдобрите клубови во неколку различни земји во Европа, а во последно време интересно е тоа што неговото минато го поврзува со актуелната осминафинална пресметка меѓу ПСЖ и Барселона.
24.02.2017, 11:13

ФУДБАЛ
Мурињо му испрати крајно емотивна порака на отпуштениот Раниери и ги освои срцата на фановите
Бордот на директори на Лестер ја шокираше комплетната англиска спортска јавност откако изминатава вечер сензационално соопшти дека Клаудио Раниери добил отказно решение по серијата лоши резултати на актуелниот шампион на Премиер лигата, одлука која само уште еднаш ни го покажа суровото лице на најважната споредна работа на светот, и како добрите работи кои се остваруваат имаат навистина краткотрајно влијание во оваа модерна ера на фудбалот.
24.02.2017, 11:15

ЕУ
Каква храна јадеме: Сиромашните земји како канта за ѓубрето на ЕУ
Некои произведувачи на храна употребуваат поевтини состојки за средна и источна Европа, во однос на истите производи во Германија и Австрија.
24.02.2017, 09:53

АМСТЕРДАМ
Снимен на видео: При слетување на авион во Амстердам, десното тркало му откажува па се лизга на пропелерот и крилото
Опремата за слетување на авионот откажала во последен момент при неговото слетување во Амстердам.
24.02.2017, 13:17

СЕЛЕБРИТИ
Славната тенисерка објави необработена фотографија и на сите жени им испрати силна порака
Тенисерката Серена Вилијамс позирала во посебниот едиторијал на магазинот „Sports Illustrated” во костим за капење.
24.02.2017, 17:10

СЕЛЕБРИТИ
Ријана прогласена за хуманитарец на годината: Овие работи сигурно не ги знаевте за контроверзната дива
Престижната награда на Ријана ќе и' биде врачена на 28-ми февруари.
24.02.2017, 12:53

ТРЕНДОВИ
Хипстерите се минато: Новата Hypebeast култура го презема светот?
Пред неколку години на YouTube се појави видео со наслов “How to Be A Hypebeast”, кое ја исмеваше американската тинејџерска култура на опседнатост со одредена облека и брендови. Но, кој очекуваше дека денес “hypebeast” ќе стане името на новата супкултура во светот?
24.02.2017, 12:32

АЛ-БАБ
Како животни: Погледнете во малите ќелии без прозори каде џихадистите ги чувале своите сексуални робинки!
На интернет се појавиле шокантни снимки од внатрешноста на затворот каде припадниците на ИСИС силувале и мачеле жени.
24.02.2017, 17:23

ДНЕВНА ДОЗА ИСТОРИЈА
Тој ја поттикнал идеологијата на Студената војна помеѓу СССР и САД: На крајот се покајал, но премногу доцна
Џорџ Кенан, американскиот заменик-амбасадор во Москва, испратил телеграма долга 8.000 карактери до американскиот Стејт Департмент со детали од своите ставови и размисли за Советскиот Сојуз, и политиката на САД кон комунистичката држава. Анализата на Кенан била еден од највлијателните основи за американската политика на задржување на Студената војна.
24.02.2017, 10:03

КАРИЕРА
Карактеристики на успешните мажи
Успехот е лична категорија, без разлика на објективните проценки. Успешните мажи често и не се обидуваат да бидат успешни – тие само настојуваат на адекватен начин да го прифатат тоа што се. Доколку се доживувате себеси како неуспешни и сметате дека знаете што е успех, размислете уште еднаш.
24.02.2017, 10:46

ЗДРАВЈЕ
Болките во рамената укажуваат на проблеми со срцето
Доколку имате проблеми со болки во рамената, посетете доктор – таквата болка би можела да укажува на срцеви заболувања, тврдат научниците.
24.02.2017, 14:22

ПЈОНГЈАНГ
Северна Кореја го нападнала својот единствен сојузник: "Кина игра како што свири Америка"
Иако Кина досега била осамена во поддршката за Северна Кореја, официјален Пекинг ги поддржал санкциите на ОН против севернокорејскиот нуклеарен програм.
24.02.2017, 11:45

ФУДБАЛ
Срам во Лига Европа: Гуидети со смешна глума го надмудри судијата во 90 минута и ја одведе Селта во осминафиналето
Селта Виго е последниот патник во осминафиналето во Лига Европа, а причина за тоа секако е фактот што тимот од Галиција мораше да игра продолженија за да се одлучи победникот на дуелот кој го одигра против Шахтјор во Каркив.
24.02.2017, 11:00

ЛИБИЈА
Мигрантите со денови биле заклучени во контејнер - пронајдени 27 тела!
Телата на 27 мигранти беа откриени во западна Либија, од кои 13 починале угушувајќи се во контејнерот за транспорт на роба, објави во четвртокот Црвен Крст.
24.02.2017, 12:15

ТРАПИСТ-1
Пет работи кои треба да ги знаете за новите планети: Спектакуларно откритие на НАСА за живот во вселената
Светлината од Земјата до нив патува 39 години, патнички авион 44 милиони години, но сеедно темелно ќе бидат проучени.
24.02.2017, 14:23

РУСИЈА
Путин со порака до руските војници: Нашата задача е да ги уништиме терористите!
Руската војска му нанесе значајна штета на меѓународниот тероризам во Сирија, а тоа доведе и до започнување на мировните преговори во Сирија, порача Владимир Путин.
24.02.2017, 09:31

ХОТЕЛИЕРСТВО
Што претставуваат хотелските ѕвездички?
Дали некогаш сте се запрашале какво значење имаат ѕвездичките до имињата на хотелите? Основната разлика сите ја знаеме – колку повеќе ѕвезди, толку повеќе луксуз. Меѓутоа, дали сте знаеле дека позади сите тие ѕвезди се кријат одредени стандарди кои хотелот мора да ги исполнува?
24.02.2017, 15:51

САД
Трамп го проширува нуклеарниот арсенал: Сакаме да бидеме пред сите!
Новиот претседател на САД, Доналд Трамп најави зголемување на арсеналот со нуклеарно оружје.
24.02.2017, 11:21

МУЗИКА
Во ова не успеа ниту Џорџ Мајкл: Џеј Зи влезе во историјата!
Џеј Зи е првиот рапер во историјата кој влезе во "Hall of Fame - Songwriters", пантеонот на текстописци, а веста ја објави продуцентот Нил Роџерс во емисијата CBS This Morning.
24.02.2017, 16:47

ЗДРАВЈЕ
На што Ве предупредуваат Вашата висина, обем на струк и величина на градник?
Истражувањата откриваат дека високите жени имаат поголеми шанси да заболат од рак од пониските.
24.02.2017, 11:27

ПЛАНЕТИТЕ И ПРИЈАТЕЛСТВОТО
Земјените знаци се најдобрите пријатели во животот
Бик, Девица и Јарец се трите земјени знаци кои се најсигурни и најлојални пријатели. Тие нема да бегаат од Вас кога Вашиот живот ќе тргне наопаку, туку ќе бидат сигурно засолниште и цврста потпора за Вашите проблеми.
24.02.2017, 09:14

СОФИЈА
Бугарија повеќе нема да дава државјанства на странци без посебна правна проверка
Бугарската потпретседателка Илијана Јотова изјавила дека повеќе нема да потпишува декрети за стекнување на бугарско државјанство, се додека специјална комисија од експерти не ја потврди вистинитоста на доставените документи за бугарско потекло на барателите, пренесува БНТ.
24.02.2017, 13:23

ТЕХНОЛОГИЈА
Внимавајте: Клонови на Galaxy S8 веќе се достапни на пазарот
Додека сите со нетрпение го очекуват претставувањето на најновиот паметен телефон од Galaxy S семејството на Самсунг, некој се потрудил да произведе негова копија.
24.02.2017, 15:00

ФУДБАЛ
Фото на денот: Венгер е премногу паметен за да падне во премиерлигашката стапица
Италијанскиот стратег Клаудио Раниери во текот на вчерашниот ден доби отказ од Лестер, екипа на која пред само 298 дена и ја донесе првата историска титула во Премиер лигата.
24.02.2017, 13:43

ЕКОНОМИЈА
Не е крај, само што започна – подгответе се за шок!
Цената на нафтата најверојатно ќе достигне 70 долари за барел до крајот на 2017-та, затоа што продолжува да се балансира понудата и побарувачката, според предвидувањата на американската банка „Ситигруп“.
24.02.2017, 10:24

ФУДБАЛ
ЛЕ: Јунајтед го извлече Ростов, Рома налета на Лион
Олимпик Лион и Рома е најпривлечната двојка во осминафиналето во Лига Европа. Жрепката за оваа фаза која се одржа во петокот во Нион, реши во меѓусебен дуел пласмна во четвртфиналето да бркаат германските тимови Шалке и Борусија, односно белгиските Гент и Генк.
24.02.2017, 14:12

ФУДБАЛ
„Не можам да поверувам дека Раниери доби отказ"
Англиската фудбалска јавност е во шок откако синоќа управата на Лестер му врачи отказ на Клаудио Раниери.
24.02.2017, 11:10

ФУДБАЛ
Официјално: Лестер му врачи отказ на Клаудио Раниери!
Актуелниот англиски шампион Лестер синоќа ја раскина соработката со тренерот на екипата, Клаудио Раниери.
24.02.2017, 09:10

ФУДБАЛ
Пријател на Раниери: Тој воопшто не очекуваше дека ќе биде отпуштен…
Италијанецот Клаудио Раниери повеќе не е тренер на Лестер и тоа само 298 дена откако на „лисиците“ им ја донесе историската титула во Премиер лигата.
24.02.2017, 11:12

ФУДБАЛ
„Тајната“ на Германецот: Кутињо објасни зошто Клоп е одличен тренер
Филипе Кутињо ја доби наградата „Самба Голд“ која му се доделува на најдобриот бразилски фудбалер во Европа и тоа пред двоецот Нејмар/Касемиро од шпанските гиганти Барселона и Реал Мадрид.
24.02.2017, 12:23

КОШАРКА
Грин удри по Пирс, ветеранот жестоко го возврати ударот
Тимот на Голден Стејт Вориорс со пресврт дојде до триумф над Лос Анџелес Клиперс од 123-113 во својот дом во „Оракл Арена“.
24.02.2017, 14:51

НИГЕРИЈА
Киднапиран германски професор: Нигериските киднапери бараат 200.000 евра за откуп
Нигериските киднапери бараат 200.000 евра за откуп на германскиот археолог и неговиот соработник, кои биле киднапирани оваа седмица во село на северот на Нигерија, рекол денес работник на археолошкото наоѓалиште во тој регион.
24.02.2017, 14:43

ФУДБАЛ
Азар се сели во Реал Мадрид?
Како што пренесуваат шпанските медиуми, Еден Азар започнал преговори со раководството на мадридски Реал.
24.02.2017, 16:08

РЕГИОН
Рама до САД: Не го оставајте Балканот на Русија
Балканот е во опасност да потпадне под руско влијание доколку администрацијата на американскиот амбасадор Доналд Трамп го игнорира регионот, предупредил албанскиот премиер Еди Рама во интервју за британски Telegraph.
24.02.2017, 16:17

ЕКОНОМИЈА
Во Македонија се делат повисоки плати
23.457 денари – ова според Државниот завод за статистика е просечната месечна нето – плата во Македонија. Податоците се за декември, а ако се направи споредба со истиот месец од претходната година, може да се заклучи дека месечната нето – плата се зголемила за 3,3%, пишува Лидер.
24.02.2017, 09:07

ФУДБАЛ
Нови детали-Алегри и Бонучи се „спукале“ во соблекувалната: Или јас или тој!
Јувентус минатиот петок сосема очекувано го доби Палермо со 4-1 во Серија А, но овој резултат остана во сенка на вербалната препирка меѓу тренерот Масимилијано Алегри и Леонардо Бонучи.
24.02.2017, 13:42

КРИМИ ХРОНИКА
Средношколци истепани поради девојка
17-годишник и негов другар, ученици од втора година во СУГС „Димитар Влахов“, биле физички нападнати од лицето Г.М. од село Арачиново и од уште еден ученик во училиштето. Нападот е пријавен во полицијата вчера попладне околу 16 часот.
24.02.2017, 14:46

СКОПЈЕ
Пожарникари нападнати додека гаснеле пожар на „Павел Шатев“
Припадници на противпожарната бригада биле физички нападнати од повеќе лица додека интервенирале при гаснење на пожар вчера на улицата „Павел Шатев“ околу 16 часот.
24.02.2017, 14:47

КОПЕНХАГЕН
Во Копенхаген се организира „Молитва за Шведска“
Во Копенхаген, главниот град на Данска, во петок, ќе се организира пародија под називот „Молитва за Шведска“, на која насобраните „ќе се молат за жртвите на нападот во Шведска“.
24.02.2017, 10:11

БИТОЛА
Врвна медицинска грижа: Модерна поликлиника на „Аџибадем Систина“ отворена и во Битола
Во новоотворената и современа поликлиника во Битола, покрај редовните доктори, секој работен ден прегледи и консултации изведуваат доктори од областа на педијатрија, гинекологија и акушерство и кардиологија од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ од Скопје.
24.02.2017, 16:55

КОШАРКА
НБА: ГС постигна 50 поени за четвртина, трипл-дабл на Леброн
По паузата за Ол-стар викендот, во ноќта помеѓу четвртокот и петокот, продолжија возбудувањата во НБА лигата. Победи забележаа водечките екипи Голден Стејт, Кливлен, Хјустон, а одлично деби за новите тимови имаа Лу Вилијамс (Хјустон) и Демаркус Казинс (Њо Орлеанс). Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс против ЛА Клиперс одиграа една од најдобрите четвртини во историјата на НБА лигата во која постигнаа 50 поени.
24.02.2017, 09:49

ЦРНА ХРОНИКА
Машки труп изваден од Вардар
Од водите на Вардар, кај Долно Лисиче вчера е изваден машки труп.
24.02.2017, 14:45

СКОПЈЕ
Воведена новата службена униформа на АРМ
Во Домот на АРМ денеска беше воведена новата службена униформа за офицери и подофицери во Армијата на Република Македонија која се состои од 20 делови. Покрај бројните високи гости, на настанот присуствуваше вицепремиерот Владимир Пешевски, министрите за одбрана и финансии Зоран Јолевски и Кирил Миноски.
24.02.2017, 16:16

ФБИ
Прибус го притиска ФБИ: Кажете дека медиумите лажат за Трамп и руските агенти!
Шефот на персоналот на Белата куќа, Рајнс Прибус, побарал од службениците на ФБИ да ги оспорат медиумските извештаи дека советниците за кампањата на Доналд Трамп често биле во контакт со агентите на разузнавачките служби на Русија во текот на изборната кампања, соопштила Белата куќа.
24.02.2017, 17:10

ДИЗАЈН
Интерсофт, со комплексот “Ветрило” ќе се претстави на саемот за градежништво
Со цел подобро информирање на заинтересираните клиенти за карактеристиките на комплексот Ветрило, како и на други нивни проекти, Друштвото за градежништво, проектирање и инженеринг ИНТЕРСОФТ ЛТД Скопје со свој штанд ќе се претстави на 14-от Саем на грaдeжништвo, грaдeжни мaтeриjaли и грaдeжнa мeхaнизaциja, кој во период од 28 февруари до 4 март ќе се одржи во Метрополис Арената во Скопје.
24.02.2017, 13:47

ФУДБАЛ
ЛЕ: Германски шок за Фиорентина, испадна Тотенхем
Фудбалерите на Борусија Менхенгладбах и Селта Виго се апсолутни херои на реванш натпреварите кои се одиграа во рамките на шеснесетинафиналето во Лига Европа.
24.02.2017, 09:46

ВАТЕРПОЛО
На жрепката за ватерполо Мундијалот Црна Гора претставена со албанско знаме
Церемонијата на извлекувањето на групите за Светското првенство во ватерполо, чии домаќин ќе биде Унгарија, го обележа скандал на организаторот кој Црна Гора ја претстави со знамето на Албанија.
24.02.2017, 14:48

ФУДБАЛ
Антиќ верува во чудо: Никогаш не ја отпишувајте Барселона
Некогашниот тренер на Реал Мадрид и Атлетико Мадрид, Радомир Антиќ не ја отфрла можноста Барселона да направи вистинско чудо и ја надокнади негативата од 4-0 на вториот осминафинален меч против Пари Сен Жермен во Лигата на шампионите.
24.02.2017, 10:55

КИЧЕВО
Полицијата на нозе, исчезна две годишно девојче во кичевско
Малото девојче заедно со вујкото (32) и шест годишната сестра се шетале околу 13:45 часот по локалниот пат од селото Кленоец кон Извор. На местото викано Јарбол вујкото забележал дека девојчето го нема.
24.02.2017, 12:42

ФУДБАЛ
Манчини ќе биде новиот тренер на Лестер?
Како што пренесува "Sky Sports", од раководството на актуелниот англиски шампион започнале преговори со Роберто Манчини.
24.02.2017, 17:00

КРИМИ ХРОНИКА
Фатени двајца крадци на дрва, се обиделе да ги прегазат и полицајците
Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „кражба на дрва од туѓа шума“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против П.Ш. (25) и И.Б. (25) двајцата од охридското село Велгошти.
24.02.2017, 12:43

ПОЛИТИКА
ВМРО-ДПМНЕ ги демантира дезинформациите објавени на телевизијата Алсат-М
Кога партијата ќе го стори тоа , истото ќе биде масовно и јавно. ВМРО било и ќе остане дел од народот, децидни се од ВМРО-ДПМНЕ.
24.02.2017, 14:42

ХОЛИВУДСКИ ЛУКСУЗ
Објавено службеното мени на “Оскаровската вечера” – ќе го подготвуваат 200 готвачи!
Менито за “Оскаровската вечера” го составува тим од готвачи, на чело со познатиот австриски гастроном, Wolfgang Puck.
24.02.2017, 16:51

СВЕТ
СТО ја поништи руската забрана за увоз на свинско месо од ЕУ
Русија го загуби спорот пред Светската трговска организација(СТО) во жалбената постапка на пресудата поврзана за нејзината забрана за увоз на свинско месо од ЕУ.
24.02.2017, 11:50

СВЕТИ НИКОЛЕ
Димитриев во посета на фабриката „Лион“ во Свети Николе
Премиерот Емил Димитриев заедно со министерот за труд и социјална политика Ибахим Ибрахими и директорот на Агенцијата за вработување Влатко Поповски ја посетија фабриката за кондиторски производи „Лион“ во Свети Николе, каде што се вработени 176 лица, од кои 62 се лица со инвалидитет.
24.02.2017, 14:43

МОСКВА
Погребан Виталиј Чуркин
Рускиот амбасадор во Обединетите нации Виталиј Чуркин беше погребан денеска во Москва, на церемонија на која присуствуваше и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.
24.02.2017, 11:09

ТЕХНОЛОГИЈА
Русите го претставија првиот летечки моторцикл!
Визуелниот спој на моторцикл и хеликоптер е производ кој неодоливо потсетува на возилата на Stormtroopers во Star Wars.
24.02.2017, 18:00

МАКЕДОНИЈА
Нова униформа за припадниците на АРМ
Новата службена униформа за офицерите и подофицерите на Армијата на Република Македонија денеска ќе биде претставена во Домот на АРМ во Скопје.
24.02.2017, 09:55

ЉУБЉАНА
Словенија дозволи склопување на истополови бракови
Словенија одобри истополови бракови по законот кој на истополовите парови воглавно им дава исти права како и на хетеросексуалните, но без правото да посвојуваат деца, пренесува N1.
24.02.2017, 11:10

ИНДИЈА
Индија: Дом за сирачиња продавал бебиња на странци
Дом за деца без родители во индиската држава Западен Бенгал продавал деца на странци, утврди истрагата во која се уапсени раководните лица на таа институција.
24.02.2017, 10:10

МАКЕДОНИЈА
ЛДП ќе предложи декриминализација на употребата на канабис
Либерално демократската партија преку пратениците во сообранието ќе достави предлог до новата влада за носење ново законско решение за легализација на канабисот за медицинска употреба и декриминализација за лична употреба.
24.02.2017, 12:22

ПРОГНОЗА
За викендот дожд и пад на температурата за девет степени
Дожд на пониските и снег на повисоките делови од земјава не очекува утре, за кога метеоролозите најавуваат и пад на температурата за осум до девет степени.
24.02.2017, 12:21

СКОПЈЕ
Сончево и топло, ново заладување во текот на викендот
Сончево со мала до умерена локална облачност и со умерен, во западните делови повремено засилен јужен ветер. Kон крајот на денот oблачноста ќе се зголемува.
24.02.2017, 09:02

СКОПЈЕ
Од општина Ѓорче Петров 250.000 денари за семејствата од опожарената зграда во Даме Груев
Советот на општина Ѓорче Петров денеска донесе одлука за доделување еднократна парична помош на семејствата од опожарената зграда во населбата Даме Груев во висина од 250.000 денари.
24.02.2017, 16:17

СТИЛОТ НА ПОЗНАТИТЕ
Модните лекции на Синди Крафорд кои немаат рок на траење
Една од најпопуларните икони на сите времиња, преубавата Синди Крафорд пред 4 дена го прослави својот 51-ви роденден. Во чест на нејзиниот беспрекорен изглед, и покрај годините што ги носи, Ви ги откриваме нејзините неприкосновени модни лекции кои секогаш ќе бидат актуелни.
24.02.2017, 17:24

СКОПЈЕ
ЗНМ бара претседателот на Судски совет да се извини на новинарите
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ги осудува навредите на новинарите од претседателот на Судски совет, Зоран Караџовски, кој во изјавата од 22 февруари ги оцени извештаите на медиумите за распределувањата на судиите од кривичен во прекршочен суд како театрални вулгарности, а новинарите ги етикетираше како „самонаречени новинари“.
24.02.2017, 14:49

НОРВЕШКА
Норвешка компанија воведува летови преку Атлантикот за 65 долари
Норвешката воздухопловна компанијата „Norwegian“ планира да воведе нискотарифни трансатлантски летови меѓу Европа и САД на десет нови рути чијашто цена понекогаш ќе биде и само околу 65 долари, што ќе создаде притисок врз американската и европската конкуренција, објави компанијата во четвртокот.
24.02.2017, 09:45

СКОПЈЕ
Клиниката за нефрологија доби сертификат за акредитација
Сертификат за акредитација доби Универзитетската Клиника за нефрологија, која по неодамна спроведеното надворешно оценување од страна на експертски тим на Агенцијата за квалитет и акредитација на здравствените установи, ги исполни задолжителните критериуми и останатиот одреден број критериуми, според дадените стандарди усвоени на Влада.
24.02.2017, 14:44

ДИЗАЈН
Микс од индустриски и винтиџ стил во дом во Вилнус
Удобност и гламур се забележуваат уште на прв поглед во овој апартман во Вилнус. Просторот го уредија локалните архитекти „Interjero Arxhitektura“, кои во просторот вклопиле современ мебел, минималистичка естетика и неутрални тонови кои придонесуваат за пријатно и релаксирачко домашно гнезденце.
24.02.2017, 16:39

СКОПЈЕ
Високата зона во Аеродром и Ново Лисиче денес без вода еден час
По добиеното известување од ЈП Водовод и канализација, РЦУК Скопје ги известува граѓаните дека поради технички зафати во водоводната мрежа денес во периодот од 10:00 – 11:00 часот, ќе има краток прекин во водоснабдувањето.
24.02.2017, 09:58

АЗИЛ
Голем број турски дипломати бараат азил во Германија
Германските власти тврдат дека, од јули минатата година односно од обидот за државен удар против турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, добиле 136 барања за азил од турски државјани со дипломатски пасоши.
24.02.2017, 14:13

ЖЕНЕВА
Спротиставените сириски страни седнати на иста маса по три години
Судрените страни во сириската граѓанска војна којашто започна во март 2011 година се сретнаа по цели три години на мировните преговори под покровителството на Обединетите нации во четврток во седиштето во Женева на кои посредникот Стефан де Мистура ќе се обиде да ги увери на соработка со којашто ќе се стави крај на крвавата војна која прерасна во регионален судир и голем меѓународен проблем.
24.02.2017, 09:04

ЕКОНОМИЈА
Кучи: Обезбедени 1,4 милиони денари финансиска поддршка за ХАЛАЛ
Министерот за економија Дритон Кучи ги покани деловните субјекти да ги искористат парите наменети за поддршка на ХАЛАЛ системи обезбедени со буџет, на меѓународната конференција, организирана од Агенцијата за ХАЛАЛ стандард во Македонија.
24.02.2017, 15:39

СКОПЈЕ
Министерот за финансии го посети Централниот регистар
Министерот за финансии Кирил Миноски денеска оствари работна средба со директорот на Централниот регистар Андреа Поповски во просториите на Централен регистар.
24.02.2017, 14:14

ПОЛИТИКА
Британскиот министер Данкан на средба со претседателот Иванов
Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе го прими сер Алан Данкан, државен министер за Европа и Америка на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска.
24.02.2017, 10:07

МАКЕДОНИЈА
Катастарот воведува 3Д приказ за зградите и парцелите
За станбените згради и за парцелите во Македонија за околу три години треба да се воспостави тридимензионален катастар. Ќе се користат искуства за воспоставување и одржување на 3Д катастарот од холандскиот катастар преку TAIEX програмата на Европската комисија.
24.02.2017, 13:18

ПОЛИТИКА
Иванов од Данкан побара „појасна поддршка“ од Британија за стратешките цели на Македонија
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во петокот оствари средба со британскиот државен министер за Европа и Америка, сер Алан Данкан, со кого разговараа за билатералните односи меѓу двете држави, за случувањата во Европа и Европската унија, за актуелната политичка состојба во Република Македонија и мигрантската криза и за состојбите во регионот.
24.02.2017, 14:15

ФОРМУЛА 1
Прост: Ботас може против Хамилтон
Мислењата околу тоа дали Валтери Ботас може да го победи Луис Хамилтон се разликуваат, а четирикратниот првак Алан Прост смета дека финецот може да го победи црномурестиот ветеран во Мерцедес.
24.02.2017, 16:02

КОЧАНИ
Интерес од кочанските земјоделци за субвенции
Земјоделците од подрачјето на општините Кочани, Зрновци и Чешиново Облешево, според подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и вдоостопанство во Кочани, во текот на минатата година пројавиле голем интерес за користење субвенции во земјоделството по повеке основи.
24.02.2017, 11:08

ЕКОНОМИЈА
Комерцијална банка 13-ти пат наградена од ЕБРД
Европската банка за обнова и развој по тринаесетти пат ја награди Комерцијална банка, како најактивен учесник во EBRD TFP – Trade Facilitation Program – програма за унапредување на меѓународната трговија во глобални рамки. Наградата ќе биде и свечено доделена на ЕБОР Бизнис Форумот на 26-та годишна средба на Одборот на гувернери во Кипар на 09.05.2017 година.
24.02.2017, 11:54

ЕКОНОМИЈА
Акцијата на ЗК Пелагонија АД Битола лидер по промет на МСЕ
Во четвртокот на Македонската берза за хартии од вредност на врвот според прометот се најде со акцијата на Зeмјоделскиот комбинат Пелагонија АД Битола.
24.02.2017, 09:03

ПАТУВАЊЕ
Пет дестинации инспирирани од Оскарите и гламурот на црвениот тепих
Отседнете во луксузниот хотел The London West Hollywood во Беверли Хилс и доживејте третман каков што добиваат ѕвездите од црвениот тепих заедно со услуга од светска класа која ја нуди ова сместување.
24.02.2017, 17:50

МАКЕДОНИЈА
ССК: Позитивните трендови во градежништвото продолжуваат
Капиталните проекти и мерки за стимул на градежништвото го продолжуваат позитивниот тренд на овој сектор кој ќе биде столб на економскиот развој и во наредните четири години.
24.02.2017, 15:27

МАКЕДОНИЈА
Постсредното образование овозможува квалификација за работа
Министерот за образование и наука, Пиштар Лутфиу, учествуваше на завршниот настан за ИПА Проектот „Поддршка на модернизацијата на системот за постсредно образование”.
24.02.2017, 13:24

СКОПЈЕ
Без струја делови од неколку општини
Без електрична енергија утре од 9 до 14 часот, ќе останат корисниците од ул.„Фјодор Достоевски“, како и објектот на фабриката „Уни Лукс“ во општина Карпош.
24.02.2017, 12:20

СКОПЈЕ
Девет сообраќајки во Скопје во изминатото деноноќие
Девет сообраќајни незгоди се случиле во текот на изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Од нив, четири се со телесни повреди, а три со материјална штета.
24.02.2017, 09:58

МАКЕДОНИЈА
Железничкиот сообраќај во Македонија сè уште во застој
Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.
24.02.2017, 10:00

ТЕТОВО
Тешко повреден пешак на патот Тетово – Јажинце
Пешак од Слатино на возраст од неполни 18 години се здобил со тешки повреди во сообраќајната несреќа што синоќа се случила на регионалниот пат Тетово – Јажинце во селото Слатино, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски.
24.02.2017, 12:40

ПРИЛЕП
Јавна расправа за стратегијата за климатски промени во Општина Прилеп
Денеска, во просториите на Општина Прилеп се одржа јавна расправа по предлог Стратегијата за климатски промени на Општина Прилеп и презентација на извештајот за стратегиската оцена на влијанието на стратегијата врз животната средина.
24.02.2017, 13:22

ФОРМУЛА 1
Алонсо инспириран од болидот
Ветеранот Фернандо Алонсо ќе ја вози својата трета сезона во Мекларен Хонда. Шпанскиот шампион имаше очајна 2015 година, а лани беше далеку подобар.
24.02.2017, 18:00

НИГЕР
Петнаесет нигерски војници убиени во напад на западот од земјата
Петнаесет припадници на војската на Нигер се убиени а уште19 се ранети во напад на терористичка група во западниот дел од земјата, соопштија во петокот властите.
24.02.2017, 09:47

ЕКОНОМИЈА
На Волстрит рекорд на Dow Jones десетти ден по ред
На њујоршки Волстрит индексот Dow Jones во четвртокот го достигна новото рекордно ниво, десетти ден со ред, благодарејќи на растот на цените на акциите на енергетските компании и пораката на американскиот претседател Доналд Трамп дека во САД ќе врати милиони работни места.
24.02.2017, 11:53

ЕКОНОМИЈА
Пад на цените на акциите на азиските берзи, најмногу во рударскиот сектор
Цените на акциите на азиските берзи во петок паднаа од највисоките нивоа во 19 месеци, најмногу во рударскиот сектор заради падот на цените на сировините, додека инвеститорите се обидуваат да откријат каква даночна и царинска политика ќе води Вашингтон.
24.02.2017, 11:51

МАКЕДОНИЈА
Годинава поддршка за 69 проекти на креативните индустрии
Шеесет и девет проекти од 90 пријавени на Конкурсот за финансирање проекти на креативните индустрии ќе бидат поддржани годинава од Министерството за култура.
24.02.2017, 13:20

СКОПЈЕ
Легализирани уште 50 дивоградби во општина Гази Баба
Нови 50 решенија за легализација на дивоизградени објекти денеска се доделени во општина Гази Баба.
24.02.2017, 14:41

ЕКОНОМИЈА
Во декември 81,1 отсто од струјата од домашно производство
Во декември минатата година вкупно се потрошени 840 394 МWh електрична енергија, 46.663 мил. нм3 природен гас, 469 206 тони јаглен и 87 872 тони нафтени продукти, објави Државниот завод за статистика.
24.02.2017, 13:21

СВЕТ
Трамп и Трудо телефонски разговарале за азилантите
Канадскиот премиер Џастин Трудо и американскиот претседател Доналд Трамп телефонски ноќта кон петокот по средноевропско време разговарале за пограничната соработка, во ситуација во којашто расте притисокот врз Канада, имајќи го предвид порастот на бројот на баратели на азил кои пристигнуваат од САД.
24.02.2017, 09:44

ПРОВОКАТИВЕН СТИЛ
Актерката се појавила на црвениот тепих без долна облека: Разголените фустани земаат сè поголем замав
Светските дизајнери ѝ рекоа големо „да“ на разголената облека која повеќе открива отколку што покрива. Славните дами, секоја на свој начин, носат провокативна гардероба. Една од нив е и актерката Анџела Сарафијан.
24.02.2017, 18:30

AРХИВА ПО КАТЕГОРИИ

 

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЕРОТИКА
Вистината за порното: Колку всушност заработуваат порно ѕвездите и како изгледаат аудициите на црниот кауч
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
МИСТЕРИЈА
Го обиколи целиот свет, но тука не сакал ни да стапне: Зошто Тито го избегнувал овој српски град?
ОХРИД
Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум