АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
СИТЕ ВЕСТИНАЈЧИТАНИ ДЕНЕСНАЈЧИТАНИ 7 ДЕНАНАЈЧИТАНИ 30 ДЕНАВИДЕО ВЕСТИФОТО ВЕСТИ

САД
Трамп го проширува нуклеарниот арсенал: Сакаме да бидеме пред сите!
Новиот претседател на САД, Доналд Трамп најави зголемување на арсеналот со нуклеарно оружје.
 

МОСКВА
Погребан Виталиј Чуркин
Рускиот амбасадор во Обединетите нации Виталиј Чуркин беше погребан денеска во Москва, на церемонија на која присуствуваше и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.
24.02.2017, 11:09

ВИЕТНАМ
Девојката која го отрула полубратот на Ким Јонг Ун, минатата година пеела на Идол!
Четири дена пред Ким Јонг Нам да биде убиен на аеродромот во Куала Лумпур, таа објавила фотографија во маичка со натпис "LOL", која е премногу слична на осомничената која ја фатиле камерите.
24.02.2017, 10:37

ЕКОНОМИЈА
Не е крај, само што започна – подгответе се за шок!
Цената на нафтата најверојатно ќе достигне 70 долари за барел до крајот на 2017-та, затоа што продолжува да се балансира понудата и побарувачката, според предвидувањата на американската банка „Ситигруп“.
24.02.2017, 10:24

КОПЕНХАГЕН
Во Копенхаген се организира „Молитва за Шведска“
Во Копенхаген, главниот град на Данска, во петок, ќе се организира пародија под називот „Молитва за Шведска“, на која насобраните „ќе се молат за жртвите на нападот во Шведска“.
24.02.2017, 10:11

ИНДИЈА
Индија: Дом за сирачиња продавал бебиња на странци
Дом за деца без родители во индиската држава Западен Бенгал продавал деца на странци, утврди истрагата во која се уапсени раководните лица на таа институција.
24.02.2017, 10:10

КУАЛА ЛУМПУР
Откриено со што бил убиен братот на Ким: Користено ова оружје за масовно уништување
Хемикалијата која била користена во убиството на полубратот на северонокорејскиот лидер, е идентификувана како нервен агенс VX, соопштила малезиската полиција.
24.02.2017, 10:07

ДНЕВНА ДОЗА ИСТОРИЈА
Тој ја поттикнал идеологијата на Студената војна помеѓу СССР и САД: На крајот се покајал, но премногу доцна
Џорџ Кенан, американскиот заменик-амбасадор во Москва, испратил телеграма долга 8.000 карактери до американскиот Стејт Департмент со детали од своите ставови и размисли за Советскиот Сојуз, и политиката на САД кон комунистичката држава. Анализата на Кенан била еден од највлијателните основи за американската политика на задржување на Студената војна.
24.02.2017, 10:03

ЕУ
Каква храна јадеме: Сиромашните земји како канта за ѓубрето на ЕУ
Некои произведувачи на храна употребуваат поевтини состојки за средна и источна Европа, во однос на истите производи во Германија и Австрија.
24.02.2017, 09:53

НИГЕР
Петнаесет нигерски војници убиени во напад на западот од земјата
Петнаесет припадници на војската на Нигер се убиени а уште19 се ранети во напад на терористичка група во западниот дел од земјата, соопштија во петокот властите.
24.02.2017, 09:47

НОРВЕШКА
Норвешка компанија воведува летови преку Атлантикот за 65 долари
Норвешката воздухопловна компанијата „Norwegian“ планира да воведе нискотарифни трансатлантски летови меѓу Европа и САД на десет нови рути чијашто цена понекогаш ќе биде и само околу 65 долари, што ќе создаде притисок врз американската и европската конкуренција, објави компанијата во четвртокот.
24.02.2017, 09:45

СВЕТ
Трамп и Трудо телефонски разговарале за азилантите
Канадскиот премиер Џастин Трудо и американскиот претседател Доналд Трамп телефонски ноќта кон петокот по средноевропско време разговарале за пограничната соработка, во ситуација во којашто расте притисокот врз Канада, имајќи го предвид порастот на бројот на баратели на азил кои пристигнуваат од САД.
24.02.2017, 09:44

РУСИЈА
Путин со порака до руските војници: Нашата задача е да ги уништиме терористите!
Руската војска му нанесе значајна штета на меѓународниот тероризам во Сирија, а тоа доведе и до започнување на мировните преговори во Сирија, порача Владимир Путин.
24.02.2017, 09:31

КИНА
Се фрлаат под автомобил за 3 евра отштета: Лажни жртви на сообраќајки развиле бизнис од тоа
Лажирањето на повреди здобиени во сообраќајни несреќи би можело да е еднакво старо како и самиот автомобил. Меѓутоа, во време кога камерите се присутни на сите агли и во сите џебови, тие измами е многу тешко да се изведат.
24.02.2017, 09:15

ЖЕНЕВА
Спротиставените сириски страни седнати на иста маса по три години
Судрените страни во сириската граѓанска војна којашто започна во март 2011 година се сретнаа по цели три години на мировните преговори под покровителството на Обединетите нации во четврток во седиштето во Женева на кои посредникот Стефан де Мистура ќе се обиде да ги увери на соработка со којашто ќе се стави крај на крвавата војна која прерасна во регионален судир и голем меѓународен проблем.
24.02.2017, 09:04

СВЕТ
Холандија: Вилдерс нема да се појавува во јавноста поради безбедноста
Холандскиот пратеник и претставник на крајната десница Геерт Вилдерс, чија партија е фаворит за освојување најмногу мандати на изборите на 15-ти март, во четвртокот објави дека ќе го сопре своето дејствување во јавноста до добивањето на резултатите од истрагата за полицаецот обвинет дека пренел информации за неговото движење кои би можеле да ја компромитираат неговата и безбедноста на неговите соработници и приврзаници.
23.02.2017, 21:45

КУРИЛСКИ ОСТРОВИ
Тука Втората светска војна уште трае: Русија распоредува оружје и војска, Јапонија остро протестира
Јапонската влада пратила протест до Москва по изјавата на министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу, за намерата да распореди дивизија на Курилските острови оваа година.
23.02.2017, 20:13

ИНДИЈА
Умрел, па оживеал: Тинејџер се разбудил на својот погреб
17 – годишниот Индиец Кумар Маревад бил во многу тешка состојба кога го нападнало и каснало бесно куче.
23.02.2017, 19:40

ЕВРОПА
Авион специјализиран за откривање на нуклеарни експлозии пристигнал во Европа: Дали Русија прави тајни тестови?
Во Европа пристигнал американскиот авион "WC-135 Constant Phoenix", за посебна намена, специјализиран за откривање и идентификација на нуклеарни експлозии.
23.02.2017, 19:17

КУАЛА ЛУМПУР
Северна Кореја прв пат по убиството: Не сме вмешани во атентатот, Малезија е највиновна
Властите во Северна Кореја соопштиле дека таа земја не е вмешана во неодамнешниот атентат во кој во Малезија бил убиен Ким Јонг Нам, постариот полубрат на севернокорејскиот лидер.
23.02.2017, 19:00

ИНДОНЕЗИЈА
Во оваа земја, четворица милијардери имаат исто толку пари колку и 100 милиони жители!
Иако економијата напредува и се намалува бројот на жители кои што живеат во екстремна сиромаштија, разликата помеѓу богатите и сиромашните е зголемена повеќе од било која земја на светот.
23.02.2017, 19:00

ИРАК
Жестоки пресметки со џихадистите: Започна клучната фаза од офанзивата во „срцето" на Исламската држава
Ирачките безбедносни сили започнаа офанзива на аеродромот во Мосул - најголемиот град во Ирак кој што е под контрола на џихадистите на Исламската држава.
23.02.2017, 18:00

ГЕРМАНИЈА
Уапсен е салафистот кој што подготвувал напади во Германија: Сакал да убие полицајци со експлозив
Германските власти денес уапсија 26 годишен маж поради сомнение дека се подготвувал за организирање на терористички напад.
23.02.2017, 16:03

РУСИЈА
Погледнете како напаѓа руската воена морнарица: Ова се најдобрите кадри од воените вежби
На денот на бранителите на татковината, Министерството за одбрана на Русија претстави видео компилација од најефективните кадри забележани на воените вежби на воената морнарица.
23.02.2017, 15:13

САД
"Сè е фарса, нема љубов": Доналд и Меланија Трамп пред брачен бродолом?
Доналд Трамп станал најмоќен човек во САД. И покрај тоа, се бори со бројни проблеми на новото работно место. Сепак, тие би можеле да бидат многу помали, од оние кои наводно постојат во неговиот брак.
23.02.2017, 14:38

СВЕТ
Јавноста е во шок: Наставник од исламска вероисповед бил исфрлен од авионот поради верската припадност!
Наставник од исламска вероисповед од Нит Порт Талбот во Велс доживеал страшна непријатност откако му забраниле да се качи на авионот кој летал кон Америка, чија посета била планирана како дел од екскурзијата организирана од неговото училиште.
23.02.2017, 14:26

СИРИЈА
Уште еден пораз на Исламската држава: Турски и сириски бунтовници го заземаа Ал Баб
Таканаречената "Слободна сириска армија" поддржана од турската војска го зазема центарот на сирискиот град Ал Баб, кој беше контролиран од милитантите на "Исламската држава", пренесува турската новинарска агенција "Анадолија".
23.02.2017, 14:06

ПАРИЗ
Насилни протести на средношколците против полицијата во Париз
Средношколци се судрија со полицијата на протестите во четврток во Париз, главниот град на Франција, против полициското насилство.
23.02.2017, 13:48

ЖЕНЕВА
Во Женева нов круг мировни преговори за Сирија
Во Женева денеска почна нов круг мировни преговори за Сирија под покровителство на Обединетите нации, десет месеци по неуспехот на претходниот обид за зајакнување на крвопролевањата во земјата, која е погодена од војна.
23.02.2017, 13:45

СВЕТ
Сите се плашат од Америка: Оваа мапа прикажува кој од кого се плаши најмногу
Служејќи се со податоците од анкетата во која што биле испитани граѓаните од 65 земји ширум светот, оваа мапа открива кои земји од кого се плашат најмногу.
23.02.2017, 13:21

МЕКСИКО
Првата жртва на Трамп: Мексиканец скокнал од мост откако бил депортиран од САД
Маж од Мексико си го одземал животот, само половина час откако бил депортиран од САД. 45-годишниот Гвадалупе Оливас Валенсија скокнал од мост на границата, откако бил депортиран по трет пат.
23.02.2017, 12:29

САД
Во САД укинат законот на Обама за тоалети за трансродови лица во училиштата
Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го поништи указот донесен од неговиот демократски претходник Барак Обама за државните училишта за тоалетите за трансродовите лица, соопшти министерството правда.
23.02.2017, 12:12

ЕКОНОМИЈА
На Волстрит нов рекорд на Dow Jones
На Волстрит во средата индексот S&P 500 благо падна, бидејќи вложувачите се претпазливи поради можното зголемување на каматите на американската централна банка Federal Reserve (Fed), додека Dow Jones достигна ново рекордно ниво деветти ден со ред.
23.02.2017, 11:51

ЕКОНОМИЈА
Силниот долар ја стабилизираше цената на нафтата
Силниот долар ги запре цените на нафтата на меѓународните берзи, придушувајќи го оптимизмот во врска со намаленото снабдување што го спроведуваат водечките производители, вклучително и ОПЕК.
23.02.2017, 10:52

ЧЕШКА
Радиоактивни диви свињи пронајдени во чешките шуми 31 година по катастрофата во Чернобил
Радиоактивни диви свињи биле детектирани во шумите на Чешка, 31 година по несреќата во Чернобил, соопштија ветеринарните власти, додавајќи дека тие јадат печурки кои што можат да апсорбираат високо нивоа на радиоактивни изотопи.
23.02.2017, 10:50

ЛОНДОН
„Гардијан“: Околу 12.000 лекари може да ја напуштат Велика Британија по Брегзит
Околу 12 илјади лекари, кои дипломирале во Европската економска зона може да ја напуштат Велика Британија, бидејќи чувствуваат помала сигурност за нивната иднина по референдумот за Брегзит, пишува британскиот весник „Гардијан“.
23.02.2017, 10:10

Вашингтон
"Washington Post" има ново мото: "Демократијата умира во мракот"
Новото мото на американскиот весник "Washington Post" гласи "Демократијата умира во мракот" и се наоѓа под името на весникот на насловната страна на он-лајн изданието.
23.02.2017, 09:59

МОСУЛ
Ирачките сили почнаа да го заземаат аеродромот во Мосул
Ирачките безбедносни сили со поддршка на американски војници, во четврток упаднаа на главниот аеродром во Мосул и во воената база во близина на аеродромот, објави државната телевизија.
23.02.2017, 09:56

БАРСЕЛОНА
Шпанците на улица, бараат од државата да прима повеќе бегалци: Доста изговори, прифатете ги веднаш!
Неколку илјади демонстранти излегле денес на улиците на Барселона барајќи од конзервативната шпанска влада да прими повеќе бегалци кои бегаат од војната во Сирија и другите судири.
23.02.2017, 09:15

СВЕТ
Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
Нејзините родители Кејт и Гери сè уште се надеваат дека ќе ја пронајдат жива, а оваа година навршуваат десет години од нејзиното исчезнување.
22.02.2017, 20:31

СВЕТ
Миа Калифа ги сними најгледаните порно филмови, па поради тоа сега џихадистите ѝ се закануваат дека ќе ја убијат
„Моите филмови се сатирични и не го навредуваат исламот. Многу холивудски остварувања се понавредливи за муслиманите.“
22.02.2017, 20:08

МОСУЛ
Скандалозна грешка: Бомбашот самоубиец го ослободиле од Гвантанамо, и уште му платиле за да молчи!
Бомбашот самоубиец Абу Закарија ал-Британи, кој активирал автомобил бомба пред ирачката воена база југозападно од Мосул, пред 12 години добил 1,25 милиони долари отштета бидејќи "по грешка" бил притворен во затворот Гвантанамо.
22.02.2017, 19:22

ВАТИКАН
Папата го моли светот: Оваа земја умира од глад, направете нешто!
Папата Франциско побарал итна хуманитарна помош за луѓето од Јужен Судан кои гладуваат, велејќи дека милиони можеби се осудени на смрт поради глад, пренесува "Reuters".
22.02.2017, 19:00

ФРАНЦИЈА
Храбри орли за побезбедна планета: Ги дресираат за уништување на терористички дронови
Под француски воен надзор, четири златни орли родени во светот на машините и теророт се дресираат со цел уништување на терористички дронови.
22.02.2017, 18:14

РУСИЈА
Целосно заштитени од ракетни напади: Имаме радиолокациско поле, ништо не може да пројде
На целата територија е формирано радиолокациско поле за заштита од ракетни напади, откри рускиот министер за одбрана одговарајќи на прашањата на пратениците од руската државна Дума.
22.02.2017, 18:00

ИСЛАНД
Црвената линија на исландскиот претседател: Да имам овластувања за тоа, би забранил да се прави пица со ананас!
Исландскиот претседател вели дека доколку би имал овластувања, дефинитивно би забранил пицата да се прави со ананас.
22.02.2017, 17:00

МОСКВА
Захарова: Властите во Подгорица стојат зад анти-руската пропаганда!
Москва смета дека тврдењата за мешањето на Русија во внатрешните работи на Црна Гора се целосно неосновани, и дека властите во Подгорица стојат зад антируската информативна кампања кога станува збор за ситуацијата во таа земја, изјавила денес портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.
22.02.2017, 16:41

ГЕРМАНИЈА
Украдената порта од логорот Дахау се враќа во Германија
Влезната врата на некогашниот германски нацистички логор Дахау, украдена во 2014 година, во средата ќе биде вратена во логорот, откако беше пронајдена во Норвешка.
22.02.2017, 16:22

КИНА
Никнуваат мистериозни објекти на вештачките острови, гради ли Кина ракетни системи?
Кинезите неодамна завршија со изградбата на околу дваесетина објекти на нивните вештачки острови во Јужното кинеско море. Сепак, последните објекти внесуваат немир кај Американците.
22.02.2017, 16:21

САД
Новиот советник на Трамп за бомбардирањето на НАТО: Србите го знаеја секој наш чекор однапред!
Претседателот на САД, Доналд Трамп, го именувал генералот на американската војска, 54-годишниот Херберт Рајмод Мекмастер, за нов советник за национална безбедност.
22.02.2017, 15:12

КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
Спасувачите се до гради во вода, насочуваат чамци полни со луѓе, меѓу кои има и бебиња и домашни миленичиња.
22.02.2017, 15:11

САД
Путин ги освојува Амерканците: Рускиот претседател ужива рекордна популарност
Рускиот претседател Владимир Путин никогаш не бил попопуларен во Соединетите Американски Држави.
22.02.2017, 14:58

МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика
Американската администрација се однесува како да има синдром на поделена личност, како тој од познатиот роман на Роберт Луис Стивенсон "Доктор Џекил и г-дин Хајд" - едниот дел е сосема разумен и дружељубив, додека другиот е неспособен да ја контролира сопствената импулсивност.
22.02.2017, 14:11

ФРАНЦИЈА
Франција: Полицијата испрашува помошници на Лепен поради наводните лажни работни места во ЕУ
Француската судска полиција го испрашуваат телохранителот на крајна десничарскиот кандидат за претседател Марин Лепен и шефот на кабинетот во врска со истрагата за наводната злоупотреба на фондовите на Европската унија, изјави нејзиниот адвокат Марсел Сесалди.
22.02.2017, 13:50

ЕКОНОМИЈА
На Волстрит нови рекорди, вложувачите оптимистични
На њујоршки Волстрит берзанските индекси во вторникот достигнаа нови рекордни нивоа, благодарејќи на добрите деловни резултати на најголемите американски трговски синџири и оптимизмот на вложувачите поради најавеното намалување на даноците.
22.02.2017, 13:19

РУСИЈА
Рускиот министер за одбрана со остра порака до Британците: На грбот имате лав, но не се сите мачки - лавови!
Министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу даде свој коментар во врска со соопштението на неговиот британски колега Мајкл Фелон кој порача дека Западот не сака „мечката да ги става своите шепи во Либија“.
22.02.2017, 13:03

САД
"Најфабулозниот суперзлосторник": Кој е геј ултрадесничарот кој Трамп го нарекува "татичко"
Ултраконзервативниот, сега веќе поранешен уредник на сајтот "Breitbart" и блогер Мајло Јанопулос, себеси се нарекува "најфабулозен суперзлосторник на интернет". Неговите критичари го нарекуваат поборник на говорот на омраза.
22.02.2017, 12:48

ЕГИПЕТ
Кафез, па смртна казна: Вака Египет се справува со хулиганите
Судот во Египет во понеделникот ја одобри одлуката за смртна казна за десетте осомничени за предизвикување на големите немири на фудбалскиот стадион во Порт Саид во 2012-та година во кои загинаа 74 лица, пренесува Yahoo Sports.
22.02.2017, 11:57

СВЕТ
Тилерсон ја потврди важноста на конструктивните врски меѓу САД и Кина
Американскиот давен секретар Рекс Тилерсон во телефонскиот разговор од вторникот со кинескиот висок дипломат ја потврдил важноста од конструктивните односи меѓу САД и Кина, а двајцата се согласиле за потребата од решавање на заканите кои ги претставува Северна Кореја, соопшти Стејт департментот.
22.02.2017, 11:49

ФРАНЦИЈА
Ле Пен повторно ја шокира Франција: Асад е најприфатливото решение за Сирија!
Француската десничарка која што е кандидат за претседател на државата смета дека изборот во Сирија е - или Асад, или Исламската држава.
22.02.2017, 11:45

12345678910 ... Последна

AРХИВА ПО КАТЕГОРИИ

 

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЕРОТИКА
Вистината за порното: Колку всушност заработуваат порно ѕвездите и како изгледаат аудициите на црниот кауч
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
МИСТЕРИЈА
Го обиколи целиот свет, но тука не сакал ни да стапне: Зошто Тито го избегнувал овој српски град?
ОХРИД
Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум