АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
СИТЕ ВЕСТИНАЈЧИТАНИ ДЕНЕСНАЈЧИТАНИ 7 ДЕНАНАЈЧИТАНИ 30 ДЕНАВИДЕО ВЕСТИФОТО ВЕСТИ

САД
Трамп го проширува нуклеарниот арсенал: Сакаме да бидеме пред сите!
Новиот претседател на САД, Доналд Трамп најави зголемување на арсеналот со нуклеарно оружје.
 

ЉУБЉАНА
Словенија дозволи склопување на истополови бракови
Словенија одобри истополови бракови по законот кој на истополовите парови воглавно им дава исти права како и на хетеросексуалните, но без правото да посвојуваат деца, пренесува N1.
24.02.2017, 11:10

МОСКВА
Погребан Виталиј Чуркин
Рускиот амбасадор во Обединетите нации Виталиј Чуркин беше погребан денеска во Москва, на церемонија на која присуствуваше и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.
24.02.2017, 11:09

КОЧАНИ
Интерес од кочанските земјоделци за субвенции
Земјоделците од подрачјето на општините Кочани, Зрновци и Чешиново Облешево, според подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и вдоостопанство во Кочани, во текот на минатата година пројавиле голем интерес за користење субвенции во земјоделството по повеке основи.
24.02.2017, 11:08

ВИЕТНАМ
Девојката која го отрула полубратот на Ким Јонг Ун, минатата година пеела на Идол!
Четири дена пред Ким Јонг Нам да биде убиен на аеродромот во Куала Лумпур, таа објавила фотографија во маичка со натпис "LOL", која е премногу слична на осомничената која ја фатиле камерите.
24.02.2017, 10:37

ЕКОНОМИЈА
Не е крај, само што започна – подгответе се за шок!
Цената на нафтата најверојатно ќе достигне 70 долари за барел до крајот на 2017-та, затоа што продолжува да се балансира понудата и побарувачката, според предвидувањата на американската банка „Ситигруп“.
24.02.2017, 10:24

ПОЛИТИКА
Османи: Парите ќе бидат двојазични
Од три до пет илјади евра казна за неупотреба на албанскиот јазик, двојазични пари, собраниски седници на албански јазик, министрите во владата ќе зборуваат на нивниот јазик, судските процеси ќе бидат двојазични ако во нив има Албанец, а двојазични ќе бидат и информативните табли.
24.02.2017, 10:16

КОПЕНХАГЕН
Во Копенхаген се организира „Молитва за Шведска“
Во Копенхаген, главниот град на Данска, во петок, ќе се организира пародија под називот „Молитва за Шведска“, на која насобраните „ќе се молат за жртвите на нападот во Шведска“.
24.02.2017, 10:11

ИНДИЈА
Индија: Дом за сирачиња продавал бебиња на странци
Дом за деца без родители во индиската држава Западен Бенгал продавал деца на странци, утврди истрагата во која се уапсени раководните лица на таа институција.
24.02.2017, 10:10

КУАЛА ЛУМПУР
Откриено со што бил убиен братот на Ким: Користено ова оружје за масовно уништување
Хемикалијата која била користена во убиството на полубратот на северонокорејскиот лидер, е идентификувана како нервен агенс VX, соопштила малезиската полиција.
24.02.2017, 10:07

ПОЛИТИКА
Британскиот министер Данкан на средба со претседателот Иванов
Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе го прими сер Алан Данкан, државен министер за Европа и Америка на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска.
24.02.2017, 10:07

ДНЕВНА ДОЗА ИСТОРИЈА
Тој ја поттикнал идеологијата на Студената војна помеѓу СССР и САД: На крајот се покајал, но премногу доцна
Џорџ Кенан, американскиот заменик-амбасадор во Москва, испратил телеграма долга 8.000 карактери до американскиот Стејт Департмент со детали од своите ставови и размисли за Советскиот Сојуз, и политиката на САД кон комунистичката држава. Анализата на Кенан била еден од највлијателните основи за американската политика на задржување на Студената војна.
24.02.2017, 10:03

МАКЕДОНИЈА
Железничкиот сообраќај во Македонија сè уште во застој
Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.
24.02.2017, 10:00

СКОПЈЕ
Девет сообраќајки во Скопје во изминатото деноноќие
Девет сообраќајни незгоди се случиле во текот на изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Од нив, четири се со телесни повреди, а три со материјална штета.
24.02.2017, 09:58

СКОПЈЕ
Високата зона во Аеродром и Ново Лисиче денес без вода еден час
По добиеното известување од ЈП Водовод и канализација, РЦУК Скопје ги известува граѓаните дека поради технички зафати во водоводната мрежа денес во периодот од 10:00 – 11:00 часот, ќе има краток прекин во водоснабдувањето.
24.02.2017, 09:58

МАКЕДОНИЈА
Нова униформа за припадниците на АРМ
Новата службена униформа за офицерите и подофицерите на Армијата на Република Македонија денеска ќе биде претставена во Домот на АРМ во Скопје.
24.02.2017, 09:55

ЕУ
Каква храна јадеме: Сиромашните земји како канта за ѓубрето на ЕУ
Некои произведувачи на храна употребуваат поевтини состојки за средна и источна Европа, во однос на истите производи во Германија и Австрија.
24.02.2017, 09:53

НИГЕР
Петнаесет нигерски војници убиени во напад на западот од земјата
Петнаесет припадници на војската на Нигер се убиени а уште19 се ранети во напад на терористичка група во западниот дел од земјата, соопштија во петокот властите.
24.02.2017, 09:47

НОРВЕШКА
Норвешка компанија воведува летови преку Атлантикот за 65 долари
Норвешката воздухопловна компанијата „Norwegian“ планира да воведе нискотарифни трансатлантски летови меѓу Европа и САД на десет нови рути чијашто цена понекогаш ќе биде и само околу 65 долари, што ќе создаде притисок врз американската и европската конкуренција, објави компанијата во четвртокот.
24.02.2017, 09:45

СВЕТ
Трамп и Трудо телефонски разговарале за азилантите
Канадскиот премиер Џастин Трудо и американскиот претседател Доналд Трамп телефонски ноќта кон петокот по средноевропско време разговарале за пограничната соработка, во ситуација во којашто расте притисокот врз Канада, имајќи го предвид порастот на бројот на баратели на азил кои пристигнуваат од САД.
24.02.2017, 09:44

РУСИЈА
Путин со порака до руските војници: Нашата задача е да ги уништиме терористите!
Руската војска му нанесе значајна штета на меѓународниот тероризам во Сирија, а тоа доведе и до започнување на мировните преговори во Сирија, порача Владимир Путин.
24.02.2017, 09:31

КИНА
Се фрлаат под автомобил за 3 евра отштета: Лажни жртви на сообраќајки развиле бизнис од тоа
Лажирањето на повреди здобиени во сообраќајни несреќи би можело да е еднакво старо како и самиот автомобил. Меѓутоа, во време кога камерите се присутни на сите агли и во сите џебови, тие измами е многу тешко да се изведат.
24.02.2017, 09:15

ЕКОНОМИЈА
Во Македонија се делат повисоки плати
23.457 денари – ова според Државниот завод за статистика е просечната месечна нето – плата во Македонија. Податоците се за декември, а ако се направи споредба со истиот месец од претходната година, може да се заклучи дека месечната нето – плата се зголемила за 3,3%, пишува Лидер.
24.02.2017, 09:07

ЖЕНЕВА
Спротиставените сириски страни седнати на иста маса по три години
Судрените страни во сириската граѓанска војна којашто започна во март 2011 година се сретнаа по цели три години на мировните преговори под покровителството на Обединетите нации во четврток во седиштето во Женева на кои посредникот Стефан де Мистура ќе се обиде да ги увери на соработка со којашто ќе се стави крај на крвавата војна која прерасна во регионален судир и голем меѓународен проблем.
24.02.2017, 09:04

ЕКОНОМИЈА
Акцијата на ЗК Пелагонија АД Битола лидер по промет на МСЕ
Во четвртокот на Македонската берза за хартии од вредност на врвот според прометот се најде со акцијата на Зeмјоделскиот комбинат Пелагонија АД Битола.
24.02.2017, 09:03

СКОПЈЕ
Сончево и топло, ново заладување во текот на викендот
Сончево со мала до умерена локална облачност и со умерен, во западните делови повремено засилен јужен ветер. Kон крајот на денот oблачноста ќе се зголемува.
24.02.2017, 09:02

ПОЛИТИКА
Шекеринска: Доаѓа нова демократска влада во Македонија
Се отвораат светли перспективи за Република Македонија и за граѓаните, со демократските промени што се случуваат и носат нова демократска влада, рече во четвртокот заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, на средбата со државниот министер за Европа и Америка на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Алан Данкан, придружуван од британскиот амбасадор во Р.Македонија, Чарлс Гарет.
23.02.2017, 21:48

СВЕТ
Холандија: Вилдерс нема да се појавува во јавноста поради безбедноста
Холандскиот пратеник и претставник на крајната десница Геерт Вилдерс, чија партија е фаворит за освојување најмногу мандати на изборите на 15-ти март, во четвртокот објави дека ќе го сопре своето дејствување во јавноста до добивањето на резултатите од истрагата за полицаецот обвинет дека пренел информации за неговото движење кои би можеле да ја компромитираат неговата и безбедноста на неговите соработници и приврзаници.
23.02.2017, 21:45

ПОЛИТИКА
ВМРО-ДПМНЕ предупредува на нарушување на принципот ‘победник со победник’, Данкан уверува дека Британците не се мешаат во формирањето на владата
На средбата, на која покрај Груевски присуствувале и членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Никола Попоски и секретарот на ВМРО-ДПМНЕ за меѓународна соработка Александар Николоски, било разговарано за актуелните политички случувања и чекорите кои би се преземале во иднина.
23.02.2017, 21:44

КУРИЛСКИ ОСТРОВИ
Тука Втората светска војна уште трае: Русија распоредува оружје и војска, Јапонија остро протестира
Јапонската влада пратила протест до Москва по изјавата на министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу, за намерата да распореди дивизија на Курилските острови оваа година.
23.02.2017, 20:13

МАКЕДОНИЈА
Во петок без струја делови од населби во неколку скопски општини
Поради технички зафати во електромрежата, во петок, 24-ти февруари, од 08:30 до 11:00 часот, без снабдување со електрична енергија ќе бидат корисници од дел од улицата „Дрезденска и Алжирска“ во општина Карпош, а од 08:30 до 11:30 часот, корисници од делови од улиците „Аминта Трети“ и „Никола Тримпаре“ во општина Центар, информира денеска Регионалниот центар за управување со кризи на град Скопје.
23.02.2017, 19:42

ИНДИЈА
Умрел, па оживеал: Тинејџер се разбудил на својот погреб
17 – годишниот Индиец Кумар Маревад бил во многу тешка состојба кога го нападнало и каснало бесно куче.
23.02.2017, 19:40

ЕВРОПА
Авион специјализиран за откривање на нуклеарни експлозии пристигнал во Европа: Дали Русија прави тајни тестови?
Во Европа пристигнал американскиот авион "WC-135 Constant Phoenix", за посебна намена, специјализиран за откривање и идентификација на нуклеарни експлозии.
23.02.2017, 19:17

КУАЛА ЛУМПУР
Северна Кореја прв пат по убиството: Не сме вмешани во атентатот, Малезија е највиновна
Властите во Северна Кореја соопштиле дека таа земја не е вмешана во неодамнешниот атентат во кој во Малезија бил убиен Ким Јонг Нам, постариот полубрат на севернокорејскиот лидер.
23.02.2017, 19:00

ИНДОНЕЗИЈА
Во оваа земја, четворица милијардери имаат исто толку пари колку и 100 милиони жители!
Иако економијата напредува и се намалува бројот на жители кои што живеат во екстремна сиромаштија, разликата помеѓу богатите и сиромашните е зголемена повеќе од било која земја на светот.
23.02.2017, 19:00

ИРАК
Жестоки пресметки со џихадистите: Започна клучната фаза од офанзивата во „срцето" на Исламската држава
Ирачките безбедносни сили започнаа офанзива на аеродромот во Мосул - најголемиот град во Ирак кој што е под контрола на џихадистите на Исламската држава.
23.02.2017, 18:00

ЗАГРЕБ
Ова е осомничениот за грозоморното убиство на Кристина: Син е на познат угостител, прегазил татко на 8 деца
Осомничениот за убиството на 18-годишната Кристина Крупљан, е син на познат угостител кој наводно поседува хотел во Загреб.
23.02.2017, 17:07

СКОПЈЕ
Командант Малишева: Или ќе те убијат или ќе пукаш да се браниш
Мухамед Анди Красниќи или познат како командант Малишева, во четврток сведочеше пред судот за кумановските настани од мај 2015 година, при што рече дека пукал колку што можел за да се брани.
23.02.2017, 16:39

МАКЕДОНИЈА
Државна помош за самовработување на лицата со попреченост
Со државна помош се овозможува самовработување на лицата со попреченост, а огласот е објавен во четврток.
23.02.2017, 16:24

СКОПЈЕ
МПЦ-ОА: Да се зачува унитарноста на државата и уставната позиција на македонскиот јазик
Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА изразува голема загриженост за актуелната ситуација во која се наоѓа македонското општество и повикува на меѓусебно почитување, проштевање, помирување и одговорност.
23.02.2017, 16:23

МАКЕДОНИЈА
Директорт на МЖ Транспорт поднесе оставка
Директорот на Македонски железници – транспорт, Никола Костов поднесе оставка, потврдуваат од владата. Епилогот следува откако цела недела вработените во железници протестираат поради неисплатени плати.
23.02.2017, 16:21

ГЕРМАНИЈА
Уапсен е салафистот кој што подготвувал напади во Германија: Сакал да убие полицајци со експлозив
Германските власти денес уапсија 26 годишен маж поради сомнение дека се подготвувал за организирање на терористички напад.
23.02.2017, 16:03

ОБРАЗОВАНИЕ
Евростат: Во Македонија 99,6 проценти од средношколците учат два странски јазика
Средношколците од Република Македонија, Луксембург и Лихтенштајн во најголем процент во Европа учат по најмалку два странски јазика за време на своето школување, јави дописникот на МИА од Брисел.
23.02.2017, 15:34

МАКЕДОНИЈА
Годишен извештај на Херитиџ: Македонија на 31-то место во светот во однос на економските слободи
Премиерот Емил Димитриев во четвртокот оствари средби со Тери Милер, директор за трговија и економија на фондацијата Херитиџ и Антони Ким, менаџер за истражување на оваа фондација.
23.02.2017, 15:16

СКОПЈЕ
Учениците од ООУ Кирил Пејчиновиќ се сретнаа со фудбалерите на ФК Вардар
Учениците од OОУ Кирил Пејчиновиќ денес имаа можност да се сретнат со своите миленици, фудбалерите на ФК Вардар.
23.02.2017, 15:15

СКОПЈЕ
Исчезна девојка од Кисела Вода
Вчеравечер во 22.30 часот во полициската станица во Кисела Вода, Д.Д. (26) од Скопје пријавил дека истиот ден околу 10.30 часот од дома во непознат правец се оддалечила неговата сестра Ф.Д. (25).
23.02.2017, 15:14

РУСИЈА
Погледнете како напаѓа руската воена морнарица: Ова се најдобрите кадри од воените вежби
На денот на бранителите на татковината, Министерството за одбрана на Русија претстави видео компилација од најефективните кадри забележани на воените вежби на воената морнарица.
23.02.2017, 15:13

ТУРИЗАМ
Повеќе чартер летови меѓу Македонија и Египет за развој на туризмот
Поврзување на Македонија со Египет со чартер летови би придонело за зголемување на бројот на туристи во двете земји, беше речено на денешниот состанок на министерот за економија Дритон Кучи со делегација од Египет, предводена од Амбасадорката на Египет во Македонија, со седиште во Софија, Н.Е. Манал Џеина Ел Шинави.
23.02.2017, 14:55

ТЕТОВО
Татко и син тепале сограѓанин со метални палки
Во средата утрото татко и син пресретнале еден тетовец и го тепале со метални прачки, а му се заканувале и со одземање живот нему и на неговото семејство.
23.02.2017, 14:54

МАКЕДОНИЈА
Повеќе пари за повеќе сложени операции на детска хирургија
Фондот за здравствено осигурување во 2017 година обезбеди вкупен буџет за Универзитетска клиника за детска хирургија од 133 милиони денари, што споредено со 2012 година, кога буџетот на детска хирургија изнесуваше 65 милиони денари, значи зголемување за повеќе од двапати.
23.02.2017, 14:52

САД
"Сè е фарса, нема љубов": Доналд и Меланија Трамп пред брачен бродолом?
Доналд Трамп станал најмоќен човек во САД. И покрај тоа, се бори со бројни проблеми на новото работно место. Сепак, тие би можеле да бидат многу помали, од оние кои наводно постојат во неговиот брак.
23.02.2017, 14:38

ПОЛИТИКА
Бујар Османи: Нема менување на знамето и химната, за двојазичноста се договоривме
Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, рекол дека Уставот предвидува јазикот да е во службена употреба и дека целиот закон е во рамките на Уставот. Османи додал дека не се откажале од двојазичниот денар.
23.02.2017, 14:37

СВЕТ
Јавноста е во шок: Наставник од исламска вероисповед бил исфрлен од авионот поради верската припадност!
Наставник од исламска вероисповед од Нит Порт Талбот во Велс доживеал страшна непријатност откако му забраниле да се качи на авионот кој летал кон Америка, чија посета била планирана како дел од екскурзијата организирана од неговото училиште.
23.02.2017, 14:26

ПОЛИТИКА
ДОМ: Пакет закони во урбанизмот во првите 100 дена од новата влада
ДОМ инсистира на донесување на пакет закони и мерки во урбанизмот во првите 100 дена од новата влада.
23.02.2017, 14:16

КРИМИ ХРОНИКА
Кривична и 30 дена притвор за убиецот на охриѓанката
СВР Охрид поднесе кривична пријава против Ј.К. (37) од Куманово, со привремен престој во Охрид поради постоење основи за сомнение за сторено кривично дело „разбојништво“ со последици смрт.
23.02.2017, 14:16

РЕГИОН
Италија бара од Албанија да го запре шверцот со дрога
Италија побара од албанските власти да превземаат мерки да се сопре големата трговија со дрога кон Италија.
23.02.2017, 14:12

ДОЈРАН
Баба изгорела во својата куќа во Нов Дојран
Во пожар што ја зафатил семејната куќа на П.К.С. во Нов Дојран на ул.„Илинденска“, изгорела деведесет и две годишна баба, јави полицијата.
23.02.2017, 14:12

СКОПЈЕ
Новинарите од Утрински, Вест и Дневник седми ден во штрајк
Со испишани пароли и свирчиња новинарите и медиумските работници на Утрински, Вест и Дневник денеска го одбележаа седмиот (календарски) ден од штрајкот за плати и за информација за иднината на фирмата.
23.02.2017, 14:10

СИРИЈА
Уште еден пораз на Исламската држава: Турски и сириски бунтовници го заземаа Ал Баб
Таканаречената "Слободна сириска армија" поддржана од турската војска го зазема центарот на сирискиот град Ал Баб, кој беше контролиран од милитантите на "Исламската држава", пренесува турската новинарска агенција "Анадолија".
23.02.2017, 14:06

ПОЛИТИКА
Заев: Македонија во март ќе има влада предводена од СДСМ
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска од Сараево порача дека неговата партија ги собрала неопходните потписи за формирање на влада и дека ова најверојатно ќе биде официјализирано во првата половина од следниот месец.
23.02.2017, 13:55

12345678910 ... Последна

AРХИВА ПО КАТЕГОРИИ

 

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЕРОТИКА
Вистината за порното: Колку всушност заработуваат порно ѕвездите и како изгледаат аудициите на црниот кауч
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
МИСТЕРИЈА
Го обиколи целиот свет, но тука не сакал ни да стапне: Зошто Тито го избегнувал овој српски град?
ОХРИД
Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум