АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
-2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
СИТЕ ВЕСТИНАЈЧИТАНИ ДЕНЕСНАЈЧИТАНИ 7 ДЕНАНАЈЧИТАНИ 30 ДЕНАВИДЕО ВЕСТИФОТО ВЕСТИ

ТУРЦИЈА
"Не за диктатурата на Ердоган": Турска пратеничка се врзала со лисици за говорницата поради протест
Една турска пратеничка се врзала вчера со лисици за микрофонот на говорницата на Парламентот, поради протест за уставните реформи со кои треба да се прошират овластувањата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган, пренесуваат локалните медиуми.
 

РЕГИОН
Додик: Американците бараа да срушам црква во Поточари
Претседателот на Република Српска, Милорад Додик изјавил дека Американците „се одговорни за донесувањето и рушењето на Дејтонскиот договор“, пренесуваат босанските медиуми.
20.01.2017, 11:17

АТИНА
Анкета: Грците незадоволни од СИРИЗА
Песимизам и незадоволство владее во Грција од власта на левичарската партија СИРИЗА, покажува најновото истражување објавено на телевизија „Скај“.
20.01.2017, 10:21

ГРЦИЈА
Во седиштето на Сириза пронајден коверт со сомнителен бел прав
Во седиштето на грчката владејачка партија Сириза денеска е вклучен аларм откако во поштата е откриен коверт со „сомнителен“ бел прав, јави електронското издание на „Катимерини“.
20.01.2017, 10:20

ТУРЦИЈА
Ердоган го подготвува теренот: Останува на власт до 2029 година?
Дури ниту тепачката меѓу пратениците не го спречила напредувањето на пакетот закони преку собраниската процедура.
18.01.2017, 19:45

ЈУГОСЛАВИЈА
Документите на ЦИА ја откриваат стратегијата на Тито за Советскиот сојуз: Агресорите ќе платат страшна цена!
Американската разузнавачка служба ЦИА на интернет објави 12 милиони страници од кои што е симната ознаката за тајност. Во овие документи, на повеќе места се споменува Југославија и нејзиниот лидер Јосип Броз Тито.
18.01.2017, 19:01

РЕПУБЛИКА СРПСКА
"Гордоста" на Додик скапо ќе ги чини Србија и Република Српска
Политичарите и аналитичарите стравуваат од верижната реакција и санкциите од други земји, што може да има големи последици по Република Српска и српскиот народ.
18.01.2017, 16:23

СРБИЈА
„Рускиот“ воз ќе вози на релација од Краљево до Ужице
Контроверзниот „руски“ воз кој требаше да сообраќа на релација од Белград до Косовска Митровица, но во саботата беше спречен на последната станица пред да влезе во Косово, во следните десет дена ќе превезува патници на релација Краљево-Чачак-Пожега-Ужице, соопштиле во средата од компанијата „Србија воз“, пренесуваат тамошните медиуми.
18.01.2017, 15:45

ТИРАНА
Тахири бара доброволно предавање на нелегалното оружје
Албанскиот министер за внатрешни работи Саимир Тахири апелираше до населението кое поседува нелегално оружје од 1997-та година, кога во земјата беа отворени воените магазини и истото да го предаде доброволно бидејќи со законот кој е на сила предвидена е целосна амнестија.
18.01.2017, 15:27

РЕГИОН
Додик: Тоа не се санкции од САД, туку од губитниците на претседателските избори
Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, коментирајќи ги санкции кои му беа воведени во вторникот од страна на САД, изјавил дека тоа се санкции на оние „кои биле поразени на изборите во САД и одмазда на американската амбасадорка во БиХ, Морин Кормак“, пренесуваат српските медиуми.
18.01.2017, 15:26

ТУРЦИЈА
Крвникот од Истанбул имал брутален план: Еве што го спречило да го реализира
Абдулкадир Машарипов, терористот кој во новогодишната вечер убил 39 луѓе во еден од најпопуларните истанбулски ноќни клубови, признал дека е виновен и потврдил дека тоа го направил име на ИСИС.
18.01.2017, 15:14

ПРИШТИНА
Тачи: Провокациите на Србија се со цел да го поделат Косово
Меѓународната заедница беше информирана за одлуката на косовските власти за испраќање на полиција на северот на Косово поради возот, изјавил косовскиот претседател Хашим Тачи, пренесуваат косовските медиуми.
18.01.2017, 13:12

СРБИЈА
ЕУ чека изјаснување од Вучиќ и продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина
Европската унија сака Бриселскиот договор да продолжи на највисоко политичко ниво, што подразбира нови средби меѓу премиерите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Иса Мустафа до средината на февруари, но пред новата рунда Унијата од Вучиќ исто така сака да слушне кој ќе биде кандидатот на неговата партија СНС на претстојните претседателски избори, пишува српски Данас.
18.01.2017, 12:16

РЕГИОН
Србија и Хрватска се борат со мразот во реката Дунав
Двата унгарски мразокршачи доведени во Дунав со цел да го искршат мразот во реката меѓу Србија и Хртватска, можно е да не успеат да продолжат по течението на реката, поради што е можно ода хрватската војска да се побара да постави експозиви, јави ДПА.
18.01.2017, 12:13

РЕГИОН
Најавена реакција на Додик по воведувањето санкции од САД
Претседателот на Република Српска Милорад Додик претпладнево ќе одржи прес-конференција по повод одлуката на Вашингтон да му се воведат санкции, кои подразбираат забрана за патување во САД, замрзнување на имотот на територијата на таа држава, како и во сите земји кои ќе се придружат кон санкциите.
18.01.2017, 09:05

ПРИШТИНА
Тачи: Безбедносните сили на Косово се подготвени за „секој предизвик“
Претседателот на Косово Хашим Тачи во вторникот оценил дека Безбедносните сили на Косово (БСК) се подготвени за секој предизвик „на целата територија на Косово“, пренесуваат косовските медиуми.
17.01.2017, 16:22

РЕГИОН
Комерсант: Србија и Косово се на прагот на војна
Србија и Косово се на „прагот на војна“ поради возот кој од Белград требаше да вози до Косовска Митровица, оценува московскиот весник Комерсант.
17.01.2017, 15:19

РЕГИОН
Николиќ на САД им порача дека „создале многу неволји“ поради Косово
Српскиот претседател Томислав Николиќ изјавил дека разбира оти САД безусловно го поддржува Косово, за чие создавање и директно влијаеле, но дека преку спроведувањето на својата волја „создале многу неволји“, и се надева оти новата американска администрација ќе престане „да се однесува на тој начин“, пренесуваат српските медиуми.
17.01.2017, 14:14

ИСТАНБУЛ
Истанбул: Покрај напаѓачот врз клубот уапсени уште четири лица
Турската полиција во вторникот објави дека по две седмици потрага ги уапси мажот кој е одговорен за масакрот на 39 луѓе во истанбулскиот ноќен клуб „Reina“ на новогодишната ноќ, а покрај него на периферијата на Истанбул се уапсени уште четири лица осомничени за поврзаност со нападот.
17.01.2017, 12:56

ЗАГРЕБ
Грабар-Китаровиќ: Југославија беше утопија, на Хрватска сега и оди многу подобро
Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ смета дека „на Хрватска денес и оди многу подобро“, отколку во поранешна Југославија, додавајќи дека секогаш среќава луѓе кои имаат носталгија кон некогашната заедничка држава, пренесува N1.
17.01.2017, 12:13

БЕЛГРАД
Николиќ: Ако треба и јас и моите синови ќе одиме да војуваме на Косово
Српскиот претседател Томислав Николиќ изјавил дека е подготвен да се повлече од претседателската функција доколку Србија, во случај на убивања на Срби на Косово, „го премолчи тоа“, пренесуваат српските медиуми.
17.01.2017, 11:31

БАЛКАН
Лавров: Не смее да дојде до нова војна на Балканот
Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјавил дека не смее да дојде до нов вооружен судир на Балканот.
17.01.2017, 11:07

ИСТАНБУЛ
Уапсен и претепан крвникот од Истанбул: Терористот кој убил 39 луѓе признал дека го извршил масакрот во Реина
Напаѓачот кој во новогодишната ноќ во Истанбул убил 39 луѓе во ноќниот клуб "Реина", бил уапсен вчера, јавува "Reuters", повикувајќи се на турските медиуми.
17.01.2017, 10:35

СРБИЈА
Вучиќ: Можевме да го внесеме возот на Косово, но ќе имаше мртви на сите страни
Премиерот на Србија за "TV Pink" рекол дека не било во интерес на Србија да го “протурка” возот до Косовска.
16.01.2017, 15:11

БРИСЕЛ
Хан: Дијалогот помеѓу Белград и Приштина не смее да се доведе во прашање
Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан во понеделникот во Брисел изјавил дека „не смее да се доведе до прашање она што е досега остварено во дијалогот помеѓу Белград и Приштина“ и дека „мора да се гледа напред, а не назад“, пренесуваат српските медиуми.
16.01.2017, 13:37

АНКАРА
Куртумлуш: Во нападот во ноќниот клуб во Истанбул вмешана разузнавачка служба
Нападот во ноќниот клуб во Истанбул за Нова Година беше извршен професионално со учество на разузнавачка служба, изјави денеска турскиот вицепремиер Нуман Куртулмуш.
16.01.2017, 12:38

БАЛКАН
Советник во Кремљ: Следната пресметка на Западот и Истокот ќе се одвива на Балканот
На Балканот традиционално доста работи се комплицирани, а според некои најави, нашиот полуостров наскоро би можел да стане полигон за политичка пресметка на Западот и Русија.
16.01.2017, 11:37

РЕГИОН
Рама: Србите ќе можат да влезат на Косово само како туристи
Албанскиот премиер Еди Рама, коментирајќи го скандалот со возот со српски православни мотиви кој требаше од Белград да патува до Косовска Митровица, изјавил дека не треба да постои загриженост поради политичките игри со „возовите и авионите“ и дека „Србите на Косово ќе можат влезат само како туристи“, пренесуваат косовските медиуми.
16.01.2017, 11:27

АНКАРА
Турскиот парламент одобри проширување на овластувањата на Ердоган
Пратениците на турскиот парламент ги поддржаа контроверзните уставни реформи кои предвидиваат проширување на овластувањата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган.
16.01.2017, 10:51

ГРЦИЈА
Грчката полиција заплени 392 килограми марихуана од Албанија
Грчката полиција во месноста „Лутро“ во близина на градот Арта, заплени 392 килограми марихуана од Албанија.
16.01.2017, 09:03

БУГАРИЈА
Птичјиот грип се прошири врз 55 живинарски фарми во Бугарија
Птичјиот грип се прошири врз 55 живинарски фарми во Бугарија, заради што ветеринарните власти наредија уништување на 430.000 парчиња живина од декември до денеска, рече во сабота министерката за земјоделство Десислава Танева.
14.01.2017, 16:11

БЕЛГРАД
Тргнал "Рускиот воз": Десетина патници на железничката станица во Белград, Едита Тахири бара од ЕУ: "Сопрете го"!
Неколку луѓе, во главно новинари, се собрале утрово на перонот 1 на железничката станица во Белград, за да го испратат возот кој прв пат по војната, оди за Косовска Митровица.
14.01.2017, 15:01

КИПАР
Ново кризно жариште во Европа: "Повлекување на турските војници не доаѓа во предвид, ќе бидеме тука засекогаш!"
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денес во Истанбул кажал дека целосно повлекување на турските војници од Кипар, како што бара кипарскиот претседател Никос Анастасиадес, "не доаѓа во предвид".
13.01.2017, 18:53

ИСТАНБУЛ
Се урна седумкатница во Истанбул, две жртви
Седумкатна зграда за домување во квартот Зејтинбурну во Истанбул се урна во петокот, при што загинаа две лица од кои едното е дете, пренесуваат медиумите.
13.01.2017, 18:36

РЕГИОН
Воз со српски православни мотиви ќе сообраќа од Белград до Косовска Митровица
За првпат по повеќе од 18 години српските власти воведуваат пробна железничка линија помеѓу Белград и Косовска Митровица, а новиот руски воз кој ќе сообраќа на оваа релација е украсен со мотиви од културното и духовното наследство на Србите од Косово, пренесуваат српските медиуми.
13.01.2017, 15:21

АНКАРА
Турција ќе им дава државјанство на оние кои ќе инвестираат во државата
Турција ќе им овозможи државјанство на оние кои ќе инвестираат кај нив или ќе се одлучат да купат вреден имот, објавила турската влада во Службен весник, со цел да ја зајакне влошената економија.
13.01.2017, 14:21

БЕЛГРАД
Дачиќ: Не се откажуваме од Харадинај и казнувањето на воените злосторства
Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ во петокот изјавил дека Србија нема да се откаже од гонењето на еден од поранешните команданти на Ослободителната војска на Косово (ОВК), Рамуш Харадинај, и барањето за негово испорачување поради воените злосторства, пренесуваат српските медиуми.
13.01.2017, 13:54

РЕПУБЛИКА СРПСКА
Нова провокација од Додик: Во САД полесно ќе влезе терорист од Ал Каеда, отколку јас
Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, кој сè уште не добил редовна виза за одење во САД на инаугурацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, вели дека веројатно терорист од Ал Каеда е полесно да влезе во Америка, отколку тој.
13.01.2017, 12:35

ТУРЦИЈА
Ердоган жестоко ја нападна американската армија: Мора да престанете да ги поддржувате терористите!
„Дали навистина милите дека некој ќе поверува во ова? САД мора да престанат да ѝ даваат легитимитет на оваа терористичка група“, изјави портпаролот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.
13.01.2017, 09:31

РЕПУБЛИКА СРПСКА
Додик си игра со оган: Претседателот на Република Српска предизвикува нови санкции и НАТО интервенција
Колку се провокативните изјавите на Милорад Додик опасни по регионот и колку потсетуваат на сценариото од 90-тите?
12.01.2017, 17:16

КОСОВО
ААК: Одлуката на францускиот суд е делумна правда
Алијансата за иднината на Косово (ААК), партијата чиј лидер е Рамуш Харадинај, ја оцени како „делумна“ правда одлуката на францускиот суд да дозволи конечната одлука за испорачување да ја дочека на условна слобода и апелираше до француските власти да ја забрзаат процедурата за одлучување по барањето на Белград.
12.01.2017, 15:41

СВЕТА ГОРА
"Само Божја рака може да нацрта таква глетка": Најмногу снег во последниве 10 години на Света Гора, Хиландар остава без здив
Според зборовите на хиландарските монаси, ова е најголема количина на снег кој во последните 10 години ја прекрил Света Гора.
12.01.2017, 12:20

ЦРНА ГОРА
Две букви засекогаш ја промениле Црна Гора и ѝ заработиле милиони евра годишно
Малата земја, со нешто повеќе од 600.000 жители, пред десет години добила една од најатрактивните екстензии за домен на светот, со повеќе од милион регистрирани домени, речиси двојно повеќе од жители. Бидејќи "me" на англиски значи "мене" или "јас", списокот на можности бил непрегледен, па домените како "Kiss.me", "Follow.me" и слични достигнувале огромни цифри.
12.01.2017, 11:38

РЕГИОН
Koha Ditore: Односите помеѓу Косово и Србија се во критична фаза
Односите помеѓу Србија и Косово влегоа во критична фаза по бомбашкиот напад на канцеларијата на владата на Косово во северна Митровица и апсењето на косовскиот политичар и поранешен воен командант на ОВК, Рамуш Харадинај, пишува приштинскиот дневник Koha Ditore.
12.01.2017, 11:21

АНКАРА
Турските пратеници се степаа околу новите уставни овластувања на Ердоган
Инцидент во турскиот парламент откако за време на расправата за новите уставни овластувања на претседателот дошло до тепачка помеѓу пратениците, пренесуваат турските медиуми.
12.01.2017, 10:18

АЛБАНИЈА
Запленети 500 килограми дрога во Албанија
Во морските води на албанскиот град Валона полицијата во средата откри и заплени 500 килограми дрога од типот канабис сатива.
12.01.2017, 09:55

АЛБАНИЈА
За пет дена во Албанија од студот починаа осум лица
Во последните пет дена во Албанија дури осум лица починаа од ескретмно ниските температури, од кои четири во средата.
12.01.2017, 09:51

СООБРАЌАЈ
Поради лошото време забранет влез за камиони и автобуси во Грција
Сообраќајот на сите патни правци низ државата се одвива во зимски услови по влажни коловози, со остатоци од снег на коловозот. Поради ниски температури наместа е можна појава на голомразица.
12.01.2017, 09:01

ЈАДРАН
Незапаметено: Јадранот го погодила снежна олуја, а еве како изгледа тоа
Ниту најстарите жители на Херцег Нови не паметат ваков ден - прво градот бил поклопен со снег, а потоа, откако само што почнал да се топи, мештаните во еден од најтоплите градови на Јадранот добиле уште едно ново изненадување, во вид на нова, голема олуја.
11.01.2017, 16:27

СРБИЈА
Вучиќ: Пораз на претседателските избори ќе значи и мое заминување
Српскиот премиер Александар Вучиќ изјавил дека пораз на кандидатот од неговата Српска напредна партија (СНС) на претседателските избори, би значело и негово заминување од премиерската функција, пренесуваат српските медиуми.
11.01.2017, 15:27

РЕГИОН
Грција ја тужи Хрватска заради патролни бродови
Грција побара од Хрватска да и го врати авансот уплатен за шест патролни бродови наменети за грчката Крајбрежна стража.
11.01.2017, 15:25

САРАЕВО
БиХ окована во мраз – шестмина починати, Зеница без греење, Сараево без вода…
Уште две лица починаа од последиците на смрзнување во Босна и Херцеговина(БиХ), соопштија во среда локалните медиуми, истакнувајќи дека со тоа бројот на жртви од ледениот бран во таа земја е зголемен на шест.
11.01.2017, 11:38

БУГАРИЈА
Снегот ја блокира источна Бугарија, 117 населени места без струја
Најтешка е ситуацијата на североисток. Речиси сите патишта во област Варна се затворени со исклучок на Варна-Кичево и Варна-Повелјаново. Пристаништето останува затворено.
11.01.2017, 11:37

СРБИЈА
Србија бара и заштита на своите амбасади од албански терористи
На дипломатите им е сугерирано да избегнуваат јавни настани и движењето да го сведат на најмала можа мерка.
11.01.2017, 10:23

ХРВАТСКА
Делови на Хрватска парализирани поради студот: Сплит без вода и струја
Студот не го заобиколи ниту истокот на Хрватска, а хрватските власти веќе започнаа со изрекување на мерките за справување со студот и замрзнувањето на реките Дунав и Драва.
11.01.2017, 09:06

ТУРЦИЈА
Ердоган предизвикува нова бура: Дали е можно Турција да го напушти НАТО?
Лидерот на руските Либерал демократи изјави дека Ердоган му сугерирал дека Турција би можела да го напушти НАТО, а еве и зошто...
10.01.2017, 17:00

ГАЗИЈАНТЕП
Нов напад во Турција: Терористите нападнале полициска станица, еден напаѓач убиен, полицајци ранети во крвава пресметка
Напаѓачот пукал на полицијата која го возвратила огнот, а според извештаите на "NTV" можно е да планирал и самоубиствен бомбашки напад.
10.01.2017, 16:51

ТУРЦИЈА
Снежната лавина голтала луѓе: Директорот на ски-центарот се смешкал на интервјуто
Директорот на турскиот скијачки центар се нашол на удар на јавноста поради интервјуто кое опуштено го привел при крај, и покрај драмата која му се одвивала зад грб, во која можело да има и мртви.
10.01.2017, 14:30

ПРИШТИНА
Приштина ја осуди изјавата на Дачиќ за наводните напади од страна на албанската дијаспора
Министерството за надворешни работи на Косово во вторникот остро ги осуди изјавите на шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ за можните „наводи напади од страна на албанската дијаспора на дипломатските мисии на Србија“, пренесуваат српските медиуми.
10.01.2017, 13:18

РЕГИОН
Екстремно ниски температури во БиХ и Хрватска – замрзна реката Сава
Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури.
10.01.2017, 12:39

12345678910 ... Последна

AРХИВА ПО КАТЕГОРИИ

 

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЗАНИМЛИВОСТИ
Тој е жив Хулк: Има 432 кг, запира трактор, дневно јаде 36 јајца, 3 кг месо и тоа не е сè...
СЛАВНИ ПАРОВИ
Пирс има 63 години и изгледа вака! Но вистинското изненадување е неговата жена!
СЕЛЕБРИТИ
Славниот кошаркар фатен во неверство: И тоа не е најголемото изненадување
ОДЛИЧЕН ТРИК
Тој го ставил ова под влошката на своите чевли, и сега два милиона луѓе имаат топли стапала!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум