АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
СИТЕ ВЕСТИНАЈЧИТАНИ ДЕНЕСНАЈЧИТАНИ 7 ДЕНАНАЈЧИТАНИ 30 ДЕНАВИДЕО ВЕСТИФОТО ВЕСТИ

РАКОМЕТ
Стоилов: Немаме право на кикс против Целје
Ракометарите на Вардар в сабота од 17:30 во СЦ „Јане Сандански“ го пречекуваат тимот на Целја во еден од најважните натпревари во оваа сезона со оглед на тоа што нашиот шампион се наоѓа во добра позиција за директен пласман во четвртфиналето.
 

РАКОМЕТ
ЖРК Вардар во недела против Будуќност
ЖРК Вардар и Будуќност, в недела, ќе го одиграат дерби мечот во Групата 1 во Лигата на шампионите. Во дербито ЖРК Вардар ќе бара триумф со кој ќе ја продолжи најдолгата победничка низа во клупската историја, додека Будуќност ќе бара реванш за поразот од пред три недели.
23.02.2017, 14:11

РАКОМЕТ
Стоилов: Фаворити сме, но очекувам тежок натпревар против Цеље
Цеље е наредниот противник на лидерот во Б групата, Вардар, во Лигата на шампионите. Вардаровите ракометари на три кола до крајот се во пол позиција за освојување на челната позиција во групата, која ќе им донесе директен пласман во четвртфиналето.
23.02.2017, 13:49

РАКОМЕТ
ЖРК Вардар го потврди интересот за Марија Петровиќ
Србинката Марија Петровиќ во најскоро време ќе ги засили редовите на ЖРК Вардар, потврдија од клубот. Петровиќ настапува на пивотменската позиција, игра во Аранѓеловац, Србија, а во ЖРК Вардар ќе ја замени повредената Андреа Човиќ.
23.02.2017, 13:46

РАКОМЕТ
ЕХФ: Вардарки се топ фаворитки за титулата во ЛШ
Ракометарките на Вардар се најголемите фаворитки за освојување на титулата во Лигата на шампионите, се вели во анализата на Европската ракометна федерација (ЕХФ).
22.02.2017, 14:37

РАКОМЕТ
Ново име во Автокоманда: Металург се засили со поранешен бек на Адемар Леон и Данкерк
Македонскиот вицешампион Металург повлече потег кога се во прашање засилувањата и од денеска ново име кај нив е поранешниот играч на Металопластика, Адемар Леон, Данкерк и Ал Џазира, Предраг Вејин.
22.02.2017, 12:11

РАКОМЕТ
Кристина Неагу од наредната сезона во ЧСМ Букурешт
Кристина Неагу најдобрата романска ракометарка по завршувањето на сезоната ќе се врати во татковината и ќе го облече дресот на актуелниот европски шампион ЧСМ Букурешт.
21.02.2017, 11:16

РАКОМЕТ
Штербик и Дибиров во тимот на колото
Двајца играчи на Вардар, Арпад Шетрбик и Тимур Дибиров, кои блескаа на дуелот во Унгарија против Пик Сегед, според ЕХФ се најдоа во идеалниот тим на 11.коло во Лигата на шампионите.
20.02.2017, 15:25

РАКОМЕТ
Червар бара начин да го надмудри Горење за простување со победа
Лино Червар ќе го предводи Металург во последниот натпревар пред домашната публика во рамки на СЕХА лигата, кој се игра в среда против Горење со почеток во 17.45 часот.
20.02.2017, 13:18

РАКОМЕТ
Лакрабер го продолжи договорот со ЖРК Вардар
Александра Лакрабер и наредната сезона ќе го носи дресот на ЖРК Вардар, откако со клубот договори нова едногодишна соработка.
20.02.2017, 13:15

РАКОМЕТ
Награда од ЕХФ за нивните мајстории: Ристовски и Штербик со Топ 5 одбрани во ЛШ
Членот на Барселона и наш долгогодишен репрезентативец, Борко Ристовски и асот на Вардар, Арпад Штербик си најдоа свое место во Топ 5 листата на ЕХФ на најдобрите одбрани на колото во Лигата на шампионите.
20.02.2017, 11:50

РАКОМЕТ
Официјално-познат е новиот тим на капитенот: Лазаров ја напушта Барселона и се сели во Франција
Капитенот и лидер на нашата ракометна репрезентација, Кирил Лазаров по седум години си заминува од Шпанија и се сели во Франција.
17.02.2017, 20:15

РАКОМЕТ
Германците го ценат трудот: Вецлар го награди македонскиот борец Миркуловски
Филип Миркуловски е познат како невиден борец и голем професионалец на теренот, а тоа знаат добро да го препознаат Германците, или во случајот одговорните луѓе на Вецлар кои денеска со огромно задоволство потврдија дека македонскиот репрезентативец ќе остане дел од тимот за дополнителна година.
17.02.2017, 13:17

РАКОМЕТ
Лекиќ во ЖРК Вардар до 2019 година
Андреа Лекиќ го продолжи договорот со ЖРК Вардар, таа во Скопје ќе остане уште две години, односно до јуни 2019 година, објави клубот на својата интернет страница.
17.02.2017, 11:55

РАКОМЕТ
Дејан Манасков на пат кон Веспрем
Левото крило на македонската ракометна репрезентација, Дејан Манасков, по завешувањето на сезоната ќе го напушти бундеслигашот Рајн Некар и најверојатно ќе се пресели во Веспрем, тврди специјализираниот ракометен портал Handball-planet.
16.02.2017, 10:01

РАКОМЕТ
Маестралната одбрана на Борко се најде во топ изборот во Шпанија
Борко Ристовски имаше круцијална победа во големата победа која ја оствари Барселона на натпреварот против Веспрем, но пред феноменалното издание во Лигата на шампионите, македонскиот голман имаше импресивна партија и три дена претходно во Асобал лигата.
15.02.2017, 14:11

РАКОМЕТ
Големи признанија: Тројца вардарци во трите највредни избори на ЕХФ во ЛШ
Вардар му одржа лекција на ППД Загреб на саботниот меч кој се одигра во Лигата на шампионите, а доброто и компактното издание кое го имаа избраниците на Раул Гонзалес ги натера одговорните луѓе на ЕХФ да стават посебен акцент на нивните залагања.
13.02.2017, 13:20

РАКОМЕТ
Пенезиќ меѓу „трите ѕвезди“ на ЕХФ, Алтхаус го постигна најубавиот гол
Ракометарките на Вардар Андреа Пенезиќ и Ања Алтхаус се меѓу најдобрите во третото коло од главната фаза во Лигата на шампионките. Пенезиќ е една од трите ѕвезди на колото, додека според ЕХФ, Алхаус го постигнала најубавиот гол.
13.02.2017, 10:20

РАКОМЕТ
Супер засилување: ЖРК Вардар ја ангажираше незадржливата ѕвезда на Будуќност
Македонскиот женски првак Вардар тргна добро и во вториот дел од сезоната во Лигата на шампионите, но дека нашиот ракометен бренд и во иднина планира да биде во самиот врв во Европа ни потврди со денешната ексклузивна вест која стана хит во ракометната јавност.
10.02.2017, 13:18

РАКОМЕТ
Денеска е „Денот Д“ за Червар и Хрватска: Зоран Гобац во Скопје!
Еден од тројцата членови на комисијата што ја формираше Ракометната федерација на Хрватска за преговори и избор на нов селектор, Зоран Гобац, денеска е во Скопје.
10.02.2017, 11:49

РАКОМЕТ
Червар: Со победа да се простиме од ЛШ
Ракометарите на Металург, в недела, ќе го одиграат својот последен натпревар оваа сезона во Ц групата, во Лигата на шампионите. Во „Борис Трајковски“, тимот на Лино Червар, за противнико ќе ги има Чеховски Медведи (17:30 часот).
09.02.2017, 15:09

РАКОМЕТ
Вардарци во пресрет на мечот со Загреб: Не смееме да киксираме
Ракометарите на Вардар, в сабота, ги продолжуваат натпреварите во Лигата на шампионите. Противник на Вардар ќе му биде Загреб, а натпреварот во „Јане Сандански“ ќе започне во 17:30 часот.
09.02.2017, 13:51

РАКОМЕТ
СЕХА: Металург го победи Загреб
Ракометарите на Металург го совладаа Загреб 25:22 (10:10) во натпревар од СЕХА лигата и направија убава увертира за неделниот натпревар против Чеховски медведи во Лигата на шампионите.
09.02.2017, 09:59

РАКОМЕТ
ЕХФ го смести Вардар во топ 5 најдобри екипи во Европа
Пред самиот старт на возбудувањата од вториот дел од сезоната во Лигата на шампионите, Европската ракометна федерација се одлучи да направи класификација на најдобрите клубови на стариот континент, а навистина вреди да се потенцира дека првите луѓе во ракометот гледаат на македонски Вардар како еден од најсилните во овој момент.
08.02.2017, 19:00

РАКОМЕТ
Мукаетов реизбран на функцијата претседател на РФМ
Живко Мукаетов доби нов четири годишен мандат на функцојата претседател на Ракометната фадерација на Македонија (РФМ). На редовното Собрание на РФМ, новиот мандатат Мукаетов го доби со акламација.
08.02.2017, 09:58

РАКОМЕТ
Червар прецизно одговори за преземањето на Хрватска: Добив безброј повици во последните денови, но…
Лино Червар ова попладне ја одржа стандардната прес-конференција во пресрет на натпреварот со ППД Загреб во СЕХА лигата, но наместо тоа, сосема очекувано во прв план се најдоа силните шпекулации кои се појавија од страна на хрватските медиуми.
06.02.2017, 13:20

РАКОМЕТ
Вујовиќ обелодени што им порачал на играчите на полувремето и како го изрежирал нестварниот кам-бек со Хрватска
Веселин Вујоввиќ ја размрда комплетната блаканска јавност со совјата ијзјава која ја даде за „24 часа“, интервју во кое директно го обвини македонскиот селектор Лино Червар за фолирање поради тоа што едвај чека да добие понуда од Хрватска за да побенгне од функцијата во нашата селекција, а притоа се колне дека верува во проектот кој тој го стартуваше.
03.02.2017, 11:20

РАКОМЕТ
Каква мајсторија: Ветеран со маестрален потег и гол го воодушеви ракометниот свет
Големите асови ќе си останат големи асови и никогаш нема да го загубат чувството за гол и шоу.
02.02.2017, 14:44

РАКОМЕТ
Мец следен ривал за ЖРК Вардар
Ракометарките на Вардар, в сабота, продолжуваат со настапите во Лигата на шампионите. Вардарки во вториот натпревар во Групата 1 ќе го пречекаат француски Мец.
02.02.2017, 13:54

РАКОМЕТ
Вујовиќ повторно во центарот на вниманието: Червар се колне во македонскиот проект, а едвај чека Хрватска да го повика!
Веселин Вујовиќ направи огромен успех со селекцијата на Словенија на изминатово Светско првенство во Франција каде го освои бронзениот медал и приматот на трета репрезентација на светот.
02.02.2017, 10:54

РАКОМЕТ
Хрватите ги сменија Бабиќ, Балиќ и Метличиќ
Управниот одбор на Хрватскиот ракометен сојуз, на вонредната седница, им врачи откази на селекторот Жељко Бабиќ, неговиот помошник Петар Метличиќ и координаторот Ивано Балиќ.
31.01.2017, 16:41

РАКОМЕТ
Нексе прв противник на Вардар во 2017 година
Ракометарите на Вардар по пузата поради Светското првенство им се враќаат на клупските обврски, во СЕХА лигата и Лигата на шампионите. „Црвено-црните“, вториот дел од сезоната, ќе го отворат со натпреварот против Нексе во регионалната СЕХА лига.
31.01.2017, 14:17

РАКОМЕТ
Вујо со изјава на годината: Секако дека Словенија ќе игра само во последните 10 минути кога селекторот им е…
Словенечките ракометари беа пречекани како национални херои во Љубљана за историскиот успех и освоениот бронзен медал на Светското ракометно првенство во Франција, а како што беше и во текот на шампионатот, во прв план при обраќањето пред нацијата и илјадниците фанови се најде Веселин Вујовиќ кој излезе со изјава на годината.
31.01.2017, 11:00

РАКОМЕТ
Трагичарот Хорват откри: Промашениот пенал ќе ме прогонува цел живот
Хрватска загуби од Норвешка по продолженија со 28:25 во полуфиналето на СП, но претходно десното крило Златко Хорват имаше прилика по завршувањето на регуларниот дел да ја однесе неговата репрезентација во финале.
31.01.2017, 10:56

РАКОМЕТ
Анализа: Кои се фактите пред кои Червар молчи?
Како и другите игри со топка, ракометот сепак е суров кон оние што на крајот на денот се поразени, макар и за еден гол, а тоа најдобро го почувствуваа Хрватите кои се трагичари на завршниот турнир од ракометниот мундијал. Многумина би го посакале нивниот пласман на четвртото место, но за жал историјата не памети подалеку од првите три позиции кои носат медали.
30.01.2017, 12:48

РАКОМЕТ
Андреа Пенезиќ една од „Трите ѕвезди“ на колото
Левиот бек на ЖРК Вардар, Андреа Пенезиќ е една од трите ѕвезди на ЕХФ во првото коло од главната фаза во Лигата на шампионките. Покрај Пенезиќ ова коло го обележаа Стине Јоргесен од Митјиланд и Ана Грос од Мец.
30.01.2017, 11:55

РАКОМЕТ
Вујовиќ: Да ги внесеше Бабиќ помладите ние ќе пукневме
Селекторот на ракометната репрезентација на Словенија, Веселин Вујовиќ, изјавил дека е изненаден од одлуките кои ги носел неговиот колега Жељко Бабиќ, во епскиот меч за третото место на СП.
30.01.2017, 10:47

РАКОМЕТ
Франција со лекција за Норвешка до шеста светска титула
Француската ракометна репрезентација ја одбрани светската титула на шампионатот кој денеска заврши токму во оваа земја, а домаќинот во финалето ја совлада Норвешка со убедливи 33:26.
29.01.2017, 22:40

РАКОМЕТ
Норвешка преку продолженија и драма до историско финале
Норвешка излезе како победник во драматичното мундијалско полуфинале во „Берси“ каде успеа да ја елиминира ракометната репрезентација на Хрватска, победувајќи ја со резултат 28:25 по две продолженија.
27.01.2017, 22:54

РАКОМЕТ
Червар: Хрватска е апсолутен фаворит, Норвешка нема да може да си поигрува како со Македонија
Вечерва ќе го дознаеме и вториот патник во финалето на Светското првенство во Франција или поточно Хрватска и Норвешка ќе одлучат кој ќе излезе на мегдан со домаќините за титулата.
27.01.2017, 12:07

РАКОМЕТ
Французите славеа на „исландски начин“, Омејер во главна улога
Домаќинот на Светското Првенство и бранител на титулата од Катар, Франција, е првиот финалист, откако во полуфиналниот двобој беше подобра од Словенија со 31:25. Избраниците на Дидие Динар ја оправдаа фаворитската улога, водеа од самиот старт на мечот и не ја испуштија предноста до крајот.
27.01.2017, 10:55

РАКОМЕТ
Французите сепак пресилни за Словенија
Домаќините на Светското првенство во ракомет се првите финалисти на турнирот откако синоќа ја победија Словенија на првиот полуфинален натпревар.
27.01.2017, 09:10

РАКОМЕТ
Тисељ ги шокираше Словенците: Треба да се чуваме за мечот за трето место
Искусниот словенечки ракометен стручњак, Тоне Тисељ, има контраверзен став за она што треба да го направи репрезентацијата на Словенија на вечерашното мундијалско полуфинале против Франција.
26.01.2017, 14:18

РАКОМЕТ
Чудната ситуација која ја шокираше Шпанија: Судиите дигнаа рака за пасивен напад, а потоа…
Селекцијата на Хрватска во драматичен меч славеше над Шпанија со 30-29 и обезбеди пласман во полуфиналето на мундијлот во Франција.
25.01.2017, 14:23

РАКОМЕТ
Вујовиќ: Во соблекувалната на Словенија важат само две правила
Веселин Вујовиќ успеа да ја одведе ракометната репрезентација на Словенија до посакуваното полуфинале, со што оваа селекција го израмни својот најголем мундијалски успех постигнат во 2013 година.
25.01.2017, 14:21

РАКОМЕТ
Мирниот Бабиќ се опушти, Хрватите ја „превртеа“ соблекувалната по пласманот во полуфиналето во Франција
Хрватска го одигра убедливо најдобриот натпревар на шампионатот против селекцијата на Шпанија и со храбра игра се пласираше меѓу најдобрите четири екипи на ракометниот мундијал во Франција, достигнување кое секако ја изненади и јавноста во оваа земја која сепак не очекуваше ваков резултат од страна на тимот предводен од Жељко Бабиќ.
25.01.2017, 10:56

РАКОМЕТ
Ривера не го прифати лесно поразот од Вујовиќ, па му одржа лекција на шпански новинар
Селекцијата на Катар направи огромно изненадување во осминафиналето на Светското првенство елиминирајќи го европскиот шампион Германија, но сепак изминатава вечер немаше сили да се носи со расположената Словенија предводена од Веселин Вујовиќ.
25.01.2017, 10:51

РАКОМЕТ
Познати се полуфиналистите на Светското првенство во Франција
Репрезентациите на Франција, Норвешка, Словенија и Хрватска ќе се борат за влез во финалето и освојување на шампионскиот пехар.
25.01.2017, 09:10

РАКОМЕТ
Висла го потврди и претстави Обрадовиќ: Ми се допаѓа визијата на клубот, ќе помогнам да се остварат целите
Српскиот интернационалец, Немања Обрадовиќ остави одличен впечаток во оваа сезона во Металург, но за жал тој нема да биде дел од македонскиот вицешампион и во следните години.
24.01.2017, 13:25

РАКОМЕТ
Вујовиќ: Не го разбирам германскиот селектор, ако тоа се случеше со балканска репрезентација ќе нè гаѓаа со камења по улица
Селекцијата на Катар направи огромно изненадување и од мундијалот во Франција го исфрли европскиот шампион Германија што значи во четвртфиналето ќе игра со Словенија.
23.01.2017, 12:16

РАКОМЕТ
Циндриќ и другарите во елемент: Хрватите на балкански начин го прославија пласманот во четвртфиналето на СП
Хрватската ракометна репрезентација се пласираше во четвртфиналето на Светското првенство во Франција, откако подмладената селекција предводена од селекторот Бабиќ славеше против незгодниот Катар со 21:19.
23.01.2017, 11:21

РАКОМЕТ
Ослабената Македонија немаше сили за мундијалско четвртфинале
Македонската ракометна репрезентација не успеа да се пласира меѓу најдобрите осум репрезентации на Светското првенство во Франција, откако денеска загуби во осминафиналето од Норвешка со резултат 34:24.
21.01.2017, 17:40

РАКОМЕТ
Норвешкиот селектор Берге: Имаме план А и план Б за Македонија
Најдобрите македонски ракометари денеска од 16 часот го играат осминафиналето на СП во Франција, а противник ни е репрезентацијата на Норвешка која за разлика од нас нема никакви проблеми со повреди во пресрет на дуелот во Албервил.
21.01.2017, 13:27

РАКОМЕТ
Коментар: Продолжуваме! Червар не ветува ништо (ама го исполнува)!
Македонија успешно ја мина првата фаза и се пласираше во втората, каде низ елиминациски натпревари ќе го бара својот пласман во светската ракометна елита на јубилејниот (25) ракометен Мундијал што се одржува во Франција.
20.01.2017, 20:00

РАКОМЕТ
Капитенот на Норвешка: Не сме подготвени за нивната игра
Македонската ракометна репрезентација се избори за драгоцено реми на вчерашниот одлучувачки меч во групата со селекцијата на Исланд, а со самото тоа нашите ракометари го избегнаа најголемиот фаворит за титулата на Светското првенство, домаќинот Франција.
20.01.2017, 14:49

РАКОМЕТ
Манасков ги исплаши македонските новинари и соопшти непосакуван проблем пред осминафиналето со Норвешка
Дејан Манасков имаше значаен придонес во вчерашното драматично реми со репрезентацијата на Исланд, но посебно загрижувачки е тоа што при постигнувањето на последниот петти гол во клучните моменти од средбата се упати веднаш кон клупата каде се пожали на повреда.
20.01.2017, 11:54

РАКОМЕТ
Капитенот Лазаров прв на листата со најдобри стрелци
Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров и на овој Мундијал блеска на терените.
20.01.2017, 09:11

РАКОМЕТ
Македонија со реми против Исланд до посакуваното трето место во групата
Македонија успеа да избори реми (27:27) на дуелот против Исланд и го освоија третото место во својата група на Светското првенство во Франција, а со тоа го избегнуваме домаќинот во осминафиналето.
19.01.2017, 19:26

РАКОМЕТ
Спектакл во Мец: Македонските ракометари со два цепелини ги понижија Шпанците
Македонските ракометари во две акции направија вистинско шоу за кое што долго ќе се зборува на ова Светско првенство во Франција.
19.01.2017, 09:00

РАКОМЕТ
Храбра Македонија ги намачи фаворизираните Шпанци
Македонската ракометна репрезентација успеа да ги намачи фаворизираните Шпанци и не само што одржуваше неизвесност дури 50 минути, туку на моменти имаше и солидна предност против „црвената фурија“ на дуелот од Светското првенство во Франција.
18.01.2017, 22:19

12345678910 ... Последна

AРХИВА ПО КАТЕГОРИИ

 

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЕРОТИКА
Вистината за порното: Колку всушност заработуваат порно ѕвездите и како изгледаат аудициите на црниот кауч
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
МИСТЕРИЈА
Го обиколи целиот свет, но тука не сакал ни да стапне: Зошто Тито го избегнувал овој српски град?
ОХРИД
Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум