АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
-2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
СИТЕ ВЕСТИНАЈЧИТАНИ ДЕНЕСНАЈЧИТАНИ 7 ДЕНАНАЈЧИТАНИ 30 ДЕНАВИДЕО ВЕСТИФОТО ВЕСТИ

ВРЕМЕПЛОВ
“Ѕирнете” во тајниот бункер на Тито во БиХ: Во него би можеле да преживеете и нуклеарна апокалипса
Тајниот бункер на Тито бил изграден во текот на Студената војна, а во случај на нуклеарна катастрофа, тој требало да згрижи околу 350 највисоко рангирани личности од политиката и војската.
 

ПАТУВАЊЕ
Нова кинеска атракција: Пловечко шеталиште од 50 километри
За да привлечат туристи, Кинезите од северозападната провинција Гуиџо поставиле на реката Хонгшуи огромно пловечко шеталиште.
18.01.2017, 18:38

ПАТУВАЊЕ
Alpe d'Huez – Најдоброто ски одморалиште во Европа
Скијачкото одморалиште во францускиот регион Изер, коешто оваа година прославува 80 години од своето постоење, ја доби и титулата – најдобра дестинација за скијање...
18.01.2017, 13:19

ПАТУВАЊЕ
Фотограф го посетил најстуденото село на Земјата каде што температурите паѓаат и до -71.2 степени
Ако мислевте дека зимата конечно дојде во вашиот град, фотографиите од Ојмјакон, Русија, најстуденото село на планетата, можеби ќе го променат вашето мислење.
17.01.2017, 20:02

ПАТУВАЊЕ
Движењето по замрзнатото Бајкалско Езеро, најдлабокото и најстарото езеро на Земјата, ќе ви ја долови неговата вонземска убавина
Бајкалското Езеро е апсолутно импресивно. Тоа е најдлабокото и најчистото езеро на планетата Земја. А оние пак коишто планираат негова посета, воопшто не се сомневаат во неговата убавина, величенственост и магичност. Бидејќи ова езеро е едноставно кажано - вонвременско...
17.01.2017, 14:08

ПАТУВАЊЕ
Минатата година имало најмалку несреќи: Патувањето со авион никогаш не било побезбедно
Несреќите со смртни последици се случуваат еднаш на пет милиони летови. Така, навистина треба да имате сериозно лоша среќа за токму вие да настрадате во авионска несреќа, со оглед на тоа што авионите се далеку најбезбеден вид на транспорт.
16.01.2017, 19:34

ПАТУВАЊЕ
Кина го отвори првиот хотел којшто поседува свој “приватен океан”
Дека во Кина е возможно буквално сè, ни докажува и новиот луксузен хотел којшто помеѓу останатото, поседува дури и “приватен океан” како и три уметнички галерии.
16.01.2017, 13:13

ПАТУВАЊЕ
Слики од кои застанува здивот: Најголемата пештера во светот е апсолутно спектакуларна
Фармерот Хо Кан во 1991 година шетал по виетнамскиот национален парк кога земјата под неговите нозе почнала да се одделува и да се распаѓа. Сосема случајно, ја открил најголемата пештера во светот.
13.01.2017, 21:00

КАКО БАЈКА
Зимско царство: Фестивал на фигури од мраз во Кина
Фестивалот кој минатата зима привлекол повеќе од еден милион посетители, прикажува традиционална изработка на фигури од мраз и снег и привање во ледената река Сонгхуа.
12.01.2017, 18:32

ПАТУВАЊЕ
Хуакси: Најбогатото село во Кина од кое е забрането заминување
Облакодер од 72, катахеликоптер такси, тематски парк и редови со луксузни вили – сигурно не постои поекстравагантно село од Хаукси кое е сместено во кинеската провинција Јиангс. Високиот животен стандард го одвојува ова место од остатокот на Кина, меѓутоа, не е јасен начинот на кој е стекнато богатството и како се троши.
11.01.2017, 18:41

ПАТУВАЊЕ
Плаќаат и со суво злато, само за да преспијат на снежен кревет: Леден хотел, атракција којашто се памети!
Оваа градба секоја година започнува да се гради уште со првите паднати снегулки, а целиот хотел се топи до крајот на месец април.
11.01.2017, 16:07

ПАТУВАЊЕ
Чудесни места кои никогаш нема да ви дозволат да ги посетите
Писмата на Микеланџело, барањето на Хенрик VIII. за поништување на бракот и многу други документи тука го нашле своето место, а не веруваме дека некогаш ќе им бидат достапни на „обичните смртници“.
10.01.2017, 18:31

ПАТУВАЊЕ
6 најбезбедни дестинации за патување во 2017 година
По терористичкиот напад во Берлин, каде што загинаа 12 лица и оној во Истанбул, каде што животот го загубија 39 луѓе, кај многу патници се појави страв дали денес е воопшто безбедно да се патува и кои се дестинациите во кои можеме да се чувствуваме сигурно.
09.01.2017, 21:02

ТОП ЛИСТА
Ова се најбезбедните авио-компании на светот: А што мислите, од кои држави се најнебезбедните авио-компании?
Годишното истражување коешто ги опфатило најголемите авио-превозници на светот ја прогласи познатата Qantas за најбезбедна авио-компанија, и тоа веќе четврта година по ред.
09.01.2017, 15:55

САМО ВО КИНА
Уште една застрашувачка атракција во Кина: “Невидлив” мост на местото кадешто се црпела инспирацијата за “Аватар”
Првото ниво на овој мост ќе биде изградено од нерѓосувачки челик и тоа на начин за да има ефект на огледало. Подот пак по кој ќе газат посетителите ќе биде изработен од црн камен којшто исто така ќе се однесува како огледало.
09.01.2017, 15:33

ПАТУВАЊЕ
И тоа е можно! Го прошетал речиси целиот свет, а не седнал во авион
За патувањето Тор Педерсен се одлучил со наполнети 34 години, а иако сметал дека веќе е стар, се осмелил на потфатот на наговарање од пријател. Од Данска отпатувал во Германија и тука започнала неговата авантура...
05.01.2017, 21:30

ПАТУВАЊЕ
Ова никако не смеете да го направите во Рим!
Младите Италијанци се искапеле во 400 години старата фонтана, по што заминале пред да дојде полицијата, меѓутоа, самите се откриле објавувајќи фотографии на социјалните мрежи.
04.01.2017, 19:02

ПАТУВАЊЕ
Ова семејство живее во арктичкиот круг од 2013 година во куќа која ја изградиле под соларна геодетска купола
„Hjertefølger“ значи следбеник на норвешки јазик, а семејството Хјертефелгер се држат до своето презиме. Впрочем, потребен е многу посебен вид на сила кој ќе ве натера да се преселите во оддалечен дел од арктичкиот круг, но токму тоа е она што го направило ова шестчлено семејство во декември 2013 година.
03.01.2017, 19:15

ПАТУВАЊЕ
Улици од камен, огромни бранови, пита од овошје: Најпосакуваната дестинација за 2017 година!
Создадена за авантуристи! Обрнете внимание за оваа дестинација која во годината што следува ќе биде избор број еден.
30.12.2016, 17:50

ПАТУВАЊЕ
Шри Ланка му ја претстави на светот вештачката елка за Гинис
Шри Ланка претстави голема новогодишна елка за која тврди дека е најголема во светот.
29.12.2016, 18:33

ПАТУВАЊЕ
„Посетете ја“ Костарика за 3 минути: Видео поради кое ќе посакате веднаш да ги спакувате куферите
Блогерот Face du Monde, на своето тринеделно патување, со објективот на камерата фатил крокодили, ретки птици, желки, мајмуни и други животни. Незаборавни кадри даваат километрите прашума, активниот вулкан и природните термални извори.
28.12.2016, 21:30

ПАТУВАЊЕ
Атракција во Виена во која ќе можете да шетате под крокодили
Самиот таван на лобито е всушност под на аквариумот на првиот кат во кој се наоѓаат крокодили и многу желки. Таму ќе имате уникатна прилика да видите крокодили од сосема поинаква перспектива, а чувството кое ќе се создаде во вас е едноставно неописливо...
27.12.2016, 18:34

ПАТУВАЊЕ
Вака изгледа најдобриот апартман на светот
Апартманот има неколку приватни тераси и луксузни бањи, но и некои работи кои можат да ги имаат само апартмани во највисоките категории: прозорци отпорни на куршуми и приватен спа...
26.12.2016, 21:00

ПАТУВАЊЕ
Чудо во Амазонија: Невремето ги натерало да скршнат од редовната рута, а потоа откриле нешто неверојатно
Еден фотограф случајно снимил амазонско племе кое се` уште не воспоставило контакт со цивилизацијата откако неговиот хеликоптер морал да скршне од редовната линија за да ја избегне бурата.
24.12.2016, 10:44

ПАТУВАЊЕ
Рај за зависниците од адреналин: Чекорење над бездна од 250 метри
„Трил вок“ (Thrill Walk), 200 метри долгиот стаклен мост во Швајцарија ги поврзува карпите на алпскиот врв Шилторн.
22.12.2016, 21:00

ПАТУВАЊЕ
Мислевте дека вам ви е ладно? Во овие пет населени места и пингвините се смрзнуваат
Моментално мечтаете за бегство во потопли краеви? После оваа статија веројатно ќе сфатите колку сте среќни што не живеете во некое од следните места на земјината топка...
21.12.2016, 17:53

ПАТУВАЊЕ
Цела Италија му се смеела на Рим поради новогодишната елка
Предмет на потсмев и брутални коментари во Италија овие денови е Рим и патетичната новогодишна елка која стоела на Пјаца Венеција. Во продолжение погледнете зошто...
20.12.2016, 17:50

ПАТУВАЊЕ
Санкт Петербург: Еве зошто овој град е прогласен за најдобра културна дестинација во светот
Рускиот убавец неодамна според изборот на порталот World Travel Awards беше прогласен за најдобрата културна дестинација во светот. Некои од причините зошто е тоа така ви ги донесуваме во оваа приказна.
19.12.2016, 22:00

ВИСТИНСКА ЗИМСКА ИДИЛА
Маврово: Таинствено место коешто обврзно го посетуваме секоја зима
Националниот парк Маврово се простира на 72.204 хектари површина околу истоименото езеро на северозападот на нашата држава. Ги опфаќа планините Кораб, Дешат, дел од Шар Планина, Бистра и делови од Крчин. Најниската точка на паркот е сместена на 600 метри надморска височина, додека највисокиот врв – Голем Кораб се издига на 2.764 метри.
19.12.2016, 12:00

ПАТУВАЊЕ
Место за 20.000 луѓе: Подземен град од 18 ката
Во 1963 година еден маж ја реновирал својата куќа во Кападокија, кога дошол до извонредно откритие.
16.12.2016, 21:27

ПАТУВАЊЕ
„Icehotel“ ги руши границите: Хотел изграден од пет илјади тони мраз кој ќе работи и среде лето
Благодарение на новата соларна технологија, дел од легендарниот хотел, вклучувајќи го барот, уметничката галерија и 10 луксузни апартмани, ќе прима гости во текот на целата година...
15.12.2016, 19:14

ПАТУВАЊЕ
Погледи од хотелски соби од кои застанува здивот
Дали некогаш сте наишле на толку прекрасна глетка, што сте посакале засекогаш да уживате во неа?
14.12.2016, 21:00

ПАТУВАЊЕ
Срцето на Русија никогаш не спие: Ова е вистинскиот доказ дека Москва е најубава во зима!
Руската престолнина е вистински предизвик во зима. Кој ќе ја посети еднаш, ќе посака да се врати уште најмалку неколку пати...
14.12.2016, 15:47

ПАТУВАЊЕ
Поминете ги празниците како Ескими: Неверојатни хотели од мраз
Sorrisniva Igloo Hotel е еден од најстарите замрзнати хотели, иако секоја година се гради од почеток, бидејќи сонцето сепак, во мај е премногу силно. Во собите температурата е околу -5 степени, но ве чека многу топла постелнина. Хотелот нуди риболов на замрзнато езеро, посета на санки кои ги влечат хаски и слично...
13.12.2016, 19:15

ПАТУВАЊЕ
Најмистериозниот остров во Европа кој годишно смеат да го посетат само илјада луѓе
На овој остров годишно смеат да појдат само илјада посетители, така што постои листа за посети. Веќе и тоа е доволно за островот да биде уникатен, а она што го прави мистериозен е приказната според која пирати тука го сокриле своето богатство...
12.12.2016, 18:37

ПАТУВАЊЕ
Каде извира мистериозната река од која зависат 60 милиони луѓе?
Реката Меконг тече низ шест земји во светот и се протега на 4.350 километри од Тибетската висорамнина до Јужното Кинеско Море.
09.12.2016, 20:30

ПАТУВАЊЕ
Минете ја зимата таму, кадешто е сега лето!
Ако не сте голем љубител на температурите под нулата, и аналогно на тоа не сте љубител ниту на зимските спортови, тогаш жешкиот песок веројатно ви е многу подраг од мразот и снегот, па токму затоа, побегнете во потоплите краишта!
09.12.2016, 13:20

ПАТУВАЊЕ
Дали сте доволно храбри за да се спуштите во најголемиот глечер во Европа?
На фотографиите настанати во длабочините на глечерот Ватнајекидл можат да се видат најразлични несекојдневни глетки.
07.12.2016, 18:32

СОВЕТИ ЗА ПАТУВАЊЕ
Како да патувате со малку пари? Авантури кои ќе ги издржи секој буџет
Овие зимски празници сакате да ги искористите најдобро што можете и тоа на патување било каде, само да е подалеку од дома. Но, доколку имате голем апетит за авантури, дали вашиот буџет ќе го издржи тоа, или можеби не?
06.12.2016, 19:30

ПАТУВАЊЕ
Убав рекорд: На улиците на Копенхаген има повеќе велосипеди отколку автомобили
Градската администрација на Копенхаген си дала за задача да го зголеми бројот на велосипедисти во градот уште пред неколку децении, а од 1970 година состојбата на улиците ја бележеле рачни бројачи на прометот. Во таа година биле забележани дури 351.133 автомобили, а три и пол пати помалку велосипеди на улиците...
05.12.2016, 19:37

НЕСЕКОЈДНЕВНО
Бизарни авионски незгоди: Се срушиле поради крокодил во кабината?!
Некои авионски незгоди се толку бизарни што е тешко да се поверува и дека навистина се случиле...
05.12.2016, 12:04

ПАТУВАЊЕ
Вечерајте во вистински санки на Дедо Мраз: Атракција поради која сите сакаат да одат во Брисел
Престолнината на Белгија дефинитивно има со што да се пофали кога стнаува збор за новогодишните украси во градот.
02.12.2016, 19:05

ПАТУВАЊЕ
10 европски новогодишни патувања: Која дестинација да ја одберете за оваа година?
Новата година е пред врата, па ако не планиравте оваа година да ја поминете во топлиот дом со семејството, слободно одберете некоја од следните дестинации. Сигурни сме дека нема да погрешите.
01.12.2016, 21:23

ПАТУВАЊЕ
Магична глетка: Божиќната елка го украсила Њујорк
Божиќната елка пред центарот „Рокфелер“ на Тајмс сквер во Њујорк минатата вечер свечено била осветлена во присуство на повеќе илјади луѓе.
01.12.2016, 18:54

ФАНТАСТИЧНИ ГЛЕТКИ
Фасцинантни фотографии од бранови кои изгледаат како планини
Океанот и неговата сурова и огромна моќ можат да направат да се чувствувате мали и слаби, или дури да почувствувате страв. Меѓутоа, прекрасните фотографии од австралискиот фотограф Лојд Меудел се посветени на „фаќањето“ на овие убавини и претставување на сосема нови димензии на овие водени пространства.
28.11.2016, 19:42

ПАТУВАЊЕ
Се гради највисокиот храм на светот: Ќе биде висок 200 метри и ќе има 70 ката
Неговата изградба веќе е започната во Индија, а по завршувањето ќе биде поголем од базиликата Свети Петар во Ватикан и ќе се протега на 20.000 квадратни метри.
25.11.2016, 17:44

ПАТУВАЊЕ
Големо откритие во Египет: Во близина на Луксор е откриен град стар 7 илјади години
Со ова откритие се доаѓа и до ново сознание за Абидос, еден од најстарите градови во древниот Египет. Со оглед на тоа што гробиштата тука се поголеми од оние во кои се закопани кралевите во Абидос, од времето на Првата династија, тие ја докажуваат важноста и високиот социјален статус на луѓето закопани во нив...
24.11.2016, 18:22

ПАТУВАЊЕ
Шефот на Ryanair порачува: Картите за нашите авиони ќе бидат бесплатни!
Извршниот директор на нискобуџетната авиокомпанија Ryanair најави дека патувањето со оваа компанија до 2026-та година би можело да стане бесплатно, јавува IBTimes.
24.11.2016, 13:59

ПАТУВАЊЕ
Побегнете од се`: 10 најоддалечени места на Земјата
Нашата планета е преполна со прекрасни пејзажи, пријатна клима, совршени за живот. За многумина од нас идеално е да живееме некаде каде што зимите не се многу ладни, а летата не се многу топли. Сепак, некои делови од Земјата се толку негостопримливи, што се прашуваме зошто некој би сакал да оди таму. А, повторно, имаат своја постојана популација. Ви ја донесуваме листата на 10 најоддалечени, а сепак населени места во светот.
22.11.2016, 20:40

ПАТУВАЊЕ
Туристи откриваат во кои земји жителите нема љубезно да ве пречекаат
Прочитајте што велат туристите, во кои земји можете да очекувате топло добредојде од локалните жители, а каде нема воодушевено да ве пречекаат.
22.11.2016, 17:12

ПАТУВАЊЕ
Тахити: Илјадници километри далеку од реалноста
Прекрасните плажи на заливите од Тахити се со вулканско потекло, а неговото кристално сино море е вистинска атракција за љубителите на подводниот свет и нуркањето. Можете да се обидете и во собирањето црни бисери и да си дозволите одмор во сенката на палмите, илјадници километри далеку од реалноста.
21.11.2016, 20:06

ПАТУВАЊЕ
Дали сте се запрашале зошто патниците ракоплескаат кога авионот ќе слета?
Ако одите во Њујорк, за повеќето луѓе (барем Американци), тоа е бизнис патување. Ако одите во Лас Вегас, одите да се забавувате. 80 отсто од времето патниците ќе ракоплескаат кога авионот ќе слета на посакуваната дестинација...
19.11.2016, 11:34

ПАТУВАЊЕ
Добредојдовте во „пеколот“: Погледнете го градот кој е обвиткан во пареа
Причината за тоа е најголемиот активен вулкан Асу во Јапонија, висок околу 1592 метри, кој се наоѓа на 96 километри оддалеченост од градот.
18.11.2016, 21:04

ПАТУВАЊЕ
Туристички атракции: 10 хотели и згради на Доналд Трамп
Веќе знаете дека Доналд Трамп е многу успешен бизнисмен, а „некои“ од парите ги заработил и во хотелиерството и развојот на недвижнини. Ајде да ги погледнеме неговите хотели и згради, кои спаѓаат во светските туристички атракции...
16.11.2016, 17:52

ПАТУВАЊЕ
Во овие земји живеат најсреќните луѓе во светот: Еве во што е нивната тајна!
Ова не е бајка, ова е реален живот и се случува токму во овие земји...
15.11.2016, 20:05

ПАТУВАЊЕ
Решена е авионската мистерија: Дали патниците можат да ја отворат вратата за време на летот?
Австралиската полиција неодамна објави дека еден патник на летот Ванкувер – Бризбан се обидувал да ја отвори вратата од авионот и тоа десетина минути пред слетувањето (овој лет трае 15 часа)...
14.11.2016, 17:50

ПАТУВАЊЕ
Оаза на луксузот: Ѕирнете во хотелот со 7 ѕвезди за мегабогаташи
По три години изградба, хотелот кој чинел околу половина милијарда долари, ја отворил својата врата за првите гости.
11.11.2016, 19:11

ПАТУВАЊЕ
Враќање на светската мапа: После децении изолација, оваа земја станува магнет за туристи
И покрај долгите години на медиумско спинување и негативните слики во западните медиуми за оваа земја, се повеќе млади одлучуваат да заминат во непознатото и да ја откријат убавината зад сликата за „мрачно и страшно“ место.
11.11.2016, 10:51

ПАТУВАЊЕ
Тоа што го прави Каси е неверојатно: На 27 години посетила 181 земја, меѓу нив и Македонија!
27-годишната девојка од Конетикат од јули 2015. година веќе посетила 181. земја, а треба да посети уште 15 земји за 40 дена.
11.11.2016, 10:09

ПАТУВАЊЕ
Казахстан: Знае Борат што е добро...
Веројатно сè уште се сеќавате на “новинарот” Борат Сагдијев, улогата на легендарниот Саша Барон Коен.
09.11.2016, 14:01

12345678910 ... Последна

AРХИВА ПО КАТЕГОРИИ

 

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЗАНИМЛИВОСТИ
Тој е жив Хулк: Има 432 кг, запира трактор, дневно јаде 36 јајца, 3 кг месо и тоа не е сè...
СЛАВНИ ПАРОВИ
Пирс има 63 години и изгледа вака! Но вистинското изненадување е неговата жена!
СЕЛЕБРИТИ
Славниот кошаркар фатен во неверство: И тоа не е најголемото изненадување
ОДЛИЧЕН ТРИК
Тој го ставил ова под влошката на своите чевли, и сега два милиона луѓе имаат топли стапала!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум