АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
-2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
СИТЕ ВЕСТИНАЈЧИТАНИ ДЕНЕСНАЈЧИТАНИ 7 ДЕНАНАЈЧИТАНИ 30 ДЕНАВИДЕО ВЕСТИФОТО ВЕСТИ

НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА
Јолевски во работна посета на САД, ќе присуствува и на инаугурацијата на Трамп
Министерот за одбрана Зоран Јолевски од петок е во приватна посета на Вашингтон, САД, при што ќе присуствува на инаугурацијата на новиот претседател на САД, Доналд Трамп.
 

СКОПЈЕ
Опожарени три возила во Скопје
Три возила биле опожарени во четвртокот, во Скопје, на улица „Бориас Трајковски“.
20.01.2017, 14:43

ГЕВГЕЛИЈА
За 19 дена во Гевгелија опожарени 18 оџаци
Во изминативе 19 дена гевгелиските пожарникари дури 18 пати интервенирале на гасење запалени оџаци, најчесто на индивидуални станбени објекти, соопштија денеска од ТППЕ Гевгелија.
20.01.2017, 14:26

МАКЕДОНИЈА
ФЗОМ: Зголемена потрошувачката и достапноста на лекови во 2016 година
Потрошувачката на лекови на рецепт на товар на Фондот за здравствено осигурување на Македонија преку аптеките бележи континуиран пораст.
20.01.2017, 14:25

СКОПЈЕ
Паланчанец претепал со боксирач Црногорец во Скопје
Маж од Крива Паланка, претепал, најверојатно со боксирач, тинејџер од Црна Гора со привремен престој во Скопје.
20.01.2017, 14:23

ШТИП
Претседателот на стрелачки клуб од Штип украл 1.300.000 денари од клубот и муниција
Претседателот на стрелачкиот клуб од Штип заедно со уште тројца членови на клубот, украле повеќе од 1.300.000 денари од клубот, со злоупотреба на службената положба.
20.01.2017, 13:53

СКОПЈЕ
Се чистат тротоарите на градските улици и булевари
Екипите на зимската служба на Град Скопје интензивно работат на терен на расчистување на на снегот од тротоарите на градските улици и булевари.
20.01.2017, 13:52

СКОПЈЕ
Во понеделник без струја Центар и Ѓорче Петров
Без струја во понеделник (23 јануари) ќе бидат делови од општините Центар и Ѓорче Петров, соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје.
20.01.2017, 13:49

ЛОНДОН
Македонија претставена на Конференција за активен туризам во Лондон
Како што информира Агенцијата, на конференцијата особен интерес, побудиле планинско-велосипедските патеки и европската пешачка патека во источниот дел на Македонија, како и винскиот пат и ено културата.
20.01.2017, 13:46

ПОЛИТИКА
СДСМ: Груевски е фатен во скандалозното прислушување и одговорност мора да има
Криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ мора да се помири со фактот дека правдата доаѓа по своето и одговорност за сите злодела врз граѓаните и државата ќе има, порачуваат од СДСМ.
20.01.2017, 13:22

МАКЕДОНИЈА
Земјоделците бесплатно имаат на располагање 27 проекти за изградба на фарми и насади
Министерот за земјоделство Михаил Цветков денеска на прес-конференција истакна дека проектите се бесплатни и оти може да ги добијат сите заинтересирани земјоделци. Проектите електронски ќе бидат доставени и до подрачните единици на Министерството за земјоделство.
20.01.2017, 13:17

ГОСТИВАР
Пуштени во употреба часовниците на Саат кулата во Гостивар
На симболичното пуштање во употреба присуствуваше и Бехиџудин Шехаби државниот секретар во Министерството за култура, кој нагласи дека со оваа последна инвестиција во симболот на градот се заокружува проектот за заштита на овој споменик на културата.
20.01.2017, 13:16

НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА
МНР побара српските државни органи да престанат со несоодветната употреба на името на Македонија
Министерството за надворешни работи на по дипломатски пат побара итна корекција на именувањето на Македонија од страна на српските државни органи, соопштуваат од МНР.
20.01.2017, 12:53

СООБРАЌАЈ
Сообраќајот во зимски услови, на патиштата остатоци од кашест снег
Сообраќајот на државните патишта во земјава се одвива тековно во зимски услови по влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на екипите на Македонија пат.
20.01.2017, 12:49

МАКЕДОНИЈА
Дирекцијата за заштита и спасување ангажира градежни машини за чистење снег
Дирекцијата за заштита и спасување информира дека на барање на општините Старо Нагоричане, Студеничани, Врапчиште и Арачиново денеска има ангажирано дополнително 11 градежни машини за расчистување на снегот.
20.01.2017, 12:10

НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА
Од 11 февруари нема веќе македонски дипломати во Турција
Откако Владата на Македонија не ги спроведе бараните мерки од Турција за санкции кон одредени компани и организации за кои турските власти се сомневаа дека биле поврзани со воениот пуч, турскиот претседател донесе решение со кое од 11 февруари не важи договорот за признавање на дипломите од Македонија.
20.01.2017, 11:23

МАКЕДОНИЈА
Словачка испраќа уште 25 полицајци како дел од помошта за справувањето со мигрантската криза
Во понеделник во Македонија, врз основа на Меморандумот за разбирање помеѓу министерствата за внатрешни работи на Република Словачка и Република Македонија, пристигнуваат уште 25 словачки полицајци, кои ќе спроведуваат заеднички патролни активности со македонските колеги на државната граница со Грција, со цел превенција во областа на јавната безбедност и неовластеното преминување на државната граница.
20.01.2017, 11:18

ПОЛИТИКА
ИК на ВМРО-ДПМНЕ ја осуди одлуката на СЈО за „Пуч“
Извршниот комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ ја оцени како скандалозна, срамна и политичка одлуката на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) да го повлече обвинението за случајот „Пуч“.
20.01.2017, 10:52

СООБРАЌАЈ
Укината забраната за камиони на патот Маврово – Дебар
Сообраќајот на патиштата низ државата се одвива отежнато по влажни коловози со остатоци од кашест снег.
20.01.2017, 10:50

СКОПЈЕ
Минатата ноќ фрлени 60 тони сол на градските улици и булевари
Во текот на четвртокот вечерта екипите на зимската служба на Град Скопје фрлија 60 тони сол на градските булевари и улици, особено на критичните места, и сите булевари и улици кои се во надлежност на Градот Скопје се исчистени и истите се проодни.
20.01.2017, 10:24

ЕКОНОМИЈА
Шести увоз на струја во јануари
Сите електроенергетски капацитети во Македонија се во лоша состојба и не можат да произведат доволно струја за да се покријат домашните потрошувачи. Поради оваа причина Македонија интензивно увезува струја, од Божиќ до денес, потрошени се 4,2 милиони евра за вкупно пет увезувања, а веќе е закажано и шестото за овој месец.
20.01.2017, 10:23

СКОПЈЕ
Во 18 сообраќајки во Скопје еден пешак потешко повреден
Сообраќајната полиција во средата изврши увид на 10 сообраќајни незгоди. Во три од нив со полесни телесни повреди се здобиле шест лица, а седум се со причинета материјална штета.
20.01.2017, 09:57

СКОПЈЕ
Облачно, попладне со сончеви периоди
Променливо облачно, попладне со сончеви периоди особено во западните делови од земјата. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.
20.01.2017, 09:02

ЕКОНОМИЈА
Промет од 13,5 милиони денари на Македонска берза
Промет од 13,5 милиони денари на преку 87 трансакции и истргувани 57.000 лотови беше остварен во средата во претразничното тргување на Македонската берза на хартии од вредност.
20.01.2017, 09:01

СООБРАЌАЈ
Забрана за камиони на Маврово – Дебар, на Деве Баир се чека до половина час
Сообраќајот на патиштата низа државата утринава се одвива отежнато по влажни коловози со остатоци од кашест снег.
20.01.2017, 09:00

МАКЕДОНИЈА
Финансиска полиција негира дека постапувала по партиска директива
Управата на финансиската полиција демантираше дека постапувала по налог на некоја политичка партија, а во врска со контролата што ја вршела во средата во Општина Гостивар.
19.01.2017, 14:45

ПОЛИТИКА
Милошоски: Со одлуката на Катица Јанева за аболиција на Заев, повеќе нема причини СЈО да постои
Со ова одлука на Катица Јанева за аболиција на Заев, престанува и главната причина за постоењето на СЈО. Затоа сметаме дека јавноста треба да биде свесна, дека СЈО веќе стана беспредметна институција, изјави во четврток на прес конференција Антонио Милошоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.
19.01.2017, 14:44

ВИНИЦА
Бебе починало во сон
Новороденче починало на спиење во село Истибања, виничко, соопшти МВР.
19.01.2017, 14:40

СКОПЈЕ
Изгоре автомобил во скопската населба 11 Октомври
Причините за пожарот не се познати. Според очевидци автомобилот работел и одеднаш се запалил.
19.01.2017, 14:39

БИТОЛА
Православните верници во Битола го одбележаа празникот Богојавление – Водици
Преспанско-пелагониската православна епрахија го одбележа празникот Богојавление – Водици кој според востановената традиција и оваа година се одржа во дворот на храмот „Св. Великомаченик Димитриј“ во Битола.
19.01.2017, 13:49

СКОПЈЕ
Маж пронајден мртов во центарот на Скопје
Жител на скопско Долно Количани бил пронајден починат во среда вечер на улицата Петар Поп Арсов, во центарот на Скопје.
19.01.2017, 13:48

СКОПЈЕ
Скопска зимска идила – галерија
Снегот и ниските температури годинава им зададоа многу проблеми на надлежните служби, но и покрај тоа, никој не останува рамнодушен на белата убавина, особено не децата…
19.01.2017, 13:43

ОХРИД
Петар Рупески го фати крстот во студените охридски езерски води
Најсреќен денеска во водите на Охридското Езеро беше 27 годишниот Петар Рупески од охридската населба Варош, кој го фати крстот од неколкуте стотици верници кои влегоа во студените води на езерото.
19.01.2017, 13:38

СКОПЈЕ
Ноќеска фрлени 155 тони сол, апел и до граѓаните да го чистат снегот пред своите домови
Екипите на зимската служба на Град Скопје во текот на изминатата ноќ и до 7 часот сабајле фрлија 155 тони сол на градските булевари и улици, особено на критичните места.
19.01.2017, 13:35

СКОПЈЕ
Охриѓанецот Бобан Павловски го фати светиот крст во Скопје
Положениот крст во водите на Вардар, по повод големиот христијански празник Богојавленије Водици го фати охриѓанецот Бобан Павловски.
19.01.2017, 13:28

МАКЕДОНИЈА
Православните христијани го прославуваат Богојавление-Водици
Православните верници во четврток го слават Богојавление – Водици, празник поврзан, според верувањата, со крштевањето на Исус Христос во водите на реката Јордан.
19.01.2017, 10:33

СКОПЈЕ
Облачно со повремени врнежи од снег
Претежно облачно со повремени врнежи од снег, во источните и јужните делови претпладне поинтензивни. Снежната покривка од овој снежен бран насекаде ќе се зголеми, на места за 20 до 30 cm. На запад врнежите претпладне постепено ќе престануваат, а до крајот на денот ќе завршуваат и на исток.
19.01.2017, 10:32

СООБРАЌАЈ
Отежнато одвивање на сообраќајот, во зимски услови
Од 09:30 часот укината е забраната за сообраќај на тешки товарни возила на планинскиот премин Пресека, а од 10:00 часот се укинува и забраната за сообраќај на тешки товарни возила на планинскиот премин Плетвар. Нешто подоцна беше укината забраната за тешки товарни на Стража.
19.01.2017, 10:30

ПОЛИТИКА
Ахмети и Груевски се сретнаа – ги анализирале резултатите од изборите и политичката состојба
Претседателите на ДУИ и ВМРО ДПМНЕ, Али Ахмети и Никола Груевски во среда остварија средба на која што акцентот во разговорите беше ставен на две точки и тоа анализа на резултатите од изборите одржани на 11 декември, кои беа оценети како слободни фер и демократски, како и анализа на актуелната политичка состојба.
18.01.2017, 21:18

МАКЕДОНИЈА
Забрана за товарни возила на Стража, на Пресека и на патот Ресен-Битола
На патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот премин Стража, како и на патниот правец Ресен – Битола воведени се забрани за сообраќај за тешки товарни возила.
18.01.2017, 19:11

ПОЛИТИКА
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ во Куманово не презема никакви мерки за загадувањето и свесно труе 120 илјади граѓани
За разлика од Градот Скопје кој ги презема сите неопходни мерки против загадувањето, СДСМ во Куманово не презема никакви мерки и свесно е виновна за труењето на над 120 000 граѓани.
18.01.2017, 19:09

ПОЛИТИКА
СДСМ: Парите за фасади да се пренаменат за засолништа за бездомници
Градот Скопје треба веднаш да се откаже од изградбата на нови барокни фасади, за што градоначалникот на Скопје Коце Трајановски планира да потроши дополнителни 350 милиони денари во 2017 година и тие пари да се пренаменат за згрижување на бездомниците, сметаат од СДСМ.
18.01.2017, 16:18

СКОПЈЕ
Ристески: И по 3 години од ветувањето, Жерновски не изгради училиште во Капиштец
Денеска се наоѓаме повторно пред проектот „Училиште во Капиштец“ на Андреј Жерновски. Дали гледате некаде училиште? Не, нормално не гледате. Не го гледате училиштето кое требаше да го направи мрзливиот Андреј Жерновски бидејќи не го изгради веќе 4 години, изјави на денешната прес конференција Јордан Ристески, советник во Општина Центар.
18.01.2017, 16:16

СКОПЈЕ
Загадениот воздух во Скопје одзема животи
Алармантно е зголемен бројот на смртни случаи како последица на загадениот воздух во Скопје, покажа истражувањето поддржано од ЕУ, а координирано од Метеоролошкиот институт на Финска, кое во среда беше презентирано од Институтот за јавно здравје.
18.01.2017, 15:48

ПОЛИТИКА
Касами лидер на БЕСА: Груевски нема легитимитет за премиер
Никола Груевски нема легитимитет не само за да биде премиер, туку за која и да е државна функција се додека не се расчисти неговиот случај пред Специјалното јавно обвинителство, вели во интервју за А1он лидерот на БЕСА, Билал Касами, новата албанска партија која на последните избори освои пет пратенички мадати.
18.01.2017, 15:47

НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА
Новиот претседател на ЕП силен поддржувач на Македонија
63-годишниот Тајани е избран во четвртиот и последен круг од гласањето, со просто мнозинство од 351 глас, додека неговиот противкандидат и сонародник, социјалистот Џани Питела, освои 282 гласови од европратениците.
18.01.2017, 15:41

ОХРИД
Охрид подготвен за утрешниот Богојавленски водосвет
Во Охрид се е подготвено за утрешното одбележување на верскиот празник Богојавление – Водици, уникатна религиска традиција по која е препознатлив градот.
18.01.2017, 15:24

СКОПЈЕ
На ФМУ се одржа комеморација за маестро Саша Николовски-Ѓумар
По повод смртта на својот редовен професор и диригент Саша Николовски-Ѓумар, еден од најпознатите и најголеми македонски дириенти кој ненадејно почина во саботата попладнето на 50-годишна возраст, во средата на Факултетот за музичка уметност во Скопје се одржа комеморација.
18.01.2017, 14:55

ЦРНА ХРОНИКА
Најден застрелан маж на Раштански пат со пиштолот до него
Во вторникот попладне, во 17.15 часот во Скопје, на обиколницата кај надвозникот за Раштански пат, до едно возило пронајден бил машки леш со прострелна рана во главата.
18.01.2017, 14:16

ПОЛИТИКА
Заев-Тимоние: Демократските процеси да продолжат, Македонија е пред вистинска шанса за успех
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска се сретна со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, при што на средата беше изразена заедничка согласност дека Македонија е исправена пред вистинска шанса да зачекори кон светла и стабилна евроатлантска иднина во интерес на граѓаните доколку продолжат демократските процеси во државата, соопштуваат од СДСМ.
18.01.2017, 14:15

КИЧЕВО
Татко обљубувал ќерка со ментална попреченост во Кичево
Еден кичевец е приведен, откако неговата ќерка го пријавила дека повеќекратно вршел обљуба над неа.
18.01.2017, 14:14

СКОПЈЕ
Фрлени 140 тони сол на градските улици и булевари
Екипите на зимската служба на Град Скопје во текот на изминатата ноќ и до 13 часот фрлија 140 тони сол на градските булевари и улици, особено на критичните места, соопштуваат од Град Скопје.
18.01.2017, 14:13

ЕКОНОМИЈА
ЕБОР го откажа кредитот за Бошков мост оти парите не се искористени
Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ја откажа во средата финансиската поддршка на хидроелектраната „Бошков мост“, која беше планирано да се гради во Националниот парк „Маврово“.
18.01.2017, 14:10

МАКЕДОНИЈА
Преработувачката индустрија со поповолни очекувања за порачките и обемот на производство
Како што објави Државниот завод за статистика, очекувањата на раководителите се поповолни во декември 2016 година во однос на претходниот месец и за обезбеденоста на производството со порачки.
18.01.2017, 14:09

ОХРИД
Татко и син претепани во Охрид
Во вторникот вечерта, во Охрид биле претепани татко и син, а синот се здобил и со внатрешно крварење во мозокот.
18.01.2017, 13:51

СКОПЈЕ
Град Скопје ќе ги донира планираните средства за новогодишната прослава за нов пункт за бездомници
Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседалелот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева, денеска го посетија Пунктот и Прифатилиштето за бездомни лица, лоциран во Момин Поток им поделија хигиенски пакети, пакети со прехранбени производи и гумени чизми и го најавија новиот проект за проширување на неговит капацитет за кој Градот Скопје ќе ги донира планираните средства за Новогодишната прослава од два милиони денари.
18.01.2017, 13:50

СКОПЈЕ
Врховниот суд ги прифати жалбите за судски администратор кој го именуваше Владимир Панчевски
Врховниот суд на Република Македонија уважи во средата три жалби на вработени во Основниот суд Скопје 1 – Скопје, кои сметаа дека поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, на незаконски начин извршил именување на нов судски администратор.
18.01.2017, 13:48

СКОПЈЕ
Продолжува расчистување на улиците од снег во Гази Баба
Во периодот зафатен со снежни врнежи на територијата на општина Гази Баба, продолжуваат активностите на фирмите задолжени за зимско одржување во општината, кои постојано интервенираат на терен со својата механизација за расчистување на теренот.
18.01.2017, 13:08

СКОПЈЕ
Трајановски го посети пунктот за бездомни лица во Момин Поток
Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева, го посетија пунктот и прифатилиштето за бездомни лица, лоциран во Момин Поток и им поделија хигиенски пакети, пакети со прехранбени производи и гумени чизми.
18.01.2017, 12:52

ИЛИНДЕН
Положување на крстот за Водици во општина Илинден по деветти пат
Општина Илинден по повод претстојниот православен празник Богојавление (Водици), во соработка со свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“, и годинава традиционално по деветти пат oрганизира положување на крстот во езерото на хотел Бест Вестерн-Белви, во населба Илинден.
18.01.2017, 12:12

12345678910 ... Последна

AРХИВА ПО КАТЕГОРИИ

 

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЗАНИМЛИВОСТИ
Тој е жив Хулк: Има 432 кг, запира трактор, дневно јаде 36 јајца, 3 кг месо и тоа не е сè...
СЛАВНИ ПАРОВИ
Пирс има 63 години и изгледа вака! Но вистинското изненадување е неговата жена!
СЕЛЕБРИТИ
Славниот кошаркар фатен во неверство: И тоа не е најголемото изненадување
ОДЛИЧЕН ТРИК
Тој го ставил ова под влошката на своите чевли, и сега два милиона луѓе имаат топли стапала!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум