АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
-2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
СИТЕ ВЕСТИНАЈЧИТАНИ ДЕНЕСНАЈЧИТАНИ 7 ДЕНАНАЈЧИТАНИ 30 ДЕНАВИДЕО ВЕСТИФОТО ВЕСТИ

ТЕНИС
Рожер не врати во годините: Федерер го преслуша Бердих за 90 минути и си закажа пресметка со Нишикори
Тениските фанови беа скратени од задоволството да го гледаат Рожер Федерер во изминативе шест месеци, но дека швајцарскиот маестро се уште може да понуди спектакуларен тенис на 35-годишна возраст денека најдобро се увери Томаш Бердих кој едноставно беше збришан од централниот терен на Австралија Опен.
 

ТЕНИС
Сензација во Мелбурн, Истомин го детронизира Ѓоковиќ
Узбекистанецот Денис Истомин го направи едно од најголемите изненадувања во изминатата деценија на грен слем турнирите откако во второто коло го елиминира бранителот на титулата и шесткратниот освојувач на Аустралијан Опен, Новак Ѓоковиќ.
19.01.2017, 13:34

ТЕНИС
Трамп му испрати интересна порака на Надал, Шпанецот му возврати искрено и доста дрско
Рафаел Надал утре наутро ќе го одигра својот втор натпревар на Австралија Опен, но наместо за неговиот следен противник Маркос Багдатис, светската тениска јавност пишува за една изјава која ја даде американскиот претседател, Доналд Трумп.
18.01.2017, 14:22

ТЕНИС
Троицки збесна откако беше оштетен за еден поен, па и се нафрли на хрватската судијка Чичак
Виктор Троицки е познат по тоа што често знае да ги загуби нервите со тениските судии, а во едно такво издание се прикажа и во второто коло на Австралија Опен, односно на неговиот меч против Паоло Лоренци.
18.01.2017, 12:56

ТЕНИС
Разиграниот Ѓоковиќ не дозволи реприза на Доха и лесно го среди Вердаско во Мелбурн
Предвидувањата беа дека Новак Ѓоковиќ го доби најтешкиот противник од фаворитите со оглед на тоа што ждрепката посака да се падне со Фернандо Вердаско, но за разлика од мечот кој го понуди шпанскиот тенисер пред две недели во Доха, ова утро не гледавме ни одблиску изедначен натпревар како споменатиот.
17.01.2017, 12:18

ТЕНИС
Алмагро одигра само 20 минути и предизвика бура на Австралија Опен: Имам 10 милиони, не играм за 50 илјади долари!
Николас Алмагро пред неколку години важеше за тенисер од најголемата светска елита и постојан член од тенискиот топ 10, но во последно време игра далеку од очекувањата и се почесто ги завршува грен-слем турнирите уште во раната фаза.
16.01.2017, 12:45

СКИЈАЊЕ
Откажани спустот за жени во Алтенмарк и спустот за мажи во Венген
Спустот за скијачки во првенството за Светскиот куп требаше да се вози во саботата во Алтенмарк и спустот за скијачи во Венген се откажани поради лошите временски услови, објавија оранизаторите.
14.01.2017, 13:22

ТЕНИС
Лина Ѓорчевска загуби на чекор пред главниот турнир
Најдобро рангираната македонска тенисерка Лина Ѓорчевска го заврши настапот на Аустралиан Опен 2017.
14.01.2017, 11:04

ТЕНИС
Искусната Фогеле последна пречка за Ѓорческа на патот до главната фаза
Стефани Фогеле од Швајцарија е последната пречка која стои на патот на најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, до пласман на главниот турнир, на првиот грен слем во сезоната, Аустралијан Опен.
13.01.2017, 14:18

ТЕНИС
Лина „меле“ во Мелбурн: Ѓорческа ја почисти фаворизираната Унгарка и се пласираше во последното коло на Австралија опен!
Лина Ѓорческа направи уште еден подвиг на Австралија опен, па така по вчерашната премиерна и деби победа на грен слем турнирите, нашата најдобра тенисерка денеска и одржа лекција на уште една противничка за пласман во завршното трето коло од квалификациите.
13.01.2017, 12:03

ТЕНИС
АО: Мари на стартот со Марченко, Ѓоковиќ со Вердаско
Новак Ѓоковиќ одбраната на титулата на Аустралијан Опен ќе ја започне против Шпанецот Фернандо Вердаско, додека првиот носител на грен слемот во Мелбурн Енди Мари на стартот ќе се сретне со Украинецот Иља Марченко.
13.01.2017, 10:05

ТЕНИС
Неверојатен хуманитарен потег: Ѓоковиќ играше во инвалидска количка!
Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ организираше сопствен хуманитарен настан во Мелбурн, за да обезбеди средства за неговата фондација која го помага раниот развој на децата во Србија.
12.01.2017, 11:43

ТЕНИС
Ѓорческа успешно ја мина првата пречка во Мелбурн
Лина Ѓорческа утрово во Мелбурн испиша нова страница во историјата на македонскиот тенис. Ѓорческа успеа да го мине првото квалификациско коло на Аустралијан Опен и да стане првата Македонка која забележала победа на еден Грен слем турнир.
12.01.2017, 09:03

ТЕНИС
Ѓорческа против Викари на Аустралијан Опен
Најдобрата спортискта на Македонија за 2016 година, тенисерката Лина Ѓорческа, во четврток во раните утрински часови, ќе настапи во првото квалификациско коло на гренс слем турнирот Аустралијан Опен.
11.01.2017, 11:39

ТЕНИС
Тенисер суспендиран на седум години поради местење на натпревари
Австралискиот тенисер Ник Линдал поради местење на мечеви доби седумгодишна суспензија и парична казна од 35.000 долари.
10.01.2017, 12:19

ТЕНИС
Јотовски пред пласман во главната фаза на фјучерсот во САД
Првиот македонски рекет, Томислав Јотовски е пред пласман во главната фаза на ИТФ фјучерсот во Плантејшн, Соединетите Американски Држави. Имено нашиот ас успешно ја мина и третата квалификациска рунда и тоа убедливо без загубен гејм против Иван Калин од Русија.
09.01.2017, 11:50

ТЕНИС
Тоа е тој спортски дух: Федерер со одличен гест ја освои публиката во Австралија
Рожер Федерер по голема битка и борба доживеа пораз од младиот Александар Зверев на мечот од Хопман Купот кој се одржува во Австралија, меѓутоа резултатот од овој меч остана во сенка на одличниот спортски гест на Швајцарецот во првиот сет.
04.01.2017, 14:27

ТЕНИС
Сестрите Вилијамс лошо ја започнаа 2017 година
Сестрите Вилијамс, Серена и Венус, лошо ја започнаа новата година. Серена не успеа да се пласира во четвртфиналето на турнирот во Окланд, додека Венус поради повреда се повлече од овој турнир.
04.01.2017, 11:37

ТЕНИС
Ѓоковиќ искрен: Ми фалат мечевите со Надал
Вториот тенисер на АТП листата, Новак Ѓоковиќ призна дека му фалат мечевите со неговиот голем ривал Рафаел Надал.
03.01.2017, 15:16

ОДБОЈКА
Предизвик за нашиот стратег: Миленкоски е нов селектор на Турција
Искусниот македонски стратег, Јошко Миленкоски е назначен за нов кормилар на машката сениорска репрезентација на Турција.
30.12.2016, 19:45

СКИ СКОКОВИ
Стартува новогодишната турнеја „Четири скокалници“
Традиционално за време на Новогодишните празници, спортската јавност е свртена кон турнеката Четири скокалници, која оваа година ќе се одржи по 65-ти пат. Австријците, се доминантан нација изминатите години, имаа низа од седум победи која минатата година ја прекина Петер Превц.
30.12.2016, 09:42

ТЕНИС
Тенисер добива смртни закани
Самјуел Грот, 180-ти на тениската АТП листа, пријавил дека тој и семејстово добиваат смртни закани.
29.12.2016, 15:33

ТЕНИС
Шокираната Серена во голем стил ја испрати Ивановиќ во пензија
Серена Вилијам водеше жестоки битки со Ана Ивановиќ на теренот, но нивниот однос секогаш беше максимално примерен и достоен за две тенисерки кои своевремено заедно се бореа за врвот на ВТА листата.
29.12.2016, 11:25

ТЕНИС
Ана Ивановиќ објави крај на кариерата: Готово е со тенисот!
Српската тенисерка Ана Ивановиќ соопшти на својот профил на Фејсбук дека ја завршува својата спортска кариера.
28.12.2016, 20:06

КАРАТЕ
МТКФ ги прогласи најдобрите во 2016 година
Управниот одбор на МТКФ, во средата, ги прогласи најдобрите македонски каратисти за 2016 година.
28.12.2016, 15:33

НАЈДОБРИ СПОРТИСТИ
L’Equipe: Болт и Бајлс лауреати за 2016 година
Најбрзиот човек во светот Јусеин Болт (30) и гимнастичарката Симон Бајлс (19) се прогласени за најдобри светски спортисти во 2016 година, во изборот на францускиот весник L’Equipe.
28.12.2016, 13:21

ДОПИНГ
Русија го призна допингот
Високи руски функционери прв пат признале дека постоел допинг систем, кој крена „голема прашина“ и обележа неколку големи спортски настани во годината која изминува.
28.12.2016, 10:42

ВИЗ ЕР СКОПСКИ МАРАТОН
Уникатните близначки од Естонија промоторки на Виз Ер Скопски маратон
Оваа година промотoрки на Виз Ер Скопскиот маратон ќе бидат трите сестри близначки од Естонија, Леила, Лина и Лили кои учествуваа на маратонската трка на Олимписките игри во Рио.
28.12.2016, 10:31

ТЕНИС
Ѓоковиќ ќе настапи на четири турнири во првите три месеци од 2017
Новак Ѓоковиќ во првите три месеци од 2017 година ќе одигра само четири турнири, а во неговиот распоред го нема настапот во Дејвис купот, во февруари.
27.12.2016, 10:03

ДРУГИ СПОРТОВИ
МОК одбезбеди 40.000 долари за подготовките на ракометарите
Македонскиот олимписки комитет (МОК) за предстојното Светско првенство во ракомет во Франција (11-29 Јануари 2017 година), за потребите на машката ракометна репрезентација обезбеди финансиска помош во износ од 40,000 американски долари.
26.12.2016, 15:10

ТЕНИС
Ѓорческа со скок на ВТА листата ја заврши успешната 2016 година
Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа со напредок на ВТА листата ја завршуваа оваа успешна за неа 2016 година.
26.12.2016, 12:43

ОДБОЈКА
Полска и Србија ќе играат одбојка пред 70.000 гледачи
Одбојкарските репрезентации на Полска и Србија, во август, ќе го отворат Европското првенство на Националниот фудбалски стадион во Варшава, соопшти CEV.
23.12.2016, 13:27

СКОПЈЕ
Лауреати на Скопје за 2016: Томи Стефановски, ШК Алкалоид, Раул, Лејно
Денеска во салата на Советот на Град Скопје беа прогласени најуспешните спортистки и спортисти, тренер и спортска екипа на Град Скопје, за 2016 година.
22.12.2016, 14:18

ТЕНИС
Рекорден награден фонд на Аустралијан Опен
Организаторите на првиот гренд слем во сезоната, Аустралијан Опен, соопштија дека наградниот фонд е зголемен за 14 отсто и изнесува 36,2 милиони долари.
21.12.2016, 14:19

ТЕНИС
Завршена четиричасовната маратонска операција на Квитова, портпаролката откри дали ќе може повторно да заигра тенис
Петра Квитова изминатава ноќ подлегна на тешка операција на нејзината лева рака по страшниот напад кој го претрпе од провалник во нејзиниот апартман во Чешка, но стравувањата отидоа до тој степен, што во прашање беше доведена нејзината кариера.
21.12.2016, 11:46

ТЕНИС
Дел Потро ќе го пропушти Аустралијан Опен
Аргентинскиот тенисер Хуан Мартин дел Потро изјавил дека шанските тој да заигра на првиот грен слем во сезоната, Аустралијан Опен, се минимални.
21.12.2016, 09:53

ТЕНИС
Вимблдон шампионката од 2014 година префрлена во болница откако била нападната со нож
Нападот со нож кој беше извршен над Моника Селеш за време на меч е нешто што сигурно не предизвикува добри сеќавања меѓу тениските фанови, кои ова попладне беа запознаени со уште една непосакувана приказна која за среќа имала среќен крај.
20.12.2016, 13:25

ТЕНИС
Надал убеден: Моја многу ќе ми помогне
Некогашниот светски рекет број еден, Рафаел Надал пред неколку дена го засили својот стручен штаб со својот идол од детството, Карлос Моја кој ќе треба да му помогне на „бикот“ од Мајорка да се врати на старите победнички патеки.
19.12.2016, 12:45

ГИМНАСТИКА
Американски гимнастичари жртви на сексуално злоставување
Околу 368 членови на Американскиот федерација за гимнакстика биле жртви на сексуално злоставување во последните 20 години од страна на тренери или челници на Федерацијата, пишува весникот Indianapolis Star.
16.12.2016, 14:31

ТЕНИС
Најдобрите 100 поени на големиот мајстор Ѓоковиќ
Новак Ѓоковиќ во финишот на оваа година беше симнат од врвот на АТП листата од Енди Мари, но тој и понатаму останува како играч со најмногу шанси за освојување на титулите во наредната 2017 година.
15.12.2016, 12:22

ТЕНИС
АТП најави прифаќање на женското правило и во машкиот тенис, Федерер шокиран: Подобро ќе се пензионирам!
Светската професионална тениска асоцијација повремено знае да донесе иновативни решенија со цел дополнително да се зголеми популарноста на белиот спорт, но ако таканареченото „соколово око“ беше полн погодок и веќе е прифатено од страна на сите познати играчи, најавеното ново правило за 2018-та година почна да предизвикува големо разочарување.
14.12.2016, 14:16

УФЦ
МекГрегор се прикажа во едно навистина поинакво издание и ги „запали“ социјалните мрежи
Покрај неверојатната страст и храброста која ја покажува при УФЦ борбите, Конор МекГрегор е препознатлив и по тоа што често знае да комуницира со своите фанови преку социјалните мрежи, а неговата активност на Инстаграм сега предизвика навистина големи реакции меѓу следбениците.
13.12.2016, 14:23

СТРЕЛАШТВО
Државен рекорд на Балабан со воздушна пушка на 10 метри
Македонската репрезентативка во стрелаштво, охриѓанката Нина Балабан имаше извондрен настап на меѓународниот Гран При турнир во главниот град на Србија, Белград. Балабан во дисциплината воздушна пушка на 10 метри, во квалификациите два пати го соборуваше сопствениот рекор, кој воедно е и државен, а во финалето го освои бронзениот медал.
12.12.2016, 14:45

ТЕНИС
Новак шоу: Најкомичните моменти со Ѓоковиќ во 2016
Новак Ѓоковиќ не одигра на своето ниво во вториот дел од сезоната и затоа го загуби првото место на АТП листата од Енди Мари.
10.12.2016, 13:03

АТЛЕТИКА
WADA: Под допинг повеќе од 1.000 руски атлетичари
Завршниот дел на извештајот на Светската анти-допинг агенција (WADA), на авторот Ричард Мекларен, подразбира дека допингувани биле и спортисти кои на на Зимските олимписки игри во Сочи во 2014 година и освоиле четири медали, како и петмина натпреварувачи кои на Летните олимписки игри во Лондон во 2012 година, освоиле медали.
09.12.2016, 13:46

ТЕНИС
Бекер фрли ново светло на неговата разделба со Ѓоковиќ
Славниот тениски ас и Новак Ѓоковиќ и помалку неочекувано решија да ја прекинат нивната успешна соработка која ја имаат претходниве три години со тоа што конкретно причината за разделбата не беше соопштена.
09.12.2016, 12:56

ОЛИМПИЈАДА
МОК ги потврди кандидатурите на Париз, Лос Анџелес и Будимпешта
Меѓународниот олимписки комитет (МОК) ги потврди кандидатурите на Париз, Лос Анџелес и Будипмешта за организација на Олимписките игри во 2024 година.
09.12.2016, 11:51

ТЕНИС
Кејхил нов тренер на Ѓоковиќ?
Новак Ѓоковиќ во вторникот се раздели со својот тренер Борис Бекер, со кого соработуваше три години, а според некои медиуми тој веќе пронашол нов тренер, кој ќе работи со него заедно со Марјан Вајда, кој со српскиот тенисер е веќе една деценија.
09.12.2016, 10:01

ТЕНИС
Бекер се отвори: Ѓоковиќ не тренираше доволно, а рацете ни беа врзани
Германската легенда повеќе нема да биде дел од тимот на Новак Ѓоковиќ, одлука која во текот на вчерашниот ден и официјално беше потврдена од двете страни.
07.12.2016, 13:56

ТЕНИС
По потврдената разделба: Бекер му испрати порака на Ѓоковиќ ставајќи посебен акцент на еден успех
Новак Ѓоковиќ крајно џентлменски и со голема благодарност ја соопшти веста за прекин на соработката со поранешниот успешен тенисер Борис Бекер, но навистина не се чекаше воопшто долго за одговор од страна на искусниот Германец кој во голем стил возврати на пораката на Ноле.
07.12.2016, 11:29

ПЛИВАЊЕ
Виндзор 2016: Богдановски го собори рекордот на 200 метри слободно
Анастасија Богдановски настапи прва од македонските претставници на Светското првенство во пливање на 25-метарски базени што се одржува во Виндзор, Канада, а веќе во првата трка исплива нов државен рекорд на 200 метри слободно.
06.12.2016, 21:00

ПЛИВАЊЕ
Македонија со петмина пливачи на СП во 25-метарски базени
Канадскиот град Виндзор од 6. до 11.декември ќе биде домаќин на Светско првенство во пливање во 25-метарски базени. На Светското првенство учествуваат повеќе од 1.000 пливачи од 176 земји.
06.12.2016, 09:57

ТЕНИС
Македонката сè повисоко и повисоко: Нов рекорден ранкинг на Ѓорческа во двојки
Најдобриот женски македонски рекет, Лина Ѓорческа продолжи да се искачува се повисоко и повисоко на ВТА ранг листата.
05.12.2016, 13:24

АТЛЕТИКА
Болт рекорден шести пат прогласен за атлетичар на годината
Деветкратниот олимписки шампион Јусеин Болт, рекорден шести пат е прогласен за атлетичар на годината, во изборот на Меѓународната атлетска федерација (IAAF).
03.12.2016, 13:51

ТЕНИС
Ѓорческа „рипна“ на најновата ВТА листа
Наjквалитетната македонска тенисерка Лина Ѓорческа забележа напредок во поединечна конкуренција на најновата ВТА листа.
28.11.2016, 14:15

ТЕНИС
Каков херој: Дел Потро откри дека го играл последниот сет против Чилиќ со скршеница!
Хуан Мартин Дел Потро со големи емоции и солзи во очите ја прослави освоената титула во Дејвис купот за која имаше голема заслуга, но за каков херој станува збор најдобар доказ е изјавата која ја даде по крајот на сите случувања во хрватската „Арена“.
28.11.2016, 12:50

ТЕНИС
Мајсторија на денот: Бравурозниот поен на Дел Потро со кој беше најавен пресвртот на Аргентина
Репрезентацијата на Аргентина успеа конечно да дојде во првата Дејвис куп титула и тоа со фантастичен пресврт на гостински терен против Хрватска.
28.11.2016, 12:28

ТЕНИС
Налбандијан: Федерер е најголем во историјата
Аргентинскиот ас, Давид Налбандијан кој пред неколку години реши да и стави крај на својата тениска кариера смета дека Рожер Федерер е најголемиот играч во историјата на белиот спорт.
28.11.2016, 12:25

КАРАТЕ
Традиционално карате: Седум златни медали за Македонија на ЕП
Македонската репрезентација во традиционално карате со 12 медали го завршија настапот на Европското првенство во Крањска Гора, Словенија.
28.11.2016, 11:50

ТЕНИС
Аргентина го освои Дејвис купот
Тениската репрезентација на Аргентина го освои Дејвис купот прв пат во својата историја. Аргентинците, во Загреб, со пресврт ја совлада Хрватска со 3:2. Решавачкиот поен за Аргентина го освои Федерико Делбонис кој во три сета го победи Иво Карловиќ.
28.11.2016, 10:15

12345678910 ... Последна

AРХИВА ПО КАТЕГОРИИ

 

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЗАНИМЛИВОСТИ
Тој е жив Хулк: Има 432 кг, запира трактор, дневно јаде 36 јајца, 3 кг месо и тоа не е сè...
СЛАВНИ ПАРОВИ
Пирс има 63 години и изгледа вака! Но вистинското изненадување е неговата жена!
СЕЛЕБРИТИ
Славниот кошаркар фатен во неверство: И тоа не е најголемото изненадување
ОДЛИЧЕН ТРИК
Тој го ставил ова под влошката на своите чевли, и сега два милиона луѓе имаат топли стапала!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум