АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
14
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЗАНИМЛИВОСТИИНТЕРЕСНОИГРИ
Неверојатни достигнувања постигнати од жени
06.07.2013 | 14:40
Извор: Точка
Прочитано: 3822 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Иако сите тврдат дека мажите управуваат со светот, а жените се грижат за нивните мажи да имаат се’ што им треба, луѓето понекогаш забораваат колку неверојатни жени на оваа планета успеале да исполнат мисии достојни за мажите. Еве неколку примери кои ја покажуваат моќта на интелигентната современа жена.

Првата писателка која заработила милијарди

Откако нејзиниот ракопис бил одбиен од дури 12 издавачи, Џ.К. Роулинг по многу време стана првата авторка (од двата пола) која заработила милијарда фунти, откако нејзиниот серијал книги за Хари Потер стана светска сензација.


Првата жена која се искачила на врвот на Монт Еверест

Јапонската планинарка Јунко Табеи стана првата жена која го достигнала врвот на Монт Еверест, и е првата жена која ги има достигнато највисоките врвови на сите седум континенти.


Првата жена која го преминала Атлантикот во авион

Амелија Ирхарт била позната уште од 1937 година како првата жена која го преминала Атлантскиот Океан во авион и напишала книга која во тоа време била бестселер.


Првата жена која освоила Оскар за најдобар режисер

Режисерката Кетрин Бигелоу со филмот „The Hurt Locker“ собра шест оскари во 2010 година, вклучувајќи и оскар за најдобар режисер и најдобар филм. Бигелоу стана првата жена која ја однесе дома оваа престижна награда, победувајќи го во трката за најдобра режија својот поранешен сопруг, Џејмс Камерон.


Добитничка на Нобеловата награда за мир

Во 1970 година, Мајка Тереза доби Нобелова награда за мир после добивањето на дозвола од Светата столица да започне свој ред, Мисионерките на хуманоста.


Прва жена поетски лауреат

Поетесата и писателка на драми, Керол Ен Дафи, избрана е како првата жена поетски лауреат, што претставува најпрестижна титула за поезија во Англија – после цели 400 години доминација од мажите.


Првата жена примена во Училиштето на фина уметност во Париз

Џулија Морган, 26-годишна девојка од Калифорнија, била една од 100-те студентки на целиот универзитет (и единствена жена-инженер). Откако ја добила дипломата по архитектура на овој факултет, кој бил најпрестижен факултет за архитектура во светот, Морган се вратила во Калифорнија. Таму станала првата лиценцирана жена која практикувала архитектура во светот.


Најбрзата личност која пловела околу светот

На 28-годишна возраст, Елен МекАртур, капетан на јахта, ги сруши сите светски рекорди откако стана личноста која успеала за најкратко време да го преплови целиот свет, без пауза. МекАртур исто така стана и најмладата личност која добила титула од Кралицата.


Првата жена која била Секретар на САД

Експертот за интернационални врски Меделин Олбрајт е првата жена Секретар на САД. Таа е водечката женска фигура во федералната владина историја.


Првата жена која добила Пулицерова награда

Едит Вартон ја добила наградата за нејзината новела напишана во 1920 година, „Години на невиност“. Оваа книга била критика за дволичноста на високата класа во Њујорк на преминот во новиот век. Оваа книга е инспирација за многу адаптации на театарската и филмската сцена, и е земена како урнек за книгите „Озборувачка“.

НАЈНОВО ОД ЗАНИМЛИВОСТИ  
РАБОТНО ВРЕМЕ
Ова се земјите со најдолго и најкратко работно време
Многу работодавци во Шведска одлучиле да го намалат работното време на шест работни часови дневно, за да ја зголемат продуктивноста и задоволството на работниците. Многумина веќе ја прифатиле оваа промена, која на луѓето им овозможува да имаат доволно време за приватниот живот.
07.10.2015, 19:40


НЕПРИЈАТНО ОТКРИТИЕ
Во клуб го сретнала момчето од соништата, а кога се обидела да го најде преку Фејсбук доживеала кошмар
Пипа Мекини во британски клуб запознала супер момче со кое се бакнувала, и мислејќи дека лошо му го запишала бројот го побарала на Фејсбук. Но, не ни помислувала дека тој можеби е зафатен...
07.10.2015, 18:30


КРАЛСКИ ПАР
Сте ја виделе ли оваа фотографија?: Принцот Чарлс ја допира Дајана за гради
Двајцата биле фотографирани во 1982. година на Бахамите, а за разлика од сите досега видени фотографии, оваа е повеќе од провокативна.
07.10.2015, 13:57


ТРЕНИНГ
Бодибилдер-бездомник: Има 50 години, нема каде да спие, но секогаш наоѓа место да тренира
50-годишниот Жак Сајах од Франција секојдневно вежба, бидејќи сака да изгледа добро, но не оди во теретана, туку вежба на улиците, каде што живее. Овој бездомник сака да го одржи својот изглед без разлика на тоа што останал без покрив над главата.
07.10.2015, 11:32


БРИТАНИЈА
Беби-ситерка имала секс со 11-годишно момче, избегнала затвор благодарение на таткото на жртвата
21-годишната Џејд Хат, која имала секс со 11-годишното дете кое требала да го чува, била поштедена од затвор откако таткото на детето застанал во нејзина одбрана.
07.10.2015, 09:10

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Бил мртов 67 дена, а потоа оживеал: Сензација во Сплит за која зборува цел Балкан
„Влегов во свет кој не ми беше јасен. Бев во соба, а не бев во соба. Како сон кој долго трае, не мож...
КРАЛСКИ ПАР
Сте ја виделе ли оваа фотографија?: Принцот Чарлс ја допира Дајана за гради
ТРЕНИНГ
Бодибилдер-бездомник: Има 50 години, нема каде да спие, но секогаш наоѓа место да тренира
ЖИВОТИНСКИ СВЕТ
Бел лав и бел тигар добија принова: Погледнете ги малите и неодоливи лигари!
НЕПРИЈАТНО ОТКРИТИЕ
Во клуб го сретнала момчето од соништата, а кога се обидела да го најде преку Фејсбук доживеала кошмар

ВИДЕО ВЕСТИ

Врв над врвовите: Северна Кореја испратила човек на Сонцето!?
Државната новинска агенција на Северна Кореја, KCNA, гордо објави дека тие станале првата држава на светот која што успеала во нешто што е невозможно – да испрати човек на Сонцето!
ЖИВОТИНСКИ СВЕТ
Бел лав и бел тигар добија принова: Погледнете ги малите и неодоливи лигари!
ТРЕНИНГ
Бодибилдер-бездомник: Има 50 години, нема каде да спие, но секогаш наоѓа место да тренира
ПОЗИТИВ НА ДЕНОТ
Сензација: Овој какаду поради посетата на ветеринарот зборува со глас на робот

ФОТО  
Избор за најдобра фотографија според National Geographic. Награда од 10.000$ за победникот!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
СЛОВЕНИЈА
Хит на интернет: Сиријка прашале дали би останала во Словенија, одговорот ги шокирал
САКАТЕ МИЛИОН ДОЛАРИ?
Симпатичен дедо му нуди милион долари на било кој човек кој што ќе успее да направи само едно и единствено нешто!
ПОСЛЕ 5 ДЕЦЕНИИ
Сите ѝ се смееле кога рекла дека ја киднапирале вонземјани, но сега нешто се променило
НЕВЕРОЈАТНО
На оваа девојка мобилниот ѝ паднал во океан, не можела ни да сонува што ќе се случи потоа
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2015 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: