АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
6
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЗАНИМЛИВОСТИИНТЕРЕСНОИГРИ
Мотивација на вработени: Однесувајте се со нив како кон луѓе
07.11.2012 | 16:29
Извор: Денар.мк
Прочитано: 3552 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Ако вашата цел е да ги мотивирате вработените, прво и најважно е кон луѓето кои се вработени во вашата компанија да се однесувате исклучиво како кон луѓе.

Всушност и луѓето кои според вас се вистинските, имаат свои мани и недостатоци.

Многумина претпоставени, својата улога знаат да ја доживеат претерано нагласено и воопшто не се свесни дека немотивираноста кај вработените е предизвикана токму поради нивниот став, односно кога тие постојано ја форсираат сопствената доминација или сами себе се сметаат за возвишени.

Запомнете, функцијата на секоја компанија, па така и на вашата, не би била возможна доколку ги нема работниците, затоа нивното работно место и нивното значење се исто толку важни како и вашето. Едни на други сте потребни, затоа обидете се да им покажете на вработените колку тие се важни за вашата компанија.

Внимавајте на положбата и улогата на вработените. Тоа што не е во опис на нивната работа не ги принудувајте да го работат.

Внимавајте на работно време на вработените. Не барајте од нив да работат подолго од тоа што е предвидено со закон или од тоа што во заедничкиот договор е запишано.

За прекумерената работа, доколку вработените се согласат на тоа, дадете им парична награда.
Покрај редовно договорената плата, додадете и процент или бонус профит, кој би им бил достапен при извршувањето на повеќе задачи.

Почитувајте ги приватните обврски на вработените и не им ги одземајте договорените слободни денови или слободното време за празници, кое според логиката им следува.

НАЈНОВО ОД ЗАНИМЛИВОСТИ  
ПЕРФЕКЦИЈА
Рај за перфекционистите: Тешко е да се поверува дека овие сцени се вистински
Перфекционистите се луѓе кои најчесто не можеме да ги разбереме, бидејќи кај нив сè мора да биде во совршен ред за да функционира добро.
11.02.2016, 19:24


НОВ ЛУКСУЗ
Ѕирнете во новиот Титаник: Репликата на славниот брод ќе заплови во 2018 година
Титаник 2 ќе заплови во источно кинеската провинција Џиангсу за Дубаи, за разлика од неговиот претходник, кој се упатил за Њујорк од Саутемптон.
11.02.2016, 19:02


РИЈАД
Се сеќавате на неподвижниот тинејџер тежок 610 килограми? Сега се преполовил и застанал на нозе
Пред седум години Калед Мохсен Ал Шири бил тежок неверојатни 610 килограми. Бил хоспитализиран, и со помош на експерти успеал да ослабе. Сега има 24 години и 320 килограми, сè уште се придржува до строгиот режим на исхрана и вежбање во болница, и повторно учи да оди.
11.02.2016, 12:09


ЗАНИМЛИВОСТИ
Вработување: Фотографијата на Facebook е поважна и од биографијата?
Работодавците повеќе не кријат дека, освен работната биографија и мотивациското писмо, кај кандидатите го разгледуваат и нивниот Facebook профил. Па така, на пример, мажите чиишто слики се оценети како поатрактивни, добиле за дури 40 отсто повеќе понуди за вработување.
11.02.2016, 11:00


МОНТЕ КАРЛО
Испливал бродот на гревовите: Тука се коцкале и пиеле во времето на прохибицијата, законот не им можел ништо!
За време на прохибицијата во 30-тите години на 20. век во САД, поединци се досетиле како да продолжат да се коцкаат и да пијат и покрај забраните.
11.02.2016, 10:35

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Вака изгледа крволочниот напад на ајкула – За малку ќе останел без рака (Вознемирувачко видео)
Крволочната ајкулата одеднаш се свртела и го каснала нуркачот за раката, за време на рутинската пров...
ЗАНИМЛИВОСТИ
Пр0ч174ј7е г0 0в4: Вашата способност за читање на вакви "кодирани" пораки открива неверојатни нешта за мозокот
ТОМ И ЏЕРИ
На денешен ден започнале маките на мачорот - Погледнете го првото издание на "Том и Џери"
ИНДИЈА
Драматична снимка: Слон гази цел град
МАРС
Видео во 360 степени: Заминете на кратко на тура по Марс

ВИДЕО ВЕСТИ

Се сеќавате на неподвижниот тинејџер тежок 610 килограми? Сега се преполовил и застанал на нозе
Пред седум години Калед Мохсен Ал Шири бил тежок неверојатни 610 килограми. Бил хоспитализиран, и со помош на експерти успеал да ослабе. Сега има 24 години и 320 килограми, сè уште се придржува до строгиот режим на исхрана и вежбање во болница, и повторно учи да оди.
МОНТЕ КАРЛО
Испливал бродот на гревовите: Тука се коцкале и пиеле во времето на прохибицијата, законот не им можел ништо!
НЕЦЕНЗУРИРАНО ВИДЕО
Вака изгледа крволочниот напад на ајкула – За малку ќе останел без рака (Вознемирувачко видео)
МАРС
Видео во 360 степени: Заминете на кратко на тура по Марс

ФОТО  
Карневали 2016 / насекаде низ светот

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
БИЗАРНО
Оваа фотографија од Доналд Трамп и неговата ќерка е најбизарното нешто што ќе го видите денес
СКОПЈЕ
Ало, полиција, има гол маж на мојата тераса – скопјанка извадена од памет
ГУГЛ
Овој човек по грешка станал сопственик на "Google.com" доменот на една минута, а еве колку му платиле за тоа
ЛОКАЛНО
Хит видео: Секси Сандра го запраша ова момче колку често има секс, а неговиот одговор е урнебесен!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2016 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: