АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЗАНИМЛИВОСТИИНТЕРЕСНОИГРИ
Бурата ја урнала секвојата со тунел, стара илјада години: Животот на омилената туристичка атракција го завршиле дождот и невремето
11.01.2017 | 11:05
Извор: Точка
Прочитано: 5223 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Огромното прастаро дрво секвоја со тунел во својата база, кое годишно во Калифорнија привлекувало илјадници туристи, во неделата се урнало поради обилните дождови и невремето, пишува "New York Times".

Дрвото "Pioneer Cabin" било "одвај живо", тврди волонтер од државниот парк Калаверас Биг Трис, оддалечен на околу 145 километри источно од Сакраменто, па не било веднаш очигледно што ќе се случи со дрвото.

Базата на дрвото била пробушена во текот на 80-тите години на 19. век, па дрвото станало туристичка атракција. На автомобилите им бил дозволен влез низ тунелот, а во последните години пристапот се ограничил. Според американските шуми, планинарите единствено можеле да пристапат до дрвото."Олујата за дрвото едноставно беше премногу", напишала непрофитабилната организација "Calaveras Big Trees" на својот профил на Фејсбук.

Џим Олдеј, волонтер во паркот, кој го фотографирал урнатото дрво, за The San Francisco Chronicle рекол дека дрвото паднало и се распаднало кога удрило на земјата. Неговата сопруга, Џоен Олдеј, додала дека дрвото станало многу кревко. "Беше одвај живо. Имаше само една гранка и тоа на самиот врв", рекла таа.Во текот на минатиот викенд на подрачјето на северна Калифорнија, паднало повеќе од 10 сантиметри дожд, а Олдеј рекол дека во неделата видел дека подрачјето околу дрвото е поплавено. "Пределот изгледаше како река. Делуваше како дрвото да расте на сред езеро", додал Олдеј.

Точната старост на дрвото не е утврдена. Многу стебла во паркот се стари повеќе од 1.000 години, а секвојата може да доживее и повеќе од 3.000 години.

НАЈНОВО ОД ЗАНИМЛИВОСТИ  
ЗАНИМЛИВОСТИ
Ема вели дека добила отказ бидејќи е премногу убава и атрактивна
24 – годишна Ема Хулс тврди дека дошла на работа во локалната телевизија, за да ја одработи својата осумчасовна смена, но ѝ рекле да си оди дома и ѝ порачале: „Би требало да бидеш на модните писти“.
20.02.2017, 18:31


ВЕЛИКА БРИТАНИЈА
Сите знаеме дека не ја сакаше: Принцот Чарлс се оженил со Дијана под притисок и закани само поради ова
За се е виновен принцот Филип?
20.02.2017, 16:37


ПОКРЕВАЊЕ СВЕСТ
Желка во агонија поради загадувањето на океаните со пластика
Во ова видео, можете да видите како голема морска желка страда од пластична сламка која и се заглавила во нејзината малечка ноздрва.
20.02.2017, 16:13


САД
Меланија не заслужува ваков третман: Уште еден потег на Трамп кој го разбесни светот!
Не е новост дека американскиот претседател Доналд Трамп и не е некој голем џентлмен, но она што тој ѝ го направи на Меланија го разбесни светот.
20.02.2017, 16:11


ФРАНЦИЈА
Француските претседатели и нивните љубовници: Секс, измами и скандали во Елисејската палата
Секс-скандалите во владејачките кругови од секогаш биле нормална појава во Франција, а и во дневшно време речиси ништо не може да се сокрие - всушност се смета дека папараците во центарот на француската политика ги воведе Никола Саркози во времето кога тој беше шеф на државата.
20.02.2017, 15:42

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Го обиколи целиот свет, но тука не сакал ни да стапне: Зошто Тито го избегнувал овој српски град?
И тоа не само Тито, туку и останатите државници ретко го посетувале овој град..
САД
Хоуп Шарлот Хикс е жената без која Трамп не може: Измислил ново работно место за неа?
ТЕТОВО
Крволочни миленичиња: Семејство од Тетово живее со волци! "Тие ни се како деца, луѓето се поопасни"
САД
Меланија не заслужува ваков третман: Уште еден потег на Трамп кој го разбесни светот!
ВЕЛИКА БРИТАНИЈА
Сите знаеме дека не ја сакаше: Принцот Чарлс се оженил со Дијана под притисок и закани само поради ова

ВИДЕО ВЕСТИ

Желка во агонија поради загадувањето на океаните со пластика
Во ова видео, можете да видите како голема морска желка страда од пластична сламка која и се заглавила во нејзината малечка ноздрва.
САД
Меланија не заслужува ваков третман: Уште еден потег на Трамп кој го разбесни светот!
ТЕТОВО
Крволочни миленичиња: Семејство од Тетово живее со волци! "Тие ни се како деца, луѓето се поопасни"
РУСИЈА
Погледнете како руските војници си играат со тенкови!

ФОТО  
30 фотографии кои покажуваат колку всушност беше луда и откачена клубската сцена во 90-тите

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ШПАНИЈА
Камерман станал хит: Наместо лицето, ги снимал градите на натпреварувачката
ИСПОВЕД
Дрогирање и оргии под палубите – Еве како изгледа животот на работниците на крузери
РЕАКЦИЈА
Во текот на церемонијата во Кремљ се чула силна бука – Путиновото лице јасно покажува колку е спремен на сè
ЗАНИМЛИВОСТИ
Заработува 223.000 евра годишно како домар: Сите се чуделе како е тоа можно, додека не ја дознале неговатa тајна
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: