АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
-6
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЗАНИМЛИВОСТИИНТЕРЕСНОИГРИ
Конечно ја држам ќерка ми во раце: "Човекот-дрво" излечен по 16 операции
10.01.2017 | 10:56
Извор: Точка
Прочитано: 11787 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

27-годишниот Абдул Баџандар од Бангладеш, кој поради големите "дрвени" израстоци по кожата го добил прекарот "човек-дрво", во последната година минал низ 16 операции, во текот на кои лекарите му отстраниле повеќе од 5 килограми од тие израстоци.

Болеста на Абдул ја предизвикува наследната генетска болест "епидермодисплазиа веруциформис", која е толку ретка што тој е еден од четири луѓе кај кои е дијагностицирана.
Докторите во медицинскиот центар во Дака почнале со третманите и операциите пред една година. Доколку израстоците не почнат повторно да избиваат, Баџандар ќе биде прв забележан случај излечен од ова ретко заболување, што е револуционерно достигнување во историјата на медицината, вели Саманта Лал Сен, координатор за пластична хирургија за Универзитетска медицина во клиниката во Дака.


"Го опериравме најмалку 16 пати за ги отстраниме израстоците. Дланките и стапалата сега изгледаат нормално. Ќе биде пуштен од болница за еден месец, по неколку помали хируршки интервенции за дланките да му добијат совршен облик", рекла докторката Лал Сен и додала дека неговите дланки и стапала целосно заздравеле.


"Не мислев дека некогаш ќе можам да ги држам децата во раце. Сега се чувствувам многу подобро. Можам да ја држам својата ќерка во скут и да си играм со неа. Не можам да дочекам да се вратам дома", пресреќен е Банџандар, кој трпел страшни болки.Баџандар е од сиромашно село на југот на Кулха, на брегот на океанот. Сопругата Халима Хатун ја запознал додека бил здрав, но се разболел пред да се венчаат, против волјата на нејзините родители. Откако е на лечење, сите заедно живеат во болница.Ако Баџандар навистина оздрави, докторката Лал Сен ќе биде во право - досега оваа болест имала само фатална завршница. Така и минатата година починал најпознатиот човек-дрво, Деде Косвар.

НАЈНОВО ОД ЗАНИМЛИВОСТИ  
ЛОНДОН
30 години верував дека мојот татко е Бог и дека ќе ме удри гром ако го напуштам: Исповед на ќерката на еден болен силувач!
Толку била осамена што често разговара со чешмата во бањата.
20.01.2017, 12:45


ВИСТИНСКО ЧУДОВИШТЕ
Страшна снимка: Додека скијала на вода ја следела огромна сенка, а кога се свртела...
„На почетокот мислев дека станува збор за сенка од мојот падобран за скијање.“
18.01.2017, 21:00


ЗАНИМЛИВОСТИ
Рускиот хобит: Бил богат адвокат, а потоа напуштил сè. Сега живее под земја со само едно суштество
За ваква голема животна промена се одлучил бидејќи живеел под голем стрес.
18.01.2017, 17:53


ЗАНИМЛИВОСТИ
Руски град на мртовци: Легендата вели дека од ова место никој не излегува жив
Даргавс во Северна Осетија – Аланија се нарекува рускиот град на мртовци, бидејќи крие некропола со стотици стари гробници во кои се закопани луѓе со сите свои овоземски добра.
17.01.2017, 17:52


БРАЗИЛ
Каков среќник: Вложил илјадници долари на својот среќен број - и добил милиони!
Бразилскиот милијардер Педро Гренден Бартел, е еден од најбогатите луѓе во својата земја, а неодамна станал побогат за три и пол милиони долари.
17.01.2017, 16:10

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Огромно гризли одлучило да се пресмета со глутница гладни волци - Уследила епска битка
Моментот кога огромното гризли одлучило да се пресмета со глутница гладни волци и да им го украде са...
ЛУКСУЗЕН НАСТАН
Забава за елитата: Картите ги плаќаат и по 500.000 евра!
НЕВЕРОЈАТНО ЕФИКАСНО
Вака се чисти снегот: Руските камиони за отстранување на снег се хит на интернет
ЗАНИМЛИВОСТИ
Рускиот хобит: Бил богат адвокат, а потоа напуштил сè. Сега живее под земја со само едно суштество
ВИСТИНСКО ЧУДОВИШТЕ
Страшна снимка: Додека скијала на вода ја следела огромна сенка, а кога се свртела...

ВИДЕО ВЕСТИ

30 години верував дека мојот татко е Бог и дека ќе ме удри гром ако го напуштам: Исповед на ќерката на еден болен силувач!
Толку била осамена што често разговара со чешмата во бањата.
ВИСТИНСКО ЧУДОВИШТЕ
Страшна снимка: Додека скијала на вода ја следела огромна сенка, а кога се свртела...
ЗАНИМЛИВОСТИ
Рускиот хобит: Бил богат адвокат, а потоа напуштил сè. Сега живее под земја со само едно суштество
БРАЗИЛ
Каков среќник: Вложил илјадници долари на својот среќен број - и добил милиони!

ФОТО  
Од галерија на "ловец" на симпатични осамени куќички

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЗАНИМЛИВОСТИ
Тој е жив Хулк: Има 432 кг, запира трактор, дневно јаде 36 јајца, 3 кг месо и тоа не е сè...
ЗАБАВА
Прочитајте га дневник на кумановца у Канаду!
ИНТЕРНЕТ
Сосема неочекувано: Се свртела и заљубено го погледнала, а тој ја турнал од карпата
СТАРИ ФОТОГРАФИИ
Денес е „крал на Инстаграм“, но кога ќе видите како изгледал пред 10 години...
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: