АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
19
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЗАНИМЛИВОСТИИНТЕРЕСНОИГРИ
Овие секојдневни работи ги правите погрешно!
09.01.2017 | 18:34
Извор: Точка
Прочитано: 6259 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Работата е што некои работи погрешно сме ги усвоиле, а научниците велат дека тоа ни го отежнува животот.

Секојдневните работи како тоа како јадеме, пиеме и дишеме ни доаѓаат природно, односно не размислуваме за нив додека ги правиме и повторуваме. Тешко е да се замисли дека притоа правиме нешто погрешно, особено кога во ерата на глобализацијата и модерните медиуми од се` се прави наука, но експертите тврдат дека сепак, постојат некои трикови кои повеќето луѓе не ги знаат, а би можеле да ни го олеснат животот.

1. Како да ги „разгазите“ новите чевли


По купувањето на нови чевли, честа е појавата на болка и плускавци, а повеќето луѓе ќе се обидат да го решат тој проблем така што неколку дена по неколку часа ќе ги ставаат нозете во новите чевли за да ги „разгазат“. Но, експертите тврдат дека постои значително полесно и поедноставно решение. Се` што треба да направите е да облечете подебел пар чорапи и да ги облечете чевлите, а потоа да се послужите со фен. Топлиот воздух од фенот треба да се насочи кон местата на кои чевлите најмногу ве стегаат и притоа да мрдате со прстите за материјалот побрзо да се опушти.

2. Лупење на банана


Повеќето луѓе ја лупат бананата од дното, а всушност правилно е од врвот. Имено, првиот начин на лупење често доведува до кршење или нагмечување на бананата. Наместо тоа, почнете со лупење од другата страна, така што најпрво со прстите ќе го стиснете врвот за да се раздвои, а понатаму се оди лесно.

3. Место за лажицата за готвење


На повеќето садови за готвење постои практично место на кое можете да ја оставите лажицата за готвење, додека повеќето луѓе ја ставаат во посебна чинија, во мијалникот и слично.

4. Сечење на леб


Се чини логично лебот да се постави така што поширокиот дел е свртен кон дното на штицата за сечење, но тоа всушност го отежнува сечењето. Имено, дното е потврдо и ако го свртите наопаку, лебот подобро ќе се исече и значително помалку ќе се троши.

5. Слушалки


Се чини логично дека жицата од слушалките треба да се доведе до дното на увото и слушалката едноставно да се стави во отворот. Но, иако повеќето луѓе тоа го прават така, не треба да ве чуди тоа што слушалките често испаѓаат штом ќе се помрдне главата. Исправно би било слушалката да се стави во увото од горната страна.

Во приложеното видео погледнете уште некои работи кои повеќето луѓе ги прават погрешно:

НАЈНОВО ОД ЗАНИМЛИВОСТИ  
САФАРИ
Лавица се обидува да ги нападне хистеричните туристи во Мексиканскиот сафари парк прерипувајќи преку безбедносниот ѕид
Ѕверката изгледала подготвено да се фрли во напад откако џип полн со туристи и нивните камери поминувале покрај кафезот
23.03.2017, 13:51


СТРАВ
Тој јаде бубачки, се бори со алигатори, но еве од што се плаши Бер Грилс
Водителот и експерт за преживување, Бер Грилс, е познат по тоа дека не се плаши од напади на животни, нивните отрови, ниту пак да се качува по стрмни карпи, но постои нешто што го исполнува со страв.
23.03.2017, 11:56


ЧИСТ ЛУКСУЗ
Подготвени се бункерите за крај на светот: Еве каде богатите ќе го дочекаат „Судниот ден“
Без разлика на тоа дали светот ќе го погоди нуклеарна катастрофа, смртоносна епидемија или зомби апокалипса, оние кои веруваат во брзо доаѓање на Судниот ден можат да ја обезбедат својата безбедна иднина во специјални бункери.
22.03.2017, 19:06


УМЕТНОСТ
Експериментално докажано: Дали Мона Лиза на Да Винчи се смее или не?
Германските научници спровеле експеримент за да утврдат дали загадочното лице на Мона Лиза од Да Винчи крие насмевка или некоја друга емоција..
22.03.2017, 14:03


ШВЕДСКА
Мистериозна сина кугла на небото направила паника: Сите се прашуваат какво е тоа чудо
Жителите во неколку шведски градови, вклучувајќи ги Успала, Еребро и Стокхолм, пријавиле дека виделе таинствен син блесок на небото доцна во понеделникот.
22.03.2017, 09:43

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Големата тајна на Чарлс и Дајана: Дали забележувате што е чудно на оваа фотка?
Манипилацијата на јавноста е вообичаена за славните личности, а очигледно и за угледните членови на ...
ЗАНИМЛИВОСТИ
Импресивниот живот на Дејвид Рокфелер и седум непознати детали кои ќе ве изненадат
ЧИСТ ЛУКСУЗ
Подготвени се бункерите за крај на светот: Еве каде богатите ќе го дочекаат „Судниот ден“
СТРАВ
Тој јаде бубачки, се бори со алигатори, но еве од што се плаши Бер Грилс
ВАТИКАН
Што имаш под тоа?: 3-годишно девојче му ја извади капата на Папата од глава, и го насмеа до солзи

ВИДЕО ВЕСТИ

Што имаш под тоа?: 3-годишно девојче му ја извади капата на Папата од глава, и го насмеа до солзи
Еден маж ја одвел својата мала кумашинка да го запознае папата Франциско, но се изненадил кога девојчето му ја "украло" капата на папата од неговата глава.
САФАРИ
Лавица се обидува да ги нападне хистеричните туристи во Мексиканскиот сафари парк прерипувајќи преку безбедносниот ѕид
ЧИСТ ЛУКСУЗ
Подготвени се бункерите за крај на светот: Еве каде богатите ќе го дочекаат „Судниот ден“
АЛЈАСКА
Пилот предизвикал масовна хистерија во авион: "Луѓе имаме змија во авионот, но не знаеме каде се наоѓа"

ФОТО  
Зошто жените живеат подолго од мажите?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
НЕПРИЈАТНО
Најсрамното видео на Меланија Трамп: „Имам секс речиси секоја вечер, а сега сум речиси гола”
ЗАНИМЛИВОСТИ
Протече снимка од тајно оружје на Американците: Дали војниците навистина се опремени со ваква технологија?
ЗАНИМЛИВОСТИ
Мрачните тајни на најстарите споменици: Никој не може да ја објасни мистеријата која ја кријат
ИСПОВЕД
Порно актер ги открил ужасните последици кои снимањето на порно филмови ги оставило врз неговата машкост
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: