АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
19
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЗАНИМЛИВОСТИИНТЕРЕСНОИГРИ
Неверојатна трансформација: „Чиста сум четири години”
04.01.2017 | 21:00
Извор: Точка
Прочитано: 6758 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Дежа Хол (26) била тежок зависник од мет и хероин, но успеала да се извлече од канџите на дрогата.

„Ако сакате да знаете кои се последиците од дрогата, само погледнете ги моите фотографии и се` ќе ви биде јасно“, рекла 26 – годишната Американка Дежа Хол.

„Фотографиите од тој период се понижувачки, но сеедно ги објавив со надеж дека можеби некого ќе охрабрам, ќе му помогнам или ќе му дадам надеж“, напишала Дежа на својот профил на Фејсбук.


Со тие фотографии одлучила да ги прослави четирите години од својата апстиненција, а горната фотографија е од нејзиното апсење на 12 јуни 2012 година. Експериментирањето со дроги го започнала кога имала 17 години, прво се навлекла на таблети кои ги земала и до 20 на ден.

Се обидела да престане со тоа, но одвикнувањата ѝ биле ужасни, постојано се тресела, повраќала, ѝ било ладно. Поради семејни проблеми немала поддршка од семејството, а пријател од друштвото еден ден ја наговорил заедно да пробаат хероин. На почетокот го пушела хероинот и тој ѝ „помогнал“ да се одвикне од пилулите.


Во канџите на зависноста од хероин

Наивно мислела дека работите можат да останат на тоа, но како и во сите други случаи, тоа не се случило. Се префрлила на игла и тука почнал пеколот. „Не можев да престанам, се` што успевав да направам беше да ја потиснам физичката болка. Дрогата ми служеше за затупување, а не за размислување. Не се сеќавав на болните работи и тоа ми претставуваше рај. Бев чудовиште во секоја форма“, раскажала таа.

Од април до декември 2012 година истовремено инјектирала и хероин и кристален мет. „Се убивав, имав околу 43 килограми, но мислев дека сум многу згодна и кул. Тоа е измама која ви ја прави дрогата, веројатно ми беше сеедно дали сум жива или мртва, а се чувствував непобедливо“, раскажал Дежа.


Момент на пресврт

„Она што ме поттикна беше посетата на мојот дедо. Му беше роденден, го прегрнав и го изгушкав. Тој ме гледаше од својата количка со очи полни со солзи, велејќи ми дека му нанесувам болка. Пред да почнам да се дрогирам бев многу поврзана со него, но потоа се оддалечив. Дедо ми знаеше дека со мене се случува нешто многу лошо. Отидов во бањата и сфатив – одвратна сум. Се помолив и му реков на Бог ако постои, нека ми помогне. Излегов и му реков на дедо ми да не се грижи, дека се` ќе биде во ред.

Неколку часа после тоа бев уапсена поради поседување на дрога. Бев преплашена, знаев дека морам да престанам, но зависникот во мене врескаше „не уште, можеш уште малку, ти треба“. Истиот ден кога ми рекоа дека морам да одам во затвор, слушнав дека починал мојот дедо.


Нему му дадов ветување дека никогаш повеќе нема да допрам дрога и тоа морав да го направам. Во затворот физички се ослободив од се`, беше ужасно, но се исплатеше. Чувството на гордост беше огромно, ме тераше да одам напред. Се свртев кон Бог и во тоа пронајдов сила.“

Дежа денес е мајка на 18 – месечно девојче, работи како дадилка и студира. Таа е во среќна врска и вели дека дрогите воопшто не ѝ недостасуваат и дека нема ден во кој не е благодарна за новата шанса која ја добила.

НАЈНОВО ОД ЗАНИМЛИВОСТИ  
САФАРИ
Лавица се обидува да ги нападне хистеричните туристи во Мексиканскиот сафари парк прерипувајќи преку безбедносниот ѕид
Ѕверката изгледала подготвено да се фрли во напад откако џип полн со туристи и нивните камери поминувале покрај кафезот
23.03.2017, 13:51


СТРАВ
Тој јаде бубачки, се бори со алигатори, но еве од што се плаши Бер Грилс
Водителот и експерт за преживување, Бер Грилс, е познат по тоа дека не се плаши од напади на животни, нивните отрови, ниту пак да се качува по стрмни карпи, но постои нешто што го исполнува со страв.
23.03.2017, 11:56


ЧИСТ ЛУКСУЗ
Подготвени се бункерите за крај на светот: Еве каде богатите ќе го дочекаат „Судниот ден“
Без разлика на тоа дали светот ќе го погоди нуклеарна катастрофа, смртоносна епидемија или зомби апокалипса, оние кои веруваат во брзо доаѓање на Судниот ден можат да ја обезбедат својата безбедна иднина во специјални бункери.
22.03.2017, 19:06


УМЕТНОСТ
Експериментално докажано: Дали Мона Лиза на Да Винчи се смее или не?
Германските научници спровеле експеримент за да утврдат дали загадочното лице на Мона Лиза од Да Винчи крие насмевка или некоја друга емоција..
22.03.2017, 14:03


ШВЕДСКА
Мистериозна сина кугла на небото направила паника: Сите се прашуваат какво е тоа чудо
Жителите во неколку шведски градови, вклучувајќи ги Успала, Еребро и Стокхолм, пријавиле дека виделе таинствен син блесок на небото доцна во понеделникот.
22.03.2017, 09:43

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Големата тајна на Чарлс и Дајана: Дали забележувате што е чудно на оваа фотка?
Манипилацијата на јавноста е вообичаена за славните личности, а очигледно и за угледните членови на ...
ЗАНИМЛИВОСТИ
Импресивниот живот на Дејвид Рокфелер и седум непознати детали кои ќе ве изненадат
ЧИСТ ЛУКСУЗ
Подготвени се бункерите за крај на светот: Еве каде богатите ќе го дочекаат „Судниот ден“
СТРАВ
Тој јаде бубачки, се бори со алигатори, но еве од што се плаши Бер Грилс
ВАТИКАН
Што имаш под тоа?: 3-годишно девојче му ја извади капата на Папата од глава, и го насмеа до солзи

ВИДЕО ВЕСТИ

Што имаш под тоа?: 3-годишно девојче му ја извади капата на Папата од глава, и го насмеа до солзи
Еден маж ја одвел својата мала кумашинка да го запознае папата Франциско, но се изненадил кога девојчето му ја "украло" капата на папата од неговата глава.
САФАРИ
Лавица се обидува да ги нападне хистеричните туристи во Мексиканскиот сафари парк прерипувајќи преку безбедносниот ѕид
ЧИСТ ЛУКСУЗ
Подготвени се бункерите за крај на светот: Еве каде богатите ќе го дочекаат „Судниот ден“
АЛЈАСКА
Пилот предизвикал масовна хистерија во авион: "Луѓе имаме змија во авионот, но не знаеме каде се наоѓа"

ФОТО  
Зошто жените живеат подолго од мажите?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
НЕПРИЈАТНО
Најсрамното видео на Меланија Трамп: „Имам секс речиси секоја вечер, а сега сум речиси гола”
ЗАНИМЛИВОСТИ
Протече снимка од тајно оружје на Американците: Дали војниците навистина се опремени со ваква технологија?
ЗАНИМЛИВОСТИ
Мрачните тајни на најстарите споменици: Никој не може да ја објасни мистеријата која ја кријат
ИСПОВЕД
Порно актер ги открил ужасните последици кои снимањето на порно филмови ги оставило врз неговата машкост
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: