АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
19
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЗАНИМЛИВОСТИИНТЕРЕСНОИГРИ
Сите јапонски лудости, или подобро кажано глупости, на едно место: Од музеј на паразити, до песна за пенкало, јаболко и ананас!
04.01.2017 | 12:41
Извор: Точка
Прочитано: 4188 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Јапонија има репутација на исклучително конзервативна земја, но се чини дека токму таму многу често се случуваат сосема невообичаени нешта.

Јапонците може да ги наречете добавувачи на сè што може да се нарече лудо – од неверојатни реклами и “заразни” песни, до баби кои танцуваат во кимоно и мачки со шешири од сопственото крзно... Токму затоа, Јапонија поради многу причини е истовремено и најдоброто, но и најлошото место на Земјата.


Во Јапонија исклучително многу ги сакаат бањите. И забавните паркови. И токму поради тоа градоначалникот на градот Бепу (град познат по своите термални извори) вети дека ќе отвори поинаков забавен парк којшто ќе биде искомбиниран со спа-третмани. Но под еден услов: ако видео записот со ветувањето достигне еден милион прегледи. Досега филмот е погледнат повеќе од два милиони пати, па градоначалникот и самиот потврди дека ќе го изгради ваквиот невообичаен спа-забавен парк.А ако овој забавен парк сепак не биде отворен, може да отидете во спа-хотелот во префектурата Канагава и да се избањате во базен исполнет со црно вино. Совршено! Или сепак не?


Јапонците можеби имаат репутација на дискретни луѓе, но понекогаш тие не размислуваат два пати пред да направат некакви невообичаени нешта. Па така, овие баби танцуваат во кимоно, на песната 24K Magic од Бруно Марс...За новогодишните празници мрежата од пицерии “Доминос” планираше да доставува пици со ирваси. Компанијата тврдеше дека тоа не е само добар рекламен трик, туку и практично решение. Движењето со ирваси по снегот е побрзо и поудобно отколку тоа да се прави со велосипед. И Јапонија секако би станала уште подобра земја ако “Доминос” не се откажеше од оваа идеја. Како што се испоставило, ирвасите не сакале да научат да испорачуваат пица...Во Јапонија има и многу музеи со невообичаени теми. На пример, до минатата година во малиот град Фуџихара постоел музеј на секс-роботи во којшто немало никакви роботи...

И музеј на камења коишто личат на човечки лица...

. これがその石さん達なんですが . . .

A photo posted by ちぱる / Chiparu (@chiparu125) on


И музеј на тестенини!

we had a really good time drawing ducks onto our ramen cups 🐥#MRCTtravels

A photo posted by ri (@ritashenn) on


Во Токио пак се наоѓа и музејот на паразити и во него се прикажуваат сите одвратни суштества коишто може да живеат во организмот на човекот, после само едно гризнување на сирова риба...Во Јапонија постои и единствена на светот туристичка агенција за плишани играчки. Вашата играчка може да ги посети Париз, Токио или Сингапур во друштво на своите плишани роднини за само 36.5 евра...

#Paris #eiffeltower #eiffel #bonjour #drawing #unagitravel

A photo posted by Unagi Travel (@unagitravel) on


Секако, Јапонците се големи љубители на роботите. Но дури и тие може да бидат многу симпатични.

Ова е малиот робот на компанијата “Toyota” којшто ги чита емоциите и се интересира како сте.А ова е Саја – компјутерска ученичка којашто изгледа толку реално што корисниците на друштвените мрежи не можеле да ја разликуваат од вистинска девојка.Јапонија има и посебен однос кон животните. Тука се отвараат локали со мачки и ежови коишто живат таму, кучињата имаат свои Instagram профили, а желките се шетаат по улица. Но, главни миленици на интернет мрежата станаа јапонските кучиња Акита Ину и Шиба Ину.

На пример, ова куче работи како продавач во еден киоск...Меѓутоа, во Јапонија постојат и нешта коишто се за нас непоимливи. На пример, како е можно на Јапонците да не им здосади досадната “заразна” песна на комичарот Пико Таро, за пенкало, јаболко и ананас?А посебна точка е потполно лудата јапонска реклама. И таа отсекогаш била таква.
Ова е една класична реклама за тестенини во којашто популарниот американски пејач Џејмс Браун игра во сина наметка. А во позадина свири јапонската верзија на неговата “Секс машина”.A ова е една 10-минутна колекција од јапонски реклами со Арнолд Шварценегер во главната улога.Современите реклами секако не заостануваат зад оние од пред две децении. А ова е секако една од нив...Многу прашања поставува и јапонската храна. Овде постои и чуден вид на специјалитети – на пример омлет со точки...Храната понекогаш има и застрашувачки изглед – ова е чорба од карфиол и црвена зелка, брокули, компири и габи којашто се нарекува “вештеркинo тенџере”.


НАЈНОВО ОД ИНТЕРЕСНО  
ВАТИКАН
Што имаш под тоа?: 3-годишно девојче му ја извади капата на Папата од глава, и го насмеа до солзи
Еден маж ја одвел својата мала кумашинка да го запознае папата Франциско, но се изненадил кога девојчето му ја "украло" капата на папата од неговата глава.
23.03.2017, 14:08


АЛЈАСКА
Пилот предизвикал масовна хистерија во авион: "Луѓе имаме змија во авионот, но не знаеме каде се наоѓа"
Во авион на локалниот лет кон Алјаска била пронајдена змија која ја заборавил патник од претходниот лет и го напуштил авионот..
22.03.2017, 12:33


ИНТЕРЕСНО
Никој не сака да го вработи Садам Хусеин! Момчето не може да се вработи бидејќи го дели името со озлогласениот диктатор
Десет години по егзекуцијата на еден од најпознатите диктатори на сите времиња, еден човек се уште има проблеми поради него. Претпоставуваме дека ова ќе го следи до крајот на животот...
22.03.2017, 11:42


ИНТЕРЕСНО
На сцената се појавила една жена со своето куче: Сите гледале во неверување кога започнал нивниот перформанс!
Можете ли да замислите колку часа на напорна работа и тренинг се вложени во оваа изведба?
20.03.2017, 15:23


ИНТЕРЕСНО
Новиот спот на Скопско ни носи оптимизам и емоции кои ги стоплуваат нашите срца
Ова е видео за нас, луѓето во Македонија, кои секогаш имаме повод за здравица и кои сме горди на тоа што сме и тоа што го имаме.
20.03.2017, 11:01

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Големата тајна на Чарлс и Дајана: Дали забележувате што е чудно на оваа фотка?
Манипилацијата на јавноста е вообичаена за славните личности, а очигледно и за угледните членови на ...
ЗАНИМЛИВОСТИ
Импресивниот живот на Дејвид Рокфелер и седум непознати детали кои ќе ве изненадат
ЧИСТ ЛУКСУЗ
Подготвени се бункерите за крај на светот: Еве каде богатите ќе го дочекаат „Судниот ден“
СТРАВ
Тој јаде бубачки, се бори со алигатори, но еве од што се плаши Бер Грилс
ВАТИКАН
Што имаш под тоа?: 3-годишно девојче му ја извади капата на Папата од глава, и го насмеа до солзи

ВИДЕО ВЕСТИ

Што имаш под тоа?: 3-годишно девојче му ја извади капата на Папата од глава, и го насмеа до солзи
Еден маж ја одвел својата мала кумашинка да го запознае папата Франциско, но се изненадил кога девојчето му ја "украло" капата на папата од неговата глава.
САФАРИ
Лавица се обидува да ги нападне хистеричните туристи во Мексиканскиот сафари парк прерипувајќи преку безбедносниот ѕид
ЧИСТ ЛУКСУЗ
Подготвени се бункерите за крај на светот: Еве каде богатите ќе го дочекаат „Судниот ден“
АЛЈАСКА
Пилот предизвикал масовна хистерија во авион: "Луѓе имаме змија во авионот, но не знаеме каде се наоѓа"

ФОТО  
Зошто жените живеат подолго од мажите?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
НЕПРИЈАТНО
Најсрамното видео на Меланија Трамп: „Имам секс речиси секоја вечер, а сега сум речиси гола”
ЗАНИМЛИВОСТИ
Протече снимка од тајно оружје на Американците: Дали војниците навистина се опремени со ваква технологија?
ЗАНИМЛИВОСТИ
Мрачните тајни на најстарите споменици: Никој не може да ја објасни мистеријата која ја кријат
ИСПОВЕД
Порно актер ги открил ужасните последици кои снимањето на порно филмови ги оставило врз неговата машкост
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: