АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНОВИТЕТИТЕХНОЛОГИЈАЗАНИМЛИВОСТИ
Aston Martin со помош на хрватски Rimac ќе го произведе најбрзиот автомобил на светот
17.02.2017 | 17:00
Извор: Точка
Прочитано: 3575 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Кога за прв пат беше претставен Aston Martin RB 001 во јули минатата година, на прв поглед се чинеше дека станува збор за уште еден амбициозен проект кој најверојатно ќе остане во прототип фаза.

Сепак, од Aston Martin неодамна потврдија дека развојот на RB 001 е во завршна фаза и дека очекуваат првиот примерок на овој автомобил да го здогледа светлото на денот веќе во 2018-та година.


Тоа што е најинтересно е што реномираниот Aston Martin, за да успее во својата намера да го произведе најбрзиот автомобил на светот, ќе соработува со „малата“ хрватска компанија Rimac, нешто што дефинитивно ќе значи голем исчекор на компанијата која што ја смести Хрватска на светската технолошка мапа.


Иако информациите кои што доаѓаат од Aston Martin засега се прилично скромни, според последните информации RB 001 ќе користи погон кој 6,5-литарскиот V12 мотор конструиран од Cosworth ќе биде впарен со хибридниот батериски KERS систем на хрватски Rimac.

Како што велат од Aston Martin, токму тоа ќе овозможи RB 001 да се најде на првото место како најбрз автомобил на светот. Имено, Track Only верзијата би требало да понуди перформанси слични на LMP1 класата на „Ле Манс“ тркачките автомобили, што значи дека патеката „Силверстоун“, новиот RB 001 би ја извозил за некои 20 секунди побрзо време во однос на McLaren P1 или Porsche 918.НАЈНОВО ОД НОВИТЕТИ  
ФЕРАРИ
812 Superfast е најбрзиот и најмоќен Ферари досега - има 800 КС и лудо забрзување
На Саемот за автомобили во Женева ќе биде претставен моќниот 812 Superfast на Ферари кој што го заменува F12 Berlinetta Coupe и TDF, пренесува Autoweek.
21.02.2017, 17:39


НОВИТЕТИ
Освежен е RS 3 Sportback: Најголемата новост не е видлива, но е брутално моќна
Ауди објави неколку службени фотографии и информации од освежениот RS 3 Sportback кој ќе биде претставен на Саемот за автомобили во Женева.
14.02.2017, 17:00


АВТОМОБИЛИ
ŠKODA KODIAQ SPORTLINE: Спортски и динамичен изглед за оние кои целат кон врвот
Со ŠKODA KODIAQ SPORTLINE, чешкиот производител на автомобили ќе претстави елегантна, динамична верзија на новиот SUV. Дизајнерските решенија посебно се изработени со цел да се долови спортскиот карактер на моделот како во однос на внатрешноста така во однос и на надворешноста.
14.02.2017, 13:26


НОВИТЕТИ
Страшен модел на моќниот G Class: Цена од над 200 илјади евра и 99 примероци
Мерцедес-Мајбах го претставија својот прв SUV автомобил кој може да се каже дека ги изненади буквално сите.
13.02.2017, 16:00


АВТОМОБИЛИ
ŠKODA KODIAQ SCOUT: Робусниот изглед ги нагласува офроуд карактеристиките
ŠKODA продолжува со својата моделска офанзива во SUV сегментот. Со новиот модел ŠKODA KODIAQ SCOUT, чешкиот производител ќе се претстави на меѓународниот автомобилски саем во Женева од 07 до 19 март 2017 година.
13.02.2017, 13:56

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Освежен е RS 3 Sportback: Најголемата новост не е видлива, но е брутално моќна
Ауди објави неколку службени фотографии и информации од освежениот RS 3 Sportback кој ќе биде претст...
БУГАТИ
Bugatti Chiron: Погледнете каде и како се произведува еден од најбрзите автомобили на светот
АВТОМОБИЛИ
Имате 10 милиони евра? Ова е автомобилот за вас!
ТЕХНОЛОГИЈА
Еве како Илон Маск го замислува автомобилскиот пазар за 10 години
АВТОМОБИЛИ
За сите Off-road фанатици: Погледете ги овие преработки на легендарниот Wrangler

ВИДЕО ВЕСТИ

Освежен е RS 3 Sportback: Најголемата новост не е видлива, но е брутално моќна
Ауди објави неколку службени фотографии и информации од освежениот RS 3 Sportback кој ќе биде претставен на Саемот за автомобили во Женева.
ЗАНИМЛИВОСТИ
Еве како би изреагирал Никола Тесла кога би седнал зад управувачот на Tesla
ЗАНИМЛИВОСТИ
Дали Лексус има моќ за да полета?
РУСИЈА
Ова е рускиот Бетмобил: Ќе го возат специјалците од ФСБ

ФОТО  
30 автомобили кои зимата ги претвори во уметнички дела

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЗАНИМЛИВОСТИ
Еве како би изреагирал Никола Тесла кога би седнал зад управувачот на Tesla
ФОЛКСВАГЕН
Ве нервира чистењето на замрзнатото ветробранско стакло? Фолксваген има револуционерно решение
ЗАНИМЛИВОСТИ
Збогување со стил: Престанува производството на Rolls-Royce Phantom VII, ова е последниот примерок
НОВИТЕТИ
Конкуренцијата треба да се плаши: Најбрзиот сериски Форд во напад на Ферари и Мекларен
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: