АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНОВИТЕТИТЕХНОЛОГИЈАЗАНИМЛИВОСТИ
Најспортската KIA досега: Долго го чекавме Stinger - се исплатеше
09.01.2017 | 20:00
Извор: Точка
Прочитано: 3959 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Пред нешто повеќе од пет години, на саемот за автомобили во Франкфурт, KIA го претстави својот концепт наречен GT, а три години подоцна и концептниот GT4 Stinger.


Деновиве е претставена и верзијата која што е подготвена за производство, а според многумина, Stinger е најспортската KIA досега.


Атрактивниот дизајн на Stinger доаѓа со моќен погон, па така овој автомобил ќе биде опремен со 2,0-литарски турбо-бензински мотор кој што ќе развива 255 коњски сили со најголем обртен момент од 352 Nm, додека во својата GT изведба која што ќе биде „врвот на понудата“, автомобилот под хаубата ќе има 3,3-лигарски би-турбо V6 мотор со моќ од 370 коњски сили и обртен момент од 510 Nm.


Од KIA велат дека нивниот „ѕвер“ ќе забрзува од 0 до 100 километри на час за 5,1 секунда, а максималната брзина ќе изнесува 269 километри на час. Двата мотори на пазарот ќе бидат достапни со погон на задните тркала и на сите четири тркала.

Повеќе за Stinger и секако за неговата цена, се очекува да биде познато кога автомобилот ќе биде претставен и за европскиот пазар, а тоа се очекува да се случи на Саемот за автомобили во Женева, Швајцарија.

НАЈНОВО ОД НОВИТЕТИ  
ПЕЖО
Редизајн на Пежо 5008: Дали ова е најдобриот семеен автомобил на пазарот?
Комплетно редизајнираниот 5008 има нов изглед, значително подобар ентериер и повеќе место. Кога ќе се додаде и тоа што е поудобен и подобар за возење, се чини дека Пежо унапредиле буквално се во врска со овој автомобил.
22.02.2017, 19:00


ФЕРАРИ
812 Superfast е најбрзиот и најмоќен Ферари досега - има 800 КС и лудо забрзување
На Саемот за автомобили во Женева ќе биде претставен моќниот 812 Superfast на Ферари кој што го заменува F12 Berlinetta Coupe и TDF, пренесува Autoweek.
21.02.2017, 17:39


АВТОМОБИЛИ
Aston Martin со помош на хрватски Rimac ќе го произведе најбрзиот автомобил на светот
Кога за прв пат беше претставен Aston Martin RB 001 во јули минатата година, на прв поглед се чинеше дека станува збор за уште еден амбициозен проект кој најверојатно ќе остане во прототип фаза.
17.02.2017, 17:00


НОВИТЕТИ
Освежен е RS 3 Sportback: Најголемата новост не е видлива, но е брутално моќна
Ауди објави неколку службени фотографии и информации од освежениот RS 3 Sportback кој ќе биде претставен на Саемот за автомобили во Женева.
14.02.2017, 17:00


АВТОМОБИЛИ
ŠKODA KODIAQ SPORTLINE: Спортски и динамичен изглед за оние кои целат кон врвот
Со ŠKODA KODIAQ SPORTLINE, чешкиот производител на автомобили ќе претстави елегантна, динамична верзија на новиот SUV. Дизајнерските решенија посебно се изработени со цел да се долови спортскиот карактер на моделот како во однос на внатрешноста така во однос и на надворешноста.
14.02.2017, 13:26

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Освежен е RS 3 Sportback: Најголемата новост не е видлива, но е брутално моќна
Ауди објави неколку службени фотографии и информации од освежениот RS 3 Sportback кој ќе биде претст...
БУГАТИ
Bugatti Chiron: Погледнете каде и како се произведува еден од најбрзите автомобили на светот
АВТОМОБИЛИ
Имате 10 милиони евра? Ова е автомобилот за вас!
ТЕХНОЛОГИЈА
Еве како Илон Маск го замислува автомобилскиот пазар за 10 години
АВТОМОБИЛИ
За сите Off-road фанатици: Погледете ги овие преработки на легендарниот Wrangler

ВИДЕО ВЕСТИ

Освежен е RS 3 Sportback: Најголемата новост не е видлива, но е брутално моќна
Ауди објави неколку службени фотографии и информации од освежениот RS 3 Sportback кој ќе биде претставен на Саемот за автомобили во Женева.
ЗАНИМЛИВОСТИ
Еве како би изреагирал Никола Тесла кога би седнал зад управувачот на Tesla
ЗАНИМЛИВОСТИ
Дали Лексус има моќ за да полета?
РУСИЈА
Ова е рускиот Бетмобил: Ќе го возат специјалците од ФСБ

ФОТО  
30 автомобили кои зимата ги претвори во уметнички дела

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ФОЛКСВАГЕН
Ве нервира чистењето на замрзнатото ветробранско стакло? Фолксваген има револуционерно решение
НОВИТЕТИ
Конкуренцијата треба да се плаши: Најбрзиот сериски Форд во напад на Ферари и Мекларен
АВТОМОБИЛИ
BEST CARS 2017: ŠKODA Octavia е број 1 по четврти пат
ТЕХНОЛОГИЈА
Touch Screen Window System: Пристигнува технологија за спуштање на прозорот само со допир
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: