АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНОВИТЕТИТЕХНОЛОГИЈАЗАНИМЛИВОСТИ
Faraday Future го претстави FF91 со 1050 коњски сили: Ветуваат дека ќе го потресат автомобилскиот свет
05.01.2017 | 19:00
Извор: Точка
Прочитано: 4176 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Прототипот на луксузниот SUV кој што е наречен FF91 зад кој што стои стартап компанијата Faraday Future, а кој ќе започне да се произведува на стартотод идната година, беше претставен на саемот за автомобили во Лас Вегас.

Цената за ова „чудо од автомобил“ ќе изнесува околу 180 илјади долари, а истиот може да се нарача со уплата на износ од 5 илјади долари.


Зошто многумина го нарекуваат „чудо од автомобил“, ќе ви откријат следниве бројки – 1050 коњски сили и забрзување од 0 до 100 како Формула 1 болид за почеток. Кога би го споредиле со конкуренцијата, на моделот на Тесла наречен S P100D, од 0 до 100 забрзува за 2,5 секунди, на FF91 му се потребни 2,39 секунди.


Футуристичкиот изглед на автомобилот чии што врати сами ќе се отвораат кога возачот ќе се приближи до автомобилот, дополнително ќе биде нагласен со холограмска технологија која што пред ветробранското стакло ќе ги прикажува сите потребни информации.

Дизајнерот на овој автомобил, Ричард Ким го опишува како „чудно прекрасен“ и тврди дека овој автомобил ќе го потресе автомобилскиот пазар затоа што кога ќе излезе, ќе биде технолошки најнапредниот автомобил на светот. Автомобилот ќе биде опремен со моќни батерии кои што со едно полнење ќе обезбедат домет од дури 700 километри.


Сепак, од стартап компанијата признаваат дека се соочуваат со финансиски проблеми, посебно при изградбата на фабриката во Невада, САД која што чини една милијарда долари.

НАЈНОВО ОД НОВИТЕТИ  
ПЕЖО
Редизајн на Пежо 5008: Дали ова е најдобриот семеен автомобил на пазарот?
Комплетно редизајнираниот 5008 има нов изглед, значително подобар ентериер и повеќе место. Кога ќе се додаде и тоа што е поудобен и подобар за возење, се чини дека Пежо унапредиле буквално се во врска со овој автомобил.
22.02.2017, 19:00


ФЕРАРИ
812 Superfast е најбрзиот и најмоќен Ферари досега - има 800 КС и лудо забрзување
На Саемот за автомобили во Женева ќе биде претставен моќниот 812 Superfast на Ферари кој што го заменува F12 Berlinetta Coupe и TDF, пренесува Autoweek.
21.02.2017, 17:39


АВТОМОБИЛИ
Aston Martin со помош на хрватски Rimac ќе го произведе најбрзиот автомобил на светот
Кога за прв пат беше претставен Aston Martin RB 001 во јули минатата година, на прв поглед се чинеше дека станува збор за уште еден амбициозен проект кој најверојатно ќе остане во прототип фаза.
17.02.2017, 17:00


НОВИТЕТИ
Освежен е RS 3 Sportback: Најголемата новост не е видлива, но е брутално моќна
Ауди објави неколку службени фотографии и информации од освежениот RS 3 Sportback кој ќе биде претставен на Саемот за автомобили во Женева.
14.02.2017, 17:00


АВТОМОБИЛИ
ŠKODA KODIAQ SPORTLINE: Спортски и динамичен изглед за оние кои целат кон врвот
Со ŠKODA KODIAQ SPORTLINE, чешкиот производител на автомобили ќе претстави елегантна, динамична верзија на новиот SUV. Дизајнерските решенија посебно се изработени со цел да се долови спортскиот карактер на моделот како во однос на внатрешноста така во однос и на надворешноста.
14.02.2017, 13:26

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Освежен е RS 3 Sportback: Најголемата новост не е видлива, но е брутално моќна
Ауди објави неколку службени фотографии и информации од освежениот RS 3 Sportback кој ќе биде претст...
БУГАТИ
Bugatti Chiron: Погледнете каде и како се произведува еден од најбрзите автомобили на светот
АВТОМОБИЛИ
Имате 10 милиони евра? Ова е автомобилот за вас!
ТЕХНОЛОГИЈА
Еве како Илон Маск го замислува автомобилскиот пазар за 10 години
АВТОМОБИЛИ
За сите Off-road фанатици: Погледете ги овие преработки на легендарниот Wrangler

ВИДЕО ВЕСТИ

Освежен е RS 3 Sportback: Најголемата новост не е видлива, но е брутално моќна
Ауди објави неколку службени фотографии и информации од освежениот RS 3 Sportback кој ќе биде претставен на Саемот за автомобили во Женева.
ЗАНИМЛИВОСТИ
Еве како би изреагирал Никола Тесла кога би седнал зад управувачот на Tesla
ЗАНИМЛИВОСТИ
Дали Лексус има моќ за да полета?
РУСИЈА
Ова е рускиот Бетмобил: Ќе го возат специјалците од ФСБ

ФОТО  
30 автомобили кои зимата ги претвори во уметнички дела

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ФОЛКСВАГЕН
Ве нервира чистењето на замрзнатото ветробранско стакло? Фолксваген има револуционерно решение
НОВИТЕТИ
Конкуренцијата треба да се плаши: Најбрзиот сериски Форд во напад на Ферари и Мекларен
АВТОМОБИЛИ
BEST CARS 2017: ŠKODA Octavia е број 1 по четврти пат
ТЕХНОЛОГИЈА
Touch Screen Window System: Пристигнува технологија за спуштање на прозорот само со допир
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: