АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНОВИТЕТИТЕХНОЛОГИЈАЗАНИМЛИВОСТИ
Новитет од Тесла: Уште еден чекор поблиску кон целосна автономија...
04.01.2017 | 14:33
Извор: Точка
Прочитано: 6960 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Надградбата на автопилотот на Тесла претставува уште еден чекор понапред кон воведувањето на целосна автономија на нивните автомобили.

Првиот човек на Тесла Моторс, Илон Маск кон крајот на минатата година најави дека нивните најнови автомобили ќе бидат опремени со хардвер кој што ќе овозможи целосна автономија при возењето, а оваа седмица дел од сопствениците на Тесла автомобилите добија надоградена верзија на автопилотот кој што сега е уште подобар и побезбеден.


Од оваа компанија напоменаа дека сепак и натаму станува збор за тестирање кое што најпрвин сакаат да го испробаат на ограничен број на автомобили, а потоа надградбата ќе пристигне кај сите автомобили на Тесла.


Моделите Tesla S и X кои што беа произведени после октомври минатата година, опремени се со напредни радари, камери и сензори кои што можат да го искористат целиот потенцијал на автопилотот и комбинацијата на овој хардвер и новиот софтвер се само уште еден чекор кон иднината во која што контролата над воланот во целост ќе ја превземат компјутерите.

Новитетите од последната надградба вклучуваат уште понапреден систем за предупредување на судир од предната страна на автомобилот, автоматска контрола на возењето при што автомобилот сам ќе ја прилагоди брзината на патот, односно ќе забрзува или ќе забавува во однос на густината на сообраќајот, како и можноста за прецизно управување на компјутерот со автомобилот при мали брзини.


Благодарение на новата генерација на сензори и софтверот кој што константно се надоградува, Илон Маск верува дека неговите автомобили веќе до крајот на оваа година ќе ја имаат можноста за целосно автономно возење, а како што е добро познато, слични технологии развиваат и останатите производители на автомобили, па јасно е во која насока ќе се развива автомобилската индустрија во иднина.

Иако и натаму голем е бројот на луѓе кои што се скептични на оваа технологија, сепак во Тесла и Гугл не се согласуваат и тврдат дека нивните тестирања покажале дека компјутерите се подобри возачи од луѓето. Сепак, факт е дека и натаму светот е далеку од една реалност во која што ние би се релаксирале безбедно, а автомобилот сам би не одвел на посакуваната дестинција.

НАЈНОВО ОД ТЕХНОЛОГИЈА  
ТЕСЛА МОТОРС
Ова е "видовитиот" авто-пилот на "Тесла"
На снимката, авто-пилотот кочи за да избегне судир на автопатот, иако самиот возач сè уште не го гледа
28.12.2016, 15:14


АУДИ
Ауди го претстави автомобилот кој што „комуницира" со семафорите
Со оглед на напредокот на технологијата во автомобилската индустрија, прашање на време е кога автомобилите ќе комуницираат меѓу себе и со останатата инфраструктура со цел да се зголеми безбедноста во сообраќајот. Последната иновација на ова поле пристигнува од Ауди.
09.12.2016, 15:56


РЕВОЛУЦИОНЕРНИ МОДЕЛИ
Tesla S повторно ги пробива границите: 0-96 km/h за 2.4 секунди!
Илон Маск никогаш не мирува! Првиот човек на Tesla Motors најави дека новото софтверско ажурирање ќе овозможи моделот S P100D од 0 до 96 километри на час (0-60 милји на час) да забрза за само 2.4 секунди.
17.11.2016, 13:19


УЛТИМАТИВНИ МОДЕЛИ
Направен да се распадне, а сепак да го сочува животот на возачот
Во текот на вчерашните бркотници во коишто учествувале неколку возила, во Лос Анџелес е уништен еден McLaren 650S Spider, но неговиот возач минал речиси без повреди.
04.11.2016, 11:46


АВТОМОБИЛИ
Сега е вистинското време да заборавите на класичните SUV модели
Изминатиов викенд помина во знакот на Mercedes, којшто најави дека до крајот на оваа деценија ќе започне со сериско производство на моделот EQ, којшто неодамна беше претставен во облик на концепт. Исто така, германскиот бренд подготвил и неколку нови агрегати коишто би требало да го имаат своето деби кај редизајнираната S-Class.
01.11.2016, 12:44

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Тоа се нарекува ладен старт: Како стартуваат автомобилите на -40 степени Целзиусови?!
Изминативе денови ни донесоа температури во “дебел минус”, при што возачите најдобро знаат како си п...
ЗАНИМЛИВОСТИ
Корисни совети: Зимска нега на вашето возило – перењето токму сега е најважно!
НЕСЕКОЈДНЕВНО
Го загревал автомобилот пред својата куќа – сега мора да плати казна од 128 долари
ЗАНИМЛИВОСТИ
Кој е појак? Audi Q7 и Toyota Hilux влечат јаже...
ЗАНИМЛИВОСТИ
Трка „еден на еден": Хрватскиот суперавтомобил го победи и моќниот Bugatti Veyron

ВИДЕО ВЕСТИ

Трка „еден на еден": Хрватскиот суперавтомобил го победи и моќниот Bugatti Veyron
Откако направи вистинска сензација и зад себе ги остави суперавтомобилите како што се LaFerrari, Porsche 918 Spyder и P1 на McLaren, хрватскиот суперавтомобил Concept One на Rimac ги одмери силите и со Bugatti Veyron.
ЗАНИМЛИВОСТИ
Кој е појак? Audi Q7 и Toyota Hilux влечат јаже...
ИНТЕРЕСНО
Тоа се нарекува ладен старт: Како стартуваат автомобилите на -40 степени Целзиусови?!
ВИСТИНСКИ КАРАМБОЛ
Верижен судир на повеќе од 100 возила поради снег и невнимание од страна на возачите

ФОТО  
Моќниот концепт на Audi Q8

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
АВТОМОБИЛИ
Што ќе се случи ако го притиснете копчето старт/стоп за време на возење?
ИНТЕРЕСНО
Тоа се нарекува ладен старт: Како стартуваат автомобилите на -40 степени Целзиусови?!
ЗАНИМЛИВОСТИ
Корисни совети: Зимска нега на вашето возило – перењето токму сега е најважно!
НЕСЕКОЈДНЕВНО
Го загревал автомобилот пред својата куќа – сега мора да плати казна од 128 долари
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: