АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНОВИТЕТИТЕХНОЛОГИЈАЗАНИМЛИВОСТИ
Британците се „луди" по германските автомобили!
30.12.2016 | 18:00
Извор: Точка
Прочитано: 4232 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Британците се сметаат за една од „најавтомобилските“ нации и за производителите на автомобили од голема важност е британскиот пазар.

Голем број на автомобилски брендови потекнуваат од Островот, многу светски производители имаат фабрики ширум Британија, повеќето Формула 1 тимови (вклучувајќи ги Мерцедес и Рено) се стационирани во околината на Лондон, а Британците трошат стотици милиони фунти годишно на автомобили.

Еден од водечките сајтови за купопродажба на нови и половни автомобили „Ауто Трејдер“ кој е основан во 1975-та година ги соопшти податоците од 10-те најбарани модели меѓу 500 илјади понудени автомобили во 2016-та година.


Кога станува збор за Британија, резултатите се малку неочекувани – најголемиот број од посетителите биле заинтересирани за БМВ Серија 3, а од останатите топ 10 најбарани модели, дури 8 се од германски производители. Честа на „остатокот од светот“ го одбранија само два автомобили на Форд.

БМВ Серија 3 е најбараниот автомобил на „Ауто Трејдер“ во последните шест години, додека Голф на Фолксваген е на листата со најбарани автомобили веќе осма година по ред.


Сепак, според предвидувањата на првите луѓе на „Ауто Трејдер“, се очекува дека ваквиот тренд во идните години ќе се промени, со оглед на тоа што растела заинтересираноста на Британците за електричните автомобили.

Ова се 10-те најбарани автомобили во Велика Британија: БМВ Серија 3, Фолксваген Голф, Мерцедес Ц Класа, Форд Фокус, БМВ Серија 5, БМВ Серија 1, Форд Фиеста, Ауди А3, Мерцедес Е Класа и Опел Астра.

НАЈНОВО ОД ЗАНИМЛИВОСТИ  
САМО ВО РУСИЈА
Каква сила! Погледнете како моќната Lada Niva чисти снег
Добра организација, синхронизација и механизација... Но, кога ќе завее, нема никаква помош од сето тоа, ако не се делува на време. Меѓутоа, сите оние коишто поседуваат автомобил каков што е легендарната Lada Niva, по сè изгледа може да го имаат решението за чистење на снегот – во сопствена режија.
18.01.2017, 14:52


ЗАНИМЛИВОСТИ
Трка „еден на еден": Хрватскиот суперавтомобил го победи и моќниот Bugatti Veyron
Откако направи вистинска сензација и зад себе ги остави суперавтомобилите како што се LaFerrari, Porsche 918 Spyder и P1 на McLaren, хрватскиот суперавтомобил Concept One на Rimac ги одмери силите и со Bugatti Veyron.
16.01.2017, 18:00


ЗАНИМЛИВОСТИ
Корисни совети: Зимска нега на вашето возило – перењето токму сега е најважно!
Секогаш кога времето е лошо, возачите како по автоматизам да престануваат да мислат на тоа дека треба да го исчистат својот автомобил, сметајќи дека тој зафат едноставно не се исплати, бидејќи автомобилот веќе следниот ден ќе биде повторно нечист. Но, тоа мислење е потполно погрешно. Еве и зошто...
16.01.2017, 14:26


ПАРИЗ
Покрената истрага против Renault
Обвинителството во Париз покрена судска истрага против автомобилската компанија Renault, заради можно мамење на тестовите за емисија на штетни гасови.
14.01.2017, 16:08


ЗАНИМЛИВОСТИ
Кој е појак? Audi Q7 и Toyota Hilux влечат јаже...
Влечењето на јаже се практикувало и во далечното минато, едно време дури било и Олимписки спорт каде што на многу едноставен начин се докажува „кој е појак“.
13.01.2017, 18:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Корисни совети: Зимска нега на вашето возило – перењето токму сега е најважно!
Секогаш кога времето е лошо, возачите како по автоматизам да престануваат да мислат на тоа дека треб...
ИНТЕРЕСНО
Тоа се нарекува ладен старт: Како стартуваат автомобилите на -40 степени Целзиусови?!
ЗАНИМЛИВОСТИ
Трка „еден на еден": Хрватскиот суперавтомобил го победи и моќниот Bugatti Veyron
ЗАНИМЛИВОСТИ
Кој е појак? Audi Q7 и Toyota Hilux влечат јаже...
НЕСЕКОЈДНЕВНО
Го загревал автомобилот пред својата куќа – сега мора да плати казна од 128 долари

ВИДЕО ВЕСТИ

Каква сила! Погледнете како моќната Lada Niva чисти снег
Добра организација, синхронизација и механизација... Но, кога ќе завее, нема никаква помош од сето тоа, ако не се делува на време. Меѓутоа, сите оние коишто поседуваат автомобил каков што е легендарната Lada Niva, по сè изгледа може да го имаат решението за чистење на снегот – во сопствена режија.
ЗАНИМЛИВОСТИ
Трка „еден на еден": Хрватскиот суперавтомобил го победи и моќниот Bugatti Veyron
ЗАНИМЛИВОСТИ
Кој е појак? Audi Q7 и Toyota Hilux влечат јаже...
ИНТЕРЕСНО
Тоа се нарекува ладен старт: Како стартуваат автомобилите на -40 степени Целзиусови?!

ФОТО  
30 автомобили кои зимата ги претвори во уметнички дела

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЗАНИМЛИВОСТИ
Корисни совети: Зимска нега на вашето возило – перењето токму сега е најважно!
ИНТЕРЕСНО
Тоа се нарекува ладен старт: Како стартуваат автомобилите на -40 степени Целзиусови?!
ЗАНИМЛИВОСТИ
Трка „еден на еден": Хрватскиот суперавтомобил го победи и моќниот Bugatti Veyron
ЗАНИМЛИВОСТИ
Кој е појак? Audi Q7 и Toyota Hilux влечат јаже...
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: