АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНОВИТЕТИТЕХНОЛОГИЈАЗАНИМЛИВОСТИ
Ауди го претстави автомобилот кој што „комуницира" со семафорите
09.12.2016 | 15:56
Извор: Точка
Прочитано: 10285 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Со оглед на напредокот на технологијата во автомобилската индустрија, прашање на време е кога автомобилите ќе комуницираат меѓу себе и со останатата инфраструктура со цел да се зголеми безбедноста во сообраќајот. Последната иновација на ова поле пристигнува од Ауди.

Компанијата од Инглоштадт е првио производител кој што го претстави функционалниот систем за комуникација помеѓу автомобилите и инфраструктурните елементи, во овој случај семафорите.

Избраните модели А4, А4 All-Road и Q7 од гамата на Ауди се опремени со системи со кои што ќе можат да ја следат светлосната сигнализација, ќе собираат информации и ќе му ги претстават на возачот. Имено, оваа технологија ќе комуницира со семафорите и ќе знае на пример, уште колку ќе свети зеленото светло со што ќе придонесе за намалување на наглото сопирање или забрзување пред семафорите и ќе бидат избегнати сообраќајните несреќи.


Засега, со оглед на тоа што се е во експериментална фаза, овие системи ќе можат да се користат единствено во Лас Вегас со оглед на тоа што TLI (Traffic Light Information) ќе биде интегриран во сообраќајната сигнализација само во овој американски град, а секако, се очекува повеќе градови во светот да се вклучат во мрежата.

Од Ауди велат дека системот во иднина ќе биде уште покомплексен, па така, на пример, дополнителните информации од TLI ќе можат да се користат и во функционирањето на Start-Stop системот, навигацијата и останатите „асистенции“ кои што ќе им ги нудат технологиите на Ауди на возачите.

Комуникацијата помеѓу два автомобили (V2V) која што содржи систем за контрола на оддалеченоста помеѓу автомобилите и избегнување на сообраќајни незгоди, во иднина исто така ќе биде поврзана со V2I (Vehicle to Infrastructure), а сето тоа може да се каже дека води кон забрзана имплементација на автономните автомобили во сообраќајот.

НАЈНОВО ОД ТЕХНОЛОГИЈА  
ТЕХНОЛОГИЈА
Еве како Илон Маск го замислува автомобилскиот пазар за 10 години
Шефот на Тесла смета дека за десет години ќе биде прилично необично да се произведуваат автомобили кои што не се целосно автономни.
15.02.2017, 16:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Touch Screen Window System: Пристигнува технологија за спуштање на прозорот само со допир
Од јужнокорејски SsangYong Motor објавија дека се подготвени на пазарот да ги лансираат првите системи за отворање на прозорците со допир.
08.02.2017, 20:00


ФОЛКСВАГЕН
Ве нервира чистењето на замрзнатото ветробранско стакло? Фолксваген има револуционерно решение
Отстранувањето на снегот и мразот од ветробранското стакло на автомобилот не е омилена работа кај возачите - па затоа, инжинерите на Фолксваген се потрудија да пронајдат решение за тоа.
07.02.2017, 19:00


ТЕСЛА
Новитет од Тесла: Уште еден чекор поблиску кон целосна автономија...
Надградбата на автопилотот на Тесла претставува уште еден чекор понапред кон воведувањето на целосна автономија на нивните автомобили.
04.01.2017, 14:33


ТЕСЛА МОТОРС
Ова е "видовитиот" авто-пилот на "Тесла"
На снимката, авто-пилотот кочи за да избегне судир на автопатот, иако самиот возач сè уште не го гледа
28.12.2016, 15:14

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Освежен е RS 3 Sportback: Најголемата новост не е видлива, но е брутално моќна
Ауди објави неколку службени фотографии и информации од освежениот RS 3 Sportback кој ќе биде претст...
БУГАТИ
Bugatti Chiron: Погледнете каде и како се произведува еден од најбрзите автомобили на светот
АВТОМОБИЛИ
Имате 10 милиони евра? Ова е автомобилот за вас!
ТЕХНОЛОГИЈА
Еве како Илон Маск го замислува автомобилскиот пазар за 10 години
АВТОМОБИЛИ
За сите Off-road фанатици: Погледете ги овие преработки на легендарниот Wrangler

ВИДЕО ВЕСТИ

Освежен е RS 3 Sportback: Најголемата новост не е видлива, но е брутално моќна
Ауди објави неколку службени фотографии и информации од освежениот RS 3 Sportback кој ќе биде претставен на Саемот за автомобили во Женева.
ЗАНИМЛИВОСТИ
Еве како би изреагирал Никола Тесла кога би седнал зад управувачот на Tesla
ЗАНИМЛИВОСТИ
Дали Лексус има моќ за да полета?
РУСИЈА
Ова е рускиот Бетмобил: Ќе го возат специјалците од ФСБ

ФОТО  
30 автомобили кои зимата ги претвори во уметнички дела

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ФОЛКСВАГЕН
Ве нервира чистењето на замрзнатото ветробранско стакло? Фолксваген има револуционерно решение
АВТОМОБИЛИ
BEST CARS 2017: ŠKODA Octavia е број 1 по четврти пат
НОВИТЕТИ
Конкуренцијата треба да се плаши: Најбрзиот сериски Форд во напад на Ферари и Мекларен
ТЕХНОЛОГИЈА
Touch Screen Window System: Пристигнува технологија за спуштање на прозорот само со допир
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: