АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
19
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНОВИТЕТИТЕХНОЛОГИЈАЗАНИМЛИВОСТИ
Tesla S повторно ги пробива границите: 0-96 km/h за 2.4 секунди!
17.11.2016 | 13:19
Извор: Точка
Прочитано: 9974 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Илон Маск никогаш не мирува! Првиот човек на Tesla Motors најави дека новото софтверско ажурирање ќе овозможи моделот S P100D од 0 до 96 километри на час (0-60 милји на час) да забрза за само 2.4 секунди.

Во меѓувреме поминаа нешто помалку од две години откако Tesla го лансираше Model S P85D со таканаречениот “лудило” режим на работа, којшто на овој автомобил му овозможуваше фантастични перформанси – од состојба на мирување до брзина од 96 километри на час тој стигаше за само 3.2 секунди.

Сите коишто тогаш имаа ексклузивна можност да го искусат ваквото забрзување во тест возење, во најмала рака останаа запрепастени.


Меѓутоа, тоа било само почеток на целата приказна. Само половина година подоцна, кон средината на 2015-та година, Маск претстави уште побрз модел – Model S P90D, којшто постигнуваше брзина од 96 километри на час за само 2.8 секунди. Се чинеше дека врвот е достигнат токму изминатово лето, кога беше лансиран Model S P100D, којшто овој временски интервал го скрати на 2.5 секунди.

Сепак, само три месеци подоцна, Маск на сопствениците на овој модел им приреди ново изненадување.

За месец декември, оваа година, Маск најави ажурирање на софтверот со коешто времето поребно за оваа електрична лимузина да достигне брзина од 96 километри на час ќе биде спуштено на неверојатни 2.4 секунди!

Исто така, ќе биде подобрен и резултатот при забрзување во правец на должина од 400 метри (четврт милја). Тој сега ќе изнесува 10.6 секунди.Маск изјавил дека овие унапредувања ќе претставуваат специјален подарок и бонус, покрај сите други подобрувања коишто ќе ги искуси возачот на Model S кога софтверот ќе биде имплементиран.

Tesla Model S P100D со претходниот резултат од 2.5 секунди веќе успеа да застане рамо до рамо со најбрзите современи суперспортски автомобили како што се Bugatti Veyron Super Sport, Ferrari LaFerrari или Porsche 918 Spyder, а сега ќе биде и уште поубедлив кога ќе застане на стартната линија покрај овие великани.Првиот човек на Tesla соопшти и дека истото софтверско подобрување ќе биде применето и на кросовер моделот – Model X P100D, којшто благодарение на направеното ажурирање од 0 до 96 километри на час ќе стига за 2.8 секунди (претходниот резултат изнесуваше 2.9 секунди).

НАЈНОВО ОД ТЕХНОЛОГИЈА  
ТЕХНОЛОГИЈА
Швеѓаните ги "истркалаа" автономните камиони без шофери на најбезбедните патишта во светот
Во некои гранки на технологијата, иднината веќе е "сега". Шведска, чии патишта се едни од најбезбедните во светот, моментално е зафатена со тестирање на автономните камиони без шофери за кои се тврди дека се побезбедни од оние управувани од луѓе.
24.03.2017, 10:07


ТЕХНОЛОГИЈА
Еве како Илон Маск го замислува автомобилскиот пазар за 10 години
Шефот на Тесла смета дека за десет години ќе биде прилично необично да се произведуваат автомобили кои што не се целосно автономни.
15.02.2017, 16:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Touch Screen Window System: Пристигнува технологија за спуштање на прозорот само со допир
Од јужнокорејски SsangYong Motor објавија дека се подготвени на пазарот да ги лансираат првите системи за отворање на прозорците со допир.
08.02.2017, 20:00


ФОЛКСВАГЕН
Ве нервира чистењето на замрзнатото ветробранско стакло? Фолксваген има револуционерно решение
Отстранувањето на снегот и мразот од ветробранското стакло на автомобилот не е омилена работа кај возачите - па затоа, инжинерите на Фолксваген се потрудија да пронајдат решение за тоа.
07.02.2017, 19:00


ТЕСЛА
Новитет од Тесла: Уште еден чекор поблиску кон целосна автономија...
Надградбата на автопилотот на Тесла претставува уште еден чекор понапред кон воведувањето на целосна автономија на нивните автомобили.
04.01.2017, 14:33

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Опасно е да се користат зимските гуми во лето!
На 15 март истекува законската обврска за поседување на зимска опрема во возилата. Но најголемата гр...
НОВИТЕТИ
Шеста генерација на Поло: Што ќе донесе овој автомобил кој успешно се продава веќе 42 години?
ЗАНИМЛИВОСТИ
Сето ова го возел последниот руски цар: Николај Втори имал повеќе од 20 автомобили и сите ги обожувал
ЗАНИМЛИВОСТИ
Првиот човек на Ферари: Многу луѓе купуваат Ламборџини затоа што не можат да ги купат нашите автомобили
НОВИТЕТИ
Суперавтомобил во вистинска смисла на зборот: Ова е McLaren 720S

ВИДЕО ВЕСТИ

Швеѓаните ги "истркалаа" автономните камиони без шофери на најбезбедните патишта во светот
Во некои гранки на технологијата, иднината веќе е "сега". Шведска, чии патишта се едни од најбезбедните во светот, моментално е зафатена со тестирање на автономните камиони без шофери за кои се тврди дека се побезбедни од оние управувани од луѓе.
ЗАНИМЛИВОСТИ
За сите љубители на Порше: Ова се 5-те најдобри концепти, од кабриолетот Cayenne, до спектакуларниот Mission E
ЗАНИМЛИВОСТИ
Сето ова го возел последниот руски цар: Николај Втори имал повеќе од 20 автомобили и сите ги обожувал
НОВИТЕТИ
Пристигнува во 2020-та година: Концептот на SsangYong нема да ве остави рамнодушни

ФОТО  
30 автомобили кои зимата ги претвори во уметнички дела

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
АВТОМОБИЛИ
Опасно е да се користат зимските гуми во лето!
ЗАНИМЛИВОСТИ
Кој ви се допаѓа најмногу? Ова се трите финалисти за наградата најдобар автомобил на светот за 2017-та година
АВТОМОБИЛИ
Претставен е наследникот на "Passat CC": Фолксваген со Артеон ќе ги напаѓа БМВ 4 и Ауди А5
НОВИТЕТИ
Шеста генерација на Поло: Што ќе донесе овој автомобил кој успешно се продава веќе 42 години?
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: