АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
-6
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНОВИТЕТИТЕХНОЛОГИЈАЗАНИМЛИВОСТИ
Направен да се распадне, а сепак да го сочува животот на возачот
04.11.2016 | 11:46
Извор: Точка
Прочитано: 19707 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Во текот на вчерашните бркотници во коишто учествувале неколку возила, во Лос Анџелес е уништен еден McLaren 650S Spider, но неговиот возач минал речиси без повреди.

Современите суперспортски автомобили се конструирани такашто во својот централен дел имаат некаков вид на заштитна школка – најчесто изработени од карбонски влакна – чијашто цел е да го заштити возачот и совозачот во случај на сообраќајна незгода. И додека е предвидено за таа да остане комплетна и недопрена во случај на судар, другите делови од каросеријата се проектирани како таканаречени "зони на гмечење", коишто треба да се распаднат и на тој начин да ја амортизираат силата на ударот, како би се ублажиле последиците од сообраќајната незгода по патниците.

McLaren во конструкцијата користи MonoCell шасија излиена во еден дел од карбонски влакна. Тоа, помаѓу останатото, донесува и предност којашто се огледува во намалената маса на самиот автомобил, со постигната неопходна торзиона цврстина, што сето тоа заедно ги унапредува агилноста, удобноста и перформансите.


Инаку, MonoCell шасијата е тешка помалку од 100 килограми, а за 25 отсто е поцврста од еквивалентна метална структура. Таа е исто така и за 25 отсто полесна од алуминиумската шасија, при што разликата во масата во однос на челичната шасија е уште поголема.

Ваквиот вид на конструкција е помоќна и побезбедна при случај на судар, бидејќи се однесува како безбедносна ќелија, исто како што тоа е случај и со болидите на Формула 1.
А на возачот на овој McLaren, MonoCell конструкцијата најверојатно и му го сочувала животот, а со сигурност го спасила и од потешки повреди, со оглед на фактот дека после прегледите, како што јавуваат локалните медиуми, тој бил веднаш пуштен од болница.

Но она од што тој со сигурност нема да се спаси, е казната којашто ќе му ја врачи судијата поради насилничко возење и тркање по улиците на Лос Анџелес...

НАЈНОВО ОД ТЕХНОЛОГИЈА  
ТЕСЛА
Новитет од Тесла: Уште еден чекор поблиску кон целосна автономија...
Надградбата на автопилотот на Тесла претставува уште еден чекор понапред кон воведувањето на целосна автономија на нивните автомобили.
04.01.2017, 14:33


ТЕСЛА МОТОРС
Ова е "видовитиот" авто-пилот на "Тесла"
На снимката, авто-пилотот кочи за да избегне судир на автопатот, иако самиот возач сè уште не го гледа
28.12.2016, 15:14


АУДИ
Ауди го претстави автомобилот кој што „комуницира" со семафорите
Со оглед на напредокот на технологијата во автомобилската индустрија, прашање на време е кога автомобилите ќе комуницираат меѓу себе и со останатата инфраструктура со цел да се зголеми безбедноста во сообраќајот. Последната иновација на ова поле пристигнува од Ауди.
09.12.2016, 15:56


РЕВОЛУЦИОНЕРНИ МОДЕЛИ
Tesla S повторно ги пробива границите: 0-96 km/h за 2.4 секунди!
Илон Маск никогаш не мирува! Првиот човек на Tesla Motors најави дека новото софтверско ажурирање ќе овозможи моделот S P100D од 0 до 96 километри на час (0-60 милји на час) да забрза за само 2.4 секунди.
17.11.2016, 13:19


АВТОМОБИЛИ
Сега е вистинското време да заборавите на класичните SUV модели
Изминатиов викенд помина во знакот на Mercedes, којшто најави дека до крајот на оваа деценија ќе започне со сериско производство на моделот EQ, којшто неодамна беше претставен во облик на концепт. Исто така, германскиот бренд подготвил и неколку нови агрегати коишто би требало да го имаат своето деби кај редизајнираната S-Class.
01.11.2016, 12:44

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Корисни совети: Зимска нега на вашето возило – перењето токму сега е најважно!
Секогаш кога времето е лошо, возачите како по автоматизам да престануваат да мислат на тоа дека треб...
ЗАНИМЛИВОСТИ
Трка „еден на еден": Хрватскиот суперавтомобил го победи и моќниот Bugatti Veyron
ИНТЕРЕСНО
Тоа се нарекува ладен старт: Како стартуваат автомобилите на -40 степени Целзиусови?!
ЗАНИМЛИВОСТИ
Кој е појак? Audi Q7 и Toyota Hilux влечат јаже...
НЕСЕКОЈДНЕВНО
Го загревал автомобилот пред својата куќа – сега мора да плати казна од 128 долари

ВИДЕО ВЕСТИ

Каква сила! Погледнете како моќната Lada Niva чисти снег
Добра организација, синхронизација и механизација... Но, кога ќе завее, нема никаква помош од сето тоа, ако не се делува на време. Меѓутоа, сите оние коишто поседуваат автомобил каков што е легендарната Lada Niva, по сè изгледа може да го имаат решението за чистење на снегот – во сопствена режија.
ЗАНИМЛИВОСТИ
Трка „еден на еден": Хрватскиот суперавтомобил го победи и моќниот Bugatti Veyron
ЗАНИМЛИВОСТИ
Кој е појак? Audi Q7 и Toyota Hilux влечат јаже...
ИНТЕРЕСНО
Тоа се нарекува ладен старт: Како стартуваат автомобилите на -40 степени Целзиусови?!

ФОТО  
30 автомобили кои зимата ги претвори во уметнички дела

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЗАНИМЛИВОСТИ
Корисни совети: Зимска нега на вашето возило – перењето токму сега е најважно!
ЗАНИМЛИВОСТИ
Трка „еден на еден": Хрватскиот суперавтомобил го победи и моќниот Bugatti Veyron
ИНТЕРЕСНО
Тоа се нарекува ладен старт: Како стартуваат автомобилите на -40 степени Целзиусови?!
ЗАНИМЛИВОСТИ
Кој е појак? Audi Q7 и Toyota Hilux влечат јаже...
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: