АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
20
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Снимен астероид во близина на Земјата
17.12.2012 | 10:10
Извор: Точка
Прочитано: 4965 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Објавени се првите фотографии од астероидот "Тоутатис" кој на 12-ти декември прелета покрај Земјата на оддалеченост од 6.9 милиони километри.

Кинескиот сателит "Chang'e 2" го заврши својот пресрет со астероидот "Тоутатис" кој пред неколку дена имал блиска средба со Земјата. Сателитот му се приближил на астероидот на 3.2 милиони километри и го фотографирал со релативна брзина од 10,73 км во секунда. Објавени се и првите фотографии од астероидот, кои според "Discovery" се подобри од очекуваното.

Фотографиите се направени на 12-ти и 13-ти декември, денот кога астероидот бил најблиску до Земјата, односно на 6.9 милиони километри оддалеченост.

"Фотографиите се многу подобри и побројни од тоа што очекував", вели Емили Лакдуала, новинарка од "Planetary Society"

Претходно беше најавувано дека на 12.12.2012 астероидот ќе помине покрај Земјата, но нема да ја загрози на ниту еден начин. "Тоутатис" е долг 4.46 километри и 2,4 километри широк.

Следен пат овој астероид ќе биде блиску до Земјата во 2069-тата година кога ќе биде оддалечен на 3 милиони километри од неа, изјавиле од НАСА.

НАЈНОВО ОД НАУКА  
НАУКА
10 Најголеми природни катастрофи со кои наскоро би можеле да се соочиме
Секоја година светот е погоден од нови урагани, торнада, земјотреси и бројни други несреќи кои однесуваат илјадници човечки жртви. Некои подрачја на Земјата овие природни непогоди ги погодуваат почесто од други.
28.05.2015, 13:27


НАУКА
Научниците открија нова агрегатна состојба!
Освен агрегатните состојби за кои нема дилема – цврста, течна и гасовита – постојат уште најмалку 15 агрегатни состојби, а тим од научници неодамна откри уште една, која би можела да направи вистинска револуција на полето на суперпроводниците!
18.05.2015, 14:23


НАУКА
Алармантно: Официјално потврдиле дека преку 90% од намирниците во светот се заразени со предизвикувач на рак, а никој не реагира!
Зар не е тоа монструозно?! Да им се овозможи на луѓето да јадат храна, пијалоци, вода и да дишат воздух кој предизвикува рак?! Конечно е откриено она што со години беше тајна. Европа како и целиот свет е нападнат од страна на една корпорација која има монопол над речиси сите острови на светот.
15.05.2015, 11:40


СЕ БАРААТ НОВИ ЛЕКОВИ
Супербактериите наскоро ќе убиваат 10 милиони луѓе годишно
Фармацевтската индустрија веќе 25 години нема извадено нова генерација антибиотици, а постоечките се сè помалку ефикасни.
14.05.2015, 20:00


НАУКА
Мистериозните вонземски светла стануваат уште поинтригантни
Научниците успеаа да ја направат најдобрата фотографија од досега мистериозните вонземски светла кои се забележуваат на површината на џуџестата планета Церера. Научниците овој феномен сè уште не можат да го објаснат.
13.05.2015, 12:21

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Резултатите ќе ве шокираат: Напишете го вашето име во "Google Maps" и видете што знаат за вас!
Колку и да сте свесни за фактот дека "Google" за вас знае повеќе од што мислите, сепак ќе ве изненад...
ТЕХНОЛОГИЈА
Дали е ова новиот "iPhone 6s"? На шпионските фотографии се гледаат две камери на задниот дел!
ВИРТУЕЛНА ПРОШЕТКА
Најголемата фотографија на светот: Никој досега не можел одеднаш да види што сè се наоѓа на неа!
ТЕХНОЛОГИЈА
"LG" претстави OLED панел со дебелина помала од 1 mm!
ТЕХНОЛОГИЈА
Технологијата како религија: За 200 години богаташите ќе бидат бесмртни киборзи!

ВИДЕО ВЕСТИ

10 Најголеми природни катастрофи со кои наскоро би можеле да се соочиме
Секоја година светот е погоден од нови урагани, торнада, земјотреси и бројни други несреќи кои однесуваат илјадници човечки жртви. Некои подрачја на Земјата овие природни непогоди ги погодуваат почесто од други.
ТЕХНОЛОГИЈА
"Halo back" е фолија за iPhone со вградено "back" копче
ТЕХНОЛОГИЈА
Технологијата како религија: За 200 години богаташите ќе бидат бесмртни киборзи!
ТЕХНОЛОГИЈА
"Vertex Bladeless" – Нов, поефикасен тип на ветерница без подвижни делови

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Резултатите ќе ве шокираат: Напишете го вашето име во "Google Maps" и видете што знаат за вас!
НАУКА
Алармантно: Официјално потврдиле дека преку 90% од намирниците во светот се заразени со предизвикувач на рак, а никој не реагира!
НАУКА
Ова може да биде и најважната вест во историјата: НАСА можеби креирала погон побрз и од светлината!
ЧЕРНОБИЛ
Тајниот живот во Чернобил: Фотографии кои откриваат кој живее во радиоактивното подрачје
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2015 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: